fbpx
İyi Bilgi

Espresso Hakkında Yanlış Bilinenler

Espresso shot fikri, ilk olarak İtalya’da hızlı ve yüksek kaliteli kahve üretmenin bir yolu olarak ortaya çıktı. Ancak bugün, birçok kafedeki kahve içeceklerinin temeli haline geldi. Bu kadar yaygınlaşması, espresso hakkında yanlış bilinenlerin de artmasına neden oldu.

En basit ifadeyle, Espresso, yalnızca az miktarda ince öğütülmüş kahveyi büyük bir basınç altında kısa bir süre içinde demleyen bir espresso makinesi yardımıyla yapılır. Küçük, konsantre bir kahve çekimidir.

Espressonun ne olduğunu kısaca özetledikten sonra espresso hakkında yanlış bilinenlere geçelim.

Espresso Hakkında Yanlış Bilinenler ve Doğruları

Espresso çok yaygın bir içecek olmasına rağmen, hakkında birçok yanlış bilgi vardır.

Double Espresso

Espresso Kaç Saniyede Ölür?

Daha önce bir baristanın birkaç dakika beklediği için bir espressoyu attığını duymuş olabilirsiniz. Bir espresso shot’ın birkaç dakika beklediğinde artık öldüğü, kullanılamaz hale geldiği espresso hakkında yanlış bilinenlerden biridir.

Bir espresso shot, 3-5 dk beklediğinde ölmez, hala kullanılabilir. Sadece bekledikçe ısısını kaybeder. Lezzeti değişir ve kreması azalır. Fakat hala espresso bazlı kahveler için kullanılabilir.

Moka Pot Kahvesi Espresso Değildir!

Espresso hakkında yanlış bilinenlerden bir başkası da Moka Pot kahvesinin espresso olarak sayılmasıdır. Bu doğru değildir, ancak bu efsanenin neden ortaya çıktığı anlaşılabilir.

Moka Pot, buhar basıncı ile kahveyi demler ve olağanüstü zengin, koyu bir kahve ortaya çıkarır. Espresso gibi küçük bir bardakta servis edilir.

Fakat demleme yöntemleri tamamen farklı olduğu için Moka Pot ile yapılan kahve espresso değil, espresso benzeri bir kahvedir.

AeroPress İle Yapılan Kahve Espresso Değildir!

Moka Pot gibi espresso yaptığına inanılan bir diğer kahve demleme ekipmanı da AeroPress‘tir. AeroPress’in çalışma prensibi Moka Pot’tan daha çok espressoya benzer.

AeroPres ile de kahve basınç yoluyla demlenir fakat bu basınç manuel olarak uygulanır. Uygulanan basınç, espresso makinelerinde olandan çok daha azdır, demleme süresi de daha uzundur.

Aynı zamanda kağıt filtre kullanılır. Bu da espressonun AeroPress kahvesinden daha zengin içeriğe sahip olmasını sağlar.

espresso kafein oranı

1 Shot Espresso Kaç Mg Kafein?

Espresso kafein oranı en yüksek kahve değildir.Bu da espresso hakkında yanlış bilinenlerlerden biridir.

Birçok kişi espressonun yoğun içeriğinden ve güçlü tadından dolayı diğer kahve türleri arasında en yüksek kafein oranına sahip olanlardan biri olduğunu düşünür.

Aslında bu bir yanılgıdır. 1 shot espresso 60-80 mg kafein içerir. 240 ml olarak servis edilen bir filtre kahvede ise 95-120 mg kafein vardır.

Espresso, mg başına daha fazla kafein içerse de, küçük porsiyonlarda tüketildiği için, diğer kahvelerin hacimleriyle kıyaslandığında daha az kafeine sahiptir.

Espresso Neden Az Konur?

Bir İtalyan içeceği olan espressonun küçük fincanlarda minik porsiyonlarla sunulması, genelde İtalyanların cimriliği olarak yorumlanır. Fakat bu espresso hakkında yanlış bilinenlerdendir ve durum bundan ibaret değildir.

Espresso kahvesine daha fazla su koymak, kahvenin içerisindeki odunsu tatların ve acı aromaların suya geçmesine neden olur. Espressoda alışık olduğumuz o tatlı lezzet bozulur.

Espressonun küçük fincanlarda az miktarlarda servis edilmesinin asıl nedeni budur. Fakat yine de daha fazla su ile daha büyük bir porsiyon içmek isterseniz, double espresso ya da lungo kahve denemeniz gerekir.

espresso

Espresso Sağlığa Zararlı Mı?

Espresso, bir kahve olarak vücuda faydası olan bir içecektir. Fakat içerdiği kafein nedeniyle sağlıklı kişiler tarafından bile dikkatli tüketilmesi gerekir.

Fazla miktarda tüketilen espresso, ani kafein yüklemelerine neden olabilir. Bu da kan basıncında ani bir artışa ve kalp çarpıntısına neden olabilir.

Aynı zamanda fazla kahve tüketimi mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Özellikle kalp ve diyabet rahatsızlığı olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

Bunların dışında, sağlıklı bir birey için dozunda tüketilen kahve, bir antioksidan kaynağıdır. Sinir sistemini düzenler ve ağrı kesici etkiye de sahiptir.

Espresso İsmi Nereden Gelir?

Espressonun kelime anlamı “espress” kelimesinden gelir. Bu kelime de “hızlı” anlamındadır. Aynı zamanda espresso “dışarı çıkmaya zorlamak” anlamına gelir.

Yüksek basınç ile suyun kahvenin içinden geçmesiyle elde edilen bir kahve olduğu için bu ismi almıştır.

Espresso Neden Acı Olur?

Espresso hakkında yanlış bilinenlerden biri de, kafein oranı çok yüksek olduğu için kahvenin acı olduğudur.

Espresso için çok ince çekilmiş kahve kullanılır. Dolayısıyla bu kahve demlendiğinde ortaya yoğun lezzetli, hafif acı ve yanmış tadını da hissettiren bir kahve çıkar.

Eğer kahve çekirdekleri daha kalın öğütülürse, bu da kahvenin su gibi, tatsız ve hafif olmasına neden olur.

Espresso

Espresso Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Vücuda alınan espressonun yaklaşık 20-40 dakika arasında etki göstermesi beklenir.

Espresso Etkisi Ne Kadar Sürer?

Espresso kahve, vücutta uyanıklık hissi yaratır, enerji verir. Bu etki ise kişiden kişiye değişmekle beraber 3-9 saat arasında sürebilir.

Bu nedenle uyku problemi yaşayanların uyku saatine yakın vakitlerde espresso tüketmemesi önerilir.

Günde Kaç Tane Espresso İçilebilir?

Espresso küçük porsiyonlarda servis edildiği için günde birkaç fincan içilebileceği kanısı yaygındır. Fakat bu espresso hakkında yanlış bilinenler arasındadır.

Gerek kafein oranı gerekse diğer içeriklerinden dolayı günde en fazla 1 fincan espresso içilmesi önerilir. Küçük porsiyonlarda olması yanıltıcı olamamalıdır çünkü oldukça güçlü bir kahvedir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir