fbpx
İyi Bilgi

En Sert Kahve Hangisi? Sert Kahve Çeşitleri

Gün içerisinde sürekli uyuyanlar, geç vakitlere kadar çalışmak zorunda olanlar ya da erken saatte uyanması gerekenler genellikle sert kahveleri tercih eder.

Peki, en sert kahve hangisidir? Sert içimli kahve nasıl olur? Kahvenin sertliği nasıl anlaşılır? Kahve sertlik sıralaması nasıldır?

Bu soruların cevaplarına yazımızda beraber bakalım.

Sert Kahve Nedir? Ne İşe Yarar?

Kahve sertlik sıralaması

En sert kahve nedir? Sert kahve, aslında kafein oranı yüksek, bundan dolayıda acı olan kahvelere denir. Kısa sürede vücuda alınan yüksek kafein oranı, insanın daha enerjik, daha dinç olmasını sağlar. Aynı zamanda uykuyu açar ve dikkati toplamaya yardımcı olur.

Özellikle uzun süre uyumadan durması gerekenler, uzun saatler ders çalışan öğrenciler, sabah çok erken saatte iş başı yapması gerekenler sert kahveleri tercih eder. Böylece daha enerjik olabilirler ve işlerini daha verimli yapabilirler.

Kahvenin Sertliği Nasıl Anlaşılır?

Kahvenin sertliği, kahve çekirdeğinin cinsine, kavrulma derecesine, demleme yöntemine ve tarifine bağlıdır.

Tadım aşamasında kahvenin acı olması, yoğun kahve kokusuna sahip olması, içtikten sonra kısa sürede uyku açması ve zinde hissettirmesi, sert bir kahve olduğunun göstergelerindendir.

Sert içimli kahvelerin kafein oranı çok fazladır. Öyle ki, bir bardak kahve ile bir insanın günde maksimum tüketmesi gereken 400 mg kafeini ve fazlasını alabilirsiniz.

En sert kahve çeşitleri, görünümü, kokusu ve acı tadıyla ilk anda belli olur. Diğer kahve çeşitlerine göre daha koyu, siyaha yakın bir renktedir. Tarife göre değişiklik gösterse de, köpüklü olabilir.

En sert kahveler saf kahveden oluşur. İçerisinde süt ürünü, tatlandırıcı ya da herhangi bir aromatik bulunmaz. Genellikle süslenmez ve demlendikten sonra direkt servis edilir.

En sert kahve çekirdeği

Kahve Çekirdeği Çeşitleri

Tüm dünyada en çok üretilen ve kullanılan kahve çekirdeği çeşitleri Arabica ve Robusta‘dır.

Robusta çekirdekleri, neredeyse Arabica çekirdeklerinin iki katı kadar kafein içerir ve daha acıdır. Dolayısıyla Robusta çekirdekleri ile yapılan kahvenin Arabica çekirdekleri ile yapılandan daha sert bir kahve olacağını söyleyebiliriz.

Özetle, en sert kahve çekirdeği çeşidi Robusta çekirdekleridir.

Fakat tabiki de kahvenin sertliği konusunda tek etken kahvenin cinsi değildir. Aynı zamanda kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği coğrafyaya göre de sertliği değişir.

Kavrulma Derecesi

Kahve çekirdeklerinin kafein oranı kavruldukça düşer. Yani, aynı çekirdeklerin koyu kavrulmuş hali, hafif kavrulmuş halinden daha az kafein içerir.

Koyu kavrulan kahveler daha acı tatlara sahip olduğu için kafein oranı fazla gibi hissedilse de, aslında daha meyvemsi tatlara sahip olan, daha asidik kahvelerin kafein miktarı daha fazladır.

Demleme Yöntemi

Kahvenin kafein ve sertlik seviyesini belirleyen bir diğer etken de kahvenin demlenme yöntemidir.

Espresso kahveler en acı kahve olarak bilinse de aslında filtre kahvelerin kafein oranları daha fazladır.

Çünkü, espresso demleme yönteminde daha koyu kavrulmuş kahveler kullanılırken, drip ve pour over demlemelerde genellikle orta kavrulmuş kahve çekirdekleri kullanılır.

En Sert Kahve Hangisi

Tarif

Kahvenin tarifi, onun sertlik derecesini de belirler. Örneğin, Latte, içeriğindeki süt ürünlerinden dolayı sert olarak nitelendiremeyeceğimiz bir kahve çeşidi.

Tarifinde 1 shot espresso olsa da, espressonun acı tadı Latte içerken hissedilmez.

Fakat dead eye olarak bilinen kahve, en sert kahveler arasındadır. Çünkü, filtre kahve ve 3 shot espressonun birleşimiyle yapılır. Bir bardak dead eye kahvedeki kafein oranını ve tadının sertliğini hayal etmeye çalışın!

En Sert Kahve Hangisi?

Dünyanın en sert kahvesi olarak bilinen bir kahve var: Viscous Cafe’nin Ass Kicker kahvesi. Avustralya‘nın Adelaide kentinde bulunan kafede üretilen bu kahvenin bir bardağının 80 bardak kahveye eşit olduğu söylenir.

4 shot espresso ve 48 saat demlenen cold brew kahve ile yapılır. Ardınan içine 10 gün demlenen soğuk demleme kahve ve yine 48 saat boyunca demlenen kahveden hazırlanan buz küpleri eklenir.

Kahve o kadar etkili ki, kalp ve tansiyon rahatsızlığı olanların içmesi de yasak.

Genel olarak bakacak olursak, en sert kahve çeşitleri çoğunlukla espresso bazlı olan kahvelerdir. Hatta bu nedenle espresso kahve küçük porsiyonlarda sunulur.

Bunun yanında sütlü ya da tatlandırıcı katkılı espresso bazlı kahveler sert sınıflandırmasına girmez çünkü en sert kahve dendiğinde akla gelen tek şey kafein oranı değildir. Aynı zamanda kahvenin acı tadı ve görünümü de buna dahildir.

Benzer şekilde Türk kahvesi de demleme yönteminden dolayı en sert kahveler arasındadır.

En Sert Kahve Sıralaması

En Sert Kahve Sıralaması

Espresso bazlı kahveleri kahve sertlik sıralamasına sokacak olursak aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz. Hatırlatalım ki bu kahvelerin demleme şekilleri değişiklik gösterebilir. Bu durumda sıralama da değişebilir.

Not: Bu listeye süt ya da şeker gibi katkı maddeleri içermeyen, saf kahveden elde edilen kahve çeşitlerini aldığımızı da hatırlatalım.

İşte sertliklerine göre kahveler ve filtre kahve sertlik sıralaması:

 1. Dead eye (240 ml filtre kahve + 3 shot espresso)
 2. Black eye (240 ml filtre kahve + 2 shot espresso)
 3. Red eye (240 ml filtre kahve + 1 shot espresso)
 4. Lazy eye (240 ml kafeinsiz filtre kahve + 3 shot espresso)
 5. Ristretto (7 g kahve + 15 ml su)
 6. Espresso (7 g kahve + 30 ml su)
 7. Double espresso (Çift espresso)
 8. Lungo (7 g kahve + 30 ml su)
 9. Long black (2 shot espresso + 90 ml su)
 10. Türk kahvesi (7 gram kahve +75 ml su)
 11. Americano (1 shot espresso + 90 ml su)
 12. Filtre kahve (15 g kahve + 240 ml su)

SSS

Şimdi de es sert kahve çeşitleri ile ilgili en çok sorulan soruları, kısa özetler şeklinde cevaplayalım.

En Yoğun Kahve Hangisi? En Sert Filtre Kahve Hangisi?

Genellikle El Salvador ve Sumatra kahveleri en yoğun kahveler olarak bilinir.

En Acı Kahve Hangisi?

Robusta çekirdekleri ile yapılan kahveler genellikle Arabica çekirdeklerine göre daha acı olur.

Espresso yapımında da bir miktar Robusta harmanı ya da sadece Robusta çekirdekleri kullanılır. Bu nedenle espresso kahve ve espresso tekniğiyle demlenen daha yoğun kahveler (ristretto gibi) en acı kahveler arasındadır.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir