İyi Bilgi

Türk Kahvesi Faydaları ve Zararları

Osmanlı kültüründe yer edinen ve günümüze kadar Türk milletinin kültür simgelerinden biri olan Türk kahvesi, dünyada telvesi ile ikram edilen nadir kahvelerden biri. Özellikle tatlı sohbetlere eşlik eden bu geleneksel içeceğin hazırlanışı, sunumu ve tadı dünya kahvelerinden oldukça farklı. Bunun yanında içeriği oldukça sağlıklı ve besin değerleri de yüksek. Şimdi beraber Türk kahvesi faydaları ve zararlarına bakalım.

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Hem Türkiye’de hem de dünyada çokça tüketilen geleneksel Türk kahvesi, sağlık durumunu iyileştiren yararlı bileşenlere sahip. Bilişsel ve ruhsal fonksiyonların çalışmasına yardımcı olur, hastalıklara karşı vücut direncini artırır, zindelik sağlar. Kahve, içerdiği antioksidan ve kafein oranıyla, hem faydaları hem de hastalıklar üzerindeki etkileri açısından birçok araştırmaya konu olmaya devam ediyor. Direkt tüketiminden sağlanan faydanın yanında, cilt bakım ürünlerinde de sık sık kullanılan bir bitki.

Kanser Önleyici

Düzenli tüketilen Türk kahvesinin, kolon, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanseri riskini azalttığı biliniyor. Bunun asıl nedeni, antioksidan kapasitesinin çok yüksek olması.

Enerji Verici

İçeriğindeki yüksek kafein oranı insana enerji veriyor, dinç ve uyanık kalmayı sağlıyor. Kafein aynı zamanda karaciğer yağlanmasını da önlüyor, iltihabı azaltıyor. Damar ve kalp sağlığını koruyarak vücuttaki kolesterol oranının düşmesini sağlıyor.

türk kahvesi faydaları ve zararları

Sindirime Yardımcı

Özellikle yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirime yardımcı oluyor. Sade olarak tüketildiğinde kilo ve mide problemlerine fayda sağlıyor. Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımına yardımcı oluyor.

Ağrı Kesici

Kahvenin yaklaşık %40’a kadar ağrı kesici özelliği bulunuyor.

Diyabet Önleyici

Düzenli kahve tüketimi diyabet ve parkinson hastalıklarını önlüyor.

Stres Azaltıcı

Stresin azaltılmasına, depresyonun giderilmesine yardımcı oluyor.

Hafıza Dostu, Zeka Güçlendirici

Hafızayı güçlendiriyor. Aynı zamanda uyarıcı etkisiyle beyni sinyallere daha açık hale getiriyor ve odaklanmayı kolaylaştırıyor.

Diyet Dostu

Sade kahvenin kalorisi çok düşüktür. Aynı zamanda besin değerleri çok yüksek olduğu için tokluk hissi veriyor. Bir fincan Türk kahvesi, bir insanın günlük B12 vitamini ihtiyacının %11’ini, B5 vitamini ihtiyacının %6’sını, B3 vitamini ihtiyacının ise %2’sini karşılıyor. Bu nedenle diyetlerde öneriliyor.

türk kahvesi faydaları

Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Her yiyecek-içecekte olduğu gibi Türk kahvesinin de fazlası zararlı. Sağlıklı bir birey günde iki fincandan fazla kahve içerse, kalp ritminde bozulmalar görülebilir. Baş ve kas ağrıları, mide problemleri tetiklenebilir. Tansiyon rahatsızlıkları, uyku problemleri ortaya çıkabilir. İlaç kullanan kişilerin tüketirken dikkatli olması gerekir. Bunun dışında dozunda tüketildiğinde yan etkisi ve zararı olmayan bir içecektir.

Günde Kaç Fincan Türk Kahvesi İçilmelidir?

Günde en fazla 3 fincan Türk kahvesi içilmelidir. 3 fincana kadar kahvenin zararlı etkileri görülmezken, daha fazla tüketildiğinde bu etkiler ortaya çıkabilir. Kalp çarpıntısı olanlar, kafein tüketimi sınırlı olanlar için bu miktar daha da az olmalıdır.

türk kahvesi faydaları nelerdir

Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmeli?

Kahvenin sindirim ve metabolizma sistemlerini çalıştırdığını, sinirleri uyardığını söylemiştik. Bu etkileri nedeniyle Türk kahvesinin tüketilmesinin en uygun olduğu zamanlar, yemekten 1 saat öncesi ya da sonrası. Bunun dışında uyumaya yakın zamanlarda kahve tüketilmemelidir. Kahvenin etkisinin yetişkinlerde 5-7 saat sonra geçtiğini düşünürsek, içeriğindeki kafein oranı uyku problemlerine neden olabilir.

Sonuç Olarak;

Türk kahvesi, içerdiği besin öğeleri ile oldukça sağlıklı, insan vücuduna faydaları olan bir içecek. Sağlıklı yaşam için beslenme planına dahil edilebilir. Fakat herhangi bir sağlık problemi olanların, ilaç kullananların dikkatli olması, hatta doktoruna başvurarak tüketmesi gerekir. Bunun yanında fazla tüketildiğinde yan etkileri ortaya çıkabilir.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.