fbpx
Tarifler

Single Espresso Shot

Espresso shot, bugün dünyanın en çok tüketilen kahveleri arasında. Dünyanın herhangi bir yerinde, bir kahve dükkanına gittiğinizde bu bir single espresso shot sipariş edebilirsiniz.

Peki espresso single nedir? Nasıl yapılır? Ölçüsü, kahve ve su miktarı, demlenme süresi nedir? Kaç ml olur ve içeriğinde ne kadar kafein vardır? Tüm bu soruların cevaplarını ve merak edilenleri bu yazımızda derledik. Keyifli okumalar.

Single Espresso Shot Nedir?

Espresso, aslında bir kahve demleme biçimi. 1900 civarında Milano’da (İtalya) popüler hale geldi ve oradan dünyanın diğer ülkelerine yayıldı.

Espresso Shot Nedir

Espresso kahve, az miktardaki ince öğütülmüş kahvenin, bir espresso makinesinde yüksek basınç altında kısa bir sürede demlenmesiyle elde edilen konsantre kahvedir. Birçok kahve içeceğinin de temelidir. Hatta bunlar espresso bazlı kahve çeşitleri olarak bilinirler.

Bu yoğun demleme yöntemi ile küçük bir porsiyona sahip olan espresso, tat ve kafein bakımından oldukça yoğundur.

Espresso aslında normal bir fincan demlenmiş kahveden çok farklı bir tada sahiptir. Kahveye aromasını veren yağlar da espresso içerisine girdiğinden, daha cesur ve yoğun lezzetli bir kahvedir.

Gerçek bir espresso shot yapmak için bir espresso makinesine ihtiyaç vardır. Çok ince öğütülmüş kahve kullanılır. Bu kahve espresso makinesinin bir parçası olan portafiltreye sıkıştırılır. Ardından içerisinden basınçlı su geçirilir.

Sonuç olarak ortaya, üzerinde köpüklü, altın renkli bir kreması bulunan, gerçekten uyandırıcı bir kahve çıkar.

Krema, iyi bir espressonun ayırt edici özelliğidir.

Kahve çekirdekleri ile sıcak basınçlı su arasındaki reaksiyonun bir sonucu olarak oluşur. Bu da, yağların kahveden ayrılıp espresso bardağında birikmesini sağlar. Ardından zengin, altın renkli köpüklü bir tabaka oluşur.

Peki, 1 shot espresso nedir? Dünyanın birçok yerinde espresso, yanında herhangi bir katkı maddesi ya da yiyecek olmadan, direkt yudumlanır. Çok küçük bir porsiyon olmasına rağmen, çok güçlü bir kahvedir.

Bu nedenle çok güçlü olduğu için genellikle espresso yerine “espresso shot” denir.

Filtre Kahve Espresso Farkı

Filtre kahve ve espresso arasındaki fark, çekirdeklerin öğütülmesinde ve işlenmesindedir. Espresso için çekirdekler filtre kahveden daha ince bir kıvamda öğütülür ve bir espresso makinesi kullanılarak sıcak su uygulanmadan önce sıkıca bastırılır.

Espresso, filtre kahvenin tüm aromalarını barındırır. Artı olarak, aromatik yağlar da içerdiğinden daha güçlüdür. Daha acı, biraz tatlı, daha asidik ve daha gövdelidir. Filtre kahveden daha kalın, kremsi bir dokuya sahiptir.

Espresso Shot Nasıl Yapılır

Single Espresso Shot Nasıl Yapılır?

Espresso makinesi olmadan espresso yapmanın yöntemleri olsa da, ancak espresso makinesi kullanılarak gerçek bir espresso shot yapılabilir.

Espresso makinesi özellikle ev içi kullanımda pahalı bir yatırım gibi görünebilir. Fakat bir makine, sürekli dışarıdan kahve alma ihtiyacınızı da karşılar. Bu bakımdan uzun vadede karlı olabilir.

Espresso makinesi sadece bir para yatırımı değil, aynı zamanda bir zaman yatırımıdır. Çünkü kahvenizi evde kendiniz demlemeniz için biraz deneyim kazanmanız gerekebilir.

Bazı makineler, önceden ayarlanmış kurulumlarla daha basit bir kullanım sunabilir. Bunlarda tek yapmanız gereken bir düğmeye basmaktır.

Şimdi, bir espresso makinesi olanlar için espresso shot yapımına geçelim.

Malzemeler ve Ekipman

  • İnce öğütülmüş kahve çekirdekleri
  • Espresso makinesi
  • Filtrelenmiş su
  • Bir portafiltre (esas olarak makineye uyan kulplu bir filtre)
  • Bir tamper
  • Espresso fincanı

Single Espresso Shot Yapımı

İlk önce, su haznesini doldurarak espresso makinenizi bir kez boş çalıştırın ve önceden ısıtın.

Ardından portafiltreyi alın ve ince öğütülmüş kahve ile doldurun. Tam miktar makinenize ve portafiltrenize bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle 7 g civarında kahve kullanılır.

Espresso yapmak için herhangi bir kökene sahip ve herhangi bir derecede kavrulmuş kahve kullanılabilir.

Ardından tamper yardımıyla kahveye baskı uygulayarak iyice sıkıştırın. Bunun öncesinde kahvenin zemine eşit şekilde yayıldığından emin olun.

Portafiltre hazır olduğunda, çevirin ve makineye takın. Sıkıştırmayı ve kilitlemeyi unutmayın.

Son olarak, espresso fincanını yerleştirin ve makinenizi çalıştırın. Genellikle 90°C sıcaklıktaki su kullanılır.

Espresso shot’ınız hazır! Afiyet olsun!

Espresso Shot Ölçüsü

Espresso Shot Ölçüsü

Espresso için yaklaşık 7 gr kahve ve 25 ml su kullanılır. Makinenin basıncı 9 bar olmalıdır.

Espresso, önceden ısıtılmış 40 ml kapasiteli fincanda servis edilir. Fincan, krema dahil 25 – 30 ml espresso içerir. Yanında küçük bir bardak su ile servis edilir.

Espresso Shot Kaç Saniyede Demlenir?

Espresso shot, 25- 30 saniye arasında demlenmelidir.

1 Shot Espresso Kaç Ml?

Single espresso kaç ml? Tek shot espresso kaç ml? Genellikle 25-30 ml arasındadır.

1 Espresso Shot Kafein Oranı

1 shot espresso kafein oranı bir fincan filtre kahveden daha azdır. Ortalama bir shot espresso, 60-80 mg kafein içerir. Bir fincan kahve ise yaklaşık 95-200 mg kafein içerir.

Sıkça Sorulan Sorular

Espresso Shot Kafein Oranı

1 Shot Espresso Ne Demek?

Single shot ya da bir shot espresso, tek seferde 7 gram kahve, 25 ml su ile yapılan ve sonuçta 25-30 ml olarak çıkan kahveye denir. 9 bar basınç altında, yaklaşık 90 derecedeki sıcak su ile bir espresso makinesinde demlenir.

1 Shot Espresso Kaç Gram Kahve İçerir?

Single espresso kaç gr kahve içerir? 1 espresso shot 7 gram kahve çekirdeği kullanılarak yapılır.

1 Shot Espresso Kaç Mg Kafein İçerir?

Single shot espresso genellikle 60-80 mg kafein içerir.

Tek Shot Espresso Kaç Saniyede Demlenir?

Genel kabul gören süre, 25-30 saniyedir. Fakat iyi bir espressonun 25 saniyede demlenmesi gerektiği söylenir.

Double Espresso Shot

Double Espresso Shot Nedir?

Tek atışta, single shot espressoda kullanılan kahvenin 2 katı kadar (14 gr) kahvenin kullanıldığı ve sonuç olarak 60 ml espresso elde edilen kahve. 1 shot espressonun 2 katı, double espresso shot olarak adlandırılır.

Double Espresso Kaç Ml?

Double espresso shot kaç ml? Genellikle 2 ons (60 ml)’dir.

En Son Yazılar
Türk KahvesiTarifler

Kremalı Türk Kahvesi

Krema ile kahve yapılır mı? Cevap, evet! Bu yazımızda kremalı Türk kahvesi tarifini püf noktalarıyla birlikte verdik. Yeni bir lezzet denemek isteyenler…
Tarifler

Mocha Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

En tatlı espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri Mocha. Zengin içeriği ile kahveden biraz farklı, lezzetli bir içecek kategorisinde. Bu yazımızda, mocha nedir…
Türk KahvesiTarifler

5 Farklı Aroma ile Baharatlı Türk Kahvesi

Baharatlı Türk kahvesi, hem kahvenin hem de baharatların sayısız faydasını bir arada tatmanızı sağlayan bir lezzet. Nasıl yapılır, hangi baharatlar katılır beraber…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir