fbpx
Ekipman

Chemex Nedir? 7 Adımda Nasıl Kullanılır?

Chemex, zarif görünümlü bir kahve demleme aracı. Aynı anda birkaç fincan kahve demlemek için kafelerde ve evlerde rahatlıkla kullanılıyor.

Filtre kahve Chemex ile demlenebiliyor. Kahvenin demlenme sürecinin izlenebiliyor olması da insana ayrı bir zevk veriyor. Şimdi ne olduğuna ve nasıl kahve demleyebileceğimize bakalım.

Chemex Nedir?

Chemex Nasıl Kullanılır?

1941 yılında, Alman kimyager Peter J. Schlumbohm tarafından icat edilen bir kahve demleme ekipmanı.

1958 yılında Illinois Teknoloji Enstitüsü tarafından “Modern zamanların en iyi tasarlanmış ürünlerinden biri” olarak seçilmiş.

Aynı zamanda New York Modern Sanat Müzesi, Smithsonian, Corning Müzesi ve Philadelphia Müzesi gibi bazı müzelerde sergileniyor.

Schlumbohm, laboratuvarda kullanılan Erlenmeyer ile cam bir huniyi birleştirerek bu aracı tasarlamış.

Tasarımda hava çıkışı için bir de hava kanalı gerektiğinde, ön tarafına hem bu işlevi karşılayacak hem de dökme konusunda yardımcı olacak bir çıkıntı eklemiş.

Son olarak sıcakken tutması zor olduğu için daralan boğaz kısmına ahşap bir tutacak ekleyerek tasarımı tamamlamış.

Chemex kahve nedir? V60 gibi Chemex kahve demleme de, “drip” ya da “gravity brew” olarak bilinen ve “infüzyon” olarak adlandırılan bir demleme yöntemini kullanıyor.

Bu yöntemde su, Chemex kahve filtresindeki kahve yatağından aşağıdaki hazneye akıyor.

Kullanılan kağıt filtreler, diğer filtrelere oranla %20-30 daha kalın olduğu için, kahvenin yağlarının çoğunu tutuyor. Aynı zamanda partiküllerin de geçmesini engelliyor. Böylece hem temiz, hem de yumuşak bir kahve elde ediliyor.

Kağıt, metal ve bez filtrelerin özelliklerini ve aralarındaki farkları öğrenmek isterseniz Kahve Filtreleri Arasındaki Farklar yazımızı okuyabilirsiniz.

Chemex Nasıl Kullanılır?

Chemex coffee yapım aşamalarına geçmeden önce birkaç ipucuna ve önemli bilgilere değinelim.

Chemex İle Hangi Kahve Kullanılır?

Chemex Kahve Demleme

İlk olarak; kahve öğütme dereceleri ve demleme süresi birbirine bağlı. Kahvenin orta derecede öğütülmüş olması gerekiyor.

Çok kalın bir öğütme, suyun hızlıca filtreden akmasına ve hafif bir kahve ortaya çıkmasına neden olur. Çok ince öğütülmüş kahve ise filtreyi tamamen tıkar ve su aşağı akamaz.

Chemex Filtre Kağıdı

İkinci önemli nokta Chemex filtre kağıdı. Bu ekipmanda kullanabileceğiniz birkaç farklı filtre türü var. Kağıt filtrelerin ağartılmış ve ağartılmamış olarak iki rengi, kare, yarım ay ve yuvarlak olarak da üç tipi var.

Ağartılmış olanlar, aslında ağartılmamış ve ahşap renginde olanın işlenerek beyazlatılmış hali. Aynı zamanda kumaş ve metal filtreler de mevcut.

Hangi filtreyi seçerseniz seçin önemli olan onu doğru yerleştirmek. Filtrenin 3 katı bir yana, tek katı diğer tarafa gelecek bir huni olacak şekilde açın. 3 katlı kısmı oluk tarafına gelecek şekilde üst hazneye yerleştirin.

Kağıt filtreyi demleme öncesinde sıcak su ile ıslatmanız önemli. Böylece kağıt kokusu kahveye çıkmaz ve daha tutarlı bir ekstraksiyon olur.

Chemex Kullanımı

Araçtaki oluk aslında bir hava deliği. Kahve demleme aracının alt kısmından havanın çıkmasına izin veriyor ve filtrelemenin yeterli oranda olmasını sağlıyor.

Chemex demleme yöntemi ile daha hafif kahveler elde ediliyor. Bu nedenle kahve-su oranını daha yüksek tutmak isteyebilirsiniz.

Su sıcaklığı 90-96 derece arasında olmalı. Kaynama sıcaklığındaki su, kahvenin yanmasına neden olabilir.

Demleme aşamasında kahvenin içindeki fazla CO2’den kurtulmak gerekir. Genellikle kavurma aşamasında bu gaz açığa çıkar ve eğer kahve arındırılmazsa, yeterli bir demleme işlemi gerçekleşmez.

Bu nedenle demleme sırasında “blooming” olarak da bilinen kahve açma yöntemini uygulayın. Kahvenin üzerine suyu birden dökmek yerine, çok az bir miktar dökerek karıştırın.

Bu blooming işlemi sonrasında su tüm kahve partiküllerine temas eder ve daha kaliteli bir kahve ortaya çıkar. Blooming aşamasından sonra da suyu yavaş yavaş, bir türbülans yaratarak dairesel hareketlerle dökün.

Demlenme işlemi sonlandığında servis öncesinde hazneyi sallayarak karıştırın. Dibe çökmüş yoğun kısmın tamamen karışmasını sağlayın.

Chemex Kahve Yapımı, Chemex Kahve Nasıl Yapılır?

Chemex Kahve Yapımı

  1. Kahve filtresini ekipmanın üst kısmına yerleştirin.
  2. Filtreyi ıslatın ve hazneyi ısıtın. Bu suyu daha sonra boşaltın.
  3. Öğütülmüş kahveyi filtreye ekleyin.
  4. Kahvenin iki katı kadar suyu blooming aşaması için kahvenin üzerine dökün ve karıştırın. 30 sn kadar bekleyin.
  5. Daha sonra yeteri kadar suyu yavaş yavaş ekleyin.
  6. Tüm kahve aşağıdaki hazneye dolduktan sonra beklemeden servis edin.
  7. Kalan kahvenin sıcak kalabilmesi için ağzını kapatın ve istediğiniz zaman tüketin. Dilerseniz ocak üzerinde tekrardan ısıtabilirsiniz.

Chemex Çeşitleri

Temelde 3 farklı demleme aracı bulunuyor. İlki, her yerde sıklıkla gördüğümüz ahşap tutacaklı olan. İkincisi, cam kulplu olan. Üçüncüsü de otomatik versiyonlu olan tasarım.

Hacim olarak da 450, 900, 1200, 1500, 1950 ml şeklinde farklı boyutları var. Ahşap ve cam tutacaklı modellerde bu oranlar değişiyor.

Chemex Nasıl Temizlenir?

Ahşap tutacaklı modellerin, ahşap kısmı ve deri ipi elde yıkama için uygun şekilde üretiliyor. Isıya dayanıklı borosilikat maddeden üretilen cam haznesi de koku ve kalıntı tutmuyor. Bu nedenle elde yıkama için uygun.

Chemex Nasıl Okunur?

Chemex okunuşu, “kemeks” şeklinde okunuyor.

Hangi Ülkenin?

Bir ülkeye ithaf edilmese de, Alman kimyager Dr Peter Schlumbohm tarafından icat edildiği için Almanya kökenli olduğu biliniyor.

0 oylar, 0 ort
140
Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve Terimleri Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Kahve hakkındaki sektörel terimleri öğrenmek ister misiniz? Bu testle ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçebilirsiniz!

1 / 10

Kolay sorularla başlayalım...

Kahve içindeki asit miktarı, kahvenin tadım değerini belirlerken en çok baz alınan özelliklerden biri nedir?

İnsan Neden Kahve İster

2 / 10

İşletmelerde kahve hazırlamaktan sorumlu olan personel, kahve profesyoneli.

barista

3 / 10

Cupping prosedüründe 85+ puan alan, yetiştiği coğrafya, bölge, türü, yüksekliği ve çiftliği benzeri bilgileri transparan bir şekilde belli olan kahveye ne denir?

SCA Puanı Nedir

4 / 10

Biraz da damak tadına hitap eden sorular soralım. Espresso Con Panna olarak bilinen kahve nasıl yapılır?

Espresso ve Filtre Kahve Farkı

5 / 10

Espresso'dan daha sert ve yoğun olan kahve hangisidir?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

6 / 10

3. Nesil kahve demleme ekipmanlarına geçiyoruz. Aradığımız kahve ekipmanı kum saati şeklinde. Ağzı kapalı değil ve kağıt filtre kullanarak kahve demleniyor. Hangisi?

Chemex Kahve Yapımı

7 / 10

Bir filtre kahve demleme ekipmanı daha soruyoruz. Bu seferki basınç kullanarak espresso benzeri kahve demlemeye yarıyor. Aynı zamanda pour-over demleme yöntemlerinden biri.

AeroPress İle Espresso Yapımı

8 / 10

Ekipmanlar hakkında son soru: Vakum basıncı sayesinde filtre kahve demlemeye yarayan bir araç hangisi?

Black Eye Nasıl Yapılır

9 / 10

Şimdi de kahve çekirdeklerinin işlenme serüvenine eşlik edelim. Dry Processing olarak da bilinen doğal işlem nasıl yapılır?

yeşil kahve çekirdeği saklama

10 / 10

Son soru: Decaf kahve nedir?

Türk Kahvesi Yapımında Hangi Çekirdek Kullanılır?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir