fbpx
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk kahvesi ile yapabileceğiniz, lezzetli ve evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir soğuk kahve tarifi veriyoruz.

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve

Türk kahvesini sıcak günlerde bir de soğuk haliyle denediniz mi? Yeni lezzetler arayanlar için, aromalı, buzlu Türk kahvesi ile soğuk kahve tarifi veriyoruz. Üstelik, Türk kahvesinin kendine has pişirme tekniğini kullanacağız.

Türk kahvesinin ayırt edici özellikleri arasında pişirme tekniği ve telvesi ile ikram edilmesi var. Cezvede, kısık ateşte pişirilmesi, Türk kahvesinin aromasını, sevdiğimiz köpüğünü ve tadını veriyor. Telvesi ile ikram edilen tek kahve çeşidi olması nedeniyle, içtikten sonra da damakta tadı kalıyor.

Biz de bu tarifimizde, Türk kahvesini kendi pişirme usulüyle pişirirken, telvesiz bir şekilde sunarak, farklı bir soğuk kahve lezzeti deneyeceğiz. Türk kahvesiyle soğuk kahve sütlü tarifimize başlamadan önce malzemelere bakalım.

Malzemeler

 • Türk kahvesi
 • İçme suyu
 • Süt
 • Kakao (isteğe göre)
 • Buz
 • Şeker (isteğe göre)

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Nasıl Yapılır

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

Tarife geçmeden önce kaç kişilik soğuk kahve yapacağınıza karar vermelisiniz. Bu tarifimizde biz 1 kişilik Türk kahvesi ile soğuk kahve hazırlamaya yönelik oranları vereceğiz. Siz, yapacağınız kahve sayısına göre oranları artırabilirsiniz.

İlk aşama, Türk kahvesini klasik usulüyle pişirmekten geçiyor. 1 fincan suyu ve 1 tatlı kaşığı Türk kahvesini cezvenin içerisine alın. İsteğinize göre şekeri ve 1 çay kaşığı kakaoyu bu aşamada ilave edin. Şeker yerine bal, çikolata şurubu ya da karamel sosu gibi tatlandırıcılar da kullanabilirsiniz.

Bu malzemeleri ekledikten sonra bir kaşık yardımıyla kahveyi iyice karıştırın. Toz maddelerin topak topak kalmadığından emin olun.

Ardından cezveyi kısık ateşte yaktığınız ocağın üzerine koyun ve pişmeye bırakın. Bu aşamada kahveyi hiç karıştırmayın. Aksi takdirde aşırı acı bir kahve içmek zorunda kalabilirsiniz.

Kahve kenarlarından kabarmaya başladığında taşmadan bir miktar daha kabarmasına izin verin ve ocağı kapatın. Kahve telvelerinin çökmesi ve bardağa girmemesi için 20 sn kadar bekleyin.

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve yapımı

Telveleri çöken kahvenizi dilediğiniz büyük bir bardağın ya da kupanın içerisine alın. Telvelerin girmemesine dikkat edin. Bu kupa, soğuk kahvenizi yapacağınız bardak olacak.

Bardağın içerisine 4-5 küp buz ekleyin ve bardağın dibini hafifçe sallayarak kahvenin buzlarla bir miktar soğumasını sağlayın.

Ardından içerisine 150 ml kadar soğuk süt ekleyin. 50 ml sütü de köpürtün. Bir kavanozun içerisine koyup çalkalayarak ya da French presste sütü köpürtebilirsiniz. Evde süt köpürtebileceğiniz farklı yöntemleri öğrenmek için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Elde ettiğiniz köpüğü de soğuk kahvenizin üzerine dökün. Üstüne kakao ya da çikolata tozu ekleyerek servis edebilirsiniz. Şimdiden Afiyet olsun!

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı İpuçları

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapımı sütsüz olarak da mümkün. Bunun için yukarıda verdiğimiz tarifteki süt yerine soğuk su kullanabilirsiniz. Bu durumda süt köpürtmenize de gerek kalmaz.

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı İpuçları

Yukarıda, ister sıcak yaz aylarında bunaldığınızda tüketebileceğiniz, isterseniz de soğuk günlerde farklı bir lezzet ararken deneyebileceğiniz bir Türk kahvesi ile soğuk kahve tarifi verdik.

Türk kahvesinin klasik küçük porsiyonuna alışkın olsak da, bu lezzeti koruyarak soğuk kahve içmenin de mümkün ve oldukça kolay olduğunu gördük.

Evde hızlıca, çok az ekipmanla bile hazırlayabileceğiniz bu tarifi daha da iyi hale getirmek için aşağıda bazı ipuçları veriyoruz.

 • Türk kahvesi ile soğuk kahve yaparken, amaç Türk kahvesinin tadını almak fakat serinletici bir lezzet yakalamaktır. Bu nedenle Türk kahvesini klasik usulde pişirmeniz çok önemli.
 • Kahvenize dilediğiniz aromayı ekleyerek kendi damak tadınıza uygun hale getirebilirsiniz. bB noktada önemli olan, şeker, tarçın, kakao, salep gibi toz aromatikleri kahveyi pişirirken eklemektir. Şuruplar, soslar gibi sıvı aromatikleri bardakta, kahve piştikten sonra da ekleyebilirsiniz.
 • Kahvenizi süslemek isterseniz, cam bir bardak kullanıp bardağın içerisine karamel ya da çikolata şurubu sıkabilirsiniz. Üzerine hazır krema ekleyebilirsiniz.

Türk kahvesiyle Soğuk Kahve Sütlü

 • Soğuk kahve hazırlarken önemli olan kriterlerden biri de ölçülerdir. Ne kadar kahve, ne kadar süt eklediğiniz kahvenin tadını çok etkiler. Fakat alacağınız tat tamamen kişisel olduğundan, kendi tat oranlarınızı bulabilir, her tarifte bunlara uyabilirsiniz.
 • Dolayısıyla yukarıdaki tarifte kahve tadı çok ağır basarsa, süt miktarını artırabilir, hafif gelirse de kahve miktarını artırabilirsiniz.
 • Gerçekten soğuk bir kahve için, kahveyi koyacağınız bardağı da önceden soğutabilirsiniz. Fakat kahveyi dökerken dikkatli olmalısınız, çatlama ihtimali olabilir. Bunu önlemek için de ısıya dayanıklı bir bardak kullanabilirsiniz.
 • Kahveyi, ayrı bir bardak ya da kavanoz içerisinde, birkaç küp buzla çalkalayarak soğutup, ardından buzlu bardağa dökebilirsiniz. Böylece kahvenin tamamen soğuduğundan emin olursunuz.
 • Türk kahvesi ile soğuk kahve yaparken, tadı etkileyen en önemli kriterlerden biri kullandığınız kahvenin kalitesi ve tazeliğidir. Eğer gerçekten Türk kahvesi için kaliteli ve lezzetli bir kahve çekirdeği arıyorsanız, nitelikli Türk kahvesi çekirdeklerini tercih edebilirsiniz.
0 oylar, 0 ort
507
Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir

Türk Kahvesi Çeşitleri Testi

Türk kahvesi bu topraklara öyle işlemiş bir lezzet ki, neredeyse her yöre bu içeceği almış ve kendince bir yorum katarak içselleştirmiş. Türkiye’de kahve çeşitlerinin bir sayısı ya da sınırı kesin olarak bilinmiyor.

Kahve çekirdeği çeşitleri, demleme yöntemleri, öğütme yöntemleri, sunumlar ve servisler ile çeşitlenmiş ve ortaya birbirinden farklı birçok Türk kahvesi çeşidi çıkmış.

Hadi, teste başlayalım!

1 / 10

Fincana dökülen kahvenin köpüğünün üzerine çifte kavrulmuş ve kalın öğütülmüş badem eklenmesiyle hazırlanan kahve hangisidir?

cilveli kahve

2 / 10

Kahvenin bakır imbiklerde uzun uzun demlenmesi ile yapılan ve kulpsuz fincanlarda ikram edilen kahve hangisidir?

Mırra

3 / 10

Akdeniz bölgesinde Tarsusi olarak da bilinen, ince belli çay bardağında servis edilen kahvenin ismi nedir?

Süvari Kahvesi

4 / 10

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin taş ya da ahşap havanlarda dövülerek öğütülmesiyle elde edilen kahvenin adı nedir?

En Çok Hangi Kahve Yağ Yakar

5 / 10

Kaymaklı kahve olarak da bilinen, kahvenin üzerine 2 tatlı kaşığı kaymak ilave edilerek servis edilen Türk kahvesi çeşidi hangisidir?

En Güzel Sade Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

6 / 10

Çedene kahvesi olarak da bilinen, kahve çekirdeği yerine bir meyvenin öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanan kahve çeşidi hangisidir?

Menengiç Kahvesi

7 / 10

Adıyaman’ın yöresel kahvesi sayılan, içeriğine çikolata, keçiboynuzu, damla sakızı, menengiç kahvesi, krema ve salep eklenerek hazırlanan kahvenin adı nedir?

2 Kişilik Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

8 / 10

Yabani olarak dağlarda yetişen, dışı kestane gibi dikenli olan bir bitkinin çekirdeklerininden üretilen ve "dikenli kahve" olarak da bilinen kahve hangisidir?

Vanilyalı Türk Kahvesi

9 / 10

İsmi Azericede “İnci” anlamına gelen, içinde Türk kahvesinin yanında safran, mahlep, salep, damla sakızı ve keçiboynuzu gibi baharatlar ve malzemeler bulunan kahvenin ismi nedir?

2 Kişilik Türk Kahveye Kaç Kaşık Kahve Atılır

10 / 10

Mırra kadar olmasa da normal kahveye oranla daha sert olan, çifte kavrulmuş kahve çekirdekleri ile hazırlanan kahve hangisidir?

Türk Kahvesi Yaparken Sık Yapılan 10 Hata

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir