fbpx
Tarifler

Espresso Romano Nedir? Nasıl Yapılır?

Espresso Romano basit ve denemeye değer bir içecek. Hazırlanışı aslında kafeden kafeye değişiklik gösterir ama özünde Espresso romano bir dilim limonla ve bir çay kaşığı şekerle servis edilen espresso kahvedir.

Bu basitlikle beraber bir dilim limon ve kahvenin yan yana gelmesinin hikayesiyle ilgili fikir ayrılıkları var. Dünyanın farklı yerlerinde farklı isimleriyle anılır, fakat yerel bölgelerde yaygındır.

İsmin içinde Romano geçse bile İtalyan kökeni veya Roma şehriyle ilgili teyit edilmiş bir bilgi ve kanıt  yok.

İşte Espresso Romano’nun geçmişi, tarihi ile ilgili bilgiler:

Espresso Romano Nedir

Espresso Romano Hakkında Genel Bilgi

Romano kahve nedir? Espresso romano bir shot espresso kahvesi, bir dilim limon ve bir çay kaşığı şekerle yapılır. Servis tercihine göre limon dilimi sıkılabilir, limon dilimi yerine limon suyu tercih edilebilir.

Bu nedenle limonlu espresso olarak da bilinir. Aynı zamanda yanına konulan limon kabuğu ile servis de edilebilir.

Sıcak, soğuk, sütlü-sütsüz servis edilebilir. Ayrıca buzlu da servis edilebilir. Bu açıdan çok yönlü bir kahve çeşidi. Hatta bazıları limon kabuğunun gözeneklerindeki suyu kahvenin içine sıkarak içiyor. Kimi kabuğunu da kahvenin içine atarken kimi kabuksuz tercih ediyor.

Espresso Romano Hangi Yöreye Ait?

Espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri olan Espresso Romanı, İtalya’nın Campania bölgesinde popüler. Bu bölge Napoli şehri, Capri, ve Amalfi sahilini içeriyor. Buranın yerlileri Espresso Romano’nun Guigliano kasabasında icad edildiğini söylüyor. Bu kasabanın sembolik içeceği.

Hatta Espresso Romano yapılırken kullanılan limonun bile cinsi özel. Bu bölgenin insanları Sorrento limonuyla bu kahveyi yapıyor. İtalya’nın Sorrentine yarımadasında yetişen Sorrento limonu coğrafi işaretli bir ürün. Yani, kalitesi, özgünlüğü ve standardı tescil edilmiş bir tür.

Espresso Romano Nasıl Yapılır

Espresso Romano Nasıl Yapılır?

İlk olarak yeni kesilmiş sulu bir dilim limon ile espresso bardağını silin. Ardından normal bir espresso kahve demler gibi espresso makinesine kahveyi ve portafiltreyi yerleştirin ve kahvenizi demleyin. Limonla silinen bardağın içerisine dolmasını sağlayın.

Eğer evde bir espresso makineniz yoksa, evde espresso demleme yöntemlerinden biri ile hazırladığınız espresso shot da kullanabilirsiniz.

Ardından çok ince kesilmiş bir dilim limon veya limon kabuğunu da yanına koyarak servis edebilirsiniz. Dilerseniz limonu espresso üzerine fincanın kenarlarına da tutturabilirsiniz.

Espresso Romano’nun Tarihi: Nasıl Ortaya Çıktı?

İsminde Romano geçmesine rağmen kelimenin Roma şehrinden gelip gelmediği kesin değil. Bununla ilgili muhtelif hikayeler var.

Kimine göre bu kahve bir Amerikan icadı. Böyle bir isim vererek turistik bir cazibe kurgulanmış. Başka bir rivayete göre ise Fransa’da icat edilmiş. Tarihsel olarak İtalyan bir kahve olduğuna dair kesin bir kanıt yok fakat genel kanı bu yönde.

İtalyanlar onlarca senedir Moka Pot ve espresso makinesi ile espresso kahve içiyor. Moka Pot 1930’lu yıllarda, Espresso makinesi ise 1900’lerin başında icad edildi. İkisi de İtalyan icadı. 20. yüzyılın ilk yarısında Birinci ve İkinci Dünya Savaşı nedeniyle İtalya’da ithalat yasakları geldi.

Bu zamanda da İtalyanlar genelde Amerikan askerlerinden aldıkları ucuz, kötü kahveleri içmek zorunda kaldılar. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise İtalya’da büyük bir ekonomik kriz yaşandı.

O zaman zarfında kötü kahve içmek zorunda kalan İtalyanların kahvede istemedikleri tatları bastırmak için limonla karıştırmış olması, Espresso Romano’nun çıkış noktası olabilir.

Espresso Romano’nun Tadı Nasıl?

Espresso ve limon. Aslında kahve acı limon ise asitli. Limon ne kadar tazeyse sitrik asit oranı da o kadar yüksek oluyor. İkisi birleştiğinde kimine göre bu asitlik ve acılık dengeleniyor, kimine göre ise tam tersi.

Tabii, iyi bir kahve çekirdeğinden ve taze bir limondan yapılması en iyisi. Düşük kalitede çekirdek kullanıldığunda kahve acı veya yoğun olabilir, limonun tatlarını bastırabilir.

Kimine göre ise Espresso Romano geceyi alkollü geçiren insanların sabah ayılması için etkili. Kafein içeriği baş ağrısını hafifletici özelliklere sahip, limondaki uçucu yağlar da sindirime yardımcı olur. Metabolizmayı da hızlandırır.

Özetle,

Espresso Romano, basit görünse de soğuk-sıcak, sütlü-sade içilebilen çok yönlü bir kahve. Hikayesi ve rivayetleri olan bir kahve türü.

Amerika’dan çıkmış turistik bir pazarlama ürünü olabilir, Fransa’a icat edilmiş olabilir ya da İtalyan krizleri nedeniyle yaygınlaşmış olabilir. Yine de bugün İtalyan kültürüyle bilinen bir kahve.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir