fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Kahve Filtre Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Evde filtre kahve demlemek isterseniz kullanacağınız demleme yöntemi ile birlikte kahve filtre kağıdı da kullanmanız gerekir. Filtre kağıtlarını en iyi şekilde nasıl kullanmanız gerektiğini bu yazımızda derledik. Keyifli okumalar.

Kahve Filtre Kağıdı Kullanımı

Kağıt Kahve Filtreleri

Kahve filtre kağıdı nedir? Chemex, V60 ya da AeroPress ile evde filtre kahve hazırlamak istediğinizde, kahve filtre kağıdına ihtiyacınız olur.

Bu kağıtların amacı, öğütülmüş kahvenin aromalarının suya geçmesini sağlamak, fakat kahve telvelerinin demlenen kahveden uzak tutulmasına yardımcı olmaktır.

Sonuç olarak, filtre kahve kağıdı, mikro kahve tortularının demleme esnasında bardağa geçmesini engeller. Aynı zamanda kahve yağlarını da tutar. Böylece parlak lezzetli, temiz görünümlü ve hafif bir kahve ortaya çıkarır.

Lezzetli bir filtre kahvenin ilk kriteri kaliteli ve taze bir kahvedir. Fakat doğru kahve seçimi kadar, doğru kahve filtre kağıdı seçimi de önemlidir.

Çünkü kağıt filtreler, suyun sertliği, kahvenizin öğütme derecesi gibi kahvenin aromasını ve lezzetini etkiler.

Gerçekten lezzetli ve kaliteli bir kahve için tüm bu önemli bileşenlerin dikkatle seçilmesi ve uygulanması gerekir.

Kahve Filtre Kağıdı Nasıl Seçilir?

Kağıt Sepet Kahve Filtreleri

Filtre kağıdı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, kullanacağınız makine ve ekipmana uygun bir filtre kağıdı seçmek olacaktır. Bunun için ilk aşamada makinenizin kullanım kılavuzunda belirtilen ölçülere göre bir seçim yapabilirsiniz.

Bunun yanında, kahve filtre kağıdının numarasına, şekline, boyutuna ve rengine dikkat etmeniz gerekir.

Mesela, konik filtre kağıtları genellikle Chemex ve V60 gibi konik şekilli filtre kahve makinesinde kullanılır. Zorunda kalırsanız bu cihazlar için sepet kahve filtrelerini de tercih edebilirsiniz. Fakat bu, filtre kahvenin tadında değişikliklere neden olabilir.

Disk filtre kağıtları ise AeroPress ya da Sifon gibi demleme makinelerinde kullanılır. Bunlar için diğer kağıt filtreleri kullanamazsınız.

Aynı zamanda kare ya da yuvarlak olarak satılan filtreler de vardır. Bunları katlayıp öyle kullanmanız gerekir. Şeklini ve boyutunu farklı makinelere göre ayarlayabilme imkanınız vardır.

Kahve filtre kağıdı numaraları 1, 2, 4 ve 6 olmak üzere değişir. Fakat ev kullanımı için en çok karşılaştığınız numaralar 2 ve 4 olacaktır. Bu numaralar, aslında bu kağıt filtreler ile ne kadar kahve demleyebileceğinizi anlatır.

2 numaralı filtre kağıdı ile 1-2 fincan kahve demleyebilirsiniz. 4 numaralı filtre kağıdı ile 4-6 fincan kahve demleyebilirsiniz. Makinenizin boyutuna göre hangi numarayı kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Bir de kağıdın rengi konusu vardır. Temelde 2 renk kahve filtre kağıdı çeşidi vardır beyaz ve kahverengi.

Beyaz filtre kağıtları, ağartılmış olarak da bilinir. Aslında orijinal filtre kağıtları kahverengidir. Beyaz renkli olanlar, kahverengi kağıtların kimyasal işlemlerle ağartılması ile elde edilir.

Demleme esnasında ikisi de aynı işlevi görür. Sadece daha doğal bir filtre kağıdı kullanmak isterseniz, beyaz olanlar yerine kahverengi olanları tercih edebilirsiniz.

filtre kahve kağıdı

Kahve Filtresi Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Filtre kahve kağıdı nasıl kullanılır? Bu başlıkta, filtre kahve demlemeden önce kağıt filtreyi nasıl yerleştirmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Filtre kahve kağıdı kullanımında tercih ettiğiniz eğer hazır üretim konik kağıt filtre ise, dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Bazılarında kağıt filtrenin birleştirildiği bir çizgi görürsünüz. Kağıdın bu çizgiden sağa ve sola katlanması gerekir. Ardından açılarak yerleştirilmelidir.

Böylece, kağıdın kenarındaki birleşim noktası, kağıt makineye yerleştirildiğinde bir boşluk alan yaratmaz. Kağıt, makineye tam bir çekilde oturur.

Eğer yuvarlak ya da kare filtre kullanıyorsanız, bunu 4’e katlayıp 3 katı bir tarafta, tek katı bir tarafta olacak şekilde açarak yerleştirmelisiniz. 3 katlı kalın taraf, ekipmanın ağız kısmına denk gelmelidir.

Böylece ağız kısmındaki oyuntudan kaynaklanacak hava ve sıcaklık çıkışını da önleyebilirsiniz.

Filtre Kahve Kağıdı Islatılmalı Mı?

kahve filtre kağıdı

Filtre kahve kağıdını kullanırken en önemli nokta, kağıdı kullanımdan hemen önce ıslatmak.

Kağıtlar, doğal olarak bir kağıt tadı barındırır. Kahveye bu tadın geçmesini önlemenin en kolay yolu, demleme öncesinde sıcak su ile kağıdı ıslatmaktır. Böylece kahvenin lezzetini kaybetmesini önleyebilirsiniz.

Kağıdı yerleştirdikten sonra kahvenin temas edeceği her yeri sıcak su ile ıslatmanız gerekir. Bu aynı zamanda kağıdın ve makinenin de ısınmasını sağlar. Ardından makinenin içerisinde biriken suyu dökmeli ve demleme işlemine öyle devam etmelisiniz.

Filtre Kahve Kağıdı Boyutları

Kahve Filtre Kağıdı Kaç Kere Kullanılır?

Filtre kahve kağıdı kaç kere kullanılır? Kahve filtre kağıtları genellikle tek kullanımlıktır. 1’den fazla kez kullanılmamalıdır.

Kahve Filtre Kağıdı Kullanılarak Kahve Nasıl Hazırlanır?

Gelelim filtre kahvenin kahve kağıdı kullanılarak nasıl demleneceğine. Burada makine kullanımı ile genel adımlardan bahsedeceğiz. Kahve ve su oranları, demleme süresi, kahve öğütme derecesi gibi kriterler demleme yönteminize göre değişecektir.

Kullanacağınız filtre kahve demleme yöntemine uygun filtreyi makinenin içerisine yerleştirin. Filtreyi sıcak su ile ıslatın ve bu suyu dökün. Ardından içerisine demleme yönteminize uygun oranda ve miktarda öğütülmüş kahveyi koyun.

Sıcak suyu kahve üzerinde dairesel yöntemlerle yavaş yavaş dökün. Kahve miktarının 2 katı kadar suyu döktükten sonra 30 sn kadar bekleyin. Bu aşamaya blooming aşaması denir.

Ardından kalan suyu da yavaşça dairesel hareketlerle dökün. Suyu dökmeniz toplamda 2-4 dk arasında olmalıdır.

Tüm su süzüldükten sonra filtreyi çıkarıp kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Sıkça Sorulan Sorular

Chemex Kahve Yapımı

Bir filtre kahve kağıdı kaç kez kullanılır?

Kağıt filtre kaç defa kullanılır? Filtre kahve kağıtları tek kullanımlık olarak üretilir. Bir sefer kullanıldıktan sonra tekrar kullanılamaz.

Filtre kahve kağıdı makinesiz nasıl kullanılır?

Eğer bir filtre kahve demleme ekipmanınız yoksa, yine de filtre kağıdı ile kahve demleyebilirsiniz.

Bunun için bir filtre kağıdına, ince öğütülmüş kahveye, konik şekilli, altı delikli bir ekipmana ve sıcak suya ihtiyacınız var. Huni benzeri bir ev aleti de iş görecektir.

Konik aleti bir bardak ya da hazne üzerine yerleştirin. İçerisine kağıt filtreyi yerleştirin ve sıcak su ile ıslatın.

Ardından içerisine içerisine istediğiniz miktarda kahve koyun ve sıcak suyu kahve üzerinden yavaşça dökerek kahvenin demlenmesini ve süzülmesini bekleyin.

Kahve-su oranını damak zevkinize göre nasıl tercih ediyorsanız öyle ayarlayabilirsiniz.

Filtre kahve kağıdı yerine ne kullanılabilir?

Filtre kağıdı yerine ne kullanılabilir? Kahve filtre kağıdı yerine daha uzun ömürlü metal filtreler ya da bez filtreler kullanabilirsiniz. Bunların plastik modelleri de bulunmaktadır.

Filtre kahve kağıdı ıslatılır mı?

Evet, kullanmadan önce kağıt kokusunun giderilmesi için filtre kahve kağıdının ıslatılması gerekir.

Kahve filtre kağıdı numaraları ne işe yarar?

Numaralar, kahve filtre kağıdının bir seferde ne kadar kahve demleyebileceğini gösterir. 2 numaralı kağıtlar ile tek seferde 1-2 fincan kahve demleyebilirken, 4 numaralı kağıtlarla tek seferde 4-6 fincan kahve demleyebilirsiniz.

Filtre kağıdıyla kahve nasıl demlenir?

Filtre kağıdı ile kahve demlemek isterseniz, filtre kahve demleme ekipmanlarından birini kullanabilirsiniz. Bunlar; Chemex, V60, AeroPress ve sifon olabilir.

Filtre kahve kağıdı tek kullanımlık mı?

Evet, filtre kahve kağıtları tek kullanımlıktır. Filtre kahve demleme kağıdı tekrar tekrar kullanılamaz.

ays_quiz id=’3′]

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir