fbpx
Tarifler

Lazy Eye Kahve Nedir?

Lazy Eye kahve, 1 shot Espresso ve bir fincan kafeinsiz drip demleme kahve ile yapılıyor. Temeli, tamamen kafein bombası olan Red Eye kahveye dayanıyor.

Red Eye kahvenin tadını seviyorsanız fakat kafein oranı fazla geliyorsa, o zaman Tembel Göz kahvesini deneyebilirsiniz. Böylece neredeyse aynı lezzette, yarısı kadar daha az kafeinli bir kahve içebilirsiniz.

Lazy Eye Kahve

lazy eye kahve

Black Eye ya da Dead Eye gibi Lazy Eye kahve de Red Eye kahveden sonra ortaya çıktı. Red Eye kahvede bir shot Espresso üzerine bir fincan filtre kahve koyulurken, Tembel Göz kahvesi olarak bilinen bu kahvede farklı olarak kafeinsiz filtre kahve kullanılıyor.

Farklı tariflerde 1 shot yerine 2 shot Espresso kullanılabiliyor fakat bu kahvenin öne çıkan özelliği decaf kahve kullanılarak yapılması.

Decaf kahve, yani kafeinsiz kahve, normal kahvenin farklı kimyasal işlemlerle kafein oranının düşürülmesiyle elde ediliyor. Lezzeti normal kahve ile aynı olsa da, kafein oranı %3’e kadar düşüyor.

Lazy Eye Kahve Tarifi

Evinizde bir Lazy Eye kahve yapmak isterseniz, iki farklı çekirdek türüne ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda Espresso yapmak için bir Espresso makinesi ve bir filtre kahve demleme ekipmanı da kullanacaksınız.

Eğer bir Espresso makineniz yoksa, evde Tembel Göz kahvesi demlemek için Moka Pot kullanabilirsiniz. Tüm demleme ve hazırlama işlemi ortalama 7-10 dakika arasında sürüyor.

Lazy Eye Kahve Tarifi

İhtiyacınız Olanlar

 • Filtre kahve demleme aracı
 • Espresso makinesi
 • Kafeinsiz kahve çekirdeği
 • Espresso kahve çekirdeği
 • Kahve öğütücü
 • Sıcak su
 • Servis bardağı

Lazy Eye Kahve Nasıl Yapılır?

 1. Filtre kahve demleme ekipmanına uygun olarak (Chemex, French Press, Aeropress vb) kafeinsiz kahve çekirdeklerini öğütün.
 2. Sonuçta 1 fincan çıkacak kadar decaf kahvenizi demleyin. Kahveniz demlenirken Espresso hazırlamaya geçebilirsiniz.
 3. Normal kahve çekirdeklerini Espresso için yeterli kalınlıkta (orta) öğütün.
 4. Tercihinize göre 1 ya da 2 shot Espresso kahve demleyin.
 5. Kafeinsiz filtre kahve demlendiğinde servis bardağına alın. Üzerinde Espresso için yeteri kadar boşluk kaldığından emin olun.
 6. Ardından Espresso kahveyi de filtre kahvenin üzerine dökün. Espressonun kendi kremasının içeceğin üzerinde kalması için kahvelerin bardağa dökülme sırası bu şekilde olmalıdır. Beklemeden servis edebilirsiniz.

Lazy Eye Tadı Nasıl?

Lazy Eye Kahve Nasıl Yapılır

Lazy Eye kahvede, drip demleme kahvenin sade ve pürüzsüz tadı ile Espresso kahvenin acı ve güçlü tadı birleştirilir. Ortaya çıkan kahve güçlü ve temizdir.

Lazy Eye ve Red Eye Arasındaki Farklar

Bu iki kahve arasındaki en temel fark, Lazy Eye kahvede kafeinsiz drip demleme kahve kullanılırken, Red Eye kahvede normal kahve çekirdeklerinin kullanılması.

Red Eye kahvede ortalama 215 mg kafein bulunurken, Tembel Göz kahvesi 80-90 mg kafein içerir. Dolayısıyla Tembel Göz kahvesinin tadı daha yumuşaktır.

Lazy Eye Kahve Ne Kadar Tüketilmeli?

1 ya da 2 shot Espresso ile Tembel Göz kahvesi yapılabileceğini söylemiştik. Aslında günlük tüketebileceğiniz kahve miktarı da kahvenizde kullandığınız Espresso miktarı ile doğru orantılı.

1 shot Espresso 80-90 mg kafein içeriyor. Günlük kafein alımının en fazla 400 mg olması gerektiğini düşünürsek, 1 shot Espresso ile yapılan Lazy Eye kahveden en fazla 4 bardak içmeniz gerekir. 2 shot Espresso kahve ile hazırlanan Tembel Göz kahvesinden ise en çok 2 bardak içebilirsiniz.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir