fbpx
Ekipman

AeroPress Nedir? Nasıl Kullanılır? 9 İpucu

French Press, Chemex ya da Espresso makinesi gibi onlarca farklı kahve demleme makinesinden biri AeroPress. Fakat özellikle seyahat sırasında tercih edilen, kullanımı kolay bir demleme aracı. Kahveyi ve suyu ekleyin, karıştırın, bir süre bekleyin ve pistonu bastırarak kahvenizi bardağınıza süzün. İşte AeroPress ile kahve demlemek bu kadar kolay!

AeroPress Nedir?

AeroPress Nedir

Alan Adler tarafından icat edilen, kahve yapmak için basınç kullanan manuel bir kahve demleme makinesi AeroPress. Silindirik bir hazneden ve şırıngaya benzer hava geçirmez silikon contalı bir pistondan oluşuyor. Öğütülmüş kahve çekirdekleri ve su bu haznede demleniyor. Ardından hazne içerisindeki pistona bastırılarak demlenen kahve bir filtreden geçiriliyor. Ortaya çıkan kahve “espresso tarzı” olarak tanımlanan yüksek yoğunlukta bir kahve oluyor. Aynı zamanda AeroPress kullanılarak filtre kahve ve cold brew (soğuk demleme) kahve de yapılabiliyor.

30 saniyelik kısa bir demleme süresine sahip. Espresso’ya benzer şekilde aromayı çıkarmak için basınç kullanılıyor.

Tarihi ve Ortaya Çıkışı

Alan Adler, emekli bir Stanford mühendislik öğretim görevlisiydi. 2004 yılında, her gün içtiği kahvesindeki acılığı ve asitliği azaltmak için yeni bir demleme aracı geliştirmeye başladı. Espresso makinesini, pour-over demleme makinesini ve French Press’i denedi fakat her bir ekipmanın üzerinde sınırlı miktarda kontrol sağlayabildiği için memnun kalmadı. Çünkü demleme süreleri, su sıcaklığı ve öğütme derecesi her demleme aracı için çok az miktarda değişebiliyordu. Tüm bunlardan yola çıkarak yeni bir demleme aracı oluşturmak istedi ve AeroPress’in ilk prototipini kendi garajında tasarladı.

AeroPress’in tam hali, 2005 yılının Kasım ayında resmi olarak tanıtıldı. Piyasaya sürüldükten sonraki yıllarda, kahve tutkunları arasında demlemedeki esnekliği ve tutarlılığı nedeniyle övgüyle karşılandı ve bir kült haline geldi.

Tasarımı

Demleme aracı, yarı saydam bir silindirik hazneden ve bir şırıngaya benzeyen hava geçirmez silikon contalı bir pistondan oluşuyor. Yuvarlak kağıt filtreyi ekipmana sabitlemek için ucuna bir filtre kapağı vidalanıyor.

Hazne ve piston yarı saydam polipropilen olarak bilinen termoplastik bir polimerden üretiliyor. Bu madde BPA içermiyor ve rengi de genelde gri.

AeroPress kahve demleme makinesi, genellikle kağıt filtre ile çalışıyor. Metal filtre seçenekleri bulunsa da, kağıt filtre ile yapılan kahve daha iyi oluyor. Dilerseniz aradaki farkları görmek için “Kahve Filtreleri Arasındaki Farklar” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Hacimlerine göre farklı miktarlarda kahve demleyen ekipmanlar bulunur. AeroPress ile tek seferde 1-3 fincan arasında kahve demleyebilirsiniz.

AeroPress Kullanımı

Kahvedeki aromaları ve yağları artırmak, kahveyi istenmeyen gazlardan arındırmak ve ağız buruşturan tadı önlemek için genelde orta ya da orta-koyu kavrulmuş çekirdekler kullanılmalı. Çekirdekler ince bir şekilde öğütülmeli.

Kavurma hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradaki yazımız okuyabilirsiniz.

AeroPress kahvesini demlemenin iki yolu var. Normal demleme ve ters demleme.

AeroPress Kahve Demleme

 • 17 gr kahve çekirdeği
 • Kahve değirmeni
 • 200 ml su
 • Su ısıtıcısı
 • AeroPress
 • Kronometre
 • Hassas tartı
 • Kaşık
 • Bardak

Yapılışı

 1. Suyu kaynatın.
 2. Kahve çekirdeklerini deniz tuzundan biraz daha ince olacak şekilde öğütün.
 3. AeroPress’in çıkarılabilir plastik kapağına bir kağıt filtre yerleştirin.
 4. Filtreyi ve kapağı ısıtmak için bir miktar sıcak suyu bunların üzerine dökün. Bu aşama filtrenin kapağa yapışmasını dağlar ve demleme kabını ısıtır.
 5. Filtre kapağını hazneye vidalayın ve bardağın üzerine yerleştirin.
 6. Bardağı AeroPress ile birlikte tartının üzerine koyun.
 7. Öğütülmüş kahveyi ekleyin.
 8. Kronometreyi çalıştırın ve yaklaşık 34 ml suyu telvelerin üzerine ekleyin. Bir kaşık yardımıyla hafifçe karıştırın ve blooming aşaması için 30 sn bekleyin.
 9. Kalan sıcak suyu hazneye dökün. Toplam dökülen su yaklaşık 150 ml olmalı.
 10. 1 dk bekleyin ve ardından tekrar kaşıkla 10 kez döndürerek karıştırın.
 11. Pistonu hazneye yerleştirin ve aşağı doğru basınç uygulayarak pistonu itin. Kahvenin bardağa damladığını göreceksiniz. Afiyet Olsun!

AeroPress kullanımı

Ters Demleme

Baristalar ve kahvesini kendi demlemeyi sevenler, AeroPress’i ters demleme tekniğiyle kullanarak farklı bir demleme yöntemi geliştirdiler.

Baş aşağı demlemede ilk aşamada piston, haznenin tepesine yakın bir şekilde yerleştiriliyor ve AeroPress tamamen ters bir şekilde pistonun üstünde duruyor. Ardından öğütülmüş kahve ve su eklenerek karıştırılıyor. Demlenme işlemi olurken filtre kapağına bir filtre yerleştiriliyor ve AeroPress’in kapağı haznenin üstüne yerleştiriliyor sonra da vidalanıyor. Demleme süresi tamamlandığında bardağın üzerine düz olarak çevriliyor ve piston bastırılarak kahve bardağa süzülüyor.

Baş aşağı demleme, henüz demleme işlemi tamamlanmadan kahvenin filtreden geçerek süzülmesini engelliyor. Böylece daha dengeli bir kahve ortaya çıkarıyor. Fakat kapağı vidalarken ve çevirirken dökülme tehlikesi olduğunu unutmadan dikkatli bir şekilde çevirmeniz gerekiyor.

Bu yöntem, French Press’e daha çok benziyor. Çünkü kahve ve su önce bir araya geliyor ve karışıyor, ardından filtreleme işlemi yapılıyor. Böylece French Press’te kullanılabilecek kalınlıkta öğütülmüş bir kahve bu yöntemle AeroPress’te de kullanılabiliyor.

İpuçları

 • Kağıt filtrelerle demleme yaparken, filtre tadından kurtulmak için her zaman ön durulama yapın. Bir miktar su ile filtreyi ıslatın ve bu suyu dökün. Bu adım, özellikle küçük hacimli demlemeler yaparken çok önemli.
 • Kullandığınız kahve miktarını genelde 17-22 gr arasında tutun.
 • Taze bir kahve elde etmek için kahve çekirdeklerini demlemeden hemen önce, bir kahve değirmeni yardımıyla öğütün.
 • Öğütme boyutu demleme süresini belirler. Bu yüzden, öğütme boyutu ince olursa, demleme süresi azalır, kalın olursa artar.
 • Kahveyi demlerken su sıcaklığının 92-96 derece arasında olmasına dikkat edin.
 • Suyu eklerken blooming aşamasını atlamayın. Bunun için önce kahve telvesini ıslatacak kadar su ekleyin ve 30 sn bekleyin. Kalan suyu bu süre sonunda ilave edin.
 • Pistonu bastırırken çok az ya da çok fazla kuvvet uygulamayın. Önemli olan pistonu sabit bir kuvvetle itmektir.
 • Ters demleme yöntemini kullanırken, olası bir kazayı önlemek için, henüz baş aşağı haldeyken AeroPress’in ağzına bardağınızı da kapatıp bardakla birikte tüm ekipmanı düz hale getirebilirsiniz. Böylece çevirirken filtreden kahve akma ihtimaline karşı kendinizi koruyabilirsiniz.
 • Aynı anda daha fazla miktarda kahve yapmak isterseniz, daha yüksek miktarda kahve ekleyin fakat demleme süresini de artırın.

aeropress kahve

AeroPress Nasıl Temizlenir?

İşiniz bittiğinde filtre kapağını çıkarın ve pistonu dışarı doğru bastırın. Bir blok halinde kahve telvelerinin ve filtrenin çıktığını göreceksiniz. Bu kahve atığını aldıktan sonra hızlı bir şekilde parçaları durulayıp silebilirsiniz.

AeroPress Artıları

 • Bu yöntem ile demlenen kahve, pürüzsüz olur. Acı ya da granüllü bir tada sahip olmaz.
 • Kullanımı kolaydır.
 • En fazla bir dakika içerisinde kahvenizi kupanızdan yudumlayabilirsiniz.
 • Temizlemek çok kolaydır.
 • Çevre dostudur.
 • En uygun fiyatlı kahve demleme ekipmanları arasındadır.
 • Seyahat için saklamak ve taşımak çok kolaydır.
En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir