fbpx
Ekipmanİyi BilgiTarifler

Origami Dripper Nedir? Nasıl Kullanılır?

Görünüşü nedeniyle V60 ile karıştırılan fakat teknik açıdan ayrılan bir damla kahve demleme ekipmanı Origami Dripper. Bu yazımızda ne olduğuna, tasarımına, bu araç kullanılarak kahvenin nasıl demlendiğine ve özelliklerine bakacağız.

Origami Dripper Nedir?

Origami Dripper Nedir

Origami dripper, kahve tutkunları için mümkün olan en iyi kahvelerden birini sunan, son derece işlevsel, konik şekilli bir seramik drip (damla) kahve demleme aracı.

Japonya’da bulunan Trunk Coffee ve Origami’nin kurucusu tarafından tasarlandı. Güzel bir tasarımın sadelikle buluştuğu Origami, porselenden üretiliyor.

Origami, yüzyıllardır uygulanan bir Japon kağıt katlama sanatı aslında. Origami’deki Ori, “katlama” anlamına geliyor ve g(k)ami de “kağıt” anlamını taşıyor.

Aynı adı taşıyan bu demleme ekipmanı, renkli ve yaratıcı. Hassas origami sanatından ilham alıyor. Tasarım ekibi, ideal çiçeklenme ve damlama süresini elde etmek için mükemmel şekli bulmak için birçok barista ile çalışmış.

Origami dripper, 20 eşit aralıklı derin dikey oluktan oluşuyor. Görünüş olarak V60‘a benzese de aslında bazı noktalarda farklılaşıyor. Dikey oluklar, suyun engelsiz bir akış sağlamasına yardımcı oluyor.

Demleme süresinin kontrol edilebilmesi için filtre ve dripper arasında hava cepleri oluşturuyor. Böylece her seferinde mükemmel bir ekstraksiyon elde edilebiliyor.

Origami Dripper Kullanımı

Origami, mino porselen denilen bir malzemeden elde ediliyor. Bu porselen, 400 yılı aşkın geçmişiyle Japonya’nın en prestijli seramik türlerinden biri.

Eşsiz kalitesi ve dayanıklılığı ile tanınan porselen, harika bir termal iletkenliğe sahip. Aynı zamanda demleme sırasında tam bir aroma çıkışı ve kapsamlı bir özütleme işlemi için yardımcı oluyor.

Ekipmanın V60’a benzeyen konik şekli, çoğu demleme standı ve sürahi ile uyum sağlıyor.

Origami Dripper Nasıl Kullanılır?

Origami Dripper Nasıl Kullanılır

Malzemeler

 • Origami Dripper
 • Filtre kağıdı
 • 12,5-13 gr orta ya da orta-ince öğütülmüş kahve
 • 250 ml, 96 derece su
 • Kupa

Origami Dripper Kullanımı

 1. Sıcak suyun küçük bir kısmı ile filtreyi ıslatın ve kupayı ısıtın. Ardından bu suyu dökün.
 2. Origami Dripper’ın halka şeklindeki tutacağını kupanın üzerine yerleştirin. Üzerine Origami’yi koyun.
 3. Kağıt filtreyi yerleştirin ve içine öğütülmüş kahveyi koyun.
 4. 40 gr suyu blooming işlemi için kahvenin üzerine yavaşça gezdirerek dökün ve 30 sn bekleyin.
 5. Ardından suyun geri kalanını ağır ağır ilave edin. Bu aşamada dairesel hareketlerle filtrenin içinden dışına doğru dökme işlemi yapın.
 6. Suyun tamamen kupaya akmasını bekleyin. Toplam demleme süresi yaklaşık 2 dakika olmalıdır. Su akış hızını buna göre ayarlayabilirsiniz.
 7. Daha yoğun bir lezzet isterseniz, kahve miktarını 15 grama çıkarabilirsiniz.
 8. Kahveniz hazır! Afiyet olsun!

Origami Dripper Özellikleri

Origami Dripper Özellikleri

 • Sanattan esinlenmiş: Demleme aracının şekli, bir katlama sanatı olan Origami’den alınmış.
 • Kaliteli seramik: Mino porselen, yüksek kalite standartlarıyla 400 yıllık bir geçmişe sahip.
 • Gelişmiş akış ayarı: Dripper’da bulunan 20 derin oluk, suyun düzenli bir şekilde akmasına izin vermek için hava cepleri oluşturur.
 • İdeal termal tutarlılık: Seramik kahve demleyici, kahvenizi tutarlı ve ideal bir ısıda muhafaza eder.
 • Tutucu ekipman: Her Origami, yanında ekipmanı bardağa ya da demleme haznesine yerleştirmenize yardımcı olacak bir tutucu aparat içerir.
 • 2 farklı boyut: Origami kahve demleme ekipmanının 2 farklı hacmi vardır. “S” dripper, 1-2 kupa arasında kahve demler. “M” dripper ise 2-4 kupa hacmindedir.
 • Filtre uyumluluğu: Hario V60 ya da Kalita Wave için kullanılan kağıt filtreler bu demleme ekipmanında da kullanılabilir.
 • Tarif çeşitliliği: Filtre uyumluluğundan dolayı Hario V60 ya da Kalita Wave için kullanılan tarifleri burada da deneyebilirsiniz. Origami Dripper ve V60, oldukça benzer demleme sonuçları çıkarır. Fakat suyun akış hızı ekstraksiyon oranını doğrudan etkilediği için V60’a kıyasla size daha fazla kontrol sağlar.
 • Renk çeşitliliği: Aralarından seçim yapabileceğiniz görsel olarak çarpıcı renkleri bulunur.
 • İncelik: Diğer seramik demleme araçlarına kıyasla daha incedir. Isıyı nispeten daha hızlı yayar, bu da daha temiz, daha tatlı ve daha hafif ekstraksiyon sağlar.

Özetle;

Adını Japon kağıt katlama sanatından alan Origami Dripper, V60 ile çok benzerlik gösteren fakat demleme sırasındaki kontrol derecesi konusunda ondan ayrışan bir kahve demleme ekipmanı.

Özellikle manuel demleme yöntemlerinin hızla yayıldığı günümüzde, zamanla ilgi görmeye başlayan çekici ve pratik bir ekipman.

Demleme işemi, V60 ile çok benzer. Fakat tasarımında bulunan geniş 20 oluk, demleme esnasında suyun akışını kontrol ediyor ve kahve demleyen kişinin demleme üzerinde daha fazla söz sahibi olmasını sağlıyor.

Sunduğu 2 farklı hacim ve onlarca renk seçeneği ile, hem çekici hem de kullanışlı bir kahve demleme ekipmanı.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir