fbpx
İyi BilgiTarifler

Drip Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Drip kahve, yeni ortaya çıkan bir terim olmasa da, günümüzde daha da gündeme geldi. Peki ama drip demleme ve drip kahve nedir? Nasıl yapılır? Pour over kahveden farkı nedir? Sorulara bu yazımızda cevap veriyoruz.

Drip Kahve Nedir?

Drip Kahve Nedir

Drip kahve demleme yöntemi, genellikle mutfaklarda kullanılan elektrikli filtre kahve demleme makinelerine denir. Hatta bu makineler drip kahve makinesi olarak da bilinir.

Öğütülmüş kahvenin (espressodan çok daha kaba öğütülmüş) üzerine kaynar su dökülerek yapılır. Genellikle kağıttan yapılan bir filtre, telveyi demlenen sıvıdan ayırarak suyun geçmesine ve kahve haznesine akmasına izin verir. Böylece tek seferde 4-12 fincan kahve demleyebilirsiniz.

Drip kahve servisi genellikle bir fincanda yapılır. Sade olarak ya da süt ve şekerle tatlandırılarak içilebilir.

Aslında pour over demleme gibi bir demleme yöntemine verilen isimdir. Günümüzde en popüler kahve türlerinden biridir. Yapması hızlı ve görece kolay olduğu için özellikle evde demleme için yaygın olarak kullanılır.

Drip Kahve Demlemenin Tarihi

Drip Kahve Demlemenin Tarihi

Demleme türü ilk olarak 19. yüzyıl Fransa’sında geliştirildi ve kısa sürede kahve hazırlamanın en popüler yolu haline geldi.

Drip kahve alanındaki en büyük gelişmelerden biri 1908 yılında Amalie Auguste Melitta Bentz adlı bir Alman kadının ilk kahve filtresini icat etmesiyle yaşandı.

Kısa süre sonra kağıt filtresinin patentini aldı ve Melitta şirketini kurdu ve sonunda bugün aşina olduğunuz koni şeklindeki filtreyi icat etti.

1950’lere kadar kahve, bir Moka potta ya da pour over metoduyla demlendi. Fakat 1954 yılında Gottlob Widmann tarafından Almanya’da elektrikli ilk drip filtre kahve makinesi icat edildi.

Bu makineler, tek kullanımlık filtre yardımıyla kahve demlemeye yarayan ekipmanlardı. Filtreler tek kullanımlık olduğu için kahve içenlerin daha sık kahve demlemelerini sağladı. Tüm bu faktörler, birçok Amerikan evinde elektrikli kahve makinelerini daha yaygın hale getirdi.

Drip kahvenin icadının faydalarından biri de iş dünyasında oldu. İş esnasında kahve tüketebilen çalışanlar, daha verimli çalışmaya başladığında, makineler de hızla popüler hale geldi.

Drip Kahve Ne Demek

1970’lerden sonra, bu elektrikli drip demleme makineleri, birçok Amerikalının evinde mutlaka bulunan mutfak gereçlerinden biriydi.

Elektrikli kahve drip makinesinin sağladığı verimlilik, drip demleme işleminin tartışmasız en ilgi çekici özelliğiydi.

Çünkü bir kahve makinesine sahip olan kişinin yapması gereken tek şey, makinenin içine su ve filtre kahve doldurmaktı. Makine, geriye kalan tüm demleme sürecini kendisi kontrol ediyordu.

Üçüncü nesil kahve ile birlikte yaygınlaşan Chemex ve V60 gibi demleme ekipmanları da drip demleme ekipmanlarının manuel halidir.

Drip Kahve Ne Demek?

Drip kelime anlamı olarak “damla” ya da “damlama” olarak çevrilebilir. Drip kahve ise damla kahve olarak bilinir ve bir kahve demleme yöntemine verilen isimdir.

Drip Kahve Nasıl Yapılır?

Drip Kahve Nasıl Yapılır

Drip kahve yapmak için bir otomatik drip makineye, bir filtreye ve elektriğe ihtiyaç vardır.

Drip demlemeyi otomatik kahve makinelerinde yapmak oldukça basittir. Su haznesine su ve filtrenin içine de öğütülmüş kahve yerleştirildikten sonra sadece birkaç tuşa basmak kadar kolaydır. Genellikle 1/16 kahve-su oranı kullanılır.

Makine, bir rezervuardan soğuk filtrelenmiş suyu çeker ve suyu ısıtır. Suyu makineden sifonlamak için ısı ve basınç kombinasyonu kullanılarak kahveyi demler. Bu sırada sıcak su kahve zemininden süzülür. Kahvedeki ekstraksiyon işlemi bu esnada gerçekleşir.

Demlenmiş olan taze kahve kağıt filtreden geçerek kahve haznesine doğru yol alır. En sonunda da gün boyu taze bir şekilde tüketebileceğiniz lezzetli kahve ortaya çıkar.

Drip Kahve Tadı Nasıl

Bunun dışında, Chemex ve V60 ile de manuel olarak drip filtre kahve yapmak mümkündür.

Drip Kahve Tadı Nasıl?

Damla kahve, daha basit bir lezzet profiline sahip temiz gövdeli bir kahvedir. Espressodan daha az konsantre olduğu için yumuşak ve daha az yoğun tadı nedeniyle genellikle sevilir.

Cold Drip Kahve Nedir?

Cold Drip Kahve Nedir

Soğuk damlama kahve olarak da bilinen cold drip, sıcak muadili kadar iyi bilinmese de kahve dünyasında oldukça tanınmıştır.

Cold drip kahve nasıl yapılır? Cold drip için 3 parça cam kaptan oluşan bir cold drip demleme ekipmanına ihtiyacınız vardır. Bu ekipman ile buzlu su, taze çekilmiş kahvenin üzerine çok yavaş bir şekilde damlar.

Kahve, yavaş bir şekilde suyun her damlasını emer ve doyduğunda artık demlenen kahve en alttaki hazneye dolmaya başlar. Cold drip yapmak, oldukça uzun sürer. Hatta isteğe göre 3-12 saat arasında sürebilir. En popüler soğuk kahve türlerinden biridir.

Cold brew ile karşılaştırıldığında cold drip daha zengin ve dolgun gövdesiyle çok daha güçlüdür. Ayrıca soğuk demlemeye göre daha kısa sürede hazırlanabilir ve daha az kahve telvesi kullanır.

Cold drip ve cold brew kahve arasındaki farkı detaylı olarak öğrenmek isterseniz buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Pour Over ve Drip Kahve Arasındaki Fark Nedir?

Pour Over ve Drip Kahve Arasındaki Fark Nedir

Drip demleme, pour over demleme sürecini otomatikleştiren bir makineyle yapılır. Kahvenin demlenmesi için yapılması gereken sadece makineye kahveyi ve suyu eklemektir.

Pour over kahvede, kahvenin miktarı, su miktarı, su sıcaklığı, suyu dökme süresi ve dökme şekline kadar her bir aşama manuel olarak kontrol edilir.

Drip demleme makineleri ise suyu bir rezervuardan geçirerek ısıtır ve ardından filtre sepetindeki kahveden geçirerek, demlenen kahvenin kağıt filtreden süzülerek hazneye damlaması şeklinde çalışır.

Programlanabilir seçeneklere sahip olduğu için özellikle rahatlık ve tutarlılık arayan kahve severler için iyi bir seçimdir.

Drip Kahve Ne Kadar Kafein İçerir?

Damla kahvenin kafein içeriği, 240 ml başına 115-175 mg arasındadır. Kesin kafein miktarı kahve su oranına ve kahveyi yapmak için kullanılan çekirdek türüne bağlı olarak değişir.

Drip Kahve Kaç Kalori?

Drip demleme kahvenin kalori oranı yok denecek kadar azdır. 240 ml kahve yalnızca 2 kaloridir. Tabi ki burada şeker, krema veya diğer katkı maddeleri olmadan servis edilen sade kahveden bahsediyoruz.

Aynı miktarda kahve  300 mg protein, 38 mg yağ içerir.

Drip Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Drip Kahvenin Faydaları Nelerdir

Damla kahvenin diğer kahve içeceklerine göre avantajları, hazırlama kolaylığı ve bir kerede büyük miktarlarda hazırlanabilmesidir.

Damla kahve ayrıca enerji artışı, hastalık riskinin azalması ve kilo vermeye yardımcı olmak gibi diğer kahve türleriyle sağlık açısından aynı faydaları sunar.

Damla kahvenin faydalarından bazıları şunlardır:

  • Hazırlaması kolaydır.
  • Toplu demleme yapabilir.
  • Enerji artışı sağlar.
  • Hastalık riskini azaltır.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
0 oylar, 0 ort
317
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 54%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir