fbpx
Ekipman

Filtre Kahve Kağıdı Numaraları Ve Kullanımı

Filtre kahve kağıdı Nedir? Kahvenin lezzetini etkiler mi? Neyden yapılmıştır ve ne işe yarar? Numaraları ne anlama gelir? Nasıl kullanılır? Sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Filtre Kahve Kağıdı Özellikleri, Filtre Kahve Kağıdı Ne İşe Yarar?

kahve filtre kağıdı

Filtre kağıdı nedir? Kağıt kahve filtreleri, en yaygın olarak bulunan filtrelerden biridir. Peki, kahve filtre kağıdı numaraları ne ise yarar?

Bir kahve filtresinin amacı oldukça basittir: Öğütülmüş kahvenin üzerinden sıcak su döküldüğünde filtre kağıdı, telvelerin demlenen kahveden ayrı kalmasını sağlar.

Aynı zamanda zengin aromaların süzülerek çekirdeklerden ayrışmasına yardımcı olur.

Tek kullanımlık kağıttan yapılır. Bu kağıt, sıvının geçmesine izin verecek kadar ince ve gözeneklidir, ancak küçük kahve tanelerini geçirmez. Yani bir filtre kahve kağıdı, içmek ve bardağınızda görmek istemediğiniz partikülleri tutar.

Seçtiğiniz filtrenin özellikleri, kahveye neyin girdiğini ve neyin dışarıda kaldığını etkiler.

Kahve filtre kağıdı ne işe yarar? Filtre kağıdı çok emici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda mikro parçacıklar dışında her şeyi kupanızdan uzak tutmak için sıkı dokunmuştur. Böylece fazla yağ ve istenmeyen dokular kahvenizden uzakta kalır.

Kahve filtreleri metrekare başına 100 gram ağırlığında kağıttan yapılır. Bazı markalar bambu bazlı kağıt filtreler de üretir. Kahve filtresinin gözenek boyutu, içinden geçen şeyde rol oynadığından, kağıdın türü demleme sürecini etkiler.

kahve filtre kağıdı numaraları

Filtre Kağıdı Beyaz Mı Kahverengi Mi?

Filtrenin rengi, kağıdın ağartılmış (beyaz) veya ağartılmamış (kahverengi) olmasına bağlıdır. Bu seçeneklerin hiçbiri kahvenin kalitesini etkilemeyecek olsa da, ağartılmamış filtreler daha çevre dostudur.

Ağartılmış kahve filtreleri, kağıdı kahverengi olan doğal renginden uzaklaştırır.

Filtre Kahve Kağıdı Şekilleri

Kağıt kahve filtreleri tipik olarak bir koni şeklinde veya bir sepet şeklindedir. Kahve makinenizle uyumlu olan farklı boyutları da mevcuttur. Çoğunlukla beyaz, doğal kahverengi ya da bambu renkleri vardır.

Koni Kahve Filtreleri

Koni Kahve Filtreleri

Koni filtreler, pour-over demleme yöntemleri için en iyi kahve filtreleridir. Kullanılan kahve makinesinin türüne bağlı olarak farklı boyutlarda olabilirler.

1 numaralı boy tek fincan kahve makinelerine uyarken, 6 numaralı filtre kahve kağıdı 10 fincanlık kahve makineleri içindir. Arada 2 ve 4 numara filtreler vardır. Hangisine ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için kahve makinenizin talimatlarına bakabilirsiniz.

Kağıt Sepet Kahve Filtreleri

Kağıt Sepet Kahve Filtreleri

Kağıt sepet kahve filtreleri, hemen hemen her kahve makinesi modeline uyacak şekilde yapılmıştır. Bir lokantada veya bir restoranın arkasındaki tezgahta gördüğünüz drip kahve makineleri gibi ticari makinelerde özellikle yaygındır.

Şekli, büyük bir kağıt kek kalıbına çok benzer ve muhtemelen kahve filtrelerinden bahsedildiğinde çoğu insanın düşündüğü görüntü budur. Tırtıklı duvarları yukarıya doğru genişler ve tabanı düzdür.

Disk Kahve Filtreleri

Disk Kahve Filtreleri

Yuvarlak kahve filtreleri ise çoğunlukla AeroPress ve filtre kahve demleme makinelerinde kullanılır. Filtre kahve makinesi kağıdından çok küçüktür. Aynı zamanda boyutları da kullanılacağı kahve makinesine göre değişir.

Filtre Kahve Kağıdı Boyutları

Filtre kahve kağıdı numarası nedir? Kahve filtre kağıdı boyutları arasından demlemek istediğiniz fincan sayısına hizmet eden bir filtre seçmek önemlidir.

Filtre kağıdı numaraları ve kahve filtresi boyutları buna göre değişiklik gösterir. Koni filtreler, her biri ile demlenebilecek kahve miktarına bağlı olarak numaralarla boyutlandırılır.

Filtre Kahve Kağıdı Boyutları

Filtre Kahve Kağıdı Numaraları

  • 1 numara: Tek servislik kahve makineleri için ya da pour-over demleme makineleri için
  • 2 numara: 2-6 fincan otomatik kahve makineleri için ya da 1-2 fincan pour-over demleme makineleri için
  • 4 Numara: 8-12 fincan otomatik kahve makineleri için ya da pour-over demleme makineleri için
  • 6 numara: 10+ fincan otomatik kahve makineleri ya da drip demleme araçları için.

İki fincanlık elektriksiz demleme araçları için 2 numaralı kahve filtresi kullanılabilir. En yaygın kullanılan filtre kağıdı boyutları 2 ve 4 numaralı olanlardır.

Kağıt sepet filtreler standart boyutun dışında 6 fincandan daha az kahve demlemek için küçük boyutları da bulunur.

Bazı demleme cihazlarının, evrensel seçeneklerden birini kullanmak yerine kendi özel filtreleri vardır. Bunlara Chemex, AeroPress ve Hario V60 örnek verilebilir.

Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Kahve filtre kağıdı nasıl kullanılır? Demleme yöntemine bağlı olarak filtre kahve kağıdı kullanımının birkaç yolu vardır. Kahve makinesinde filtre kahve kağıdı kullanmak, en bilinen yöntemdir. Filtre kahve makinesi filtresi nispeten ekonomiktir ve birçok mağazada kolayca bulunur.

Kahve makinesini kurduktan sonra su haznesini doldurup kahve makinesi filtre kağıdını çekme gözüne yerleştirin. Ardından istediğiniz kadar öğütülmüş kahveyi filtreye ekleyin. Demlemek için de kahve makinesini açın.

Diğer yöntemler, pour over kahve demleme işlemlerinden oluşur. Burada da konik filtre ve demleme aracı olarak konik bir kap (Hario V60, Chemex gibi) kullanılır.

Kağıt filtreyi koninin içine yerleştirin ve sıcak suyla ıslatın. Ardından çekilmiş kahveyi ölçün ve filtreye ekleyin. Üzerine sıcak suyu dökün ve suyun kahveden geçerek demliğe dolmasına izin verin.

Filtre Kahve Kağıdı Nerede Satılır?

Filtre Kahve Kağıdı Numaraları

Kağıt filtrelerin satış alanı oldukça yaygın. Bunları herhangi bir markette kolayca bulabilirsiniz. Drip demleme makinelerinde kullanılır ve hem çok emici hem de sıkı dokunmuşlardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi de, kahve filtre kağıdı kaç kere kullanılır, alternatif olabilecek malzemeler nelerdir, kahvenin tadına etkisi gibi sıkça sorulan sorulara cevap verelim.

Bir Filtre Kahve Kağıdı Kaç Kez Kullanılır?

1 filtre kahve kağıdı kaç kere kullanılır? Kağıt kahve filtreleri tek kullanımlıktır. Bazı kaynaklarda bunların 2-3 sefer kullanılabileceği söylense de, tekrar kullandığınızda demlediğiniz kahve ilkinin yerini tutmayacaktır.

Tekrar kullanılabilir filtre istiyorsanız, metal ya da bez kahve filtresine bakabilirsiniz.

Filtre Kahve Kağıdı Yerine Ne Kullanılabilir?

Filtre kahve kağıdı yerine bez ya da metal kahve filtreleri kullanılabilir. Evde filtre kağıdı yoksa, temiz bir bez ya da tülbent parçası birkaç kez katlanarak bir filtre yapılabilir.

Filtre Kahve Kağıdı Kahvenin Tadını Etkiler Mi?

Kahve filtre kağıdı kahvenin tadını etkiler, ancak bunu herkes anlamayabilir. Filtre kahve demleme kağıdının kalitesine göre kahvenin lezzetinde değişiklikler olur.

Bir Kahve Filtresi Kaç Mikrondur?

Çoğu kağıt filtre 20 mikrondur, ancak kullanılan belirli bir standart yoktur, bu nedenle değerler değişebilir.

Kağıt Kahve Filtresinin Son Kullanma Tarihi Var Mıdır?

Kağıt filtreler nemden uzak, kuru ve temiz bir ortamda saklandığı sürece bir son kullanma tarihi yoktur.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir