fbpx
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da cam cezveler kullanılıyor.

Bunlar arasında en iyi Türk kahvesi hangi cezvede yapılır? Gerçek Türk kahvesi lezzetine en yakın kahveyi yapabilmek için hangi cezveyi kullanmak gerekir? Cevapları bu yazımızda açıkladık.

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır

Türk kahvesinin en güzel hali, bol köpüklü, enfes kokusuyla baş döndüren, kıvamıyla damakları şenlendiren halidir. Fakat o noktaya gelene kadar, birçok aşamadan geçer ve kullanılan ekipmanların türü de sonuç ürün olan kahvenin tadını oldukça fazla etkiler.

Günümüzde, elektrikli cezveler hızlı ve lezzetli kahve yapımı için popüler hale gelse de, bakır cezveler de ününü koruyor. Bunun yanında çelik, toprak hatta cam cezveler bile kahve yapmak için kullanılıyor.

Bu nedenle son zamanlarda ortaya en iyi Türk kahvesi hangi cezvede yapılır sorusu çıkıyor.

Klasik olarak kullanılan en eski kahve pişirme yöntemi olması nedeniyle en iyi Türk kahvesi, bakır cezvelerde yapılıyor. Bunun temelinde aslında cezvenin yapıldığı maddenin kahvenin pişme süresini ve şeklini olumlu yönde etkilemesi yatıyor.

Elektrikli Cezveler

Elektrikli Cezve

Bol köpüklü kahvenin sırrı, kahvenin tazeliği, doğru kahve-su oranının yanında aslında pişirme tekniğinde de yatıyor. Özellikle elektrikli cezveler, bu aşamayı kolaylaştırmak ve köpüklü bir kahve yapmak için özel olarak tasarlanıyor.

Fakat bakır cezvelerin yanında eksik kaldığı birkaç nokta var. İlki, pişirme süresinin kontrol altında olmaması.

Elektrikli cezvelerin içerisine kahve ve su konulduktan sonra, pişme süresi cihaz tarafından otomatik olarak ayarlanıyor. Bu, her seferinde aynı lezzette kahve pişirmek için ideal olsa da, bazen süreyi kontrol etmek gerekebiliyor.

Elektrikli cezveler, sadece tabandan ısınıyor. Bu da kahvenin eşit ısınmasını engelliyor ve tadının önemli ölçüde farklı olmasına neden oluyor.

Bakır Cezveler

Bakır Cezve

En iyi Türk kahvesi hangi cezvede yapılır sorusunun cevabı olan bakır cezveler, elektrikli cezvelerden daha fazla kontrol sağlıyor. Aynı zamanda daha sağlıklı.

Bakır cezvede Türk kahvesi yapmak, kahvenin pişirme süresini dilediğiniz gibi ayarlamanıza imkan sağlıyor.

Türk kahvesinin pişme süresi ortalama 2,5-3 dakika arasında. Elektrikli cezvelerde bu süre daha kısa tutuluyor. Fakat bakır cezvelerde, altındaki ateşin kısılmasıyla ya da açılmasıyla bu süre daha rahat bir şekilde ayarlanabiliyor.

Benzer şekilde kahveyi köpürtmek için iki aşamalı bir pişirme uygulamak mümkün. Önce kahve kabardığında altını kapatıp köpüklerini alabilir, ardından tekrar altını yakarak ikinci kez kabarmasını sağlayabilirsiniz. Böylece bol köpüklü bir kahve elde edebilirsiniz.

Bakır cezve, yapıldığı malzemeden dolayı kahvenin her tarafına eşit derecede ısı iletiyor. Dolayısıyla kahve, birçok farklı noktadan ısınıyor ve aroması da daha iyi çıkıyor.

Tüm bunların yanında, bakır cezvelerin antibakteriyel özellikleri de bulunuyor. Böylece içtiğiniz kahve aslında bakterilerden arındırılıyor ve daha sağlıklı hale geliyor. Elektrikli cezvelerde ise genellikle çelik kullanıldığından bunu söylemek mümkün değil.

Bakır cezvede kahve neden daha güzel olur ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz, buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Çelik Cezveler

Çelik Cezve

Elektrikli cezveler gibi çelik cezvelerin de amacı kahveyi daha hızlı pişirmek. Bu nedenle pişen kahvenin ekstraksiyon süresi kısa olduğundan, bu durumdan tadı da etkilenir.

Cam Cezveler

Son dönemlerde ortaya çıkan ve hızlıca yayılan cam cezvelerin asıl güzel yanı hoş bir görünüm sunması. Cam, çelik ya da metal kadar iletken olmasa da, camda pişirilen kahvenin tadının da kendine has olduğunu kabul edebiliriz.

Cam cezveler, genellikle borosilikat camdan üretilir. Bunlar ısıya dayanıklı olduğu gibi, kimyasallara karşı da dayanıklıdır.

Fakat burada cezvenin gerçekten ısıya dayanıklı camdan üretilmiş olmasına dikkat etmek önemli. Aksi halde hem pişirdiğiniz kahvenin tadı güzel olmaz hem de çatlama ve patlama gibi kazalara neden olabilir.

Bu cezvelerin bir diğer sorunu temizlik kısmıdır. Cam, su lekesi ya da kahve lekesi tutabilen bir madde olduğundan, kahvenin tadını olumsuz yönde etkileyebilir.

Cam Cezve

Özetle;

En iyi Türk kahvesi hangi cezvede yapılır ya da bol köpüklü kahve nasıl yapılır diye sorarsanız, vereceğimiz en net cevap bakır cezve kullanmak olacaktır.

Hangi cezveyi kullanırsanız kullanın, kaliteli kahve ve doğru pişirme yöntemi ile lezzetli bir Türk kahvesi elde etmeniz mümkün.

Bu yazıda söylemeye çalıştığımız, bakır cezve dışındaki cezvelerin kötü kahve yaptığı değil, bakır cezvede yapılan kahvenin diğer cezvelere oranla daha lezzetli, daha dolgun olduğu.

Bu nedenle kahveyi yaparken kullandığınız kahvenin kalitesi kadar cezvenin türü de önemli.

0 oylar, 0 ort
317
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 54%

0%

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir