fbpx
Tarifler

Black Eye Kahve Nedir?

Özellikle öğrenciler arasında popüler olan black eye kahve nedir? Filtre kahve ve espressonun birleşiminden oluşan bu kahvenin kafein miktarı ne kadar? Tadı nasıl? Tarifi ve demleme ipuçları bu yazımızda.

Black Eye Kahve

Black Eye Kahve

Black eye nedir? Black eye, aslında oldukça basit bir kahve. Double shot espresso ile drip demleme kahvenin karıştırılması ile oluşturuluyor.

“Double shot in the dark” olarak da bilinen black eye coffee adını, filtre kahvenin üzerine espressolar eklendiğinde oluşan görüntüden alıyor. Bu kahve siyah bir göze benzetiliyor.

Kelimenin izini süremesek de, uykusuzlar için hazırlanan bir kahve olduğu gerçek. Özellikle tüm gece uyanık kalacaklar, uzun mesafeli uçuş yapacaklar ve gece vardiyasında çalışacaklar tarafından talep görüyor.

Göz kahveleri olarak bilinen lazy eye, red eye ya da dead eye gibi espresso bazlı kahvelerden biri.

Lazy eye kahve, kafeinsiz demlenen filtre kahveye 1 shot espresso eklenmesiyle hazırlanıyor. Red eye için filtre kahveye 1 shot kahve eklenirken dead eye kahveye 3 shot espresso eklenerek hazırlanıyor.

Black eye, aşırı kafeinli, uyandırıcı ve uyarıcı bir kahve. Bu nedenle kafein konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, tüketmek konusunda dikkatli olmalısınız.

Bunun dışında black eye kahve, genellikle aşırı yoğun çalışılan zamanlarda ve uyanık kalma ihtiyacı hissedildiğinde tüketilen bir kahve.

Black Eye Kahve Nasıl Yapılır?

Black Eye Kahve Nasıl Yapılır

Evde ya da ofiste black eye yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler; espresso yapmanızı sağlayacak bir makine ve filtre kahve yapmanız için başka bir makine.

Ev ortamında kullanımı daha rahat olduğu için biz bu tarifimizde moka pot ile espresso yapıp, french press ile filtre kahve yapacağız.

Evde Black Eye Nasıl Yapılır?

İlk olarak moka pot’un içerisine sıcak suyu ve kahveyi koyun. Üst haznesini de vidaladıktan sonra ocağın üzerine koyun ve 2 shot espresso demlenene kadar bekleyin.

Moka pot ile nasıl espresso yapacağınızı buradan ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Espresso kahveniz demlenirken French press’te kahvenizi demleyin. Yaklaşık 240 ml filtre kahve elde etmelisiniz. Nasıl yapacağınızı buradan takip edebilirsiniz.

Her iki kahveniz de hazır olduğunda, büyük bir bardağın içerisine filtre kahveyi boşaltın. Ardından üzerine 2 shot espressoyu ekleyin.

Bol kafeinli black eye kahveniz hazır! Karıştırarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

Not: Eğer bir espresso makineniz ve drip kahve demleme makineniz varsa, black eye kahve yapmak için bu makineleri de kullanabilirsiniz. Temelde 2 shot espresso ve filtre kahveyi karıştırmanız yeterli.

Black Eye Ne Demek?

Black Eye Ne Demek

Black eye, İngilizcede “siyah göz” anlamına gelir. Espresso ile karıştırılan kahvenin görünümü göze benzetildiği için bu isim verilmiştir.

Black Eye Kahve Tadı Nasıl?

Tat açısından black eye güçlü bir kahve. Çünkü filtre kahve ve 2 shot espresso içeriyor. Çok sert bir tada sahip. Fakat tadını daha hafif ya da daha da ağır haline getirmek mümkün.

Örneğin, drip demleme kahve yerine French press kahvesi ya da Chemex, V60 filtre kahve kullanabilirsiniz.

Black Eye Kahve Kafein Oranı

Black eye, içebileceğiniz en kafeinli içecekler arasında. 240 ml filtre kahve ortalama 95 miligram kafein içerir. Bir shot espresso da ortalama 70 mg kafein içerir.

Oranlara göre bunları topladığımızda, black eye ortalama 235 mg kafein içerir. Bu miktar, bir insanın günlük alması gereken maksimum kafein miktarının yarısından fazladır.

Black Eye Kahve Demleme İpuçları

Black Eye Nasıl Yapılır

Filtre kahve yapmak için herhangi bir demleme yöntemini kullanabilirsiniz. Buna French press, pour-over, drip kahve makineleri ve cold brew de dahil.

Fakat espresso yapmak için seçenekleriniz daha kısıtlı. Gerçek bir espresso kullanmak isterseniz, bir espresso makinesine ihtiyacınız var.

Fakat espresso benzeri yoğun bir kahve yapmak isterseniz, moka pot ya da AeroPress de işinizi görecektir.

Temel black eye tarifi, 240 ml filtre kahve ve 60 ml espresso ile yapılır. Yani oran 4:1’dir.

Black eye yaparken espresso kahve, filtre kahvenin üzerine dökülür. Böylece espressonun zengin kreması kahvenin üzerinde kalır.

Eğer önce espresso, üzerine filtre kahve dökülürse, espressonun köpüğü sönecektir.

Eğer black eye kahve size çok sert geliyorda, fakat yine de bu kahvenin kafein oranından faydalanmak istiyorsanız, içerisine süt, krema, şeker, bal ya da tarçın ekleyerek kahvenizi tatlandırabilirsiniz.

Black eye kahvenin kalorisi çok azdır. Bu nedenle diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir