fbpx
Tarifler

Dead Eye Kahve Nedir? 6 Adımda Nasıl Yapılır?

Artık sabahları içtiğiniz kahve sizi uyandırmıyorsa, bir de 3 shot espresso ve filtre kahve ile hazırlanan Dead Eye kahveyi deneyin.

Bazılarına bir shot espresso ya da filtre kahve bile ağır gelirken, Dead Eye kahve, gerçekten kahve bağımlılarının tercihi olabilir. Hadi bu göz açan kafein dolu kahveyi daha yakından tanıyalım ve evde nasıl yapabileceğinize bakalım.

Dead Eye Kahve Nedir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Dead Eye kahve, Red Eye coffee ve Black Eye kahve olarak bilinen “göz” kahvelerinin üçüncüsü ve en serti. Tam olarak 3 shot espresso kullanılarak yapılıyor.

Tabii içerisinde filtre kahve de var. Yani istediği kadar uyanık ve enerjik kalmak isteyenler için tek seferde bir kafein deposu alabileceğiniz bir içecek. Dripped Eye ya da Green Eye kahve olarak da biliniyor.

Dead Eye Ne Demek?

dead eye

Kelimenin tam anlamı “Ölü Gözü” şeklinde. Ancak, bu güçlü kahvenin tek adı ölü göz değil. Yeşil Göz ya da Dripped Eye kahve de deniyor. Adını ise içerdiği kafein oranından alıyor. O kadar yoğun bir kafein oranına sahip ki, ölüye bile gözlerini açtırıyor!

Ya da bir diğer anlamıyla bu kadar kafeine ihtiyacınız olması için ölü olmanız gerektiğine dair bir espri anlamı taşıyor. Veya sizi öldürebilecek kadar kafein içerebileceğine atıfta bulunuyor. Tabii bu durum işin abartılmış hali.

Dead Eye Kahve Nasıl Yapılır?

Ölü Gözü kahvesinin ne olduğunu öğrendik. Bir de evde pratik bir şekilde nasıl yapabileceğimize bakalım. Eğer evde filtre kahve ve espresso demlemek için ekipmanlarınız varsa, yapımı oldukça kolay ve hızlı olacaktır.

Dead Eye Kahve Nasıl Yapılır

Malzemeler

  • Bir fincan filtre kahve (Chemex, Hario V60 ya da French Press kullanarak demleyebilirsiniz.)
  • 3 shot taze çekilmiş ve demlenmiş espresso (Espresso makinesi ya da Moka Pot kullanarak demleyebilirsiniz.)
  • 350+ ml cam bardak
  • Kaşık

Dead Eye Kahve Tarifi

  1. Kahvenizi demleyerek başlayın. Bunun için tercih ettiğiniz yöntemi kullanın.
  2. Kahve demlenirken espresso shot’ınızı hazırlayın. 3 shot espressoyu demlerken soğumaması için sıcak bir bardağa koyun ya da sıcak bir ortamda bekletin.
  3. Demlenmiş kahveyi uzun bir bardağa dökün ve espresso için az miktarda yer bırakın.
  4. Espressoyu yavaş yavaş demlenen kahvenin üzerine dökün.
  5. İsterseniz kahveye şeker, tatlandırıcı ya da başka aromalı bir madde ekleyebilirsiniz.
  6. Lezzetleri birleştirmek için hızlıca karıştırın. Deadeye kahveniz hazır! Tadını çıkarın!

Dead Eye Kahve Nedir

Dead Eye Kahve Tadı Nasıl?

Ölü Göz kahvesi için tek bir tat profili belirlemek oldukça zor. İki farklı kahve demleme yöntemiyle hazırlandığı için, her birinde kullanılan çekirdeklerin kavrulma derecesi değişiyor. Bu da ortaya oldukça değişken lezzetli bir kahve çıkarıyor.

Eğer çok koyu kavrulmuş bir kahve kullanılırsa, acı ve dumanlı tatlar ortaya çıkıyor.  Daha açık kavurma dereceleri kullanılmışsa daha asitli bir tat oluşuyor.

Dead Eye kahvesi genelde orta derecede kavrulmuş çekirdekler kullanılarak yapılıyor. Dolayısıyla bir Ölü Gözü kahvesi içtiğinizde karşılaşacağınız tatlar cevizli, çiçekli, baharatlı, acı ve biraz da asidik oluyor.

Dead Eye Kahve Kafein Oranı

Tek Dead Eye kahve içerisinde iki farklı demleme tekniği ile hazırlanan kahve olduğunu düşünürsek, kafein oranının yüksek olacağını tahmin etmek zor olmaz. Bir de, bir değil, iki değil, üç shot espresso kullanıldığını hesaba katın ve hayal ettiğiniz değeri daha da yükseltin.

Direkt toplam kafein oranını vermek yerine adım adım beraber hesaplayalım. Yaklaşık 240 ml filtre kahve fincanı ortalama 95 mg kafein içeriyor. Bir shot (30 ml) espresso ise yaklaşık 63 mg kafein barındırıyor.

Bu değerlerin ikisi de bir araya geldiğinde Dead Eye kafein oranı toplamda 284 mg oluyor. Yani bir insanı bir gece ayakta tutabilecek bir kafein oranı!

Tabii, filtre kahveyi daha yüksek kahve-su oranı ile demlerseniz, daha da yüksek kafein oranları elde edebilirsiniz. Ya da tam tersi daha düşük oranda kahve demlerseniz, daha düşük kafeinli bir Green Eye kahve yapabilirsiniz.

Dead Eye Kahve Kaç Ml?

Filtre kahve genelde 240 ml olarak demleniyor. Bir shot espresso ise ortalama 30 ml. 3 shot espresso kullanıldığına göre kahve toplamda 330 ml olarak servis ediliyor.

Günde Ne Kadar Dead Eye Kahve İçilebilir?

Yüksek kafein seviyeleri nedeniyle günde en fazla bir Ölü Göz kahvesi içmelisiniz.

Dead Eye Kahve Tarifi

Dead Eye ve Red Eye Arasındaki Farklar

Dead Eye ve Red Eye kahve arasındaki fark, içeceğe eklediğiniz espresso shot sayısı. Red Eye kahvesi daha tatlı ve daha hafif bir tada sahip çünkü içinde daha fazla filtre kahve ve daha az espresso var.

Espresso seviyesi ayrıca içeceklerin kafein oranını da etkiliyor. Ölü Göz yaklaşık 284-290 mg kafein içerebilirken, Kırmızı Göz yaklaşık 160 mg kafein içeriyor.

Dead Eye ve Black Eye Arasındaki Farklar

İki kahve arasındaki fark yine içeceğe eklenen espresso shot sayısından geliyor. Tüm “Eye” içecekleri drip demlenen kahve içeriyor. Fakat Black Eye için iki shot ve Dead Eye için üç shot espresso ekleniyor. Bu, hem içeceklerin tadını hem de kafein içeriğini değiştiriyor.

Dead Eye ve Lazy Eye Arasındaki Farklar

Ölü göz kahvesi ve Lazy Eye kahvesi arasındaki temel fark kafein seviyesi. Dead Eye, üç shot espressonun normal filtre kahve ile birleştirilmesiyle yapılıyor.

Lazy Eye ise, bir veya iki shot espressonun kafeinsiz filtre kahve ile tamamlanmasıyla elde ediliyor. Her iki içecekte de espresso kafeinli kahve ile yapılıyor.

Dead Eye, daha büyük espresso hacmi nedeniyle daha güçlü bir kahve tadına sahip. Aynı zamanda kafein oranı da daha yüksek.

Son Olarak;

Geceleri uyanık kalmak istediğinizde ne yapacağınızı merak ettiyseniz, sadece bir Dead Eye coffee hazırlayın! Dead Eye kahvesi çok yoğun bir kahve olduğu için, çoğu insan içine biraz şeker, krema, süt ya da farklı şuruplar ilave ederek tüketiyor.

Çok fazla kaygı, sinirli hal, huzursuzluk hissetmeye başlarsanız, bu kafein tüketiminizi azaltmanız gerektiği anlamına gelebilir. Böyle anlarda Dead Eye kahve tüketmekten kaçınmanızı öneriyoruz.

0 oylar, 0 ortalama
199
Espresso İçmenin Sağlığa Faydaları

Espresso Bazlı Kahvelere Ne Kadar Hakimsin? (TEST)

Farklı kahve çeşitlerini denemeyi sevenlerden mi yoksa klasik takılanlardan mısınız? Bu testle, ne kadar kahve gurusu olduğunuzu ölçüyoruz.

Sizi zorlamaktan hiç çekinmedik. Hadi başlayalım!

1 / 10

Espressoya eşit miktarda süt eklenerek hazırlanan, İspanya’nın en meşhur kahvesi hangisidir?

Cortado

2 / 10

Espresso ve Lungo kahve ile ilgili hangisi yanlıştır?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

3 / 10

Konsantre espresso kahve olarak da bilinen, 7 gram kahve ve 12,5-15 ml su ile yapılan kahvenin ismi nedir?

4 / 10

1 shot Espresso kahveye 75 ml’lik fincanı dolduracak kadar buharda pişirilmiş süt eklenerek hazırlanan kahve hangisidir?

Buhar Çubuğu ile Süt Köpürtme

5 / 10

75 ml bir fincana 1 shot espresso, 150 ml buharda pişirilmiş süt ve 1 cm köpük eklenerek servis edilen kahve hangisidir?

latte nedir

6 / 10

Bir shot Espresso içine bir dilim limon ve bir çay kaşığı şeker eklenerek yapılan kahve nedir?

Espresso Romano

7 / 10

Dondurma ve kahvenin buluştuğu espresso bazlı kahve çeşidi hangisidir?

Affogato Kahve Nedir

8 / 10

Espresso kahve demlenirken 30 ml yerine 60 ml su kullanılarak hazırlanan kahve hangisidir?

Espresso Blend

9 / 10

Çikolata şurubu, buharda pişirilmiş süt, 1 shot espresso ve mikro köpükten oluşan kahvenin adı nedir?

mikserle Süt Köpürtme

10 / 10

Sıcak su ve 1 shot espresso ile yapılan kahvenin adı nedir?

Fırında Kahve Kavurmak

Skorunuz

The average score is 63%

0%

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir