fbpx
İyi Bilgi

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler?

Ristretto Espresso ve Lungo, hepsi de aynı miktarda kahve kullanılarak yapılıyor. Farkları ise kahveler hazırlanırken kullanılan su miktarı.

Ristretto Espresso ve Lungo

Espresso için kullanılan su miktarının yarısı kadar su kullanarak ristretto elde edebilirsiniz. Espresso kahvede kullanılan su miktarını iki katına çıkarırsanız, o zaman da lungo kahve elde edersiniz.

Yani ristretto ve lungo, aslında bir çeşit espresso kahvedir. Yine ince öğütülmüş kahve espresso demleme yöntemi ile hazırlanır fakat kullanılan su miktarı değiştiğinden demleme süreleri de değişir.

Espresso aslında bir kahve çeşidi değil, bir demleme yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Bu yöntemle espresso makinesinde demlenen kahveye espresso denir.

Özetle, bu içeceklerin tümü bir espresso makinesiyle yapılır ve aynı malzemeleri içerir, ancak hacim, güç ve ağırlık bakımından farklılık gösterir.

Ristretto espresso ve lungo ne demek? Hangisinde daha fazla kafein var? Tatları nasıl? Şimdi bu kahvelerin özelliklerine, aralarındaki ilişkiye ve farklarına bakalım.

Ristretto Nedir?

Ristretto

Ristretto, oldukça konsantre bir espresso kahvesidir. Espresso ile aynı öğütülmüş kahve kullanılır fakat yarısı kadar su ile yapılır.

Suyun daha az miktarda olması, kahve telvesinin daha az su ile doyması anlamına gelir. Bu durumda daha düşük kafein oranına sahip fakat daha tatlı ve zengin bir kahve ortaya çıkar.

Klasik Amerikan ristretto tarifi, 7 gram kahve ve 12,5-15 ml su ile yapılır. Kullanılan basınç ve su sıcaklığı espresso ile aynıdır.

Kafein oranı ve porsiyonu daha az olduğu için espressodan daha az bilinir.

Ristretto demleme oranı 1:1 ila 1:1,5 aralığında değişir. Ristretto genellikle latte ve cappuccino yapımında kullanılır.

Ristretto kahve ne demek?

Ristretto kelimesi İtalyanca’da “kısıtlı” anlamına gelir ve kahvenin espressoya göre daha kısa demleme süresine işaret eder.

Espresso Nedir?

güçlü bir espresso shot nasıl yapılır

Espresso, küçük çekimlerde servis edilen tam aromalı ve konsantre bir kahve şeklidir. Latte, Mocha, Americano, Cappuccino gibi birçok kahvenin temel içeriğini oluşturur.

Espresso, temelde bir kahve yapma yöntemdir. Basınçlı sıcak suyun bir espresso makinesi sayesinde ince öğütülmüş kahve telvesinden geçirilmesiyle elde edilen kahve de espresso kahve olarak adlandırılır.

Filtre kahveden daha küçük porsiyonlara sahip olduğundan, fincan başına daha az miktarda kafein içerir. Fakat içeriği ve yağ oranları daha zengin olduğundan, filtre kahveden daha güçlü bir kahve olarak bilinir.

Ristretto mu sert espresso mu?

Ristretto, espressoya kıyasla daha küçük ama (lezzet açısından) daha güçlü bir kahvedir. Kahve diskinden daha az miktarda basınçlı su geçirilerek yapılır.

Ristretto espresso farkı sadece su miktarı ile sınırlı kalmaz. Kafein oranları, lezzeti ve içeriği de değişir.

Lungo Nedir?

Lungo Kahve Nasıl Yapılır

Lungo kahve nedir? Lungo ya da espresso lungo, normalden daha fazla su ile yapılan bir espressodur. Bu nedenle “uzun” anlamına gelen “lungo” kelimesi kullanılır. Bu da, espressodan daha uzun sürede çekilmesini ifade eder.

Lungo, aslında espresso makinesi kullanarak kahve yapmanın başka bir yöntemidir. Lungo yaparken, espressoda kullanılan normal su miktarının iki katı su kullanılır.

En yaygın lungo tarifi 7 gram kahve için 50 ml su kullanılmasıyla yapılır. Böylece Lungo elde edersiniz. Suyun iki katına çıkarılması, kahvenin daha derin notalarının çıkarılmasını sağlar.

Ristretto gibi, lungo da espressodan daha az yaygındır. Bir lungo kahve 1:2,5 ile 1:4,5 demleme oranı ile yapılır.

Lezzet açısından diğerlerine göre daha zayıf olmasına rağmen, espresso ve ristrettoya göre daha fazla kafein içerir.

Tek bir lungo shot, hacim ve ağırlıklarındaki benzerlik nedeniyle genellikle double espresso shot ile karıştırılır.

Double espresso çift başlıklı bir sepet içerisinde yapılan espressodur. Kullanılan kahve ve su miktarı da espressonun iki katıdır.

Lungo için tek shot espressoda kullanılan kadar kahve kullanılır. Fakat su miktarı double shot espressonunki kadardır.

Ristretto Espresso ve Lungo Arasındaki Benzerlikler

  • Espresso, ristretto ve lungo çekimlerinin tümü, ince öğütülmüş ve sıkıştırılmış kahve diskinden yüksek basınçlı su geçirilerek yapılır.
  • Ristretto ve lungo iki tür espresso kahvedir.
  • Kullanılan kahve miktarı aynıdır.
  • Basınç, bu içeceklerin üzerinde görülebilen bir krema tabakası oluşturur.
  • Aralarındaki fark ancak tattıktan sonra anlaşılabilir.

Ristretto Espresso ve Lungo Arasındaki Farklar

Ristretto Espresso ve Lungo Arasındaki Farklar

Espresso, öğütülmüş kahve çekirdeklerinden basınçlı sıcak su geçirilerek yapılan bir tür kahvedir. Ristretto yüksek konsantre bir espresso kahve iken, lungo normalden daha fazla su ile yapılan bir espressodur.

Bu içecekleri diğerlerinden ayıran şey, kahve-su oranı veya başka bir deyişle, sabit miktarda kahve içinden akan basınçlı su miktarıdır.

Su aslında kafeini, kahve yağlarını, tatları ve aromaları çözen çözücüdür.

Kahve telvesi ile ne kadar çok sıcak su temas ederse, kahve çözünenlerinin ekstraksiyonu o kadar yüksek olur.

Bu nedenle espresso ristretto ve lungo sadece hacim ve ağırlık bakımından değil, aynı zamanda kuvvet, doku ve kafein içeriği bakımından da farklılık gösterir.

Su Miktarı

Ristretto, espressonun yarısı kadar su içeriğine sahipken, lungo iki katı su içeriğine sahiptir. Bir lungo, hacim ve ağırlık bakımından en büyüğüdür.

Kafein İçeriği

Ristretto, espressodan daha düşük kafein içeriğine sahipken, lungo, hem espressodan hem de ristrettodan daha yüksek kafein içeriğine sahiptir.

Lezzet

Ristretto espresso ve lungo lezzet bakımından birbirinden farklıdır. Lungo daha hafif bir gövdeye sahiptir. Bir ristretto ve bir espresso ile karşılaştırıldığında lezzet açısından en zayıf olanıdır.

Popülerlik

Ristretto espresso ve lungo arasındaki en bariz farklardan biri de tercih edilme oranıdır. Espresso, lungo ve ristretto’dan daha popülerdir.

Yoğunluk

Espresso ve lungo ile karşılaştırıldığında, ristretto en konsantre olanıdır ve en az suyla yapıldığı için en yoğun tada sahiptir.

Espresso Fincanı

Sonuç olarak; 

Kısaca, ristretto espresso ve lungo arasındaki temel fark, içlerindeki su miktarıdır.

Ristretto, espresso için kullanacağınızın yarısı kadar su içeriği ile yapılırken, lungo iki katı su içeriği ile yapılır. Bu nedenle ristretto ve lungo birbirinin zıttıdır.

Kullanılan su miktarı, kahvelerin tadının, kafein oranının, lezzetinin ve içerik değerlerinin farklı olmasına neden olur.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir