fbpx
Tarifler

Double Shot Espresso

Espresso, birçok kahve çeşidinin temelini oluşturuyor. Peki double shot espresso nedir? Single shot espressodan nasıl ayrışır? Nasıl yapılır? Cevapları bu yazımızda verdik. Keyifli okumalar.

Double Shot Espresso Nedir? 2 Shot Espresso Nedir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Tam da adında olduğu gibi, 2 shot espressonun birleşimi, double espressoyu oluşturuyor.

Espresso makinesine, espresso için konulan kahvenin iki katı, yani 14 g kahve konuluyor. Aynı zamanda 50 ml su ile demleniyor. Uygulanan basınç ve su sıcaklığı single espresso ile aynı. 9 bar basınç ve 90 derece sıcaklıktaki su ile demleniyor.

Double espresso, sipariş edebileceğiniz en güçlü kahve içeceklerinden biri. Kafein oranı tek shot espressoya göre daha fazla, daha acı ve daha gövdeli bir kahve.

Double Shot Espresso Nedir

Double Espresso Shot Nasıl Yapılır?

Double espresso yapımı, single shot espresso yapımı ile aynı adımları içeriyor. Sadece kullanılan kahve ve su miktarı farklılık gösteriyor.

Double Espresso Shot Malzemeleri

  • İnce öğütülmüş 14 g kahve çekirdeği
  • Espresso makinesi
  • Filtrelenmiş su (makine haznesini dolduracak kadar)
  • Bir portafiltre (espresso makinesine uygun)
  • Bir tamper
  • Espresso fincanı (double espresso için uygun hacimde)

Double Espresso

Double Shot Espresso Nasıl Yapılır?

Suyu makineye koyun. Espresso makinenizi, sanki espresso yapar gibi boş bir şekilde çalıştırın. Bu, hem makinenizin içinin temizlenmesini sağlar hem de makinenizi ısıtır.

Ardından ince öğüttüğünüz kahveyi portafiltreye yerleştirin. Bir çubuk yardımıyla karıştırarak kahvenin tabana eşit bir şekilde yayılmasını sağlayın.

Ardından tamper yardımıyla yaklaşık 15-20 kg basınç uygulayarak kahveyi sıkıştırın. Bu işlem, kahvenin yoğunluğunu ve tadını belirlemek için çok önemlidir.

Kahve iyi sıkıştırılmazsa, su çok hızlı bir şekilde akar ve köpüksüz, çok hafif ve tatsız bir kahve ortaya çıkar. Çok aşırı sıkıştırılırsa, su akmayabilir, sepet tıkanabilir, kahvenin bazı yerleri ıslanmayabilir. Bu da yetersiz bir tat oluşturur.

Portafiltreye kahveyi sıkıştırdıktan sonra makineye yerleştirin ve kilitleyin. Fincanı makineye yerleştirin ve makineyi çalıştırın.

Yaklaşık 25-30 sn içerisinde kahvenin demlenmiş olması gerekir. Eğer bu süre çok uzuyorsa ya da çok kısaysa, bazı adımlarda hata yapmış olabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Double Shot Espresso Nasıl İçilir?

Espresso temelde katmanlı bir içecek. En üstte, yoğun, altın renkli bir köpük tabakası bulunur. Hatta bu köpük, espressonun olmazsa olmazıdır ve kalite göstergesidir.

Köpüğün altında ise, yoğun kahve bulunur. Bu nedenle espresso içerken, tam tadı alabilmek için, içmeden önce karıştırılması gerekir. Hatta bunun için genellikle yanında bir kaşık ile servis edilir.

Tadı çok acı gelenler için, içerisine şeker eklenebilir. Ya da sade içebilenler için, yalnızca kahveyi karıştırmak yeterli olacaktır.

Burada bahsettiğimiz, gerçekten tam anlamıyla kahveyi karıştırmak. Böylece köpük tabakası kahvenin içerisine dağılır ve her bir yudumda tam ve yoğun espresso lezzetini damaklarınızda hissedebilirsiniz.

Double Espresso Kaç Ml?

Double shot espresso yapımında toplamda 60 ml espresso kahve çıkıyor.

Double Espresso Shot

Double Espresso Shot Ölçüsü

Double espresso shot için 14-15 g kahve, 50-55 ml su kullanılır. 9 bar basınç altında, 90 derece sıcaklıktaki su ile demlenir.

Double Shot Espresso Kafein Oranı

Double espresso kafein oranı yaklaşık 60-185 mg arasındadır. Aslında, single shot espressodan farklı olarak kahve miktarı iki katına çıktığı için, kafein miktarının da iki katına çıkacağını düşünebilirsiniz fakat bu işlem doğrusal olarak gerçekleşmez.

Kafein, demleme işlemine göre farklı oranlarda ortaya çıkabilir. Mesela, filtre kahve demleme yönteminde, espresso demleme yönteminden daha fazla kafein ortaya çıkar. Üstelik aynı kahve çekirdeklerini kullansanız bile.

Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi de, double espresso shot ile ilgili diğer merak edilen konulara bakalım.

Espresso

Double Shot Ne Demek?

Çift atış espresso kahve, double shot olarak bilinir.

Double Espresso Shot Kaç Saniyede Demlenir?

Double espresso, single shot espresso gibi 25-30 sn arasında demlenir. Bu süre bazen 40 saniyeye kadar uzayabilir. Fakat genellikle ideal demleme süresinin 25 saniye olduğu bilinir.

Double Shot Espresso Kaç Gram?

Double espresso shot için 14-15 gram kahve kullanılır ve toplamda 55-60 ml kahve ortaya çıkar.

Double Espresso Shot Kaç Ml?

Doğru demlenmiş double espresso shot 60 ml olmalıdır.

1 Shot Espresso Kaç Ml?

Bir shot espresso, 7 gram kahve, 25 ml su kullanılarak yapılır ve sonuç olarak ortaya 30 ml espresso kahve çıkar.

Single Espresso Shot Nedir?

Single shot espresso, 1 shot espressodur. 7 gram kahve, 90 derece sıcaklığa sahip 25 ml su ile, 9 bar basınç altında demlenir ve ortaya 30 ml single espresso çıkar.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir