Ekipman

Filtre Kahve Kağıdı Numaraları Ve Kullanımı

Filtre kahve kağıdı, kahvenin lezzetini etkiler mi? Neyden yapılmıştır ve ne işe yarar? Numaraları ne anlama gelir? Nasıl kullanılır? Sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Filtre Kahve Kağıdı Özellikleri, Filtre Kahve Kağıdı Ne İşe Yarar?

kahve filtre kağıdı

Kağıt kahve filtreleri, en yaygın olarak bulunan filtrelerden biridir. Bir kahve filtresinin amacı oldukça basittir: Öğütülmüş kahvenin üzerinden sıcak su döküldüğünde filtre kağıdı, telvelerin demlenen kahveden ayrı kalmasını sağlar. Aynı zamanda zengin aromaların süzülerek çekirdeklerden ayrışmasına yardımcı olur.

Tek kullanımlık kağıttan yapılır. Bu kağıt, sıvının geçmesine izin verecek kadar ince ve gözeneklidir, ancak küçük kahve tanelerini geçirmez. Yani bir filtre kahve kağıdı, içmek ve bardağınızda görmek istemediğiniz partikülleri tutar. Seçtiğiniz filtrenin özellikleri, kahveye neyin girdiğini ve neyin dışarıda kaldığını etkiler.

Filtre kağıdı çok emici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda mikro parçacıklar dışında her şeyi kupanızdan uzak tutmak için sıkı dokunmuştur. Böylece fazla yağ ve istenmeyen dokular kahvenizden uzakta kalır.

Kahve filtreleri metrekare başına 100 gram ağırlığında kağıttan yapılır. Bazı markalar bambu bazlı kağıt filtreler de üretir. Kahve filtresinin gözenek boyutu, içinden geçen şeyde rol oynadığından, kağıdın türü demleme sürecini etkiler.

kahve filtre kağıdı numaraları

Filtre Kağıdı Beyaz Mı Kahverengi Mi?

Filtrenin rengi, kağıdın ağartılmış (beyaz) veya ağartılmamış (kahverengi) olmasına bağlıdır. Bu seçeneklerin hiçbiri kahvenin kalitesini etkilemeyecek olsa da, ağartılmamış filtreler daha çevre dostudur. Ağartılmış kahve filtreleri, kağıdı kahverengi olan doğal renginden uzaklaştırır.

Filtre Kahve Kağıdı Şekilleri

Kağıt kahve filtreleri tipik olarak bir koni şeklinde veya bir sepet şeklindedir. Kahve makinenizle uyumlu olan farklı boyutları da mevcuttur. Çoğunlukla beyaz, doğal kahverengi ya da bambu renkleri vardır.

Koni Kahve Filtreleri

Koni Kahve Filtreleri

Koni filtreler, pour-over demleme yöntemleri için en iyi kahve filtreleridir. Kullanılan kahve makinesinin türüne bağlı olarak farklı boyutlarda olabilirler. 1 numaralı boy tek fincan kahve makinelerine uyarken, 6 numaralı filtre kahve kağıdı 10 fincanlık kahve makineleri içindir. Arada 2 ve 4 numara filtreler vardır. Hangisine ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için kahve makinenizin talimatlarına bakabilirsiniz.

Kağıt Sepet Kahve Filtreleri

Kağıt Sepet Kahve Filtreleri

 

Kağıt sepet kahve filtreleri, hemen hemen her kahve makinesi modeline uyacak şekilde yapılmıştır. Bir lokantada veya bir restoranın arkasındaki tezgahta gördüğünüz drip kahve makineleri gibi ticari makinelerde özellikle yaygındır. Şekli, büyük bir kağıt kek kalıbına çok benzer ve muhtemelen kahve filtrelerinden bahsedildiğinde çoğu insanın düşündüğü görüntü budur. Tırtıklı duvarları yukarıya doğru genişler ve tabanı düzdür.

Disk Kahve Filtreleri

Disk Kahve Filtreleri

Yuvarlak kahve filtreleri ise çoğunlukla AeroPress ve filtre kahve demleme makinelerinde kullanılır. Filtre kahve makinesi kağıdından çok küçüktür. Aynı zamanda boyutları da kullanılacağı kahve makinesine göre değişir.

Filtre Kahve Kağıdı Boyutları

Demlemek istediğiniz fincan sayısına hizmet eden bir filtre seçmek önemlidir. Koni filtreler, her biri ile demlenebilecek kahve miktarına bağlı olarak numaralarla boyutlandırılır.

Filtre Kahve Kağıdı Boyutları

Filtre Kahve Kağıdı Numaraları

  • 1 numara: Tek servislik kahve makineleri için ya da pour-over demleme makineleri için
  • 2 numara: 2-6 fincan otomatik kahve makineleri için ya da 1-2 fincan pour-over demleme makineleri için
  • 4 Numara: 8-12 fincan otomatik kahve makineleri için ya da pour-over demleme makineleri için
  • 6 numara: 10+ fincan otomatik kahve makineleri ya da drip demleme araçları için.

İki fincanlık elektriksiz demleme araçları için 2 numaralı kahve filtresi kullanılabilir. En yaygın kullanılan kahve filtreleri 2 ve 4 numaralı olanlardır.

Kağıt sepet filtreler standart boyutun dışında 6 fincandan daha az kahve demlemek için küçük boyutları da bulunur.

Bazı demleme cihazlarının, evrensel seçeneklerden birini kullanmak yerine kendi özel filtreleri vardır. Bunlara Chemex, AeroPress ve Hario V60 örnek verilebilir.

Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Demleme yöntemine bağlı olarak filtre kahve kağıdı kullanımının birkaç yolu vardır. Kahve makinesinde filtre kahve kağıdı kullanmak, en bilinen yöntemdir. Bu cihazlar nispeten ekonomiktir ve birçok mağazada kolayca bulunur.

Kahve makinesini kurduktan sonra su haznesini doldurup kahve makinesi filtre kağıdını çekme gözüne yerleştirin. Ardından istediğiniz kadar öğütülmüş kahveyi filtreye ekleyin. Demlemek için de kahve makinesini açın.

Diğer yöntemler, pour over kahve demleme işlemlerinden oluşur. Burada da konik filtre ve demleme aracı olarak konik bir kap (Hario V60, Chemex gibi) kullanılır. Kağıt filtreyi koninin içine yerleştirin ve sıcak suyla ıslatın. Ardından çekilmiş kahveyi ölçün ve filtreye ekleyin. Üzerine sıcak suyu dökün ve suyun kahveden geçerek demliğe dolmasına izin verin.

Filtre Kahve Kağıdı Nerede Satılır?

Filtre Kahve Kağıdı Numaraları

Kağıt filtrelerin satış alanı oldukça yaygın. Bunları herhangi bir markette kolayca bulabilirsiniz. Drip demleme makinelerinde kullanılır ve hem çok emici hem de sıkı dokunmuşlardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir Filtre Kahve Kağıdı Kaç Kez Kullanılır?

Kağıt kahve filtreleri tek kullanımlıktır. Bazı kaynaklarda bunların 2-3 sefer kullanılabileceği söylense de, tekrar kullandığınızda demlediğiniz kahve ilkinin yerini tutmayacaktır. Tekrar kullanılabilir filtre istiyorsanız, metal ya da bez filtrelere bakabilirsiniz.

Filtre Kahve Kağıdı Kahvenin Tadını Etkiler Mi?

Kahve filtre kağıdı kahvenin tadını etkiler, ancak bunu herkes anlamayabilir. Filtrenin kalitesine göre kahvenin lezzetinde değişiklikler olur.

Bir Kahve Filtresi Kaç Mikrondur?

Çoğu kağıt filtre 20 mikrondur, ancak kullanılan belirli bir standart yoktur, bu nedenle değerler değişebilir.

Kağıt Kahve Filtresinin Son Kullanma Tarihi Var Mıdır?

Kağıt filtreler nemden uzak, kuru ve temiz bir ortamda saklandığı sürece bir son kullanma tarihi yoktur.

En Son Yazılar
TariflerEkipman

AeroPress İle Espresso Yapımı: 6 Kolay Adım

AeroPress ile demlediğiniz bir kahveyi içerken hiç espresso içiyormuş gibi hissettiniz mi? Cevabınız evetse, AeroPress ile espresso yapmış olabilirsiniz. Bu mümkün ve…
İyi BilgiEkipman

Ofiste Uygulanabilen Kahve Demleme Yöntemleri

Ofisinizde bir su ısıtıcısı var mı? Cevap evetse kahve yapmanız için sizi engelleyen hiçbir şey yok demektir! Bu yazımızda, ofiste uygulayabileceğiniz kahve…
Ekipman

Kahve Değirmeni Türleri: 3 Ana Öğütücü

Kahve tutkunları için kendi kahvelerini öğütmek çok önemlidir. Çünkü kahvenin demlenmeden hemen önce öğütülmesi gerektiğini bilirler. Fakat kahve öğütürken kullandığınız değirmen çok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.