fbpx
EkipmanTarifler

French Press Filtre Kahve Yapımı

French Press filtre kahve yapmak için kolaylıkla kullanılabilen bir pour-over evde kahve demleme ekipmanı. Dünyanın her yerinde birçok insan tarafından en sık kullanılan yöntemlerden biri.

French Press Kahve Nasıl Yapılır?

French Press Kahve Nasıl Yapılır?

1800’lü yılların ortalarında Fransa’da icat edilen French Press ile yapılan kahve genelde ağır ve yoğun olur. Çoğunlukla sert kahve sevenler fakat evde hazırlarken çok fazla zaman ve emek harcamak istemeyenlerin tercihidir.

Cezbedici yanlarından biri de kağıt filtre ya da yedek başka bir filtre gerektirmemesi, yıkanarak sürekli kullanılabilmesidir. Kolayca temizlenir, bir sonraki kullanım için her an hazır bir şekilde durabilir.

Ön hazırlık gerektirmez. Aynı zamanda az ya da çok kahve demlemek isteyenler için farklı hacimlere sahip modeller de bulunur.

Filtre kahve yapımı French Press ile oldukça kolaydır. Şimdi nasıl yapılacağına bakalım.

Malzemeler

 • French Press
 • 300 ml içme suyu
 • 15 gr öğütülmüş kahve
 • Isıtıcı
 • Servis bardağı
 • Tahta kaşık

French Press İle Filtre Kahve Yapımı

French Press ile filtre kahve nasıl yapılır?

 1. French Press’in pistonunu ve filtresini hazneden ayırın.
 2. Suyu kaynatın. Kaynayan suyun 60 ml ile French Press’i ve filtreyi ısıtın. Ardından bu suyu dökün.
 3. French Press’in içine öğütülmüş kahveyi koyun.
 4. İlk sıcaklığı çıkmış 240 ml suyu kahvenin üzerine dökün.
 5. Bir kaşık yardımıyla kahveyi hafifçe karıştırın.
 6. Suyun hemen üstüne değecek şekilde pistonu haznenin içine yerleştirin ve kapağını kapatın.
 7. 3-4 dakikalık demleme süresinin ardından sabit bir şekilde basınç uygulayarak pistonu aşağı bastırın.
 8. Çok fazla çalkalamadan kahvenizi bardağınıza alın ve servis edin.

French Press Filtre Kahve Ölçüsü

French Press Filtre Kahve Ölçüsü

French Press kahve yapımında 1:16 kahve-su oranını kullanabilirsiniz. Yani 240 gram su kullanacaksanız, 15 gram kahve kullanın. İlk demlemenizde bu ölçüyü deneyip daha sonrasında damak zevkinize göre kahve miktarını artırıp azalta bilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş kahve yaklaşık 7-8 gr kadardır.
 • 1 çay kaşığı öğütülmüş kahve yaklaşık 3-4 gr kadardır.

Öğütme Derecesi

French Press’te filtre kahve yaparken kahve çekirdekleri kalın öğütülmelidir. Pour-over demleme yöntemi kullanıldığı için, kahve partikülleri su ile uzun süre temas halinde olur. Kalın öğütme ile kahvenin içeriği suya eşit oranda çıkabilir.

French Press Filtre Kahve Demleme Süresi

French Press için önerilen demleme süresi 3-4 dakika arasındadır. Bir kronometre yardımıyla bu süreyi takip ettiğinizden emin olun.

French Press Filtre Kahve Yapımı İpuçları ve Öneriler

French Press Filtre Kahve Yapımı İpuçları

French Press filtre kahve yaparken, kalın öğütülmüş kahve kullanılmalıdır. İnce öğütülmüş kahve, French Press’in kalın delikli metal filtresinden geçer ve filtreleme işlemi yeteri kadar gerçekleşemez. Kahve daha acı olur.

Demleme işleminden önce hazneyi ve filtreyi ısıtmak, daha dengeli bir kahve demlemeye yardımcı olur. Kahve hemen soğumaz ve demleme işlemi daha ideal bir şekilde gerçekleşir.

Suyu döktükten sonra kahveyi karıştırmak, tüm kahve partiküllerinin su ile temas etmesi açısından önemlidir. Bu işlemi tahta bir kaşıkla yapmak, kahvenin soğumasını engeller.

Kahvenin su ile daha iyi temas etmesi için blooming işlemi uygulayabilirsiniz. Bunun için; ilk aşamada kahvenizin iki katı kadar suyu (bu tarifte 30 gr) ekleyin ve karıştırdıktan sonra 30 saniye bekleyin.

Kalan suyu bu süre sonunda ekleyin ve demlenmesi için bırakın. Bu işlem aynı zamanda kahvenin içerisindeki karbondioksitin de dışarı çıkmasını sağlar ve daha kaliteli bir demleme süreci sunar.

Kahvenin gerçek tadının açığa çıkabilmesi için demlediğiniz suyun sıcaklığı çok önemli. Filtre kahve su sıcaklığı için tavsiye edilen miktar 93-94 derece.

Bunu bir termometre ile kontrol edebilirsiniz. Fakat termometreniz yoksa, suyunuz kaynadıktan sonra altını kapatıp 30-45 saniye arasında bekleyerek suyun sıcaklığının bu seviyeye gelmesini sağlayabilirsiniz. K

aynayan suyu direkt kahveye eklemek kahvenin yanmasına neden olacaktır.

Suyun sıcaklığı kadar kalitesi de önemlidir. Özellikle musluk suyu gibi içmeye çok uygun olmayan klorlu bir su kullanmak, kahvenin lezzetini değiştirir. Klor, kahvenin aromasını suya vermesini engeller.

Kahvenin gerçekten başarılı bir şekilde demlendiği, filtreleme işleminden önce kahvenin üzerinde görülen altın sarısı köpükten anlaşılabilir.

French Press filtre kahve yaparken, filtreleme işlemi sırasında kahvenizin öğütme derecesinin yeterli olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Pistonu bastırırken zorlanıyorsanız, öğütme oranı mükemmel demektir. Fakat çok kolay bir şekilde piston basılıyorsa, kahve çok kalın öğütülmüş demektir.

Presleme işlemi tamamlandığında kahve beklemeden servis edilmelidir. Bekledikçe, kahve demlenmeye devam eder. Bu da aşırı özütlemeye neden olur, ortaya çok acı ve yoğun bir kahve çıkar.

Kahve fincana alınırken son damlasına kadar dökülmemelidir. Son damlalar genelde çok ince de olsa tortu içerir ve bu da bardakta kötü bir his yaratabilir.

Kahvenin çabuk soğumasını önlemek için kahvenin servis edileceği fincan önceden ısıtılabilir.

Elde edilebilecek en lezzetli filtre kahve için kavrulmuş çekirdeklerin taze öğütülmesi gerekir.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir