Ekipman

Kahve Değirmeni Nedir? 

Mükemmel bir kahve, taze kahve çekirdeklerinin öğütüldükten birkaç dakika sonra demlenmesi ile yapılır. Evde ya da işletmenizde bunu gerçekleştirebilmek için bir kahve değirmeni işinizi görecektir.

Kahve severler için bugün kahve yapmak çok seçenekli ve eğlenceli bir hal aldı. En küçük kahve dükkanlarında bile egzotik markalara sahip çekirdekler, kafeinli ya da kafeinsiz kahve çeşitleri, farklı kahve demleme ekipmanlarının bulunduğu rafları görmek mümkün.

Pek çok insan kullanımı kolay olduğu için öğütülmüş kahve almayı tercih etse de, kahve uzmanları ve bu içeceğe biraz ilgi gösterenler, kahvenin öğütüldükten sonraki 2 dakika içinde oksidasyona uğradığını ve kalite kaybı yaşadığını biliyor. Bu durumda insanlar kahve değirmenleri satın alarak kendi kahvelerini kendileri öğütmeyi, böylece kahveyi en taze haliyle içmeyi tercih ediyorlar.

Çekirdeklerin öğütme derecesi, kahvenin tadında fark yaratıyor. Çünkü öğütme işlemine bağlı olarak çekirdeklerde bazı kimyasal işlemler meydana geliyor. Bu nedenle çekirdeklerin öğütme dereceleri farklı demleme yöntemlerine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, espresso demlemek için neredeyse toz haline gelecek kadar ince bir öğütme kullanılıyor. Fakat French press için daha kalın ya da orta-kalın bir öğütme kullanılıyor.

Kahve Değirmeni

Öğütücü, kahve çekirdeklerinden aroma ve tadı çıkarmada büyük önem taşıyan, lezzetli ve kaliteli kahvenin demlenmesini sağlayan bir araç. Çoğu demleme işlemi için öğütme ve öğütücü, tüm denklemin en önemli yönünü oluşturuyor.

Öğütücü, bir fincan kahvede lezzeti sağlayan tek faktör değil. Kahvenin tazeliği, demleme yöntemi, servis bardağının doğru seçilmesi gibi etkenler de var. Fakat her bir adım, bir öncekinin mükemmel sonlanması ile doğru şekilde devam edebildiğinden, kahve çekirdeklerinin taze olmasından sonra en önemli faktör, kahvenin doğru ayarda öğütülmesi oluyor.

Kahve Değirmeni Modelleri

Kahve değirmenlerinin birçok farklı modeli var. Ne kadar kahve öğüteceğinize bağlı olarak da ev tibi değirmenlerden endüstriyel boyutta kahve değirmenlerine kadar çeşitleri mevcut. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, en iddialı kahve içicilerini bile tatmin edebilecek gelişmiş kahve değirmenleri üretildi.

Aşağıda, kahve öğütme sanatında kullanılan farklı teknolojilerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilecek ve bu tür makinelerin kahve demleme sürecindeki önemini ortaya koyabilecek üç ana kahve değirmeni modelinin ayrıntıları yer alıyor.

Kahve Değirmeni Nedir

Bıçaklı Kahve Değirmeni

Bıçaklı kahve öğütücüler, kahve çekirdeğini küçük bıçaklar kullanarak kesmeleri açısından blenderlere benzetilebilir. Bunlar, kahve piyasasındaki en uygun fiyatlı değirmenler. Bu nedenle kullandıkları öğütme teknolojisi karmaşık değil. Alt haznesinde dönen, motorlu ve fana benzeyen bıçakları bulunuyor. Üzerine de, içerisine kahve çekirdeklerinin yerleştirildiği bir plastik kapak kapatılıyor. Kaba öğütme için daha kısa süre, ince öğütme için ise daha uzun süre çekmek gerekiyor.

Bu değirmenlerde öğütülen kahve genellikle otomatik kahve makineleri ve pour-over demleme yöntemleri için uygun. Fakat espresso için yeterli inceliğin sağlanamama olasılığı var.

Tüm bunların yanında, bıçaklı değirmenleri kahve çekirdeklerinden başka, tane karabiber, fındık gibi şeyleri de öğütmek için kullanılabilir.

Çapak Kahve Değirmeni

Birçok uzman, en iyi kahve değirmenlerinin çapak değirmenler (Burr değirmen) olduğu konusunda hemfikir. El değirmeni terimiyle de ilişkilendirilebilen küçük öğütücüler, çekirdekleri birkaç farklı ayarda tek tip öğütürler. Böylece öğütme ayarı daha çok kontrol edilebilir.

Çapak kahve değirmenleri elle manuel olarak çevrilen kranklı ya da elektrikli modellere sahip. Özellikle kamp ya da seyahat için uygun olan değirmen modeli. Aynı zamanda bıçaklı değirmenlerden pahalı olmakla birlikte, muadil modellerine göre uygun fiyatlılar.

Bıçaklı kahve değirmenlerine göre çapak değirmenlerin avantajı, boyutları. Sadece küçük miktarlarda öğütme için değil, büyük miktarlarda kahve çekirdeklerini öğütmek için de kullanılabilirler. Çünkü aşırı kullanıldığında çekirdekleri yakma eğiliminde değiller.

kahve öğütücü

Disk ve Konik Kahve Değirmenleri

Disk ve konik kahve öğütücüler, daha hassas ve kolay öğütme deneyimi sağlayan teknolojik olarak en gelişmiş öğütücülerdir. Bu modellerde bulunan diskler ve konilerde bulunan oluklar, çekirdeklerin daha iyi öğütülmesini sağlar. Gelişmiş teknoloji ve performansın bir sonucu olarak, disk ve konik kahve öğütücüler, üçü arasında en pahalı olanlar. Ancak yüksek kaliteli kahve öğütmek istiyorsanız, daha iyi bir kahve deneyimi için bu türler tavsiye edilir.

Kahve Değirmeni Fiyatları

Piyasada birkaç çeşit kahve değirmeni var. Ancak hangisini satın alacağınız sorusu da bir yandan ortaya çıkıyor. Elbette, her kahve değirmeni türü farklı bir deneyim sunuyor. Fakat bunları bilmeden hangi değirmeninin seçilmesi konusunda kafalar karışabiliyor.

Ancak işin püf noktası, bir kahve değirmeni ile ilgili kişisel ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi analiz etmekten geçiyor. Örneğin nispeten kaliteli bir kahve çekirdeği deneyimi yaşamak istiyorsanız ancak bunun için ayırdığınız bütçeniz yüksek değilse, o zaman belki bir çapak değirmeni tercih edebilirsiniz.

Eğer daha profesyonel bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bir kahve makinesine ödeyeceğiniz kadar tutarı gözden çıkarıp disk ve konik kahve değirmenlerini seçebilirsiniz.

kahve öğütücü nedir

Özetle;

Her zaman içtiğinizden daha lezzetli bir fincan kahve mi içmek istiyorsunuz? O zaman yeni bir kahve değirmenine yatırım yapmak akıllıca olabilir. Ancak piyasadaki yüzlerce seçenek içerisinden size uygun olanı seçmekte zorlanabilirsiniz.

Bu durumda, öncelikle ihtiyaçlarınıza ve kahve öğütücü için ayırabileceğiniz bütçeye odaklanın. Bunları belirledikten sonra öğütücü modellerinin özelliklerine bakarak sizin için en uygun olan çeşiti seçebilirsiniz.

En Son Yazılar
TariflerEkipman

AeroPress İle Espresso Yapımı: 6 Kolay Adım

AeroPress ile demlediğiniz bir kahveyi içerken hiç espresso içiyormuş gibi hissettiniz mi? Cevabınız evetse, AeroPress ile espresso yapmış olabilirsiniz. Bu mümkün ve…
İyi BilgiEkipman

Ofiste Uygulanabilen Kahve Demleme Yöntemleri

Ofisinizde bir su ısıtıcısı var mı? Cevap evetse kahve yapmanız için sizi engelleyen hiçbir şey yok demektir! Bu yazımızda, ofiste uygulayabileceğiniz kahve…
Ekipman

Kahve Değirmeni Türleri: 3 Ana Öğütücü

Kahve tutkunları için kendi kahvelerini öğütmek çok önemlidir. Çünkü kahvenin demlenmeden hemen önce öğütülmesi gerektiğini bilirler. Fakat kahve öğütürken kullandığınız değirmen çok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.