ErrorException Message: Argument 2 passed to WP_Translation_Controller::load_file() must be of the type string, null given, called in /home/bikahvea/public_html/wp-includes/l10n.php on line 838
https://www.bikahvearasi.com/wp-content/plugins/dmca-badge/libraries/sidecar/classes/ İyi Bir Kahve Değirmeni Nasıl Seçilir? - Bi'kahve Arası
Ekipman

İyi Bir Kahve Değirmeni Nasıl Seçilir?

Tüm kahve severler, lezzetli bir fincan kahveye giden yolun, kaliteli çekirdekler ve bunları mükemmel şekilde öğütmek ile başladığını bilirler. Özellikle evde kahve demleyenler için çekirdekleri evde öğütmek, taze bir fincan kahvenin anahtarıdır.

Bu yazımızda ihtiyaçlarınızı karşılayacak iyi bir kahve değirmeni nasıl seçilir, bunu anlatacağız. Bu kahve değirmeni satın alma rehberi ile kendinize en uygun ürünü seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğinizden bahsedeceğiz.

Bu yazının amacının en iyi kahve öğütücü hangisi, hangi marka gibi kahve öğütücü tavsiyesi olmadığını belirtelim. Aksine, bir marka vermek yerine, sizin kahve zevklerinize göre size en uygun kahve değirmenini nasıl seçebileceğinizi anlatacağız.

İyi Bir Kahve Değirmeni Nasıl Seçilir?

İyi Bir Kahve Değirmeni Nasıl Seçilir

Sizin için en uygun kahve değirmeni türü, tercih ettiğiniz demleme yöntemine ve damak zevkinize bağlı olacaktır. İki ana öğütücü tipi vardır; çapak öğütücüler ve bıçaklı öğütücüler. Her ikisinin de hem manuel hem de otomatik modellerini bulmak mümkündür.

Kısaca iki öğütücünün farklarından bahsedelim. Çapak kahve değirmenleri, öğütme üzerinde daha çok kontrol sağlamanıza imkan tanır. Öğütme daha tutarlı olabilir. Bıçaklı değirmenlerde ise öğütme eşit olmayabilir. Fakat çapak öğütücülerden daha ekonomik ve temizlemesi kolaydır.

İyi bir kahve değirmeni nasıl seçilir madde madde açıklamadan önce, kahve değirmeni türleri hakkında tam olarak bilgi sahibi olmanız, kriterleri daha iyi anlamanıza ve seçim yaparken daha net olmanıza yardımcı olacaktır.

Kahve Değirmeni Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kahve Değirmeni Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kahve değirmeni türkeri hakkında bilginiz varsa, bir değirmeni seçerken dikkat etmeniz gerekenlere geçebiliriz. Hangi değirmen türünü alacak olursanız olun, aşağıdaki maddeleri kendi kahve deneyimleriniz için düşünmeli ve kriterlere kendiniz karar vermelisiniz.

1. Öğütme Boyutu

Her demleme yöntemi, zeminin suya maruz kaldığı süre ve basınç dahil olmak üzere farklı bir ekstraksiyon tekniği kullanır. Dolayısıyla demleme yöntemi ile öğütme boyutunun eşleşmesi gerekir.

Örneğin, daha çok French press kahvesi tüketiyorsanız, alacağınız kahve öğütücünün kaba derecede kahve öğütebiliyor olması gerekir. Benzer şekilde espresso ya da Türk kahvesi sık sık içiyorsanız, bu durumda da kahve değirmeninin ince ve ekstra ince öğütme yapabiliyor olması lazım.

Dolayısıyla iyi bir kahve değirmeni nasıl seçilir diye sorduğunuzda vereceğimiz ilk cevap, nasıl kahve tükettiğinizi belirlemeniz ve buna uygun derecede kahve öğütebilen bir model seçmeniz olacaktır.

2. Ayarlar

Kahve değirmeni satın alma rehberi

Kahve öğütücünüz farklı öğütme boyutlarına göre ayarlanabilir olmalıdır. Örneğin, hem kaba hem de ekstra ince öğütme yapan bir makine seçebilirsiniz.

Kahve değirmeninin bu ayarlara sahip olması, demleme yönteminize göre kahve öğütmeyi özelleştirmenizi ve kahve çekirdeklerinizin gerçek lezzetini ortaya çıkarmanızı sağlar.

Bu noktada, bıçaklı öğütücüler, kahvenin öğütme derecesini çoğunlukla daha uzun süre öğütme yaparak ayarlar.

Çapaklı öğütücülerde ise, çekirdekleri öğüttüğünüz içeceğin türüne bağlı olarak, kahveyi kalından çok inceye kadar öğütmenizi sağlayan ayarlar vardır. Böylece daha esnek öğütme ayarlarına sahip olursunuz.

Kahve değirmeni ayarı nasıl yapılır, bunun kolay ve anlaşılabilir olması da oldukça önemlidir. Her zaman kullanımı kolay ürünleri arayabilirsiniz.

3. Kapasite

İyi bir kahve değirmeni nasıl seçilir diye araştırmaya devam ederken önemli kriterlerden biri de alacağınız öğütücünün hacmidir.

Bıçaklı bir kahve değirmeninin kapasitesi, öğütücü kasesinin boyutuna bağlı olarak değişir. Bazı öğütücüler, 12 fincanlık kahve çekirdeğini tek seferde öğütmenize izin verir.

Kahve öğütücü tavsiye

Çapak öğütücülerde ise büyük bir çekirdek haznesi vardır. Bu hazneden istediğiniz kadar çekirdeği öğütücü içine aktararak 1 fincan ya da 12 fincan kahve için çekirdek öğütebilirsiniz. üstelik çekirdekleri direkt olarak bir espresso portafiltresinin içine ya da istediğiniz kaba öğütebilirsiniz.

Dolayısıyla iyi bir kahve değirmeni seçmek için haftalık ya da günlük olarak kullanacağınız kahve miktarını belirlemelisiniz. Eğer çok fazla kahve tüketiyorsanız ya da kahve değirmenini bir kafe için satın alacaksanız, büyük kapasiteli makineleri tercih edebilirsiniz.

4. Hız

Öğütme hızı RPM cinsinden ölçülür. Düşük hızlı öğütücüler, düşük RPM’e sahiptir. Motorları daha küçüktür ve daha az ısı oluşumuna sebep olurlar.

Yüksek hızlı öğütücüler daha büyük motorlara sahiptir ve daha tutarlı öğütme boyutu oluşturabilen daha yüksek RPM’lerde çalışır. Fakat bu durumda daha fazla gürültü çıkarabilir ve daha çok ısı üretebilir.

Eğer çok miktarda kahveyi aynı anda öğütmeyi düşünmüyorsanız, düşük hızlı öğütücüleri tercih edebilirsiniz. Çünkü yüksek hızlı olanlar, kahve çekirdeklerini ısıtabilir ve bu da kahvede acı bir tada neden olur.

Evlerde kullanım için tasarlanan kahve öğütücüler genellikle konik çapaklı ve düşük RPM hızına sahip makinelerdir. Lezzetli ve homojen bir şekilde öğütülmüş kahve almak istiyorsanız, bunlar ideal olacaktır.

Kahve değirmeni nasıl olmalı

5. Ürün Boyutu

İyi bir kahve değirmeni nasıl seçilir sorusunun cevaplarından biri aslında mutfağınızda yer alıyor. Bir kahve değirmenine tezgahınızda ne kadar yer ayırabilirsiniz? Bir öğütücü alırken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Genelde ev kullanımı için üretilen öğütücüler mutfak dolaplarına sığabilecek kadar küçüktür. Bıçaklı öğütücüler de çapaklı öğütücülerden küçüktür. Bu durumda mutfağınızda ayırabileceğiniz alana göre uygun boyutta bir değirmen seçimi yapabilirsiniz.

Kahve Değirmeni ayarı nasıl Yapılır

6. Gürültü

Gürültü, hassasiyetinize bağlı olarak kahve değirmeni seçerken bir faktör olabilir. Ya da bu konuda bir sıkıntı yaşamayacaksanız, bir kriter olarak değerlendirmeyebilirsiniz. Konik ve çapak öğütücüler genellikle bıçaklı öğütücülere göre daha sessizdir.

7. Malzeme

Bir bıçaklı kahve değirmeni genellikle paslanmaz çelik bir kaseye ve bıçağa sahipken, çapak öğütücüler seramik ve paslanmaz çelik gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir.

Çapaklı değirmenler için en yaygın kullanılan malzeme paslanmaz çeliktir. Tercihinize göre öğütücünün malzemesi konusunda da seçim yapabilirsiniz.

kahve değirmeni nasıl temizlenir

8. Temizleme

Hatırlatalım ki tüm öğütücüler periyodik olarak temizlenmelidir. Aksi halde hem kötü tatta kahveye hem de çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Fakat, iyi bir kahve değirmeni nasıl seçilir diye araştırma yaparken, daha kolay temizlenen, temizleme periyodu daha uzun olan modelleri tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla kahve değirmeni nasıl temizlenir, ne kadar zamanda bir temizlenmelidir, bunları da önceden öğrenmeniz gerekir.

9. Estetik

Kahve öğütücünüz tezgahınızda görünecekse, bu, dikkate almak isteyeceğiniz bir kriter olabilir.

Genel işlevsellik ve kalite en önemli noktalardır. Fakat bununla birlikte makinenin mutfağınızdaki görünümü de oldukça önemlidir. Renk, tasarım ve şekil olarak mutfağınıza uygun bir model seçebilirsiniz.

Kahve öğütme hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Kahve Öğütme Rehberi‘ne bakabilirsiniz.

İyi Bir Kahve Değirmeni Nasıl Seçilir

Özetle;

Bu yazımızda kahve değirmeni nasıl olmalı, kahve öğütücü alırken nelere dikkat edilmeli, iyi bir kahve değirmeni nasıl seçilir gibi kahve öğütme makinesine dair soruları cevaplamaya çalıştık.

Mükemmel kahve değirmeni diye bir şey yoktur. Sadece çok çeşitli seçenekler sunan onlarca marka ve model vardır. Bunun için kendinize en uygun öğütücünün hangisi olduğunu, yine kendi alışkanlıklarınız ve konforunuza göre kendiniz belirlemelisiniz.

Öneri olarak “Kahve Öğütmenin Püf Noktaları” isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca Cihan Yüce’nin Hangi kahve değirmeni alınmalı  başlıklı yazısına göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.

0 oylar, 0 ort
134
Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve Terimleri Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Kahve hakkındaki sektörel terimleri öğrenmek ister misiniz? Bu testle ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçebilirsiniz!

1 / 10

Kolay sorularla başlayalım...

Kahve içindeki asit miktarı, kahvenin tadım değerini belirlerken en çok baz alınan özelliklerden biri nedir?

İnsan Neden Kahve İster

2 / 10

İşletmelerde kahve hazırlamaktan sorumlu olan personel, kahve profesyoneli.

barista

3 / 10

Cupping prosedüründe 85+ puan alan, yetiştiği coğrafya, bölge, türü, yüksekliği ve çiftliği benzeri bilgileri transparan bir şekilde belli olan kahveye ne denir?

SCA Puanı Nedir

4 / 10

Biraz da damak tadına hitap eden sorular soralım. Espresso Con Panna olarak bilinen kahve nasıl yapılır?

Espresso ve Filtre Kahve Farkı

5 / 10

Espresso'dan daha sert ve yoğun olan kahve hangisidir?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

6 / 10

3. Nesil kahve demleme ekipmanlarına geçiyoruz. Aradığımız kahve ekipmanı kum saati şeklinde. Ağzı kapalı değil ve kağıt filtre kullanarak kahve demleniyor. Hangisi?

Chemex Kahve Yapımı

7 / 10

Bir filtre kahve demleme ekipmanı daha soruyoruz. Bu seferki basınç kullanarak espresso benzeri kahve demlemeye yarıyor. Aynı zamanda pour-over demleme yöntemlerinden biri.

AeroPress İle Espresso Yapımı

8 / 10

Ekipmanlar hakkında son soru: Vakum basıncı sayesinde filtre kahve demlemeye yarayan bir araç hangisi?

Black Eye Nasıl Yapılır

9 / 10

Şimdi de kahve çekirdeklerinin işlenme serüvenine eşlik edelim. Dry Processing olarak da bilinen doğal işlem nasıl yapılır?

yeşil kahve çekirdeği saklama

10 / 10

Son soru: Decaf kahve nedir?

Türk Kahvesi Yapımında Hangi Çekirdek Kullanılır?

Your score is

The average score is 72%

0%

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir