Çekirdek

Arabica Kahve Nedir?

Arabica kahve, dünyada en çok üretilen iki tür kahve çekirdeğinden biri. Günümüzde dünyada yetiştirilen kahvenin %70’i Arabica çekirdeklerinden oluşuyor. Yetiştirilen ilk kahve türünün de Arabica olduğu düşünülüyor.

Arabica Kahve Nedir?

Arabica Kahve Nedir?

Arabica Kahve Çekirdeği

Coffea cinsi olan Arabica türü kahvenin kökleri Etiyopya’ya kadar uzanıyor. Etiyopya’dan ilk kez çiftçilik için ekildiği Yemen’e gittiğine inanılıyor. Bu kahve çekirdekleri iyi gövdeli, zengin aromalı kahve üretimi sağladığı için açık ara tercih ediliyor.

Ağaçların meyveleri ve yaprakları oval şekilli. Bir ağacın tohumdan tamamen olgunlaşması 7 yıl alıyor. Meyvelerin olgunlaşması ise yaklaşık 8 ay sürüyor.

Arabica türü, iki yerine dört kromozom takımına sahip olması bakımından genetik olarak farklı ve Coffea cinsinin tek poliploid türü

Bugün Arabica türü kahve, Afrika’dan Latin Amerika’ya, Endonezya’dan Brezilya’ya kadar dünyanın her yerinde kahveye uygun bölgelerde, tipik olarak tropikal bölgelerde ve yüksek rakımlarda yetiştiriliyor. En iyi Arabica kahvesini yetiştirmek için koşulların uygun olması gerekiyor. Öyle ki, kahve yetiştiren bazı ülkeler (Vietnam gibi), şartları uygun olmadığı için hiç Arabica çekirdeği yetiştiremiyor.

Arabica Kahve Çekirdeği

Arabica Kahve Çekirdeği

Nitelikli Arabica Kahve Özellikleri, Nerede Yetişir?

Arabica kahvesi, muadili olan Robusta’ya göre lezzet karmaşıklığı, tatlılık, denge ve asitlik bakımından daha üstün olarak kabul ediliyor. Arabica kahvesinin yetiştirilmesi diğer kahve türlerine göre daha zor. Bu nedenle çekirdekler birinci sınıf bir mal olarak kabul ediliyor ve buna göre fiyat biçiliyor.

Arabica ağaçları Oğlak ve Yengeç dönenceleri arasında, yalnızca tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişiyor. Deniz seviyesinden 1.300-1.500 m yükseklikte en verimli bitkiler büyüyor. Fakat yayılımı 2.800 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor.

Arabica ağaçları Doğu Afrika ve Orta Afrika’da, tüm Latin Amerika’da, Hindistan’da ve ayrıca Endonezya’da yetiştiriliyor. Genellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya’da satış için yetiştirilen başlıca kahve çeşidi.

Arabica Kahve Özellikleri

Arabica Kahve Özellikleri

Arabica türü kahve bitkileri zararlılara karşı daha savunmasız, kahve hastalıklarına daha yatkın. Sıcaklığa ve işlemeye karşı daha hassas ve diğer türlere göre dönüm başına daha az hasat veriyor. Genellikle elle ekim ve hasat gerektiriyor. Arabica Kahve çekirdekleri kavrulmadan önce genellikle yaban mersini kokusuna benzer bir kokuya sahip oluyor. Kavrulduktan sonra da tatlı bir koku yaymaya devam ediyor.

Kahve ağacı düşük sıcaklıkları tolere etse de dona dayanamıyor. Bitkilerin en verimli yetiştiği sıcaklık 15 ila 24 °C arası.

Özellikleri

 • Yumuşak içimlidir, damakta meyvemsi bir tat bırakır.
 • Yuvarlak görünümlüdürler.
 • Robusta çekirdeklerine oranla iki kat daha az kafein içerir.
 • Bu çekirdeklerden elde edilen kahvelerde fındık, çikolata, karamel aromaları görülebilir.
 • Çok hassas bir bitkidir ve yetişmek için kendine has bir iklim yapısı arar.
 • Hem üretimi hem de bakımı zordur. toplanması ve hasadı hassas bir şekilde yapılmalıdır.
 • Genellikle ekvatora yakın bölgelerde yetişir. Sert iklimi sevmez.
 • Kısa sürede çürüyebilir. Bu nedenle yoğun insan emeği gerektirir.
 • Küçük ve beyaz çiçekler açar. Çiçekleri açtığında etrafa hoş bir koku yayar.
 • Espresso bazlı kahve çeşitlerinde sıklıkla bu çekirdekler kullanılır.

Arabica Kahve Çeşitleri

Arabica Kahve Çeşitleri

Arabica Kahve Çeşitleri

Arabica türü kahvenin birçok alt türü var. En bilinen 3 türü şu şekilde:

 • Bourbon
 • Typica
 • Heirloom

En seçkin arabica kahve türlerinden bazıları Bourbon ve Typica. Kahve çekirdeklerinin lezzetini değiştirmek veya ağacı daha sağlıklı ve hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek amacıyla farklı çeşitler ve melezler geliştiriliyor.

Arabica Kahve Üreten Ülkeler

Bu kahve türü Brezilya, El Salvador, Kenya, Etiyopya, Kolombiya, Honduras, Guatemala, Kosta Rika, Etiyopya dahil olmak üzere dünyanın her yerinde bulunuyor. Fakat bunlar arasından Etiyopya, Arabica çekirdek üretiminin coğrafi merkezi durumunda. Öyle ki, ülkede 15 milyonu aşkın insanın bu ekonomik sektörden geçindiği düşünülüyor.

Toparlamak gerekirse; Arabica kahve, zor üretim ve hasat koşullarına rağmen dünyada en çok üretilen ve tüketilen kahve türü. Coffea Arabica bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen kahvenin kafein oranı düşük. Meyvemsi bir tada sahip ve lezzet bakımından sektördeki diğer kahve çekirdeklerinden üstün. Kalite sağlayan özellikleri sayesinde sektörün başını çekiyor.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

Jamaica Blue Mountain Kahve

Jamaika’nın Blue Mountain olarak bilinen bölgesinde, özel koşullarda yetişen, dünyanın en aranan ve en pahalı kahveleri arasında yer alan bir kahve çeşidi…
İyi BilgiÇekirdek

Kahve Üreten Ülkeler Sıralaması

21Yılda yaklaşık yarım trilyon fincan tüketilen kahve, dünyanın en çok tüketilen ikinci ürünüdür. Yazımızda en çok kahve üreten ülkeleri ve 2022’de ne…
Çekirdekİyi Bilgi

Dünyanın En İyi Kahve Çekirdekleri: 5 Farklı Öneri

Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa, dünyadaki kahve çekirdeği çeşitlerini oluşturuyor. Bunlar arasında dünyanın en iyi kahve çekirdekleri ise Arabica çekirdeklerinden meydana geliyor….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.