fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

Türk Kahvesi Faydaları ve Zararları

Osmanlı kültüründe yer edinen ve günümüze kadar gelerek Türk milletinin kültür simgelerinden biri olan Türk kahvesi, dünyada telvesi ile ikram edilen nadir kahvelerden biri.

Özellikle tatlı sohbetlere eşlik eden bu geleneksel içeceğin hazırlanışı, sunumu ve tadı dünya kahvelerinden oldukça farklı. Bunun yanında içeriği oldukça sağlıklı ve besin değerleri de yüksek.

Şimdi beraber Türk kahvesi faydaları ve zararlarına bakalım.

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Hem Türkiye’de hem de dünyada çokça tüketilen geleneksel Türk kahvesi, sağlık durumunu iyileştiren yararlı bileşenlere sahip. Bilişsel ve ruhsal fonksiyonların çalışmasına yardımcı olur, hastalıklara karşı vücut direncini artırır, zindelik sağlar.

Kahve, içerdiği antioksidan ve kafein oranıyla, hem faydaları hem de hastalıklar üzerindeki etkileri açısından birçok araştırmaya konu olmaya devam ediyor. Direkt tüketiminden sağlanan faydanın yanında, cilt bakım ürünlerinde de sık sık kullanılan bir bitki.

Kanser Önleyici

Düzenli tüketilen Türk kahvesinin, kolon, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanseri riskini azalttığı biliniyor. Bunun asıl nedeni, antioksidan kapasitesinin çok yüksek olması. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Enerji Verici

İçeriğindeki yüksek kafein oranı insana enerji veriyor, dinç ve uyanık kalmayı sağlıyor. Kafein aynı zamanda karaciğer yağlanmasını da önlüyor, iltihabı azaltıyor. Damar ve kalp sağlığını koruyarak vücuttaki kolesterol oranının düşmesini sağlıyor.

türk kahvesi faydaları ve zararları

Sindirime Yardımcı

Türk kahvesi mideye iyi gelir mi? Türk kahvesinin mideye faydaları oldukça fazla. Özellikle yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirime yardımcı oluyor.

Sade olarak tüketildiğinde sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak kilo ve mide problemlerine fayda sağlıyor. Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımına yardımcı oluyor.

Ağrı Kesici

Kahvenin yaklaşık %40’a kadar ağrı kesici özelliği bulunuyor.

Diyabet Önleyici

Düzenli kahve tüketimi diyabet ve parkinson hastalıklarını önlüyor.

Stres Azaltıcı

Stresin azaltılmasına, depresyonun giderilmesine yardımcı oluyor. Gerginliğe iyi gelir.

Hafıza Dostu, Zeka Güçlendirici

Hafızayı güçlendiriyor. Aynı zamanda uyarıcı etkisiyle beyni sinyallere daha açık hale getiriyor ve odaklanmayı kolaylaştırıyor.

Diyet Dostu

Sade kahvenin kalorisi çok düşük. Aynı zamanda besin değerleri çok yüksek olduğu için tokluk hissi veriyor. Bir fincan Türk kahvesi, bir insanın günlük B12 vitamini ihtiyacının %11’ini, B5 vitamini ihtiyacının %6’sını, B3 vitamini ihtiyacının ise %2’sini karşılıyor. Bu nedenle diyetlerde öneriliyor.

türk kahvesi faydaları

Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Her yiyecek-içecekte olduğu gibi Türk kahvesinin de fazlası zararlı. Sağlıklı bir birey günde iki fincandan fazla kahve içerse, kalp ritminde bozulmalar görülebilir.

Kahve çeşitleri baş ve kas ağrıları, mide problemlerini tetikleyebilir. Tansiyon rahatsızlıkları, uyku problemleri ortaya çıkabilir. İlaç kullanan kişilerin tüketirken dikkatli olması gerekir. Bunun dışında dozunda tüketildiğinde yan etkisi ve zararı olmayan bir içecektir.

