fbpx
Ekipman

Kahve Değirmeni Nedir? 

Mükemmel bir kahve, taze kahve çekirdeklerinin öğütüldükten birkaç dakika sonra demlenmesi ile yapılır. Evde ya da işletmenizde bunu gerçekleştirebilmek için bir kahve değirmeni işinizi görecektir.

Kahve severler için bugün kahve yapmak çok seçenekli ve eğlenceli bir hal aldı. En küçük kahve dükkanlarında bile egzotik markalara sahip çekirdekler, kafeinli ya da kafeinsiz kahve çeşitleri, farklı kahve demleme ekipmanlarının bulunduğu rafları görmek mümkün.

Pek çok insan kullanımı kolay olduğu için öğütülmüş kahve almayı tercih etse de, kahve uzmanları ve bu içeceğe biraz ilgi gösterenler, kahvenin öğütüldükten sonraki 2 dakika içinde oksidasyona uğradığını ve kalite kaybı yaşadığını biliyor.

Bu durumda insanlar kahve değirmenleri satın alarak kendi kahvelerini kendileri öğütmeyi, böylece kahveyi en taze haliyle içmeyi tercih ediyorlar.

Çekirdeklerin öğütme derecesi, kahvenin tadında fark yaratıyor. Çünkü öğütme işlemine bağlı olarak çekirdeklerde bazı kimyasal işlemler meydana geliyor.

Bu nedenle çekirdeklerin öğütme dereceleri farklı demleme yöntemlerine göre değişiklik gösteriyor.

Örneğin, espresso demlemek için neredeyse toz haline gelecek kadar ince bir öğütme kullanılıyor. Fakat French press için daha kalın ya da orta-kalın bir öğütme kullanılıyor.

Kahve Değirmeni

kahve değirmeni nedir

Öğütücü, kahve çekirdeklerinden aroma ve tadı çıkarmada büyük önem taşıyan, lezzetli ve kaliteli kahvenin demlenmesini sağlayan bir araç. Çoğu demleme işlemi için öğütme ve öğütücü, tüm denklemin en önemli yönünü oluşturuyor.

Kahve çekirdeği değirmeni, bir fincan kahvede lezzeti sağlayan tek faktör değil. Kahvenin tazeliği, demleme yöntemi, servis bardağının doğru seçilmesi gibi etkenler de var.

Fakat her bir adım, bir öncekinin mükemmel sonlanması ile doğru şekilde devam edebildiğinden, kahve çekirdeklerinin taze olmasından sonra en önemli faktör, kahvenin doğru ayarda öğütülmesi oluyor.

Kahve Değirmeni Modelleri

Kahve değirmenlerinin birçok farklı modeli var. Ne kadar kahve öğüteceğinize bağlı olarak da ev tibi değirmenlerden endüstriyel boyutta kahve değirmenlerine kadar kahve öğütücü modelleri mevcut.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, en iddialı kahve içicilerini bile tatmin edebilecek gelişmiş kahve değirmenleri üretildi. Dolayısıyla kahve değirmeni tavsiyeleri de çeşitlendi.

Aşağıda, kahve öğütme sanatında kullanılan farklı teknolojilerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilecek ve bu tür makinelerin kahve demleme sürecindeki önemini ortaya koyabilecek üç ana kahve değirmeni modelinin ayrıntıları yer alıyor.

Kahve Değirmeni Nedir

Bıçaklı Kahve Değirmeni

Bıçaklı kahve öğütücüler, kahve çekirdeğini küçük bıçaklar kullanarak kesmeleri açısından blenderlere benzetilebilir. Bunlar, kahve piyasasındaki en uygun fiyatlı değirmenler. Bu nedenle kullandıkları öğütme teknolojisi karmaşık değil.

Kahve öğütme değirmeninin alt haznesinde dönen, motorlu ve fana benzeyen bıçakları bulunuyor. Üzerine de, içerisine kahve çekirdeklerinin yerleştirildiği bir plastik kapak kapatılıyor. Kaba öğütme için daha kısa süre, ince öğütme için ise daha uzun süre çekmek gerekiyor.

Bu çekirdek kahve değirmeninde öğütülen kahve genellikle otomatik kahve makineleri ve pour-over demleme yöntemleri için uygun. Fakat espresso için yeterli inceliğin sağlanamama olasılığı var.

Tüm bunların yanında, bıçaklı değirmenleri kahve çekirdeklerinden başka, tane karabiber, fındık gibi şeyleri de öğütmek için kullanılabilir.

Çapak Kahve Değirmeni

kahve değirmeni tavsiye

Birçok uzman, en iyi kahve değirmenlerinin çapak değirmenler (Burr değirmen) olduğu konusunda hemfikir. El değirmeni terimiyle de ilişkilendirilebilen küçük öğütücüler, çekirdekleri birkaç farklı ayarda tek tip öğütürler. Böylece öğütme ayarı daha çok kontrol edilebilir.

Çapak kahve değirmenleri elle manuel olarak çevrilen kranklı ya da elektrikli modellere sahip. Özellikle kamp ya da seyahat için uygun olan değirmen modeli. Aynı zamanda bıçaklı değirmenlerden pahalı olmakla birlikte, muadil modellerine göre uygun fiyatlılar.

Bıçaklı kahve değirmenlerine göre çapak kahve çekirdeği öğütücülerin avantajı, boyutları. Sadece küçük miktarlarda öğütme için değil, büyük miktarlarda kahve çekirdeklerini öğütmek için de kullanılabilirler. Çünkü aşırı kullanıldığında çekirdekleri yakma eğiliminde değiller.

kahve öğütücü

Disk ve Konik Kahve Değirmenleri

Disk ve konik kahve öğütücüler, daha hassas ve kolay öğütme deneyimi sağlayan teknolojik olarak en gelişmiş öğütücülerdir. Bu modellerde bulunan diskler ve konilerde bulunan oluklar, çekirdeklerin daha iyi öğütülmesini sağlar.

Gelişmiş teknoloji ve performansın bir sonucu olarak, disk ve konik kahve öğütücüler, üçü arasında en pahalı olanlar. Ancak yüksek kaliteli kahve öğütmek istiyorsanız, daha iyi bir kahve deneyimi için bu türler tavsiye edilir.

El Değirmeni Nedir?

Genellikle çapak değirmenlerin manuel olarak çalışan çeşitleri kahve öğütücü el değirmeni olarak bilinir. Ne kadar ince bir öğütme istiyorsanız, değirmeni o kadar çok kez çevirmeniz gerekir.

El değirmenleri, elektriksiz ve kas gücüyle çalıştığı için genellikle taşınabilir olarak sınıflandırılır. Özellikle seyahat edenler ve kamp yapanlar tarafından kahve el değirmeni tercih edilir.

Kahve Değirmeni Fiyatları

çekirdek kahve değirmeni

Piyasada birkaç çeşit kahve değirmeni var. Ancak hangisini satın alacağınız sorusu da bir yandan ortaya çıkıyor. Elbette, her kahve değirmeni türü farklı bir deneyim sunuyor. Fakat bunları bilmeden hangi değirmeninin seçilmesi konusunda kafalar karışabiliyor.

Ancak işin püf noktası, bir kahve değirmeni ile ilgili kişisel ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi analiz etmekten geçiyor.

Örneğin nispeten kaliteli bir kahve çekirdeği deneyimi yaşamak istiyorsanız ancak bunun için ayırdığınız bütçeniz yüksek değilse, o zaman belki bir çapak değirmeni tercih edebilirsiniz.

Eğer daha profesyonel bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bir kahve makinesine ödeyeceğiniz kadar tutarı gözden çıkarıp disk ve konik kahve değirmenlerini seçebilirsiniz.

kahve öğütücü nedir

Özetle;

Her zaman içtiğinizden daha lezzetli bir fincan kahve mi içmek istiyorsunuz? O zaman yeni bir kahve değirmenine yatırım yapmak akıllıca olabilir. Ancak piyasadaki yüzlerce seçenek içerisinden size uygun olanı seçmekte zorlanabilirsiniz.

Bu durumda, öncelikle ihtiyaçlarınıza ve çekirdek kahve öğütücü için ayırabileceğiniz bütçeye odaklanın. Bunları belirledikten sonra öğütücü modellerinin özelliklerine bakarak sizin için en uygun olan çeşiti seçebilirsiniz.

Unutmayın ki, en iyi kahve değirmeni, sizin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde karşılık verebilen ekipmandır.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir