fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

Delter Press Ve AeroPress Farkları

Filtre kahve demleme ekipmanları arasında Delter Press ve AeroPress farklarını inceleyen bir yazı hazırladık.

Dünyanın dört bir yanında beğeniyle kullanılan, portatif bir seyahat espresso makinesi olan AeroPress, uzun süredir kendisine bir rakip bulamamıştı. Taşınabilir ve kullanışlı olması, pratikliği ve kolay kullanımı ile oldukça rağbet gördü.

Fakat son zamanlarda tasarlanan Delter Press, görünüş olarak neredeyse AeroPress ile aynı olmasının yanında, oldukça farklı özelliklere de sahip. Aynı zamanda piyasada AeroPress’e rakip olarak da yerini almaya başladı.

Şimdi Delter Press ve AeroPress’e daha yakından bakalım ve hangi hangi taşınabilir kahve presinin hangi amaçla daha iyi kullanıldığını öğrenelim.

AeroPress Nedir?

AeroPress kahve nedir? 2005 yılında piyasaya sürülen AeroPress, kahve demleme konusuna meraklı olan herkesin sahip olduğu ürünler arasında temel bir ekipman haline geldi.

Bunun asıl nedeni, uygun fiyatlı olması, kolay bir kullanıma sahip olması ve ortaya daha iyi bir filtre kahve çıkarması.

Tabii ki taşınabilir olması da sahip olduğu artılarda bir diğeri. Çünkü AeroPress ile seyahat etmek de inanılmaz derecede kolay.

Polipropilenden üretildiği için neredeyse kırılmaz ve bozulmaz. Aynı zamanda her demlemenin ardından kalan kahve telveleri blok halinde çıkarılabiliyor. Bu da temizlik açısından büyük kolaylık sağlıyor.

AeroPress Özellikleri

AeroPress demleme yöntemi, temelde French Press’te olduğu gibi immersion (daldırma) yöntemiyle kahve ekstraksiyonu yapıyor. Filtre hazneye takıldıktan sonra, demleme haznesine kahve ekleniyor, ardından sıcak su ekleniyor.

Sıcak suyun kahve ile buluşması ile kahvenin özütleme işlemi başlıyor. Ardından pistonu bastırılarak basınç yoluyla, demlenen kahve bardağa aktarılıyor.

Bu süreç kolay gibi görünse de, kontrolsüz bir şekilde ekstraksiyon olabilir, tadı beklenenden farklı olabilir. AeroPress, bu ihtimallerden dolayı biraz kusurlu.

Delter Press

Avustralya tasarımlı Delter Coffee Press, 2018’in sonlarında birdenbire piyasaya çıktı. Tasarımında kullanılan mühendislik özellikleri sayesinde kısa bir sürede AeroPress’e rakip oldu ve piyasada yer edindi.

Delter Press Özellikleri

Delter Press, farklı olarak enjeksiyon yöntemi ile kahve demliyor. Benzersiz piston tasarımıyla kullanıcının kontrol edilebilen basınç altında, kahvenin içinden belirli bir hacim ve sürede su enjekte etmesine olanak tanıyor.

Bu özelliğin temel avantajı, su ve kahve temasının toplam süresini ve basıncını kontrol edebilmesi. Aynı zamanda kullanıcı kahveye blooming (çiçek açma) aşaması da uygulayabiliyor.

Sonuç olarak, fincanda çok daha berrak, temiz bir tada sahip ve daha az acı bir kahve ortaya çıkıyor.

Delter Press ve AeroPress Arasındaki Farklar,

Delter Press vs AeroPress

Demleme Yöntemi

Delter Press ve AeroPress arasındaki temel fark, demleme yöntemlerinde. AeroPress, daldırma yöntemi ile kahve demleme yapıyor. Kullanıcıların AeroPress ve daldırma yöntemiyle ilgili sevdiği şeylerden biri basitliği.

Tek yapmanız gereken kahvenizi ekleyin, suyunuzu ekleyin, karıştırın, kahvenin demlenmesini bekleyin ve ardından pistona bir kez basarak kahvenizi filtreden geçirin. Daldırma yönteminde aşamaların kontrolü daha zor.

Bu nedenle kontrolsüz ekstraksiyon ve kahve telvesinin istenmeyen şekilde karıştırılması tehlikeleri ortaya çıkıyor.

Delter Press ise enjeksiyon yöntemini kullanıyor. Jet contası ve enjeksiyonlu demleme teknolojisi ile Delter, ilk bakışta AeroPress kahve demlemeden biraz daha karmaşık görünüyor.

Fakat Delter’i AeroPress’ten ayıran özellik, enjeksiyon yönteminde kullanıcının daha çok kontrol sahibi olması. Kullanıcı demleme hacmini ve süresini kontrol edebiliyor.

Aynı zamanda pistona uygulanan basıncı da kontrol edebiliyor. Bu da acı kahve çıkma olasılığını düşürüyor.

Basınç uygulandığında, piston demleme suyunu jet contasından aşağı doğru itiyor ve suyu kahve yatağı üzerinde eşit olarak dağıtıyor. Pistona ilk basıldığında, su kahve ile ilk kez temas ediyor ve demlemeye başlıyor.

Delter ayrıca, kullanıcının bu ilk basıncı bir ön infüzyon veya çiçeklenme aşaması olarak kullanmasına izin veriyor ve tüm kahve telvelerinin eşit şekilde suya doymasını sağlıyor.

Bu tasarım, kahvenin çalkalanmasını en aza indiriyor, bu da daha temiz ve pürüzsüz bir fincan ile sonuçlanıyor.

Demleme Hacmi

AeroPress

Delter Press ve AeroPress arasındaki farklardan biri de demleme hacimleri.

AeroPress’in yaklaşık 220 ml’lik bir ayarlanmış hacmi var. 2 veya daha fazla kişi için kahve demlemek isterseniz, iki seçenek var; arka arkaya kahve demlemek ya da daha çok kahve ile koyu bir kahve demleyip bunu sulandırarak açmak.

Delter Press’te ise 400 ml’lik bir kahveyi kolayca demleyebilirsiniz. Bunun nedeni, kahve ve suyu ayrı tutan tasarımı.

Örnek olarak daha büyük bir parti için, 25 g kahve kullanabilir, 200 ml suyu kullandıktan sonra hazneyi tekrar doldurup 200 ml daha su ekleyebilirsiniz.

Temizlik

Delter Press ve AeroPress arasında AeroPress’in kazandığı bir yarış temizlik. Başka hiçbir kahve demleme aracı, kahve atığını AeroPress kadar düz ve toplu bir şekilde çıkaramıyor.

Fakat bunun yanında Delter’in temizliği, AeroPress’ten en fazla 10 saniye daha uzun sürüyor. Yani ikisi de oldukça kolay temizlense de, AeroPress bir adım önde.

Delter Press

Filtreleme

Aeropress’te filtreleme yaparken, çok fazla basınç uygulandığında bardağa kahve tortusu kaçma ihtimali var. Bunun nedeni, kapağın kenarındaki yuvalar.

Baypas tasarımından dolayı bu boşluklardan yüksek basınçta kahve partikülleri geçebiliyor. Bu da bardakta temiz olmayan bir görüntü sunuyor.

Delter’de bu durum kesinlikle önlenecek şekilde bir conta yerleştirilmiş. Kapak tamamen kapatıldığında filtreleme V60 kadar temiz oluyor.

Malzemeler

Aeropress, polipropilen kullanılarak üretiliyor. Bu malzeme çok sağlam olsa da, malzemenin kendi renginden dolayı görünümü o kadar da iyi değil.

Delter Press ise, şeffaf ve cam gibi görünen tritan kopolyester kullanılarak üretiliyor. Bu malzeme de çok dayanıklı, fakat artı olarak hoş görünüyor.

Delter Press Ve AeroPress Farkları

Taşınabilirlik

Dayanıklılığı ve kullanımı açısından Aeropress seyahatlerde çok rahat kahve demlemenizi sağlıyor. Fakat kendi öğütücünüzü, sıcak su araçlarınızı yanınızda götürmeniz gerekiyor ki, taze bir kahvenin tadını çıkarabilesiniz.

Delter için ise kahvenizi öğütüp kapağını kapatıp, gittiğiniz yerde sadece sıcak su ekleyerek kahvenizi demleyebilirsiniz. Ya da aynı şekilde ekipmanlarınızı yanınızda götürebilirsiniz.

AeroPress ve Delter Press Farkları

Özetle;

Tüm özellikleri göz önüne alırsak, Delter Press ve AeroPress, ikisi de çok değerli. Her iki ürün de inanılmaz kolaylık sağlayan yenilikçi tasarımlar. Tüm özellikleri değerlendirip aralarından seçim yapmak ise tamamen sizin tercihiniz!

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir