fbpx
Ekipman

Delter Press Nedir? 6 Adımda Kullanımı

Delter Press ya da Delter Coffee Press, demlediğiniz kahve üzerinde tam olarak kontrol sahibi olmanızı sağlayan yeni bir kahve demleme ekipmanı. Üstelik kullanımı çok basit ve “Enjeksiyon demleme (Injection Brewing)” adı verilen işlemi kullanan ilk kahve makinesi.

Bu yeni ve kullanışlı icadın özelliklerine beraber bakalım.

Delter Press Nedir?

Delter Press Nedir

Enjeksiyon demleme yöntemi ve Jet-Seal teknolojisi ile kahve demlemeye yarayan yeni nesil bir ekipman.

Sıcak suyu ve kahve telvesini ilk aşamada ayrı tutup, kontrol dahilinde yavaş yavaş birleşmesini sağlayan bir mantığa sahip. Tüm bunlar bardakta daha temiz bir içim ve daha az acı bir kahve ile sonuçlanır.

Jet-Seal teknolojisi, kahvenin en büyük demleme problemlerinden biri olan ajitasyon sorununu çözer. Jet-Seal ile demleme suyu ve kahve telvesi ayrı tutulur, böylece kontrolsüz temas önlenir.

Jet-Seal’in basınçla çalıştırılmasının ardından suyun kahve ile teması sağlanır ve bu aşamada tam kontrol mümkün olur.

Demleme sürecinde, tüm kahve telvesi eşit şekilde doygun hale gelir. Bunu sağlayan da, bu teknoloji sayesinde yapılan önceden demleme işlemidir. Bu işlem, aşırı ekstraksiyon olasılığını en aza indirir. Aynı zamanda ortaya daha temiz, daha pürüzsüz bir kahve çıkarır.

Delter Press ile yapılan kahve, Alternative Brewing tarafından “Şimdiye kadar yapılan en hızlı ve en temiz filtre kahve” olarak nitelendirilmiştir. 

Bu tasarım ile dilerseniz 200 ml demleme yapabilir, ya da 400 ml’ye kadar kahve demleyebilirsiniz. Delter Press üzerinde bulunan doldurma çizgileri de hacim ayarlarken size yardımcı olur.

Pistonun yukarı çekilmesi sırasında kahvede vakum etkisi oluşmaz ve kahve yatağı üzerinde demlemeyi etkileyecek bir olumsuzluk görülmez.

Delter Press gövdesi ve pistonu, Tritan Kopolyester malzemesiyle üretilir. Bu madde FDA/BPA içermez. Kapağı ise Polipropilen kullanılarak imal edilir. İçerisinde kullanılan filtre ise kağıt filtredir.

Delter Press Nasıl Kullanılır?

Delter Kahve Presi ile kahve demlemek için sadece taze kavrulmuş çekirdeklere, kaynamış suya ve bir kahve değirmenine ihtiyacınız var. Pistonu, demleme suyunun miktarını ayarlamak için kaldırabilirsiniz. Kontrollü su akışı için pistonu aşağı doğru bastırabilirsiniz. 

Kahvenize blooming (çiçeklendirme) aşaması uygulamak isterseniz, az miktarda su basabilir, birkaç saniye bekledikten sonra geri kalan suyu enjekte edebilirsiniz.

Yeniden su eklemek isterseniz pistonu tekrar kaldırabilir, ya da daha fazla demleme yapmak için demleme haznesini su ile doldurabilirsiniz.

Delter Kahve Presi’nin silikon kapağının 2 işlevi vardır. İlki, sıcaklığı tutmasıdır. İkincisi ise 12 gramlık çekirdek kahve için bir ölçü görevi görmesidir. Yani bu kapak ile, fazladan bir ölçüm cihazına ihtiyaç duymadan kahvenizi ölçebilir ve demleyebilirsiniz.

Şimdi adım adım kahve demleme aşamalarına bakalım.

delter coffee press

Delter Press Kahve Demleme

 1. Yaklaşık 12 g ince öğütülmüş kahve alın.
 2. Delter kapağını sökün. Öğütülmüş kahveyi Delter gövdesine baş aşağı durumdayken yerleştirin, filtreli kapağa kahve koymayın.
 3. Kapağa bir filtre kağıdı yerleştirin ve durulayın. Kapağı Delter Coffee Press’e vidalayın.
 4. Cihazı bir bardağın üzerine çevirin. Üst dolum çizgisine kadar yaklaşık 200 ml sıcak su ile doldurun. Kauçuk kapağı yerine yerleştirin. Pistonu suyun üzerine kadar kaldırın.
 5. Yaklaşık 1-2 cm aşağı bastırın ve kahve doyana kadar 10 saniye bekleyin.
 6. Tekrar yavaşça dibe kadar bastırın, pistonu kaldırın ve su bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Delter Press Nasıl Temizlenir?

Kahvenizi demledikten sonra Delter Coffee Press’i temizlemek için biraz soğumasını bekleyin. Ardından cihazı ters çevirin ve hafifçe tezgaha vurun.

Ardından bir kabın içerisinde kapağını yavaşça açın. Aynı kahve demlerken yaptığınız gibi pistonu kaldırın ve dik bir konumdayken aşağı doğru itin. Böylece blok halinde olan kahve telvesinin tek seferde ekipmandan ayrıldığını göreceksiniz.

Ardından su ile sadece kahve telvesinin bulunduğu hazneyi hızlıca durulayabilirsiniz. Bu aşamada, contaların tamamen temizlendiğinden emin olmalısınız.

Son olarak tüm parçaları ayırıp kuru ve temiz bir bez ile ekipmanınızı kurulayabilirsiniz. Böylece bir sonraki kullanıma kadar temiz bir şekilde kalır.

Delter Press Nasıl kullanılır

Delter Press Özellikleri ve Artıları

 • Jet Seal Özelliği: Demleme sırasında istenmeyen ajitasyonları önler.
 • Enjeksiyon Demleme: Enjeksiyon demleme kullanılarak demlemeye hazır olana kadar su ve kahve ayrı tutulabilir.
 • Tek Yönlü Conta: Conta sayesinde enjeksiyon yukarı çekildiğinde su silindire çekilir. Aşağı itildiğinde ise kahve ile birleşir.
 • Kahve Kapasitesi: Kahve haznesi yaklaşık 25 gr öğütülmüş kahve alır.
 • Ölçüm Kapağı: Kauçuk kapak ısı yalıtımı sağlarken aynı zamanda 12 gr çekirdek kahve ölçümü için kullanılır.
 • Dereceli Demleme Haznesi: Haznedeki dereceler ve işaretler doğru demleme için ölçek kullanmadan dozaj ayarlamayı sağlar.
 • Kolay Temizlik: Sadece bir dakika içinde kolayca temizlenebilir.
 • Ultra Taşınabilir: 250 g’dan daha hafiftir. Kampta, uçakta, seyahat sırasında, ofiste ya da evde kullanım için uygundur.
 • Küçük Boyutlu: Genellikle 160 mm x 63 mm ebatlarındadır. Taşınabilirliğinin yanında cebe sığabilecek kadar küçük boyutlardadır. Kompakt tasarımı ile seyahat esnasında ya da evde çok yer kaplamaz.

Eğer daha önce bir AeroPress kullandıysanız, Delter Press ile bu deneyimi bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz. Merak ederseniz. Delter Press Ve AeroPress Farkları yazımıza da göz atabilirsiniz.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir