fbpx
Tarifler

Dibek Kahvesi Nedir? 5 adımda Nasıl Yapılır?

Son yılların en çok tercih edilen popüler kahvelerinden biri dibek kahvesi. Diğer kahvelerden ayrılan tarafı ise içeriğinde bulunan farklı aromalar ve öğütme yöntemi.

Lezzeti, görüntüsü ve kokusuyla tadan herkesi mest eden bu kahvenin nasıl üretildiğine, hangi yöreye ait olduğuna, içeriğine ve nasıl yapıldığına beraber bakalım.

Dibek Kahvesi Nedir?

Aslında, kökeni farklı olan bir kahve değil. Geleneksel Türk kahvesi çeşitlerinden biri. Adını, kahve çekirdeklerinin öğütülme, daha doğrusu dövülme yönteminden alıyor.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Dibek Nedir?

Taş ya da tahta havanlar yöresel olarak “dibek” olarak biliniyor. Kahve çekirdekleri de bu dibekte dövülerek demlenecek hale getiriliyor. Aynı zamanda “dibek” kelimesi “dövülmüş olan” ya da “dövme şekli” anlamına da geliyor.

Dibek Kahve nedir?

Fakat günümüzde bilinen dibek Türk kahvesi orijinal halinden biraz farklılaşmış. Bu kahvenin içerisine farklı aromalar ve malzemeler ekleniyor. Orijinal dibek kahvesi oldukça yoğun ve Türk kahvesinden daha acı bir kahve iken, günümüzde satılan kahve daha yumuşak, aromalı ve sütlü.

Dibek Kahvesi Nedir?

Dibek Kahvesi Nasıl Üretilir?

Kavrulan kahve çekirdekleri, dibek denilen ahşap ya da taş havanda dövülür. Bu işlem, kahve çekirdeklerinin yağının muhafaza edilmesini sağlar. Bu nedenle kıvamı Türk kahvesinden daha yoğun olur.

Bu kahvenin asıl hali bu şekilde yapılır. Fakat bugün tükettiğimiz aromalı halini elde etmek için, dövülme aşamasında içerisine kakule, keçiboynuzu, menengiç gibi malzemeler de eklenir. Hazır üretilen paketlerde ise bu ürünler toz olarak öğütülmüş kahveye eklenerek dibek kahve elde edilir.

Dibek Kahvesinin Özelliği, Diğer Kahvelerden Farkları Nelerdir?

Günümüzde kullanılan elektrikli ve metal bıçaklı öğütücülerde kahve çekilirken ısınır. Isınan kahve birçok özelliğini ve lezzetini yitirir. Fakat dibekte dövülen kahvenin aksine yağı ortaya çıkar, aroması farklılaşır. Ortaya Türk kahvesinden daha yoğun aromalı bir kahve çıkar.

Dibek Kahvesi Neden yapılır?

Eskiden yalnızca öğütme yönteminden dolayı ayrılan kahve, günümüzde çok daha farklı bir hale geldi. Kahvenin içerisine salep, zahter, keçiboynuzu, kakao, menengiç, hindistan cevizi yağı gibi aromalar da eklenir. Bu aromalar sayesinde damakta daha yumuşak ve farklı bir lezzet bırakır.

Aynı zamanda Türk kahvesine göre oldukça açık bir renge sahiptir. Tadı daha çok sütlü kahveye benzer. Öğütülmüş sade hali de Türk kahvesinden daha kalın partiküllere sahiptir.

Dibek Kahvesi Nerenin?

Dibek kahve nerenin? Yöresel olarak dibek kahve, Kastamonu, İzmir, Mardin ve Diyarbakır’da tüketiliyor. Fakat piyasada kahve değirmenlerinin ortaya çıkmasıyla dibek kahvesinin orijinal üretimini bulmak artık biraz zor. Güneydoğu Anadolu ve Ege’de, orijinal tarifine çok yakın bir şekilde yapılıyor.

Dibek Kahvesi Nerenin?

Dibek Kahvesi İçindekiler, Dibek Kahvesi İçeriği

İçerik bakımından en zengin kahve türlerinden biri. Dibek kahvenin içindekiler arasında 8 farklı malzeme bulunur. Ekstra olarak fındık, vanilya ya da karamel aromaları da eklenebiliyor.

 • Salep
 • Kavrulmuş kahve
 • Damla sakızı
 • Çikolata
 • Kakule
 • Kahve kreması
 • Keçiboynuzu
 • Zahter

Dibek Kahvesi Faydaları

Özellikle içeriğindeki aromalar, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı oluyor. Besin değerleri yüksek ve uzun süre tok tutuyor. Bu nedenle diyet listelerinde sıklıkla öneriliyor. Yapımında kullanılan farklı maddeler, sinir sistemine sade bir Türk kahvesinden daha çok destek oluyor.

Dibek Kahvesi Kaç Kalori?

Klasik kahve fincanlarıyla (15 gr) bir fincan dibek kahve ortalama 75 kalori. İçine ekleyeceğiniz şeker ile bu oran değişebilir.

Dibek Kahvesi Kaç Kalori?

Dibek Kahvesi Yapılışı, Dibek Kahvesi Tarifi

Ağızda güzel bir his bırakan ve yumuşak içimli bir kahve olan kahvenin pişirme yöntemi Türk kahvesi ile çok benzer. Şimdi, dibek kahve nasıl yapılır ona bakalım.

Malzemeler

 • Dibek kahvesi (fincan başına 1 tatlı kaşığı)
 • Demleyeceğiniz fincan kadar su
 • Şeker (tercihen)

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

 1. Dibek kahvesinin yapılışında ilk önce cezvenin içine kahve ve suyu koyun. Ardından iyice karıştırın. İsterseniz şekeri de bu aşamada ilave edin. (Daha lezzetli bir deneyim için kahveye 1 çay kaşığı kadar Türk kahvesi ilave edin.)
 2. Dibek kahvesi yapımının ikinci adımında cezveyi ocağa koyun ve kısık ateşte, hiç karıştırmadan pişirin.
 3. Kahve köpürdüğünde, köpüğü bir kaşık yardımıyla fincanlara paylaştırın ve kalan kahveyi tekrar ocağa alın.
 4. Kahve bir taşım kaynadıktan sonra hemen ocağı kapatın ve kahveyi fincanlara boşaltın.
 5. Soğumadan ve köpüğü sönmeden servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

Dibek Kahvesi Sütle Yapılır mı?

Dibek kahvesi süt ile yapılır mı? Evet, aynı Türk kahvesinde olduğu gibi dibek kahvesinde de su yerine süt kullanılabilir.

Fakat bu kahve, zaten zengin aromaları ve içeriğindeki kahve kremasından dolayı oldukça yumuşak bir içime sahip. Özellikle sütle yapmak, kahve tadının tamamen baskılanmasına neden olabilir.

Dibek kahvesi nasıl yapılır sütlü tarifi için, normal dibek kahvesini yaparken su yerine aynı miktarda süt koymayı deneyebilirsiniz.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir