ErrorException Message: Argument 2 passed to WP_Translation_Controller::load_file() must be of the type string, null given, called in /home/bikahvea/public_html/wp-includes/l10n.php on line 838
https://www.bikahvearasi.com/wp-content/plugins/dmca-badge/libraries/sidecar/classes/ Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri - Bi'kahve Arası
İyi BilgiTarifler

Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri

Espresso bazlı kahve çeşitleri, farklı kahve tariflerinde ana bileşen olarak kullanılan, yoğun kıvamlı bir içecek. Espresso’ya biraz süt, su, süt köpüğü, krema, buz ve şurup eklenerek onlarca farklı çeşit kahve ortaya çıkabiliyor.

Bu malzemelerin oranlarında yapılan küçük bir değişiklik, ortaya bambaşka bir kahve çıkmasını sağlıyor. Hatta Espresso bazlı kahveler, Espresso kahvenin kendisinden bile daha çok biliniyor ve tüketiliyor.

Espresso Kahve Nedir? Espresso Çeşitleri

İtalya menşeli oldukça yoğun, acı tatlı bir kahve. Espresso’nun tadı kahveye (kavurma dahil), öğütme kalitesine ve demleme için kullanılan tekniğe bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

İyi yapılmış bir Espresso kahve genellikle ağır bir gövdeye, zengin dokuya ve acı tatlı bir tada sahiptir.

Espresso bazlı kahve tariflerinin arasındaki temel farklar, içeceğin içindeki Espresso, buharda pişirilmiş süt ve köpük oranından kaynaklanır. Kahvenin aromasını değiştirmek için bu şekilde farkı ilaveler yapılır.

Bunun asıl nedenli çok farklı olabilir; Espresso’nun acılığını azaltmak, aromasını artırmak, şekerli tatlar eklemek, yumuşak içim bir kahve elde etmek gibi… Yani Espresso bazlı kahveler aslında Espresso özünden çıkarak yeni bir forma bürünüyor.

Espresso Nasıl Yapılır? Evde Espresso Kahve Yapılabilir mi?

Öğütülmüş kahve çekirdekleri, Espresso kahve makinesinde 15-30 sn işleme tabi tutulur ve sonuç olarak 25-30 ml kahve ekstraksiyonu oluşur. Bu 1 shot Espresso demektir ve birçok kahve türünün zeminini oluşturur.

Espresso kahve yapmak için en profesyonel araçlardan biri Espresso makineleridir. Öğütülmüş ya da kapsül kahve konularak kısa sürede mükemmel bir Espresso kahve elde edilebilir.

Evde espresso nasıl yapılır? Moka Pot yardımıyla Espresso yapılabilir. Ev tipi Espresso kahve demleme makineleri olduğu gibi, Moka Pot da evde kahve demlemek için uygundur.

1 Shot Espresso Kaç Ml?

1 shot Espresso kahve yaklaşık olarak 25-30 ml arasındadır.

Şimdi sırasıyla espresso bazlı kahveler nasıl yapılır, sıcak ve soğuk kahve çeşitlerine beraber bakalım.

Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri: Sıcak Kahveler

Genel olarak Espresso kullanılarak yapılan kahve çeşitleri soğuk ve sıcak olmak üzere ikiye ayrılır. Soğuk kahveler çoğunlukla yaz mevsiminde, sıcak havalarda tercih edilirken, sıcak kahvelerin tüketim zamanı daha geniştir.

Doppio

Double shot Espresso kahve olarak da bilinir. 60 ml Espresso’dan oluşur. Önceden ısıtılmış seramik bir fincanda servis edilir.

Latte

Espresso bazlı kahve çeşitlerinden en bilineni olan Café latte veya kısaca “Latte”, kahveye biraz mikro köpük eklenmiş 1:3 ila 1:5 oranında buharda pişirilmiş süt içeren bir içecek.

75 ml bir fincana 1 shot Espresso, 150 ml buharda pişirilmiş süt ve 1 cm köpük ile servis edilir.

Latte Macchiato

Latte’den en belirgin farkı, daha büyük (200+ ml) cam bardak ile servis edilmesi. Bu nedenle daha fazla oranda süt içerir.

Aynı zamanda kahveye görsellik verilmesi için süt köpüğü de kullanılır. İçerisinde 2 shot Espresso kahve kullanılır. İsteğe göre çeşitli şuruplar eklenebilir.

Cappuccino

Cappuccino Espresso, Café Latte’ye benzer. Sıcak süt ve buğulanmış süt köpüğü ile yapılan bir kahvedir. Farklı olarak bir Cappuccino bardağında servis edilir ve üzerinde daha fazla köpük ile çikolata tozu vardır.

1 shot Espresso, 150 ml buharda pişirilmiş süt ve 2-3 cm mikro köpük içerir.

Americano

Espresso bazlı kahve çeşitlerinden Americano veya Long Black, sıcak su veya sadece filtre kahve ile doldurulmuş bir Espresso kahve çeşididir.

75 ml kaynamış su üzerine 1 shot Espresso eklenir. Sıcak su, Espresso’nun aromasını yumuşatarak biraz daha içilebilir hale getirir.

Mocha

Mocha (Cafe Mocha)’ya Latte’den farklı olarak sadece sıcak çikolata şurubu eklenir. 1 shot Espresso, 1 kaşık çikolata şurubu, 150 ml buharda pişirilmiş süt ve 2-3 cm mikro köpükten oluşur. Servis edilirken üzerine çikolata tozu serpilir.

Flat White

Bir Latte veya Cappuccino’ya benzer şekilde yapılan Flat White, farklı olarak yalnızca süt içeren Espresso bazlı kahve çeşitlerindendir.

1 shot Espresso kahveye 75 ml’lik fincanı dolduracak kadar buharda pişirilmiş süt eklenir. Bu sütün köpüğü yoktur.

Cortado

Espressoya eşit miktarda süt eklenerek hazırlanır. İspanya’nın en meşhur kahvesidir. Kahve tadı Latte yada Cappuccino gibi diğer sütlü kahvelere oranla daha fazla alınır.

Espresso Macchiato

Macchiato kahvesi genellikle süt köpüğü ile doldurulmuş 1 shot Espresso kahveden oluşur. Süt köpüğü, acı Espresso tadını yumuşatmaya yardımcı olur.

Üç farklı renkli katmandan oluşur: 1 shot Espresso’nun olduğu koyu alt katman, Espresso ile buharda pişirilmiş sütün karıştığı orta katman ve buharda pişmiş süt köpüğü tabakasının göründüğü en üst katman.

Ristretto

Eşit miktarda Espresso kahve ve su ile hazırlanır. 15 ml Espresso’ya 15 ml sıcak su eklenir. Daha az suyla hazırlanan bir Espresso türü olduğu için en sert Espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri.

Lungo

Espresso’nun daha fazla su ile demlenen, daha hafif halidir. Espresso kahve demlenirken 30 ml yerine 60 ml su kullanılır ve demleme süresi uzatılır. Böylece Lungo kahve ortaya çıkar.

Viyana Kahvesi

Sütlü ve çırpılmış krema ile yapılan Viyana Kahvesi normal büyüklükteki bir kahve fincanına iki shot Espresso kahve eklenmesi ile yapılır. Üzeri krem şanti ile doldurulur ve çikolata tozu serpilir.

Espresso Romano

Bir shot Espresso içine bir dilim limon ve bir çay kaşığı şeker eklenerek yapılır Espresso Romano. Limon yerine limon suyu da kullanılabilir.

Genelde sıcak olarak servis edilsede buzlu ya da sütlü olarak da servis edilen espresso kahve çeşitlerinden biridir.

Espresso Bazlı Soğuk Kahveler

Affogato

Affogato kahvesi genellikle sıcak yaz günlerinde içecek olarak veya akşam yemeğinden sonra tatlı olarak servis edilir. Bir bardak süt içine 1-2 kaşık vanilyalı dondurma koyulur. Dondurmanın üzerine tek veya çift shot Espresso dökülür.

Dondurma ve kahvenin buluştuğu nadir espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir.

Ice Americano

Adından da anlaşılacağı gibi Americano’nun buzla servis edilen halidir. Buz dolu bardağın üzeri çok az bir miktar boşluk kalacak şekilde soğuk su ile doldurulur.

Ardından 1 shot Espresso kahve bardağa eklenir. Kahve buzlu suyun içerisine anında karışamaz ve ortaya estetik bir görüntü çıkar.

Ice Latte

Latte’nin soğuk versiyonu olan Ice Latte için bardak buzla doldurulur. Üzerine soğuk süt eklenir. Son olarak da 1 shot Espresso bardağa ilave edilir. İsteğe göre süte önceden aromalı şuruplar eklenebilir.

Yaz mevsiminde en çok tercih edilen espresso bazlı kahve çeşitlerindendir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir