fbpx
TariflerEkipman

AeroPress İle Espresso Yapımı: 6 Kolay Adım

AeroPress ile demlediğiniz bir kahveyi içerken hiç espresso içiyormuş gibi hissettiniz mi? Cevabınız evetse, AeroPress ile espresso yapmış olabilirsiniz. Bu mümkün ve çok da kolay. Şimdi nasıl yapacağınıza bakalım!

AeroPress İle Espresso Yapımı

AeroPress İle Espresso Yapımı

Aeropress ile espresso kahve nasıl yapılır kısmına geçmeden önce, detaylarına bakmamız gereken birkaç nokta var. İlk olarak AeroPress ile espresso yapmak için birkaç ekipman lazım.

  • AeroPress
  • 2 yuvarlak filtre
  • Kahve çekirdekleri
  • Hassas tartı
  • Kahve değirmeni
  • Bir bardak
  • Termometre
  • Su
  • Su ısıtıcısı

AeroPress demleme yönteminde, espresso için koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerini kullanmak, espressoya daha yakın bir tat elde etmenizi sağlar.

Kahveyi hazır öğütülmüş olarak da satın alabilirsiniz. Fakat en taze seçenek, çekirdekleri demlemeden hemen önce öğütmenizdir.

Tartıyı kullanmak çok önemli. Espressoyu belirleyen şeylerden biri de kahve hacmidir. Bu nedenle fazla ya da az kahve kullanımı espressonuzu bozabilir.

Kahvenizi tartmak, farklı demlemeler arasında tutarlılık sağlamanın en iyi yoludur.

Termometre, suyun sıcakığının tam olarak istediğiniz derecede olduğunu ölçmek için çok önemli. Kahvedeki kimyasal işlemlerin çoğu sıcak su ile gerçekleşiyor ve su gerekli sıcaklıkta olmazsa bu işlemler gerçekleşmez. Sonuç olarak ortaya kötü bir espresso çıkar.

AeroPress ile espresso yaparken genelde 94-98 derece arasında bir su sıcaklığı kullanılır. Sıcaklık bu seviyeden daha yüksek olursa kahve yanar. Daha düşük olursa ekstraksiyon başlamaz.

Fakat bu aralıkta olan su ile kahvenin ekstraksiyon işlemi yüksek olur. Bu da daha az asitlik ve daha fazla tatlılık ortaya çıkarır.

AeroPress İle Gerçekten Espresso Yapılabilir Mi?

Espresso yapımına geçmeden küçük bir bilgilendirme daha yapalım. Geleneksel olarak espresso yapmak için 9 bar basınç gerekir. AeroPress, basınç yoluyla kahve yapan bir ekipman olsa da, bu basınç insan gücü ile elde edilir.

Fakat manuel olarak 9 bar basıncın bir insan tarafından uygulanması imkansızdır. Bu nedenle ortaya çıkan kahve gerçek anlamda bir “espresso” değildir. Fakat manuel olarak yapılabilecek kahveler arasında espressoya en çok benzeyen örneklerden biridir.

AeroPress ile yapılan kahve %95 oranında espressoya benzer.

AeroPress İle Espresso Nasıl Yapılır?

Şimdi 6 adımda AeroPress ile espresso yapımına bakalım.

AeroPress İle Espresso Nasıl Yapılır

1. Kahveyi öğütün.

Eğer kahvenizi hazır öğütülmüş olarak almadıysanız, bir kahve öğütücü yardımıyla kahvenizi tutarlı bir şekilde öğütün. İçerisinde irili ufaklı parçalar kalmadan, hepsinin eşit bir şekilde öğütüldüğünden emin olun.

Yaklaşık 21 gram kahve çekirdeğini ince derecede öğütün. Burada zor kısım, doğru öğütme boyutunu yakalayabilmek.

Aşırı ince öğütme, AeroPress’in tıkanmasına neden olur. Çok kaba öğütme ise su gibi bir kahve ile sonuçlanır.

2. AeroPress’e kahveyi ekleyin.

İkinci adım AeroPress’i hazırlamak ve kahve ile ekipmanı buluşturmaktır. Kağıt filtrelerden birini filtre kapağına yerleştirin. Ardından bir miktar sıcak su ile bu filtreyi ıslatın. Böylece kağıt kokusundan kurtulabilirsiniz.

Ardından kapağı AeroPress haznesinin altındaki kısma vidalayın ve kahve telvelerini içerisine dökün.

3. Zemini düzeltin.

Filtre kapağını taktıktan sonra, hazne içindeki zeminlerin üzerine ikinci bir filtre yerleştirmelisiniz. Fakat bundan önce, kahvenin zemine tamamen eşit bir şekilde dağıldığından emin olun.

Bunun için ekipmanı sallayabilir ya da kürdan gibi bir çubukla karıştırarak eşit şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz.

İkinci filtreyi de sıcak su ile ıslatın ve fitreyi telvenin üzerine koyun. Makinenin üst kısmını da yerleştirerek iyice bastırın kahvenin sıkışmasını sağlayın.

4. Sıcak su ekleyin.

Suyu bir ısıtıcıda 94 dereceye kadar ısıtın. AeroPress’i bardağın üzerine yerleştirin. Yeterli sıcaklığa gelen suyu haznenin içerisindeki kahvenin üzerine yavaşça dökün. AeroPress üzerinde işaretli olan 2 seviyesine kadar suyu doldurun.

Bu ortalama 85 g su yapacaktır. Dilerseniz sıcak su dökme işlemini hassas tartı üzerinde yapabilir ve su miktarını kontrol edebilirsiniz.

5. Kahvenizi alın.

Normalde AeroPress ile demleme yaparken, su ile kahveyi buluşturduktan sonra kahvenin demlenmesi için bir süre beklenmesi gerekir.

Fakat AeroPress ile espresso demlerken bu bekleme süresine gerek yoktur. Suyu dökmeyi bitirir bitirmez, pistonu koyun ve zemine doğru itin.

Omuzlarınız Aeropress’in üzerinde olacak şekilde bir elinizle Aeropress’i yerinde tutarken diğer eliniz pistonu aşağı doğru itecek şekilde konumlanın. Gücünüzün yettiği kadar kuvvet uygulamaya çalışın.

Fakat bu kuvveti dik bir açıyla uygulamanız gerekir. Aksi halde bardak kayabilir, yanma tehlikesi yaşayabilirsiniz.

Eğer gerçekten bastırmak imkansız gibi görünüyorsa daha fazla zorlamayın. Bu, kahveyi aşırı ince öğüttüğünüz anlamına gelir. O kahveyi boşaltın ve yeni bir öğütme ile 1. adımdan tekrar başlayın. Bu aşamada zorlamak, basınç patlamalarına yol açabilir.

Eğer aşırı rahat bir şekilde pistonu bastırabiliyorsanız, bu da kahveyi fazla kalın öğüttüğünüz anlamına gelir. Yine daha ince bir öğütme derecesi ile birinci adıma dönmeniz gerekir.

6. Espresso kahvenizin tadını çıkarın.

AeroPress ile espresso kahve yapmayı başardınız! Artık kahvenizi alabilir, dilerseniz sade tüketebilir, dilerseniz espresso bazlı kahve yapımında kullanabilirsiniz.

Son olarak;

Pahalı bir espresso makinesi olmadan evde espresso yapmak imkansız gibi görünebilir. Fakat değil! AeroPress ile espresso yapımı sadece ucuz bir alternatif değil. Aynı zamanda lezzetli ve kullanımı kolay. İstediğiniz yerde, kampta, evde, ofiste kendi espresso kahvenizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir