fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor. Biz de bu yazımızda mükemmel bir kahve için V60 kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Hario V60

Hario V60

HARIO markasının web sitesinde belirtildiği gibi Hario V60, “kahve yapanlar için lezzet çeşitleri yaratabilen” kahve dripper aracıdır. Aynı zamanda demleme sırasında manuel pour over işlemi ile kahve demlenir.

60 derecelik koni şekli, bükülmüş ve spiral nervür ve alt kısımda yer alan tek büyük delik, V60’ı diğer damla kahve üreticilerden ayırır. V60 kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri daha iyi anlayabilmek için bu özelliklerine biraz değinelim.

Konik Şekil

Hario V60, sıcak suyun merkeze doğru akmasını ve kahve zemini ile daha uzun süre temas halinde kalmasını sağlayan 60 derecelik bir açıya sahiptir. Tasarım ile birleşen bu açı, ekipmana konik bir görüntü verir.

Bu konik şekil, kahve zemininin dikeyde daha kalın olmasını sağlar. Bu da daha düzgün bir ekstraksiyon sağlar.

Spiral Kabartmalar

Ekipmanın iç duvarlarında yer alan bükümlü spiral çubuklar, kağıdın ekipmana yapışmasını önler ve filtre kağıdı ile dripper arasında bir hava tabakası oluşturur. Bu da, havanın geçmesine izin verir ve kahve partikülleri daha yumuşak bir ekstraksiyon için daha iyi genişleyebilir.

Tek Büyük Delik

V60, konik ekipmanın alt kısmında tek bir büyük deliğe sahiptir. Böylece filtre kağıdının ucu bu delikten geçebilir ve kahve direkt olarak alttaki kahve haznesinin içerisine akar.

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60’ı kabaca nasıl kullanacağınızı biliyor fakat yaptığınız kahveden beklediğiniz tatları alamıyorsanız, aşağıdaki V60 kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listemize mutlaka göz atın. Bu adımlardan herhangi birinin bile doğru olmaması, size kötü bir fincan kahve tattırabilir.

Kağıt Filtre

İlk olarak, kullanılan filtre kağıdı çok önemlidir. Çünkü tüm filtreler aynı değildir, öyle görünseler bile!

Eğer kolay edinebiliyorsanız, mutlaka Hario markasının V60 kağıt filtrelerini alın. Bu filtreler, üzerinde V60 logosuyla birlikte gelir ve orijinal ekipmanlar gibi Japonya’da Hario markası altında üretilir.

Eğer buna ulaşma imkanınız yoksa ya da pahalı geliyorsa, mutlaka kağıt filtreler arasından V60 ya da Origami Dripper için üretilmiş olanları seçin.

Aksi halde, kahvenizin çok ağır aktığı çok sıkı bir kağıt filtre seçebilirsiniz ya da filtre, kahvenizde kağıt kokusu bırakabilir. Benzer şekilde çok ince bir filtre de, kahvenin demlenemeden süzülmesine neden olabilir.

V60 Kahve Öğütme Derecesi

Kahve

V60 kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kullanacağınız kahvenin çeşidi ve özelliğidir. V60, özellikle kahvenin kendine has tatlarını ve aromalarını dışarı çıkarmak için kullanılan bir ekipmandır.

Dolayısıyla parlak, bol aromalı ve gövdeli bir kahve için nitelikli kahve çekirdeklerini kullanmalısınız. Aksi halde ucuz ve kalitesiz kahve çekirdekleri kötü bir fincan kahve ile sonuçlanabilir.

V60 Kahve Öğütme Derecesi

V60 için kahve nasıl çekilmeli? V60 için kahve çekirdeklerinin orta-ince öğütülmüş olması gerekir. Bu, espresso’dan daha kalın fakat French press kahvesinden daha ince bir çekimdir. Dolayısıyla V60 demlerken farklı bir öğütme derecesi kullanmak, kahvenin tadını büyük ölçüde etkileyecektir.

Örneğin; eğer daha kaba bir öğütme kullanırsanız, demleme esnasında su hızlı bir şekilde kahve partiküllerinin arasından geçecek ve filtreyi aşıp hazneye dolacaktır. Bu nedenle kahve telveleri ekstraksiyon için yeterli temas süresini bulamayacaktır. Sonuçta su gibi, tatsız bir kahve ortaya çıkar.

Tam tersi, aşırı ince bir öğütme kullanırsanız, su kahve partikülleri tarafından sıkı bir şekilde tutulur ve akması önlenir. Bu durumda da aşırı ekstraksiyon gerçekleşir. Kahvenin tadı acı ve yanık olur.

V60 Kahve Su Oranı

V60 Kahve Su Oranı

V60’ın en sevilen yanlarından biri, farklı boyutlarda olmasıdır. Sadece 1-2 fincan üretecek bir ekipmana ya da aynı anda 6 bardak kahve demleyebileceğiniz büyük boyuna sahip olabilirsiniz.

Hangi boyunu tercih ederseniz edin, V60 ile kahve demlerken kullanmanız gereken kahve-su oranı 1/16 ya da 1-17’dir.

Yani, 10 gram kahve kullanıyorsanız, 160-170 ml arası su kullanmanız gerekir. Bunun için hassas tartılar kullanmaktan çekinmemelisiniz. Böylece her seferinde tutarlı kahveler elde edebilirsiniz.

Bu miktarı azaltmak, tadı yetersiz, sulu bir kahve içmenize neden olur. Artırmak ise, yoğun ve acı bir kahve ortaya çıkarır.

Tek kişilik V60 kaç gram kahve ile yapılır diye merak ediyorsanız, bunun için 12-16 gram kahve, 190-250 ml arasında su kullanmalısınız.

v60 dripper

Demleme Süresi

V60 nasıl demlenir? V60 dripper ile kahve demlerken, kahvenin demlenme süresi, yani suyun kahve ile temas ettiği süre oldukça önemlidir. 1 fincan kahve demliyorsanız, bu süre yaklaşık 3 dakika olmalıdır.

Peki, bu ne demek? Kahvenin üzerine suyu dökerken tüm suyu aynı anda dökmemelisiniz demek. Suyu dökme işlemi ilk temastan itibaren 2-3 dakika arasında olmalıdır. Böylece kahvenin su ile temas etmesine, özlerini suya vermesine izin vermiş olursunuz.

İlk suyu döktükten sonra bu suyun süzülmesini beklemeli, ardından tekrar kahve telvelerinin üzerine çıkacak kadar su döküp bunun da akmasını beklemelisiniz.

Belirlediğiniz kahve-su oranındaki su miktarının tamamını bu şekilde dökmelisiniz.

V60 kaç gram kahve

Blooming Aşaması

V60 kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlilerden biri çiçeklenme aşamasıdır.

Kahvenin üzerine suyu dökerken, blooming aşamasını kesinlikle atlamamalısınız. Bu işlem, kahvenin içerisindeki gazların açığa çıkmasına, kahvenin daha dengeli bir şekilde demlenmesine yardımcı olur.

0 oylar, 0 ort
324
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 54%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir