fbpx
İyi BilgiTarifler

En Popüler 7 Espresso Bazlı Kahve

Espresso, dünyada en çok tüketilen kahve çeşitlerinden biri. Peki, en çok sevilen ve tercih edilen espresso bazlı kahveler neler?

En Çok Tercih Edilen Espresso Bazlı Kahveler Nelerdir?

Dünyanın hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz, bir kahve dükkanına gittiğinizde mutlaka sipariş edebileceğiniz espresso bazlı kahvelere ve özelliklerine bakalım.

1. Espresso

evde espresso nasıl yapılır

Dünyadaki birçok kahve çeşidinin temelini oluşturan kahve espresso. Aslında, bir kahve türünden çok bir kahve demleme yöntemi.

Bu yöntemde, 7-10 gr arasında çok ince çekilmiş kahve çekirdekleri 90 derece sıcaklıktaki 25 ml su ile, 9 bar gibi yüksek bir basınç altında demlenir. Bu yöntem ile elde edilen kahve espressodur.

Genellikle 30 ml olarak küçük porselen bardaklarda servis edilir. Adı ise İtalyanca’da “hızlı” anlamına gelir. Single espresso shot olarak da bilinir.

Tadı, acıdır. Fakat bunun yanında içeriğindeki yoğun aromatiklerden dolayı biraz da tatlıdır.

2. Americano

Americano

Espresso bazlı kahvelerden Americano, espressonun sulandırılmış halidir. Fincanın 3’te 2’si sıcak su ile doldurulduktan sonra üzerine 1 çekim espresso ilave edilmesiyle elde edilir. 15 mililitrelik fincanlarda servis edilir.

Su oranı daha fazla olduğu için, espresso ile aynı kafein oranına ve besin değerlerine sahip olsa da, daha büyük bir hacme ve daha hafif bir tada sahiptir.

Lungo ile karıştırılmamalıdır. Americano için, demlenmiş espressoya sıcak su eklenip seyreltilirken, Lungo için demleme esnasında iki katı kadar su kullanılır.

3. Macchiato

Latte Art Nasıl Yapılır

Macchiato da espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir. Yine İtalya menşeili olan bu kahve “lekeli” anlamına gelir. Kahvenin içerisine eklenen süt üzerinde lekeler bıraktığı için, oluşan görüntü kahveye bu ismi vermiştir.

Macchiato için az miktarda buharda pişirilmiş sıcak sütle 1 shot espresso kulanılır. Dolayısıyla tadı espressodan daha hafiftir. Genellikle 85-100 ml arasındaki fincanlarda servis edilir.

4. Latte

Evde Latte

Özellikle Türkiye’de en çok tüketilen espresso bazlı kahvelerden biri latte. 1 shot espressoya süt köpüğü ve buharda pişirilmiş süt eklenerek hazırlanır. Servis boyutu oldukça büyük olduğu için, tadı da bir o kadar hafiftir.

Çoğunlukla cam bardaklarda ya da porselen fincanlarda servis edilir. Üstelik bu kahveyi süsleme sanatına da Latte Art denir.

Aynı zamanda bu kahvenin soğuk versiyonu da yaz aylarının en sevilen espresso bazlı soğuk kahveler arasında.

5. Cappuccino

Cappuccino

Genellikle Latte ile arasındaki farkın ayırt edilmesi zor olan espresso bazlı kahvelerden biri cappuccino. Farkı, kullanılan köpük miktarı ve süsleme yönteminde olur.

Cappuccino genellikle 1 ya da 2 shot espresso kullanılarak yapılır. Kahvenin üzerine eşit oranlarda (genellikle 60 ml) buharda pişirilmiş süt ve süt köpüğü ilave edilir. Üzerine de çikolata parçacıkları ya da çikolata tozu eklenir.

İtalya’da özellikle kahvaltılarda tercih edilen bir içecek. Genellikle 180-130 ml fincanlarda servis edilir. Tercihe göre latte art uygulanabilir.

6. Flat White

Flat White

İtalya dışında bir yerde geliştirilen espresso bazlı kahvelerden biri flat white. Ortaya çıktığı yerin Yeni Zelanda ve Avustralya olduğu bilinir.

Tarifi, cappuccinoya benzer. Farklı olarak köpük tozu ya da çikolata tozu eklenmez. Fakat yine de kremalı bir tada sahip olur. Bunu sağlamak için de buharda pişirilmiş süt fincana kahveden önce konur.

Genellikle 1 shot espresso ve 120 ml süt ile yapılıp 180 ml bardakta servis edilir.

7. Mocha

Mocha

Hem kahve hem de sıcak çikolata arasında bir tada sahip olan Mocha, en yumuşak espresso bazlı kahvelerden biri.

1 shot espresso, 60 ml çikolata tozu, 90 ml buharda pişirilmiş süt ve krema/köpük ile yapılır. 180-245 ml bardaklarda servis edilir.

İçerisindeki çikolata tozu, süt ve süt köpüğü üçlüsü espressonun acı tadını kırar ve asiditesini düşürür. Bu da oldukça yumuşak ve tatlı bir kahve ortaya çıkarır.

Sıkça Sorulan Sorular

Espresso İçin Hangi Kahve Kullanılır?

Espresso için genellikle Arabica ve Robusta çekirdeklerinin karışımı kullanılır. Fakat herhangi kaliteli bir kahve çekirdeği ile de espresso yapılabilir.

Single Espresso Shot Nedir?

30 ml olarak servis edilen espresso, single espresso shot olarak isimlendirilir. Genellikle 7-10 g arasında kahve ve 25 ml su kullanılır.

9 bar basınç altında yaklaşık 30 sn içerisinde çekilir ve içine herhangi bir ekleme yapmadan tüketilir. Çok yoğun bir kahve olduğu için yanında su ile servis edilir.

1 Shot Espresso Kaç Ml?

1 shot espresso 25-30 ml arasında değişiklik gösterebilir.

Double Espresso Shot Nedir?

1 shot espressonun kahve ve su miktarının 2 katına çıkarılması ile double shot espresso elde edilir.

Genellikle 14-20 g kahve ve 50-60 ml su kullanılır ve espresso demler gibi demlenir. 25-30 saniye içerisinde hazırlanır.

Double Espresso Shot Kaç Ml?

Double espresso genellikle 60-70 ml arasında değişir.

Espresso İle Americano Aynı Mı?

Hayır, Americano, espressonun sıcak su ile seyreltilmiş halidir. Espresso hazırlandıktan sonra, içerisinde espresso’nun 2 katı kadar sıcak su eklenerek Americano elde edilir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir