fbpx
Tarifler

Lungo Kahve Nedir? 5 Adımda Yapılışı

Kahve dükkanları ve espresso makinelerinin sunduğu farklı espresso çeşitlerini takip etmek bazen zor olabilir. Bunlar arasında kafa karıştırıcı olanlardan biri de Lungo kahve.

Peki lungo nedir, nasıl yapılır? Bu yazımızda lungo hakkında soruları yanıtladık. Keyifli okumalar.

Lungo Kahve Nedir?

Lungo nedir? Espresso gibi, İtalya’da ortaya çıkan bir kahve. İsmi, İtalyanca’da uzun anlamına geliyor. Normal bir espressodan daha büyük bir hacme sahip olduğu ve daha uzun süre demlendiği için bu ismi almış.

Lungo kahve, aslında espresso bazlı kahvelerden biri. Fakat  yapılırken bazı aşamalar ve kullanılan kahve-su oranı farklılaşıyor.

Espresso Lungo Nedir?

Lungo kahve ne demek? Espresso lungo ne demek?  Lungo espresso, aslında sadece lungo olarak bilinen kahve ile aynı. Bazen Lungo coffee, bazen de lungo espresso olarak anılıyor. Bazen, “long shot” olarak da isimlendiriliyor.

Temelde, espresso yapım tekniğiyle yapıldığı ve espressoda kullanılan kahve miktarı kullanıldığı için bu isimle de biliniyor.

Lungo Kahve Nedir

Lungo Kahve Özellikleri

Lungo, daha fazla su ile yapılan bir espressodur. Normal bir espresso shot’tan daha büyük bir içecektir. Çünkü aynı miktarda öğütülmüş kahve ve daha fazla su kullanılarak yapılır.

Temelde Lungo kahvenin espressodan farkı da bu; demlerken kullanılan su miktarı ve demleme süresi. Single espresso shot için 7 g kahve 30 ml su ile yaklaşık 25-30 saniyede demlenir.

Fakat lungo için iki kat fazla su kullanılır. Su miktarının artması nedeniyle kahvenin demlenme süresi de bir dakikaya kadar uzayabilir.

Sonuçta ortaya çıkan kahve double shot espresso hacmindedir fakat tek farkı bu değildir.

Lungoyu demlemek için daha fazla su kullandığınızdan, tadı bir espresso veya ristrettodan çok daha hafiftir. Bununla birlikte daha acıdır.

Bunun nedeni, kahvede acılığa neden olan bileşenlerinin çoğunun ekstraksiyon işlemi uzadıkça ortaya çıkmasıdır. Lungo için daha uzun bir demleme süresi kullanıldığından tüm acı tatlar kahvenin içine dahil olur.

Tüm bunlarla birlikte, Lungo, sulandırılmış bir espressodan çok daha farklıdır. Demleme sırasında kahve daha fazla kimyasal işlem gerçekleştirdiğinden lezzet profili de değişir.

Normal espresso çekimleri genellikle 30 ml iken, bir lungo 45-60 ml arasında değişebilir.

Normal bir espresso 25-30 sn arasında çekilirken, lungonun çekilmesi 40 sn ila 1 dakika arasında sürebilir. Espresso ile karşılaştırıldığında, lungo biraz daha fazla kafein içerir.

Lungo Nasıl Yapılır?

Lungo Nasıl Yapılır

Mükemmel bir espresso yapmanın sırrının espresso makinesinde olduğu gibi, gerçek bir lungo kahve de espresso makinesi ile yapılır. Şimdi diğer malzemelere bakalım.

Malzemeler

  • Espresso makinesi
  • 7 g kahve
  • Kahve Öğütücü
  • Fincan
  • Filtrelenmiş su

Lungo Kahve Nasıl Yapılır?

Şimdi de, espresso lungo nasıl yapılır ona bakalım.

  1. İlk olarak kahve çekirdeklerini espresso için öğüttüğünüz dereceden biraz daha kaba öğütün. Lungo için genellikle Arabica ve Robusta harmanları kullanılır. Fakat siz, sevdiğiniz bir kahve çekirdeği kullanabilirsiniz.
  2. Ardından öğüttüğünüz kahveyi portafiltreye doldurun.  Kahveyi sıkıştırın ve espresso makinesine yerleştirin. Dengeleme ve sıkıştırma, demleme işlemi sırasında suyun eşit dağılımını sağlamaya yardımcı olur.
  3. Portafiltreyi yerine kilitleyin ve grup başlığının altına bir kahve fincanı yerleştirin. Makineyi çalıştırın ve lungo için en az 40 saniye en fazla 1 dakika arasına demleme yapın.
  4. Eğer makinenizde “long brew” ya da “double shot” düğmesi varsa onu kullanabilirsiniz.
  5. Süre dolduğunda Lungo kahveniz hazır. Afiyet olsun!

Lungo Kahve Nasıl Yapılır

Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi, lungo hakkında merak edilen soruları cevaplayalım.

Lungo Ne Demek?

“Lungo” kelimesi İtalyanca’da uzun anlamına gelen bir kelimedir.

Lungo Nasıl Bir Kahve?

Espressonun daha fazla su ile yapılmış hali. Espressodan biraz daha fazla acı ve kafein oranı daha yüksek.

Lungo Kahve Tadı Nasıl?

Lungo, espressodan daha hafif bir tada sahiptir, ancak çikolata, fındık ve karamelin tatları daha belirgindir.

Espressodan daha dumanlı ve daha kavrulmuş tatlara sahiptir. Espressodaki kadar yoğun kahve tadı olmasa da, daha acı bir lezzeti vardır.

Lungo Kahve Acı Mı?

Evet, espressodan daha acı lezzeti olan bir kahvedir. Bunun nedeni, daha fazla su kullanımı ile demleme süresinin artmasıdır.

Kahve, daha uzun süre sıcak suya maruz kaldığında, içeriğindeki acı aromaları da bardağa bırakır.

Lungo Kahve Kalori

Lungo genellikle 6 kaloridir.

Lungo Kahve Kafein Oranı

Lungo kahvenin 75-90 mg kafein içerdiği bilinmektedir.

Lungo Kaç Ml?

45-60 ml arasında değişir.

Lungo Nasıl Okunur?

Lungo, “lung-go” olarak telaffuz edilir.

Lungo Espresso Farkı

Lungo, espresso yapımında kullanılan aynı miktardaki kahvenin, espressonun iki katı kadar suyla demlenmesiyle yapılır. Yani, espressonun daha sulu bir çekimidir. Espresso ve lungo farkı budur.

Lungo İle Americano Aynı Şey Mi?

Hayır. Lungo Americano farkı şudur: Americano için, espresso hazırlandıktan sonra içerisine sıcak su eklenir. Lungoda ise sıcak su, kahvenin üzerinden daha uzun süre akar.

Lungo ve americano farkı; lungo, Americano’dan daha küçük bir miktarda olur fakat daha acı bir tada sahiptir.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir