fbpx
Tarifler

Latte Nedir? Nasıl Yapılır?

Latte, dünyanın her yerindeki kahve dükkanlarında sunulan ve her ülkede sevilen bir içecek. Hafif kahve tadı ve kremsi aromasıyla koyu kahve tiryakilerinin bile tercih ettiği bir çeşit.

Buna rağmen pek çok insan Latte’nin tam olarak ne olduğunu, nasıl yapıldığını, besin ve kalori değerlerini bilmiyor. Tüm bunların cevaplarına beraber bakalım.

Latte Nedir?

Latte kahve nedir? Caffè Latte olarak da bilinen bu içecek, aslında bir köpük tabakası ile servis edilen sütlü kahve. Temelde İtalyan menşeili espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri.

latte nedir

İnsanlar yüzyıllardır kahve ve sütü birleştirdiği için Latte’nin ilk üretim tarihi belli değil. Ancak 17. yüzyıldan beri Avrupa mutfağının bir parçası. Bugün bilinen ve sevilen ipeksi içeceğin 1980’lerde, Seattle, Amerika’dan geldiği düşünülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün tüketilen 400 milyon fincan kahvenin milyonlarcası bir Latte çeşidi.

Bir İtalyan Klasiği…

Latte İtalya’da evde, kahvaltılarda tüketiliyor. Genelde evlerde yapılırken Moka Pot ile espresso demleniyor. Ardından ısıtılmış süt bardağa ekleniyor.

Uluslararası yayılmış olan tarifin aksine, İtalyanlar her gün tükettikleri bu kahvenin orijinalinde sütü köpürtmüyor. Ayrıca içine biraz da şeker ekliyorlar.

Latte Nasıl Yapılır?

Lafe latte nasıl yapılır? Bir ya da iki shot espresso, buharda pişirilmiş kahve ve üzerine ince bir tabaka süt köpüğü eklenerek yapılıyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde estetik olarak da hoş görünen, pürüzsüz bir dokuya sahip, dengeli bir sütlü kahve elde ediliyor.

Süt tüketmeyenler, soya ya da yulaf siti, badem ya da hindistan cevizi sütü kullanabilirler.

Burada kullanılan süt, yoğun, konsantre ve aromalı bir kahve olan espresso ile uyum sağlaması için buharda pişiriliyor. Böylece kadifemsi ve kremsi bir doku oluşuyor ve kahve ile tat uyumu sağlanıyor.

Sütü köpürtmek için genelde espresso makinelerinin buhar çubukları kullanılıyor.

Genele 2 ons (60 g) espresso, 3 ons (90 g) buharda pişirilmiş süt kullanılıyor.

İngilizce “latte” kelimesi, İtalyanca “caffe latte”nin kısaltılmış hali. Diğer ülkelerde, içecek genellikle “café au lait” (Fransızca) ve “sütlü kahve” anlamına gelen “cafe con leche” (İspanyolca) olarak adlandırılıyor.

Şimdi detaylarıyla adım adım yapımına bakalım.

latte tarifi

Latte İçindekiler

 • Espresso (tercihe göre 1 ya da 2 shot)
 • Süt
 • Süt kabı
 • Buhar çubuklu kahve makinesi
 • Bardak

Latte Tarifi

 1. Bardağa espresso kahveyi dökün.
 2. Süt kabının içine sütü koyun.
 3. Kahve makinesinin buhar kolunu çalıştırın ve sütü buharda pişirin.
 4. Sütü köpürttükten sonra büyük hava kabarcıklarını yok etmek ve sadece mikro köpükleri geride bırakamak için süt kabını sallayın ya da hafifçe tezgaha vurun.
 5. Köpüklü sütü yüksek bir konumdan espresso’nun üzerine ilave edin.
 6. Sütü dökmeye devam ederken aşağı doğru indirin.
 7. Döktükten sonra sert köpük kısmının da bardağa aktarıldığından emin olun.
 8. Son olarak, kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz! Afiyet olsun!

Latte, espresso, cappuccino ve buzlu kahvelerle birlikte Amerika’nın en büyük dört kafein ürünü arasında.

Latte Yapımı İpuçları

 • Bu kahveye çok fazla köpük eklememek gerekiyor. Köpük, ince bir tabaka halinde olmalı.
 • Kahvenin soğumaması için, espresso kahveniz hazırlanırken sütü köpürtebilirsiniz.
 • Süt, bu kahvenin 2/3’ünü oluşturuyor. Bu yüzden köpürtme aşamasının çok önemli olduğunu unutmayın.
 • Süt kabının ya da sürahisinin yalnızca 3’te 1’ini sütle doldurun. Bunun nedeni, kabın içinde sütün genleşmesi için yeterli alan olması gerekmesi.
 • Sütün içine buhar kolunu ilk kez koyarken, önce sütün yüzeyinin hemen altına yerleştirin. Birkaç minik köpürtme işleminin ardından sürahiyi birkaç santim yükselterek, buhar çubuğunun daha derine girmesini sağlayın.
 • Buhar çubuğunu dairesel hareketlerle süt içerisinde dolaştırın.
 • Sütü buharda pişirip köpürtürken, sütün çok ısınmamasına ve tadının kaybolmamasına dikkat edin.
 • Sütü espresso kahveye eklerken yukarıdan dökmeye başlayın ve döktükçe kabı alçaltın. Böylece kalın köpük tabakası yukarıda kalabilir.

Latte, tartışmasız dünya çapında en popüler kahve türlerinden biri. Ticari hayatına ABD’de başladı ve 1980’lerde ün kazandı. Bugün milyonlarca Amerikalı için artık günlük rutinlerinin çok önemli bir parçası. Türkiye’de ise en sık tüketilen kahveler arasında.

Sıkça Sorulan Sorular

latte yapımı

Latte Kaç Kalori?

Cafe latte kaç kalori? 355 ml (tall) Latte 210 kaloridir. 10 g yağ, 11 g karbonhidrat ve 11 gram protein içerir. Latte kalori oranı, içerisine eklenen malzemelere göre değişiklik gösterebilir.

Latte Kafein Miktarı

1 shot espresso ile yapılan tarifler 64 mg kafein içerir.

Latte Kaç Shot Espresso Kullanılarak Yapılır?

Latte kahve için tercihe göre 1 ya da 2 shot espresso kullanılır.

Latte Şekerli Mi?

Kafe ve restoranlarda çekersiz olarak yapılır. İtalyan kahvaltılarında yapılan çeşitleri genelde şekerli yapılır. Yine de ülkeden ülkeye tarifler değişebilir.

Latte Ne Demek?

Terim, İtalyancada “caffelatte” kelimesinden geliyor. Kelimenin tam anlamı ise “kahve ve süt”.

Latte Bardağı Kaç Ml?

İtalya dışında klasik olarak 140 ml bardaklarda ya da bir fincanda servis ediliyor.

Cafe Latte Şekerli Mi?

Latte genellikle şekersiz olarak yapılıyor. Fakat içerisine eklenen sütün buharda pişirilmesi, sütün kendi içerisinde bulunan şekeri açığa çıkardığından, diğer espresso bazlı kahvelere göre latte daha tatlı oluyor.

latte nedir

Latte Art Nedir?

Kahve hazırlanırken, espresso üzerine dökülen mikro köpüklere, kahve yüzeyinde desen ya da tasarım oluşturulması amacıyla şekil verilmesiyle yapılan bir kahve hazırlama yöntemi. Sütün köpürtme işleminden sonra aldığı kıvam bu işlemi kolaylaştırıyor.

Latte art yapmanın bir diğer yolu da, köpüğün üst tabakasına yine süt köpüğü kullanarak basit çizimler yapmak. Aynı işlem, Cappuccino, sıcak çikolata ya da süt köpüğü içeren benzer içecekler için de yapılabiliyor.

Late art, kahve severlerin oldukça sevdiği ve latte yapımına eş anlamlı kabul edilen bir işlem.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir