Tarifler

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır? Faydaları ve İçindekiler

Son yılların en çok tercih edilen popüler kahvelerinden biri dibek kahvesi. Diğer kahvelerden ayrılan tarafı ise içeriğinde bulunan farklı aromalar ve öğütme yöntemi. Nasıl üretildiğine, hangi yöreye ait olduğuna, içeriğine ve nasıl yapıldığına beraber bakalım.

Dibek Kahvesi Nedir?

Aslında, kökeni farklı olan bir kahve değil dibek kahvesi. Adını, kahve çekirdeklerinin öğütülme yönteminden alıyor. Taş ya da tahta havanlar yöresel olarak “dibek” olarak biliniyor. Kahve çekirdekleri de bu dibekte dövülerek demlenecek hale getiriliyor. Aynı zamanda “dibek” kelimesi “dövülmüş olan” ya da “dövme şekli” anlamına da geliyor.

Fakat günümüzde bilinen dibek kahvesi orijinal halinden biraz farklılaşmış. Bu kahvenin içerisine farklı aromalar ve malzemeler ekleniyor. Orijinal dibek kahvesi oldukça yoğun ve Türk kahvesinden daha acı bir kahve iken, günümüzde satılan kahve daha yumuşak, aromalı ve sütlü.

Dibek Kahvesi Nedir?

Dibek Kahvesi Nasıl Üretilir?

Kavrulan kahve çekirdekleri, dibek denilen ahşap ya da taş havanda dövülür. Bu işlem, kahve çekirdeklerinin yağının muhafaza edilmesini sağlar. Bu nedenle kıvamı Türk kahvesinden daha yoğun olur.

Dibek kahvesinin asıl hali bu şekilde yapılır. Fakat bugün tükettiğimiz aromalı halini elde etmek için, dövülme aşamasında içerisine kakule, keçiboynuzu, menengiç gibi malzemeler de eklenir. Hazır üretilen paketlerde ise bu ürünler toz olarak öğütülmüş kahveye eklenerek dibek kahvesi elde edilir.

Diğer Kahvelerden Farkları Nelerdir?

Günümüzde kullanılan elektrikli ve metal bıçaklı öğütücülerde kahve çekilirken ısınır. Isınan kahve birçok özelliğini ve lezzetini yitirir. Fakat dibekte dövülen kahvenin aksine yağı ortaya çıkar, aroması farklılaşır. Ortaya Türk kahvesinden daha yoğun aromalı bir kahve çıkar.

Eskiden yalnızca öğütme yönteminden dolayı ayrılan kahve, günümüzde çok daha farklı bir hale geldi. Kahvenin içerisine salep, zahter, keçiboynuzu, kakao, menengiç, hindistan cevizi yağı gibi aromalar da eklenir. Bu aromalar sayesinde damakta daha yumuşak ve farklı bir lezzet bırakır.

Aynı zamanda Türk kahvesine göre oldukça açık bir renge sahiptir. Tadı daha çok sütlü kahveye benzer. Öğütülmüş sade hali de Türk kahvesinden daha kalın partiküllere sahiptir.

Dibek Kahvesi Nerenin?

Yöresel olarak dibek kahvesi, Kastamonu, İzmir, Mardin ve Diyarbakır’da tüketiliyor. Fakat piyasada kahve değirmenlerinin ortaya çıkmasıyla dibek kahvesinin orijinal üretimini bulmak artık biraz zor. Güneydoğu Anadolu ve Ege’de, orijinal tarifine çok yakın bir şekilde yapılıyor.

Dibek Kahvesi Nerenin?

Dibek Kahvesi İçindekiler

İçerik bakımından en zengin kahve türlerinden biri. İçeriğinde 8 farklı malzeme bulunur. Ekstra olarak fındık, vanilya ya da karamel aromaları da eklenebiliyor.

 • Salep
 • Kavrulmuş kahve
 • Damla sakızı
 • Çikolata
 • Kakule
 • Kahve kreması
 • Keçiboynuzu
 • Zahter

Dibek Kahvesi Faydaları

Özellikle içeriğindeki aromalar, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı oluyor. Besin değerleri yüksek ve uzun süre tok tutuyor. Bu nedenle diyet listelerinde sıklıkla öneriliyor. Yapımında kullanılan farklı maddeler, sinir sistemine sade bir Türk kahvesinden daha çok destek oluyor.

Dibek Kahvesi Kaç Kalori?

Klasik kahve fincanlarıyla (15 gr) bir fincan dibek kahvesi ortalama 75 kalori. İçine ekleyeceğiniz şeker ile bu oran değişebilir.

Dibek Kahvesi Kaç Kalori?

Dibek Kahvesi Yapılışı, Tarifi

Ağızda güzel bir his bırakan ve yumuşak içimli bir kahve olan dibek kahvesinin pişirme yöntemi Türk kahvesi ile çok benzer.

Malzemeler

 • Dibek kahvesi (fincan başına 1 tatlı kaşığı)
 • Demleyeceğiniz fincan kadar su
 • Şeker (tercihen)

Yapılışı

 1. Cezvenin içine kahve ve suyu koyun. İyice karıştırın. İsterseniz şekeri de bu aşamada ilave edin. (Daha lezzetli bir deneyim için dibek kahvesine 1 çay kaşığı kadar Türk kahvesi ilave edin.)
 2. Cezveyi ocağa koyun ve kısık ateşte, hiç karıştırmadan pişirin.
 3. Kahve köpürdüğünde, köpüğü fincanlara paylaştırın ve kalan kahveyi tekrar ocağa alın.
 4. Bir taşım kaynadıktan sonra hemen ocağı kapatın ve kahveyi fincanlara boşaltın. Afiyet olsun.

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

Dibek Kahvesi Sütle Yapılır mı?

Evet, aynı Türk kahvesinde olduğu gibi dibek kahvesinde de su yerine süt kullanılabilir. Fakat bu kahve, zaten zengin aromaları ve içeriğindeki kahve kremasından dolayı oldukça yumuşak bir içime sahip. Özellikle sütle dibek kahvesi yapmak, kahve tadının tamamen baskılanmasına neden olabilir.

En Son Yazılar
Tarifler

Galao Kahvesi Nedir? 

Portekiz kahvesi olarak da bilinen Galao kahvesi, aslında espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir. Dörtte biri espresso kahve, dörtte üçü köpürtülmüş süt ilave…
Tarifler

Evde Soğuk Kahve Yapımı: 7 Farklı Tarif

Yaz sıcağından bunalmış ya da kış ortasında da soğuk içecekler tüketmeyi seviyor olabilirsiniz. Her halükarda soğuk kahve içmek için bir kafeye gitmeye…
Tariflerİyi Bilgi

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso seviyorsanız, bir espresso makinesi evde işinizi kolaylıkla görecektir. Fakat iyi bir espresso kahve için bir makinenizin olmasına gerek yok. Evde espresso…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.