Çekirdek

Arabica Ve Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Dünyada yüzlerce farklı kahve çekirdeği çeşidi var fakat hepsi temelde 2 ana kahve çekirdeğinden oluşuyor: Arabica ve robusta kahve çekirdekleri. Peki aralarındaki farklar neler? Çekirdekler arasındaki farklara geçmeden önce birkaç genel bilgi verelim.

Arabica

Arabica kahvesi, Etiyopya kökenli bir Coffea Arabica bitkisinin çekirdeklerinden elde edilir. Uluslararası Kahve Örgütü’ne göre, dünya kahve üretiminin yüzde 60’ından fazlası Arabica üreticilerinden sağlanır. Yaygın olan iki çeşidi var: Typica ve Bourbon.

Robusta

Robusta

Robusta, kökeni Afrika olan Coffea Canephora bitkisinin çekirdeklerinden yapılan kahvedir. Single origin olarak Robusta kahve çekirdeğini bulmak çok zordur çünkü yok denecek kadar az piyasaya sürülür.

Robusta çekirdekleri Arabica’ya oranla çok az üretilir ve satılır. Bunun asıl sebebi, Robusta çekirdeklerinin yüksek kafein oranına sahip olması ve çok sert olması. Bu sebeple çoğunlukla kahve harmanlarında (blended coffee) kullanılır. Aynı zamanda Arabica’dan daha iyi bir doğal krema ürettiği için genelde Espresso karışımlarında kullanılır.

Arabica ve Robusta Çekirdeklerinin Farkları Neler?

Arabica ve Robuca Arasındaki Farklar

Tat

Çikolata ve şeker aroması yüksek olan Arabica, daha yumuşak, daha tatlı bir tada sahiptir. Bunun yanında yağ oranları daha yüksek olduğu için daha asidiktir. Robusta çekirdeklerinin ise daha sert ve daha acı bir tadı vardır. Aroma oranları daha azdır fakat daha kalın bir köpüğe ve kremaya sahiptir.

Tat Farkı

Yetiştirme

Robusta çekirdekleri hastalıklara ve iklim koşullarına Arabica çekirdeklerinden daha dirençlidir. Bunun asıl nedeni içerdiği kafein oranıdır çünkü zararlı böcekler kafeinin acı tadını sevmezler. 200-800 metre gibi alçak rakımlarda yetişebilir. Aynı zamanda daha iyi verim alınır.

Tam tersi Arabica ağaçları, daha kırılgandır. Nem oranı yüksek, besleyici toprağın bulunduğu, gölge ve güneş dengesi olan serin, yüksek rakımlı (600-2.000 metre) alt tropikal iklimlerde yetişir. Zararlı böceklere, soğuğa karşı aşırı hassastır.

Yetiştirme Farkı

Kafein

Arabica çekirdekleri Robusta çekirdeklerinden daha az kafein içerir. Paralel olarak, Robusta çekirdeklerinin Arabica çekirdekleri kadar tercih edilmemelerinin temel nedenlerinden biri de budur. Kafein acı bir tada sahip olduğu için Robusta çekirdekleri daha acıdır ve daha az tüketilir. Arabica çekirdeklerindeki kafein oranı %1,5 iken, Robusta çekirdeklerinde bu oran %2.7’dir.

Kafein Farkı

Yağ ve Şeker Oranı

Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerinden %60 daha az yağ içerir. Şeker oranı ise yarısı kadardır. Bu da Robusta’nın daha az tüketilme nedenleri arasındadır.

Fiyat

Robusta’nın üretim koşulları Arabica’ya göre çok daha kolay ve ucuzdur. Bu nedenle Robusta çekirdekleri daha uygun fiyatlıdır. Arabica bitkisi belirli rakım ve nemde yetiştiği, daha fazla kaynak ve enerji gerektirdiği için daha pahalıdır.

Fiyat Farkı

Coğrafya

Dünya kahve üretiminin yaklaşık %75’i Arabica, yaklaşık %25’i ise Robusta çekirdeklerinden oluşur. Brezilya en önemli Arabica üreticisidir ve en fazla Robusta çekirdeği Vietnam’da üretilir.

Şekil

Robusta çekirdekleri çok daha dairesel, Arabica ise daha ovaldir.

Şekil Farkı

Genetik Yapı

Arabica, 2 kromozomlu bir bitkidir. Bu nedenle kendi kendine tozlaşır. Çapraz tozlaşma oranı düşüktür. Bu nedenle tür olarak genetik yapısı sabit kalır. Robusta çekirdeklerinin ise üremek için rüzgara ve hayvanlara ihtiyacı vardır. Yani çapraz tozlaşma yapar.

Bitki Boyu

Arabica kahve ağaçları 5 metreye kadar uzayabilir. Fakat hasat için genellikle 2 metre boyunda tutulur ve budanır. Robusta bitkileri ise Arabica’nın neredeyse 2 katı büyüklüktedir ve daha kalındır.

Bitki Boyu Farkı

CGA (Klorojenik Asit) İçeriği

CGA, yani doğal olarak oluşan antioksidanlar, Robusta çekirdeklerinde daha fazladır (%7-10). Bunun nedeninin, birkinin zararlı organizmaları ve hastalıkları önlemek için oluşturduğu bir savunma mekanizmasının sonucu olduğu düşünülüyor. Sonuç olarak yüksek CGA oranı istenmeyen tatlara ve düşük kalite derecesine sebep olur. Arabica çekirdeklerinde ise bu oran daha düşüktür (%5-5.8).

Arabica vs Robusta: Hangisi Daha İyi?

Yetiştirme koşullarının, işlenme koşullarının zorluğuna, fiyat farkına rağmen Arabica çekirdekleri Robusta çekirdeklerine tercih edilir. Fakat bu durum aslında tamamen kişinin lezzet tercihine bağlıdır. Çok daha acı, topraksı bir kahve için Robusta çekirdekleri tercih edilebilir. Tatlı ve meyveli aromalar için Arabica kullanılabilir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

Jamaica Blue Mountain Kahve

Jamaika’nın Blue Mountain olarak bilinen bölgesinde, özel koşullarda yetişen, dünyanın en aranan ve en pahalı kahveleri arasında yer alan bir kahve çeşidi…
İyi BilgiÇekirdek

Kahve Üreten Ülkeler Sıralaması

21Yılda yaklaşık yarım trilyon fincan tüketilen kahve, dünyanın en çok tüketilen ikinci ürünüdür. Yazımızda en çok kahve üreten ülkeleri ve 2022’de ne…
Çekirdekİyi Bilgi

Dünyanın En İyi Kahve Çekirdekleri: 5 Farklı Öneri

Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa, dünyadaki kahve çekirdeği çeşitlerini oluşturuyor. Bunlar arasında dünyanın en iyi kahve çekirdekleri ise Arabica çekirdeklerinden meydana geliyor….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.