fbpx
Tariflerİyi Bilgi

French Press İle Kahve Demleme Püf Noktaları – 10 İpucu

French Press ne işe yarar? French Press, günümüzde evde ve kahve dükkanlarında en sık görülen filtre kahve demleme yöntemlerinden biri. Bu yazımızda French Press ile kahve demlemenin 10 ipucunu vereceğiz.

French Press ile Kahve Demleme İpuçları

En kolay kahve demleme ekipmanlarından biri French Press. Fakat daha iyi sonuçlar elde etmek için uygulamanız gereken bazı kurallar var.

Bunları sağlarsanız, hem mükemmel bir kahve tadabilir hem de ekipmanınızı uzun zaman boyunca kullanabilirsiniz.

1. Kahve-Su Oranı

French Press ile kahve demleme ipuçları arasında en önemli nokta, French Press kahve su oranı. French press için genellikle 1:15 kahve-su oranı kullanılıyor. Yani 300 ml su ile kahve demlemek isterseniz ihtiyacınız olan kahve miktarı 20 gram olur.

Bu oran, iyi bir filtre kahve elde etmek için önemli. Bu nedenle oranı belirlemek için hassas tartı kullanabilirsiniz. Tartı kullanmak aynı zamanda her demlemede tutarlı ve bir öncekine benzer kahveler elde etmenizi sağlar.

2. Öğütme Boyutu

French Press için öğütme derecesi kalın olmalı. Kahvenizi hazır öğütülmüş alıyorsanız, kalın ya da orta-kalın öğütülmüş kahve almayı deneyin.

Herkesin damak tadı farklı olduğu için, öğütme boyutu konusunda en doğru yöntem bir kahve değirmeni ile kahve çekirdeklerini kendiniz öğütmeniz olacaktır.

Bir kahve değirmeni ile önce kalın olarak öğüttüğünüz kahveyi demleyin. Ardından biraz daha fazla öğüterek yeniden demleyin. Böylece kendi zevkinize uyan kalınlığa ulaştığınızda bunu not edin ve bir sonraki demlemelerinizde de aynı şekilde öğütün.

 French Press Püf Noktaları

3. Su Kalitesi

French Press ile kahve demleme ipuçlarından bir diğeri de kullanılan suyun kalitesi. Hiçbir kahve demleme işleminde musluk suyu kullanmayın.

Musluk suları genelde klorlu olduğundan kahvede kötü bir tat bırakıyor. Bunun yerine arıtılmış su kullanın ya da şişe suları tercih edin. Çok zorunda kalırsanız musluk suyunu 2 kez kaynatıp öyle kullanın.

4. Su Sıcaklığı

French Press’te kahve demlerken kullanacağınız filtre kahve su sıcaklığı kaynar yani tam olarak 100 derece olmamalı. Bu sıcaklıktaki su, kahve telvelerinin yanmasına neden olur ve bardakta acı bir tat bırakır.

Su sıcaklığı 94-96 derece arasında olmalıdır. Kaynayan suyun altını kapattıktan sonra 30-50 sn bekleyerek suyu bu sıcaklığa düşürebilirsiniz. Daha kesin bir sonuç için bir su termometresi kullanabilirsiniz.

 French Press te filtre kahve yapımı

5. French Press’i Isıtmak

Kullanılan ekipmanları ısıtmak da French Press ile kahve demleme ipuçları arasında vereceğimiz önemli bilgilerden biri. Kahveyi koymadan önce sıcak su ile French Press haznesini ve metal filtreyi ısıtın. Bu suları döktükten sonra kahveyi koyun ve su ekleme işlemini yapın.

Bu sayede, kahvenin daha yavaş soğumasını sağlarsınız. Sonuç olarak da daha dengeli bir kahve elde edebilirsiniz. Aksi halde, su bu parçaları ısıtmak için çabucak soğur ve kahve için gerekli olan ekstraksiyon işlemi yeteri kadar gerçekleşemez.

6. Blooming Aşaması

Blooming, yani çiçeklenme olarak bilinen işlem, kahvenin bir ön demleme işlemine tabi tutulmasına deniyor aslında. Bu işlem sayesinde, kahve telvesi içindeki gazlar daha iyi bir şekilde ortaya çıkıyor. Sonuç olarak daha dengeli ve aromalı bir kahve ortaya çıkıyor.

French press kahve demleme yaparken blooming işlemini yapmak için kahvenin üzerine, kahve miktarının 2 katı kadar su ekleyin ve hızlıca tahta bir kaşık yardımı ile birkaç kez karıştırın. Ardından 30-40 sn bekleyin.

Bu aşamada kahvedeki gazların açığa çıktığını göreceksiniz. Blooming işlemi aynı zamanda kahve telvelerinin tamamının eşit bir şekilde ıslanmasını da sağlayacaktır.

Süre tamamlandığında geri kalan suyu da ekleyin ve demleme işlemine devam edin. Blooming işlemi uygulamadığınız bir kahve ile karşılaştırdığında aradaki bariz farkı göreceksiniz.

En iyi french press kahve nasıl yapılır

7. Karıştırmak

French Press ile kahve demleme ipuçları arasında, kahveyi iyi bir şekilde karıştırmak da var. Birçok insan, suyu dökme işleminden sonra bu adımı atlıyor fakat aslında çok önemli bir adım.

Blooming işlemi tamamlandığında ve kalan suyu tamamen hazneye boşalttığınızda tahta bir kaşık ile hızlıca 10 kez döndürerek kahveyi karıştırın. Böylece suyun tüm kahve zerreciklerine temas ve etki ettiğinden emin olun. Ardından kapağını kapatarak demlemeye bırakın.

8. Demleme Süresi

French Press’te kahve yaparken demleme süresi 4-5 dakika arasında olmalıdır. Kahvenin öğütme derecesine göre bu süre artar ya da azalır.

Eğer çok kalın bir öğütme yaptıysanız, kahvenin biraz daha fazla demlenmesine izin verin. Daha ince bir öğütme yaptıysanız, ekstraksiyon hızlı olacağından kahvenin daha kısa süre demlenmesi gerekir.

Kalın-orta öğütmeler için ideal demleme süresi 4,5 dakikadır.

9. Demlenen Kahveyi Boşaltmak

Kahvenin bardaklara boşaltılması aşaması da French Press ile kahve demleme ipuçları arasında. Bu noktada demlediğiniz tüm kahveyi aynı anda almak önemli.

Çünkü haznede kalan kahve, kahve telvesi ile hala temas halinde olacağından, demlenmeye devam eder. Bir süre sonra tekrar içmek için kenara bıraktığınız kahve, ilk içtiğinizden çok daha acı bir tada sahip olacaktır.

Aynı zamanda, vakit geçtikçe kahve soğuyacağı için kötü bir tat oluşacaktır.

Bu nedenle French Press ile kahve demlerken sadece içeceğiniz kadar demleyin ve geri kalan miktarı tekrar tüketmeyin.

French Press Temizliği

10. French Press Temizliği

Kahveyi demlemek kadar, ekipmanı temiz tutmak da önemli. Çünkü bu, bir sonraki demleyeceğiniz kahvenin kalitesini belirleyecektir.

French Press’i temizlerken özellikle metal filtrede ve haznede kahve kalıntıların kalmamasına dikkat edin. Biriken kalıntılar çürüyüp kötü bir koku ve tat oluşturabilir.

Kahve ekipmanlarını deterjanla temizlemenizi önermiyoruz fakat gerekliyse ve iyice duruladığınızdan emin olursanız kullanabilirsiniz.

Daha iyi bir sonuç için, kahve ekipmanları için özel olarak üretilen temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

French Press ile kahve demleme ipuçlarını paylaştık. Kahve demlerken neyi yapıp neyi yapmayacağınızı biliyorsunuz. Artık bir bardak kahvenin tadını doya doya çıkarabilirsiniz!

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir