fbpx
Ekipman

V60 Nedir? V60 İle Kahve Demleme

V60 kahve demleme aracı, 3. nesil kahve ile birlikte son yıllarda daha popüler hale geldi. Özellikle net tatlar ve aromalar sunması, kahve severlerin kahvedeki en ince notaların bile keyfini çıkarabilmelerini sağlıyor. 3 dakikada lezzetli bir kahve demlenize imkan veriyor. Özellikle kahve tortularını sevmeyenler için ortaya müthiş bir filtre kahve çıkarıyor.

Hario V60 Nedir?

Hario V60 Nedir?

V60 Kahve Dripper ya da Hario V60 olarak bilinen, ilk kez Hario markası tarafından üretilen bir pour over kahve demleme aracı. İsmi, ekipmanın 60 derecelik açıyla sağlanan “V” şeklinden geliyor. Tüm bu özellikleri suyun konik merkeze akmasını sağlayarak temas süresini uzatıyor.

Merkezinde büyük ve tek bir delik bulunuyor. Demleme sırasında bu delik sayesinde suyun akış hızı değişiyor ve daha iyi bir tat elde ediliyor.

Aynı zamanda iç tarafında, demleme esnasında hava akışı sağlayan kabartmalı bir dokuya sahip. Bu spiraller ekipmanın altından en üst noktasına kadar devam ediyor.

İçerisine filtre kağıtlarının yerleştirilmesiyle kullanılıyor. Kahve de bu filtre kağıdının içine ekleniyor. Demlenen kahve ise ekipmanın altındaki delikten fincana akıyor.

Hario V60

Ekipmanı oluşturmak için kullanılan şekil, tasarım ve malzemeler, optimum ekstraksiyon sağlamaya yardımcı olmak için hazırlanmış ve seçilmiş. Farklı olarak seramik, plastik, cam ve metal ürünler de bulunuyor. Mesela plastik drip kahve demleme aracı, seyahat edenler için tasarlanmış. Metal olanlar ise ısıyı daha fazla tuttuğundan daha iyi ekstraksiyon isteyenlere hitap ediyor.

V60 Nasıl Kullanılır?

Filtre kahveyi V60 kahve demleme yöntemi kullanarak yapmanın adımlarına geçmeden önce, genel olarak hazırlık aşamasında kullanmanız ve dikkat etmeniz gerekenlere bir bakalım.

V60 Nasıl Kullanılır?

Ekipmanlar

İlk olarak vazgeçilmez iki malzeme: V60 ve filtre kağıdı. Bunlar dışında suyu ısıtmak için herhangi bir su ısıtıcısı yeterli olur. Fakat bu işi bir profesyonel gibi yapmak isterseniz, kaz boyunlu su ısıtıcılarını deneyin. Bu ısıtıcı, demleme aşamasında daha fazla hassasiyet ve kontrol sağlıyor. Özellikle su akışının kahvenin tadını nasıl etkilediğini görmek isteyenler kullanabilir.

Bunlar dışında kahvenin akacağı bir sürahi ya da fincana ihtiyaç oluyor. Aynı zamanda kahvenin su ile iyi bir şekilde karıştığından emin olmak isterseniz bir kaşık ya da karıştırıcı da kullanabilirsiniz.

Her seferinde aynı lezzeti yakalamak için bir tartı ve bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz.

Hangi Kahve Kullanılmalı?

V60

Hario V60’ta herhangi bir kahveyi kullanarak demleme işlemi yapabilirsiniz. Fakat bazı kahveler bu demleme yöntemine mükemmel şekilde uyar. Bu demleme aracı, bir kahvenin karmaşıklığını, karakterini ve dengesini vurguluyor. Böylece belirli kahveler buna daha fazla uyum sağladığı için kaliteli demleme işlemleri ortaya çıkıyor. Asiditesi daha düşük, daha parlak, daha hafif gövde ve dokuya sahip ıslak işleme ve orta kavrulmuş kahveler daha iyi sonuç veriyor.

V60 Kahve Öğütme Derecesi

Orta, orta-ince kahve öğütme derecesi ideal. Öğütme boyutunu ve su akışı süresini değiştirerek aynı kahveden farklı tatlar elde edebilirsiniz.

 • Sabit su akışı + Orta-ince öğütme = Orta gövdeli kahve
 • Yavaş su akışı + Orta-ince öğütme = Tam gövdeli kahve
 • Sabit su akışı + Orta öğütme = Hafif gövdeli kahve
 • Yavaş su akışı + Orta öğütme = Orta gövdeli kahve

V60 İçin Kahve-Su Oranı

V60 Nedir

Genel olarak kahve-su oranı; 100 gr su için 6-8 gr kahve şeklinde.

Su Sıcaklığı

92-96 °C arasındaki su sıcaklığı tavsiye ediliyor. Fakat farklı tatlar için farklı dereceleri test edebilirsiniz.

Demleme Süresi

V60 demleme ekipmanının boyutuna göre kahve demleme süresi değişebilir. Fakat genel olarak 1 fincan için 1-3 dakika veya 2 fincan için 3-4 dakika demleme süresi yeterli oluyor. Kahvenin kavrulma derecesi ve kullanılan suyun sıcaklığı da dahil olmak üzere, istediğiniz kahvenin demleme süresini etkileyen birçok faktör olduğunu unutmayın.

V60 Kahve Demleme

V60 Kahve Demleme

 1. Demleme işlemine başlamadan önce, filtre kağıdını bir yanında tek, bir yanında 3 katman kalacak şekilde açın.
 2. Filtre kağıdını V60 üzerine yerleştirin. 3 katmanlı kısmın, sürahinin ağız kısmına gelmesi gerekiyor.
 3. Ardından ekipmanı, kahvenin akacağı haznenin üzerine yerleştirin.
 4. Kaynattığınız su ile filtreyi ıslatın, ekipmanı ve hazneyi de ısıtın. Sonra bu suyu atın. Bu işlem hem kahvede kağıt filtre tadı çıkmasını önler, hem de kahvenin çabuk soğumasını engeller.
 5. Öğütülmüş kahveyi filtrenin üzerine ekleyin. Ardından yeteri kadar sıcak suyu yavaş yavaş kahvenin üzerine ekleyin. Su yavaş akarsa, daha fazla ekstraksiyon yapılır ve daha zengin, tam gövdeli bir kahve elde edilir. Fakat su hızlı eklenirse daha hızlı bir ekstraksiyon olur ve daha hafif bir kahve ortaya çıkar. Bu aşamada dairesel hareketlerle suyu eklemek, kahvenin suyla daha iyi karışmasını sağlar ve sonuçta daha iyi bir ekstraksiyon işlemi ortaya çıkar.
 6. Filtredeki tüm su hazneye süzüldüğünde kahveniz olmuş demektir. Bekletmeden tüketebilirsiniz.

İpuçları

V60 Kahve Öğütme Derecesi

 • Daha iyi bir kahve deneyimi için, öğütülmüş kahveye su ekleme aşamasında, kahve miktarının iki katı kadar sıcak suyu ekleyin ve 45 saniye bekleyin. Blooming olarak bilinen bu aşama, kahve tanelerinin su ile daha iyi temas etmesini sağlıyor.
 • Bir termometreniz yoksa, suyun ideal sıcaklığa gelmesi için kaynadıktan sonra 30-35 saniye bekleyin.
 • Suyu dökme süreniz toplamda 2-4 dakika arasında olmalı. Böylece ideal bir ekstraksiyon elde edebilirsiniz.
 • Çok kalın bir öğütme yaptıysanız, su çok hızlı akar. Sonuç olarak ortaya daha hafif bir kahve çıkar. Tam tersi, aşırı ince bir öğütme yaptıysanız, filtre tıkanır ve demleme süresi çok uzayabilir. Ortaya da çok yoğun bir kahve çıkar.

Sonuç olarak;

V60, evde kahve demleme yöntemleri arasında en harika olanlardan biri. En ince lezzetlerin bile dorukta hissedilmesini sağlıyor. Kullanımı çok kolay ve evde kahve demlemek için de çok uygun. Aynı zamanda kişisel tercihlere göre kahve lezzeti ayarlanabiliyor. Günlük yaşam için pratik, hızlı ve temizlemesi kolay bir demleme aracı.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir