fbpx
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik göstermesiyle birbirinden farklı kahveler ortaya çıkabilir. Bu adımlardan biri de kahvenin öğütülmesi. Çapak ve bıçaklı kahve değirmeni arasında bu noktada belli farklılıklar ortaya çıkıyor.

Özellikle kendini ilerletmek isteyen ev baristalarının uzmanlığını geliştirmeye yardımcı olacak yeni bir bilgiyle karşınızdayız. Bu yazıda çapaklı el değirmeni ve bıçaklı elektrikli kahve değirmenini kıyasladık. Yazının sonunda sizin de deneyimlerinizi ve yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

İyi bir kahve değirmeni nasıl seçilir konusunda bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Kahve öğütmede en önemli konunun “tutarlılık” olduğunu söyleyebiliriz.

çapak ve bıçaklı kahve değirmeni

Kahve çekirdeğinde tutarlılık nedir?

Tutarlılık, her kahve çekirdeğinin birbirine benzer-yakın ebatlarda parçalanmış olması anlamına gelir. Parçalanan kahve çekirdeklerinin büyüklükleri birbirinden farklı olursa fincandaki kahve bulanık görünebilir. Kahve demleme yöntemininiz ne olursa olsun, kahvede mükemmel sonuç için fincandaki görüntünün berrak olması beklenir. Bu nedenle alacağınız kahve değirmeninin türü ne olursa olsun tutarlı sonuçlar vermesi önemlidir.

Çapak ve bıçaklı kahve değirmeni

Bu iki kahve değirmenini kıyaslamadan önce kısaca tanımlarını yapalım ve nasıl göründüklerine bir bakalım. Ne dersiniz? Kahve değirmeni türleri yazımızda daha detaylı bulabilirsiniz.

Çapak kahve değirmeni nedir?

Kahve çekirdeklerini bir öğütücü çarkı arasına alarak dönerek ezen ve parçalayan değirmen-öğütücü türüdür. Kahve çekirdeğini, iki çark arasında sıkıştırır ve döndükçe parçalar. Kahvenin öğütme derecesi çapakların açıklığı ile belirlenir. Çelik dişli çarklar arasında sıkışan kahve çekirdekleri demlemeye hazır hale gelir.

Çapak kahve değirmeninin artıları

  • Çapak öğütücüler ile kahve telvesinin boyutunu bir bıçaklı öğütücüden çok daha doğru ve tutarlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.
  • Genelde birden fazla ayara sahip olurlar ve demleme ekipmanınız için gereken uygun öğütme derecesini seçmenize imkan tanır.

Çapak kahve değirmeninin eksileri

  • Bıçaklı değirmenlere göre daha pahalı
  • Temizlemesi bıçaklı kahve değirmeni kadar pratik değil

Bıçaklı Kahve Değirmeni Nedir?

Bıçaklı değirmenler genellikle fiyatı uygun olduğu için tercih ediliyor. Aynı bir blender mantığıyla kahve çekirdeklerini bıçakla keserek parçalar. Kahve çekirdekleri haznenin içinde bekler ve bıçaklı bir pervane dönerek çekirdeği parçalara ayırır.

Kahvenin incelik ayarı çekirdeği öğütme süresiyle ayarlanır. Yani çekirdeği ne kadar uzun süre çekerseniz  o kadar ince olur. Bıçaklar hızla döndüğü için kontrol etmesi daha zordur çünkü ayarı bulabilmek için sürekli bakmak gerekir. Eşit olmayan boyutta kahve parçaları oluşabilir ve daha az tutarlı sonuç verir.

Makineler çapak ve manuel öğütücülere göre daha gürültülü çalışır. Küçük mutfaklar ve ofisler için uygun olabilir, kısa sürede öğütülmüş kahve elde edebilirsiniz.

Değirmen türü

Çapak değirmen

Bıçaklı değirmen

Tutarlılık

+

-

Öğütme ayarı

+

-

Kullanım kolaylığı

-

+

Temizlik

-

+

Fiyat

-

+

Özetle,

Çapak ve kahve bıçaklı değirmen türleri arasındaki artı ve eksileri değerlendirdik. Kahvenizi öğütürken göz önüne alabileceğiniz bu avantaj ve dezavantajların öğütme deneyiminiz için faydalı olmasını diliyoruz.

Kahve değirmeni alırken daha uzman seviyesinde bir öneriye ihtiyacınız varsa Kahveler.net kurucularından Levent Öncü’nün (Teyyareden Kahve) hangi öğütücüyü almalıyım konulu önerisine göz atabilirsiniz.

 

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Çekirdek

6 Soruda Cascara Nedir? Kahve Kirazı Çayı Nasıl Demlenir

Kahveden çay yapıldığını biliyor muydunuz? Cascara nedir: Kahve meyvesinden yapılan yüksek kafeinli bir çay. Diğer adı kahve kirazı çayı. Tropik meyvemsi bir…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×
Ekipman

İyi Bir Kahve Değirmeni Nasıl Seçilir?