Sonuç Olarak;

Türk kahvesi, içerdiği besin öğeleri ile oldukça sağlıklı, insan vücuduna faydaları olan bir içecek. Sağlıklı yaşam için beslenme planına dahil edilebilir.

Fakat herhangi bir sağlık problemi olanların, ilaç kullananların dikkatli olması, hatta doktoruna başvurarak tüketmesi gerekir. Bunun yanında fazla tüketildiğinde yan etkileri ortaya çıkabilir.

Şimdi, Türk kahvesi faydaları hakkında sıkça sorulan sorulara bakalım.

Günde Kaç Fincan Türk Kahvesi İçilmelidir?

Günde en fazla 3 fincan Türk kahvesi içilmelidir. 3 fincana kadar kahvenin zararlı etkileri görülmezken, daha fazla tüketildiğinde bu etkiler ortaya çıkabilir. Kalp çarpıntısı olanlar, kafein tüketimi sınırlı olanlar için bu miktar daha da az olmalıdır.

türk kahvesi faydaları nelerdir

Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmeli?

Kahvenin sindirim ve metabolizma sistemlerini çalıştırdığını, sinirleri uyardığını söylemiştik. Bu etkileri nedeniyle Türk kahvesinin tüketilmesinin en uygun olduğu zamanlar, yemekten 1 saat öncesi ya da sonrası.

Bunun dışında uyumaya yakın zamanlarda kahve tüketilmemelidir. Kahvenin etkisinin yetişkinlerde 5-7 saat sonra geçtiğini düşünürsek, içeriğindeki kafein oranı uyku problemlerine neden olabilir.

Günde Kaç Tane Türk Kahvesi İçilir?

Türk kahvesinin günlük önerilen maksimum tüketim miktarı 2 fincandır. Bundan fazlası, fazla miktarda tüketilen her gıdada olacağı gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Her Gün Türk Kahvesi İçersek Ne Olur?

Günde 1 fincan Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Her gün bir fincan kahve tüketmek, mide ve kalp rahatsızlığı olmayanlar, diyabet ve sinir hastalığı olmayanlar için oldukça sağlıklıdır.

Bunun dışında kahvenin metabolizmaya, beden ve ruh sağlığına etkilerinden yukarıda bahsettik. Her gün düzenli olarak kahve içmek, bu olumlu etkilerden faydalanmanızı sağlayabilir.

Fakat aç karınla ya da uyku saatinden hemen önce içmemeye özen göstermelisiniz.

Türk Kahvesi İçmek Zayıflatır Mı?

Türk kahvesi zayıflatır mı? Türk kahvesi, doğal yapısı gereği metabolizmayı hızlandıran, sindirim sistemini destekleyen bir yapıya sahip. Bundan dolayı Türk kahvesi faydalarından biri de kilo vermeye yardımcı olması.

Fakat bu etkilerin sade Türk kahvesi tüketildiğinde geçerli olacağını hatırlatalım. Çünkü kahveye eklenecek olan şeker ya da süt gibi katkılar, kahvenin kalori değerini artırırken aynı zamanda metabolizma hızlandırıcı etkilerini de düşürür.

Türk kahvesi içmenin tek başına zayıflama sağlamayacağı bir gerçek. Ancak, iyi bir diyet listesi ve spor düzeni ile desteklenirse, kahve içmek kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Kahve İçmek Neye İyi Gelir? Türk Kahvesi Ne Faydası Var?

Türk kahvesi, antioksidan bakımından çok zengin olduğundan düzenli olarak tüketildiğinde çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Diyabet ve Alzheimer hastalıklarını önler.

Türk kahvesi faydalarından biri de ağrı kesici özelliği ile hafif baş ve kas ağrılarına iyi gelmesidir. “Yorgunluk kahvesi” olmasının bir nedeni de budur. Metabolizmayı çalıştırdığı için diyet dostudur ve kilo vermeye yardımcı olur.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir