fbpx
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de daha farklı bir lezzete sahip.

Delter Coffee Press

Delter Coffee Press

Delter Press olarak da bilinen bu yeni nesil kahve demleme ekipmanı, 2019 yılında satışa sunuldu. İlk bakıldığında AeroPress’in şeffaf bir versiyonu gibi görünüyor. Benzer bir hazneye ve pistona sahip olsa da, aslında demleme prensibi olarak oldukça farklı.

İki ekipmanın ayrıntılı karşılaştırmasını buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ekipmanda görünen piston, aslında sadece bir piston değil. Altta, lastik contanın hemen üzerinde birkaç küçük delik var ve piston biraz kaldırıldığında ana gövdeye bir miktar su dolmasına izin veriyor.

Ardından piston tekrar bastırıldığında, su demleme haznesinden geçmek için itiliyor. İşte piston, bu şekilde ikili bir işleve sahip.

Delter Press

Ana gövdesi üzerinde, içerisindeki suyun hacmini gösteren işaretler bulunuyor. Böylece bastırdıkça ne kadar suyu demleme için kullandığınızı kontrol edebiliyorsunuz.

Ekipmanın Jet Contası adı verilen ikinci bölümünde bulunan bir parça, kahve telvesi ile suyun ayrı tutulmasını sağlıyor. Basınç olmadığında bu conta sayesinde sızdırma olmaz. Ancak pistona bastırınca bu parçadan su geçer.

Bu iki aşamalı ve kontrollü ekstraksiyon işleminin kahvenin lezzeti üzerinde büyük bir etkisi var. Dokuyu, ağızda kalan tadı ve asiditeyi önemli ölçüde etkiler.

Delter Coffee Press İle Nasıl Kahve Demlenir?

Delter Coffee Press İle Nasıl Kahve Demlenir

Şimdi, Delter Press’iniz, kahveniz ve suyunuz hazırsa, ayrıntılı bir şekilde kahve demleme adımlarına geçebiliriz.

Malzemeler

1 fincan için;

  • 12 gr kahve (Orta derecede öğütülmüş)
  • 200 ml 94°C sıcaklıkta su
  • Delter Coffee Press
  • Filtre kağıdı

Delter Coffee Press Demleme

Delter Press

  1. Delter kapağına bir filtre yerleştirin ve sıcak suyla bu filtreyi ıslatın. Ardından bu suyu dökün. Bu adım, kahveye geçebilecek kağıtsı tadı yok etmek için önemlidir.
  2. Hazneyi ters çevirin ve haznenin kısa ucuna, doğrudan jet contasına, taze çekilmiş kahve ekleyin. Kapağa eklemeyin çünkü bu, kapanmasını zorlaştıracaktır. Kahve yatağını düzleştirmek için hafifçe sallayın. Kapağı çevirin.
  3. Pistonu tam olarak yerleştirdikten sonra Delter Press’i fincana yerleştirin. Kullanacağınız tüm sıcak suyu da demleme haznesine dökün.
  4. Silikon dozlama kapağını pistonun ucuna yerleştirin. Blooming işlemi için pistonu 50 ml işaretine kadar kaldırın. Su ve kahve temasını etkinleştirmek için yavaşça aşağı bastırın. Çiçeklenme için bu işlemin 30 sn kadar sürmesini sağlayın.
  5. Pistonu tamamen kaldırarak kalan suyun tekrar aşağı akmasını sağlayın. Ardından pistonu yeniden itin. Suyun tamamı kahveden geçip akana kadar bu işlemi tekrarlayın. Eğer itmekte zorlanıyorsanız, yavaşça itmeyi deneyin. Demleme süresi toplamda 1 dakika sürmelidir.
  6. Kahve demleme işlemi tamamlandığında Delter Coffee Press’i bardağın üzerinden kaldırın, durulayarak kuruması için bırakın. Afiyet olsun!

Delter Coffee Press Demleme

Delter Coffee Press Demleme İpuçları

Delter Press’e AeroPress’miş gibi yaklaşmamalısınız. İkisi tamamen farklı ekipmanlardır. Kahveyi nasıl eklediğiniz ve daldırdığınız, ekstraksiyon yöntemi ve ortaya çıkan kahve tamamen farklıdır.

Suyu kahveden geçirmek için press işlemi yaparken, bunu yavaş ve nazik bir şekilde yapın. Eğer zorlanıyorsanız bu, daha yavaş bir itme kuvveti uygulamanız gerektiği anlamına gelir.

Delter Press’te kullandığınız su ile demleme işlemini tam olarak tamamlamak için pistonu birkaç sefer kaldırım indirmeniz gerekebilir, bu normaldir.

Kahve yapmak söz konusu olduğunda her zaman en iyi seçenek taze olandır. İyi bir kahve için hem taze kavrulmuş hem de taze öğütülmüş kahve, çoğu zaman güzel bir sonuç verir. Bu nedenle kahvenizi çekirdek olarak satın alıp demlemeden hemen önce öğütmelisiniz.

Tüm demleme işlemi boyunca su sıcaklığının korunması çok önemlidir. Böylece daha eşit bir ekstraksiyon sağlayabilirsiniz.

Delter Coffee Press

Delter Press’in kullandıktan sonra mutlaka iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Sıcak su ile tüm parçalarını çıkararak yıkamalı ve tamamen kurutmalısınız. Ara sıra, temizlik esnasında deterjan kullanarak kahvenin yağlarının ekipmanda birikmesini önleyebilirsiniz.

Delter Press, taşınabilirdir. Ağırlığı toplamda 250 gramdan daha azdır. Bu nedenle kamp, uçak, seyahat ya da ofis kullanımlarında oldukça pratiktir. Boyutu sadece 16 cm uzunluğundadır ve kompakttır.

Delter press malzemesi, BPA içermeyen plastikten yapılır. Bu nedenle demleme sırasında plastik kokusu olmaz. Aynı zamanda seyahatler için de dayanıklı bir malzemedir.

0 oylar, 0 ort
140
Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve Terimleri Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Kahve hakkındaki sektörel terimleri öğrenmek ister misiniz? Bu testle ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçebilirsiniz!

1 / 10

Kolay sorularla başlayalım...

Kahve içindeki asit miktarı, kahvenin tadım değerini belirlerken en çok baz alınan özelliklerden biri nedir?

İnsan Neden Kahve İster

2 / 10

İşletmelerde kahve hazırlamaktan sorumlu olan personel, kahve profesyoneli.

barista

3 / 10

Cupping prosedüründe 85+ puan alan, yetiştiği coğrafya, bölge, türü, yüksekliği ve çiftliği benzeri bilgileri transparan bir şekilde belli olan kahveye ne denir?

SCA Puanı Nedir

4 / 10

Biraz da damak tadına hitap eden sorular soralım. Espresso Con Panna olarak bilinen kahve nasıl yapılır?

Espresso ve Filtre Kahve Farkı

5 / 10

Espresso'dan daha sert ve yoğun olan kahve hangisidir?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

6 / 10

3. Nesil kahve demleme ekipmanlarına geçiyoruz. Aradığımız kahve ekipmanı kum saati şeklinde. Ağzı kapalı değil ve kağıt filtre kullanarak kahve demleniyor. Hangisi?

Chemex Kahve Yapımı

7 / 10

Bir filtre kahve demleme ekipmanı daha soruyoruz. Bu seferki basınç kullanarak espresso benzeri kahve demlemeye yarıyor. Aynı zamanda pour-over demleme yöntemlerinden biri.

AeroPress İle Espresso Yapımı

8 / 10

Ekipmanlar hakkında son soru: Vakum basıncı sayesinde filtre kahve demlemeye yarayan bir araç hangisi?

Black Eye Nasıl Yapılır

9 / 10

Şimdi de kahve çekirdeklerinin işlenme serüvenine eşlik edelim. Dry Processing olarak da bilinen doğal işlem nasıl yapılır?

yeşil kahve çekirdeği saklama

10 / 10

Son soru: Decaf kahve nedir?

Türk Kahvesi Yapımında Hangi Çekirdek Kullanılır?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipmanİyi Bilgi

AeroPress Kullanırken Sık Yaşanan 4 Sorun ve Çözümü

AeroPress, küçük, portatif ve lezzetli espresso benzeri kahve demleyebilen bir demleme ekipmanı. Fakat bunu kullanan bir çok insan bazı sorunlarla karşılaşıyor. Biz…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir