fbpx
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği Nedir?

Türk kahvesini millet olarak severek tüketiyoruz. Fakat daha kaliteli çekirdeklerden üretilen ve bildiğimiz Türk kahvesinin lezzetini katlayan bir deneyim yaşamak ister misiniz? Nitelikli Türk kahvesi çekirdeğiyle bu mümkün.

Nitelikli Türk Kahvesi Nedir?

Nitelikli Türk Kahvesi Nedir

Türk kahvesine yeni nesil bir bakış sunan nitelikli Türk kahvesi, temelde geleneksel kahve yöntemi ile yeni nesil kahveciliği birleştiren bir yaklaşım.

Nitelikli Türk kahvesinde, klasik Türk kahvesinin temel pişirme ve sunum aşamaları korunurken, kullanılan çekirdeğin kalitesi, demleme sıcaklığı, demleme süresi gibi noktalar, çoğunlukla üçüncü nesil kahvede gördüğümüz yöntemlerle birleşiyor.

Bu kahvenin ortaya çıkış amacı ise, Türk kahvesini daha çok tanıtmak ve yaymak.

İçtiğiniz nitelikli Türk kahvesi, küçük fincanında, bol köpüklü ve normal bir şekilde pişirilmiş gibi görünse de, aslında daha lezzetti, yapım aşamaları daha kontrollü ilerleyen, yudumladığınız kahve çekirdeklerinin nereden geldiğini öğrenebileceğiniz bir kahve.

Tam da bu noktada, ortaya Nitelikli Türk kahvesi çekirdeği nedir sorusu çıkıyor. Öyleyse nitelikli Türk kahvesi çekirdeği tanımıyla başlayalım.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği Nedir?

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği Nedir

Nitelikli Türk kahvesi çekirdeği, “nitelikli kahve” olarak derecelendirilen ve Özel Kahve Birliği (SCA) tarafından onaylanan çekirdeklerin geleneksel Türk kahvesi için uygun derecede kavrulmuş ve öğütülmüş halidir.

Nitelikli Türk kahvesi çekirdekleri, hoş tatlara sahip yüksek kaliteli ve %100 Arabica çekirdeklerinden oluşur.

Nitelikli kahve çekirdeklerinden ayrılan özelliği, Türk kahvesi için ideal olan derecede kavrulmuş olması ve Türk kahvesine uygun olarak ekstra ince şekilde öğütülmesidir.

Böylece satın aldığınız nitelikli Türk kahvesi çekirdeklerini rahatlıkla Türk kahvesi yapımında kullanabilir, kaliteli ve lezzetli bir fincan kahvenin tadını çıkarabilirsiniz.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği Özellikleri

Bu çekirdekleri daha ucuz muadillerinden ayıran bir dizi özellik vardır. Şimdi bunları detaylı olarak inceleyelim.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği Özellikleri

Tat

İlk olarak, nitelikli kahve çekirdekleri tek bir tat içermez. Yetiştiği yere, işlenme yöntemine, rakımına göre meyve, çikolata, kuruyemiş, karamel, baharat ve çiçek aroması gibi birçok nota bulundurabilir. Bu nedenle seçim yelpazesi geniştir.

Bu kadar zengin aromaya sahip olabilmesi için, çekirdeklerin tohumdan bardağa gelene kadar her aşamasının doğru şekilde işlemesi ve kayıt altında olması gerekir.

İzlenebilirlik

Nitelikli kahvesi çekirdekleri, yetiştirme, öğütme, nakliye, kavurma, harmanlama ve demleme konusunda yüksek standartlara sahiptir. Her bir adım kontrol altında tutulur ve belirli kriterlere göre sürdürülür.

Dışarıdan aldığınız herhangi bir kahve paketinin üzerinde en fazla kullanılan kahve çekirdeklerinin türünü, kavrulma derecesini ve öğütme derecesini bulabilirsiniz.

Fakat nitelikli Türk kahvesi çekirdeği paketinde çekirdeklerin yetiştiği bölge ya da çiftliği, yetiştirilme yüksekliğini, hasat zamanını, işleme türünü, çekirdek türünü, tadım notalarını, gövdesini, asiditesini ve aromalarını görebilirsiniz.

Bu da, tam olarak nasıl bir kahve içmek istediğinizi belirlemenize ve her seferinde kaliteli kahveye giden yolu şeffaf bir şekilde takip edebilmenize yardımcı olur.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği

Kalite

Bu kahvede kötü, küflü, topraksı ya da acı tatlar bulunmaz. Aslında buna neden olan şey kahve kusurlarıdır. Örneğin depolama sorunlarından dolayı küflenmiş çekirdekler ya da ağaçta böceklenmiş meyvelerden elde edilen çekirdekler bu tatlara neden olabilir.

Fakat nitelikli kahve çeşitleri bu kusurlu çekirdekleri bulundurmaz. Çünkü, üretilen kahve çekirdekleri henüz yeşilken ve kavrulduktan sonra “nitelikli kahve” sertifikası alabilmesi için çeşitli testlerden geçer. Bunlardan biri de kahve kusurları testidir.

Alınan numunede belirlenen orandan fazla çekirdek kusuru varsa, bu kahvenin tadının iyi olması beklenemez. Dolayısıyla nitelikli kahve çekirdeği olarak da nitelendirilemez.

Uygulanan testlerden bir diğeri de tadım testidir. Cupping olarak da adlandırılan bu testte Q Grader isimli kahve uzmanları kahveyi demler, tadar ve puanlar.

Çekirdek olarak kalite kontrolünden başarılı bir şekilde geçen kahve, bu aşamada da 100 üzerinden 80+ puan almalıdır ki, nitelikli kahve olarak isimlendirilebilsin.

Tür

Nitelikli Türk kahvesi çekirdekleri, piyasadaki kahvelerden farklı olarak tamamen Arabica çekirdeklerinden oluşur.

Piyasada en çok üretilen ve satılan 2 kahve çekirdeği türünden biri olan Arabica, daha tatlı, kafein oranı daha düşük ve daha aromalı bir kahvedir. Yüksek rakımlarda üretildiği için kaliteli ve lezzetlidir. Bu da, çekirdekleri Türk kahvesi yapmak için en uygun hale getirir.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği

Kavurma

Nitelikli kahve, genellikle hafif ya da orta derecede kavrulur. Bunun nedeni kahvenin sahip olduğu aromaları tam olarak fincana aktarmaktır. Türk kahvesi ise klasik orta ya da koyu kavrulmuş çekirdeklerden üretilir ve tadında bir miktar acılık barındırır.

Nitelikli Türk kahvesi çekirdekleri ise, damak zevkinize göre farklı kavrulma seçeneklerine sahiptir. Türk kahvesinin geleneksel tadından kopamayanlar, koyu kavrulmuş çekirdekleri deneyebilir.

Daha hafif, bir miktar meyve notaları içeren fakat baskın tadından ödün vermeyen bir kahve denemek isterseniz, orta kavrulmuş kahveler sizin için ideal olacaktır.

Fakat Türk kahvesinde yeni lezzetler keşfetmek isterseniz, tercih ettiğiniz nitelikli Türk kahvesi çekirdeğinin yöresel notalarını ortaya çıkaran ve asiditesi yüksek hafif kavrulmuş türlerini deneyebilirsiniz.

Öğütme

Nitelikli Türk kahvesi çekirdekleri, Türk kahvesi demleme yöntemi için ideal boyutta öğütülmüştür. Türk kahvesi için ekstra ince, pudra gibi görünen bir öğütme uygulanır. Hatta tüm kahveler arasında en ince öğütme derecesine sahip olan kahve Türk kahvesidir.

Paketleme

Öğütülmüş kahve, tazeliğini koruması için hava ve ışık almayan paketlerde, serin ve kuru alanlarda muhafaza edilir. Böylece evinizde kahve demlerken, kendiniz öğütmüş gibi taptaze bir kahve kokusu ve tadıyla karşılaşırsınız.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği

Özetle; 

Nitelikli Türk kahvesi çekirdekleri, lezzetli ve kaliteli bir fincan kahve içmenin kesin ve lisanslı yoludur. Eğer çekirdekleri kendiniz öğütemiyorsanız ya da gerçekten lezzetli bir fincan Türk kahvesi yudumlamak istiyorsanız, deneyebileceğiniz en kaliteli kahvelerden biri, nitelikli Türk kahvesi çekirdeğidir.

0 oylar, 0 ort
140
Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve Terimleri Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Kahve hakkındaki sektörel terimleri öğrenmek ister misiniz? Bu testle ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçebilirsiniz!

1 / 10

Kolay sorularla başlayalım...

Kahve içindeki asit miktarı, kahvenin tadım değerini belirlerken en çok baz alınan özelliklerden biri nedir?

İnsan Neden Kahve İster

2 / 10

İşletmelerde kahve hazırlamaktan sorumlu olan personel, kahve profesyoneli.

barista

3 / 10

Cupping prosedüründe 85+ puan alan, yetiştiği coğrafya, bölge, türü, yüksekliği ve çiftliği benzeri bilgileri transparan bir şekilde belli olan kahveye ne denir?

SCA Puanı Nedir

4 / 10

Biraz da damak tadına hitap eden sorular soralım. Espresso Con Panna olarak bilinen kahve nasıl yapılır?

Espresso ve Filtre Kahve Farkı

5 / 10

Espresso'dan daha sert ve yoğun olan kahve hangisidir?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

6 / 10

3. Nesil kahve demleme ekipmanlarına geçiyoruz. Aradığımız kahve ekipmanı kum saati şeklinde. Ağzı kapalı değil ve kağıt filtre kullanarak kahve demleniyor. Hangisi?

Chemex Kahve Yapımı

7 / 10

Bir filtre kahve demleme ekipmanı daha soruyoruz. Bu seferki basınç kullanarak espresso benzeri kahve demlemeye yarıyor. Aynı zamanda pour-over demleme yöntemlerinden biri.

AeroPress İle Espresso Yapımı

8 / 10

Ekipmanlar hakkında son soru: Vakum basıncı sayesinde filtre kahve demlemeye yarayan bir araç hangisi?

Black Eye Nasıl Yapılır

9 / 10

Şimdi de kahve çekirdeklerinin işlenme serüvenine eşlik edelim. Dry Processing olarak da bilinen doğal işlem nasıl yapılır?

yeşil kahve çekirdeği saklama

10 / 10

Son soru: Decaf kahve nedir?

Türk Kahvesi Yapımında Hangi Çekirdek Kullanılır?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir