fbpx
İyi Bilgi

Kahve Çeşitleri Nelerdir? İsimleri ve Özellikleri

Kahve çeşitleri ve içerikleri, arasında karar vermenizi neredeyse imkansız hale getirebilecek kadar çok. Latte, Americano, Mocha, Espresso, filtre kahve ve Cappuccino adını sıklıkla duyduğumuz kahveler arasında.

Fakat bunların birbirinden tam olarak hangi noktada ayrıldığını öğrenmek istiyorsanız, kahve çeşitleri ve özellikleri rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kahve Çeşitleri ve İsimleri – Kapsamlı Rehber

Temelde üçe ayrılan dünyadaki kahve çeşitleri; Espresso bazlı kahveler, çözünebilir kahve ve filtre kahveden oluşuyor.

Yani aslında tüm kahve çeşitleri bu üç ana kahvenin tatlandırılması, süt ve şuruplarla aromalandırılması ile oluşuyor. Tümünde kullanılan kahve çekirdeği çeşitleri ise Arabica ve Robusta.

Şimdi kahve çeşitleri isimlerine ve özelliklerine bakalım.

Espresso

espresso

Kahve çekirdekleri Espresso yapmak için kullanıldığında daha ince öğütülür. Aynı zamanda bu kahve türü daha yüksek bir kahve-su oranına sahiptir.

İnce öğütülen ve sıkıştırılan kahve, 90 derece su ile, 9 bar basınçla birlikte 30 saniye demlenir. Ortaya daha konsantre bir sıvı olarak Espresso çıkar.

Bu kahve Latte ve Cappuccino gibi popüler kahve çeşitlerinin de ana bileşenlerinden biridir. Short Black olarak da bilinen Espresso 1 shot olarak, 30 ml fincanlarda servis edilir. Kapsül kahve çeşitleri ile kahve makinalarında da hazırlanabilir. Sert kahve çeşitlerinden biridir.

Filtre Kahve

Filtre Kahve

Öğütülmüş kahvenin, kağıt ya da metal filtre aracılığıyla sıcak su ile demlenmesiyle elde edilen bir kahve türü. Dünya üzerinde en çok tüketilen kahve çeşitlerinin başında gelir. Süt, krema ve şeker ilave edilerek farklı alt türleri oluşturulur.

Çözünebilir Kahve – Instant Kahve

Çözünebilir Kahve

Sıcak suda tamamen çözünen, kimyasal kahve. Granül kahve olarak da bilinir. Birçok endüstriyel süreçten geçmesinden kaynaklı olarak doğallığını kaybetmiştir.

Espresso Kahve Çeşitleri ve Özellikleri

Double Espresso – Doppio

Double espresso, İtalyancada double anlamına gelen Doppio olarak da bilinir. Oldukça konsantre ve güçlü bir içecektir. 2 shot Espresso 90-120 ml fincanlarda servis edilir.

Red Eye

Red Eye

Standart kahveye daha fazla kafein eklenmesiyle elde edilir. 1 shot Espresso’ya 180 ml filtre kahve eklenerek hazırlanır. 240 mililitrelik kupalarda servis edilir.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Black Eye

Kahve çeşitleri arasında, Red Eye kahvenin iki katı Espresso içerir ve kafein oranı çok yüksektir. 240 ml kupalara hazırlanır. 2 shot Espresso ve fincanın geri kalanı kadar filtre kahve eklenir.

Americano

Sıcak suyla seyreltilmiş Espresso. 3 ölçek suya 1 ölçek Espresso eklenerek yapılır. 150 ml fincanlarda sunulur.

Long Black

Americano’ya benzer bir kahve. Yeni Zelanda ve Avustralya’da ortaya çıkmıştır. 2 shot Espresso’ya 90 ml sıcak su eklenir.

Macchiato

Macchiato

Kelime anlamı İtalyancada “lekeli” şeklindedir. Buharda pişirilmiş süt ya da süt köpüğü içerir. Tercihe göre tatlandırıcı şurup ilave edilir. 1 shot Espresso’ya 1-2 çay kaşığı buharda pişirilmiş süt eklenir. 90 ml Espresso fincanlarında servis edilir.

Long Macchiato

Kahve çeşitleri arasında, Macchiato’nun daha uzun bir bardakta servis edilen hali. 2 shot Espresso’ya 2-4 çay kaşığı buharda pişirilmiş süt ilave edilir. 150 ml bardaklarda sunulur.

Cortado

Cortado

Kökeni İspanya’ya dayanan bu kahve çeşidi, asitliği azaltmak için eşit oranda Espresso ve buharda pişirilmiş sütten yapılır. Çok az köpük içerir. 1 shot Espresso’ya 30 ml ılık süt ve 1 cm süt köpüğü ilave edilerek 150 ml bardaklarda servis edilir. Tatlı kahve çeşitlerinden biridir.

Cappuccino

Kahve çeşitleri arasında Latte’ye benzeyen yine Espresso bazlı bir kahve türü. Eşit oranda Espresso, buharda pişirilmiş süt ve süt köpüğü ile yapılır. İtalya’da kahvaltılarda tüketilir.

1-2 shot Espresso, 60 ml buharda pişirilmiş süt ve 60 ml süt köpüğü ile hazırlanır. İsteğe bağlı olarak çikolata tozu ilave edilir ve 180-240 ml Cappuccino fincanlarında servis edilir.

Flat White

Flat White

Flat White kahvenin kökenleri Avustralya ve Yeni Zelanda’ya dayanır. Latte gibi, bu içecek de Espresso ve sütten oluşur, ancak Espresso-süt oranı daha yüksektir.

Ayrıca baristalar sütü buharda pişirirken kaynatırlar ve daha kadifemsi bir doku oluştururlar. Köpük tabakası içermez. 1 shot Espresso ve 120 ml buharda pişirilmiş süt ile hazırlanır. 180 ml cam bardakta servis edilir. Sıcak kahve çeşitlerinden biridir.

Cafe Latte

Kahvenin asitliği ve acılığı süt ile azaltılır. Kahve dükkanlarında vanilya, çikolata gibi aromalarla çeşitlendirilmiş türlerini de görmek mümkün.

Latte kahve çeşitlerinde aynı zamanda süt yerine yulaf sütü de kullanılabilir. 1 shot Espresso’ya 240-300 ml buharda pişirilmiş süt ve 1 cm süt köpüğü eklenir. 420 ml cam bardakla sunulur.

Mocha

Mocha

Latte’nin içine kakao, eritilmiş çikolata ya da çikolata şurubu katılarak tatlandırılmasıyla yapılır. Çikolata tozu veya şurubu ona zengin ve kremsi bir tat verir ve Espresso’nun asitliğini azaltır.

1 shot Espresso, 30-60 ml çikolata şurubu ya da tozu, 30-90 ml buharda pişmiş süt ve 2-3 cm süt köpüğü ya da krem şanti eklenerek hazırlanır. 120-240 ml kahve fincanına koyulur.

Viyana Kahvesi

Viyana’nın birkaç çeşidi vardır, ancak en yaygın kahve çeşitlerinden biri olarak iki malzemeyle yapılır: Espresso ve krem ​​şanti. Krem şanti, kremsi bir doku sağlamak için süt ve şekerin yerini alır. 1-2 shot Espresso’ya 60 ml krem şanti eklenir.

Affogato

Affogato

Tatlı bir kahve çeşididir affogato kahve. Espresso ve vanilyalı dondurma ile yapılır. 1-2 shot Espresso ve 1 top vanilyalı dondurma kullanılır. 150-210 ml tatlı bardaklarında servis edilir.

Marocchino

Marocchino

Marocchino, derin renklerin, kremsi kıvamların ve yoğun tatların ilham verici bir bileşimi. Altta çikolata, ortada kahve ve süt ve üstte kadifemsi kremadan oluşur. 1 shot Espresso, 10-15 ml sıcak çikolata, 25 ml süt ve üzerine serpilen kakao tozu ile servis edilir.

Palazzo

Anavatanı İtalya olan, Güney Kaliforniya’da çok meşhur olan bir kahve çeşidi. 2 shot Espresso kahvesinin Moka Pot’ta demlenmesiyle yapılır.

Granita de Cafe

Espresso ile hazırlanan soğuk kahve çeşitleri arasında Granita de Cafe. Espresso’ya çırpılmış krema eklenerek servis edilir.

Farklı Kahve Çeşitleri

Cold Brew

Cold Brew

Soğuk demleme olarak da bilinen Cold Brew, son on yılın en büyük kahve trendlerinden biri. Öğütülmüş kahvenin oda sıcaklığında ya da soğuk suda yavaş yavaş demlenmesiyle elde edilir.

Tadı, sıcak demlenen filtre kahveden daha yumuşak ve daha az acı olur. Dolayısıyla daha az kafein içerir.

Nitro Cold Brew

Kahve çeşitlerinden biri olan Cold Brew kahvenin nitrojen ile zenginleştirilmesiyle Nitro Cold Brew elde edilir. Köpüklü, bira benzeri bir görünüme sahiptir.

Frappe

Frappe

Hazır kahveye soğuk su eklenerek hazırlanır. Karıştırılarak köpürtülür ve süt ilave edilir. 2 Tatlı kaşığı granül kahve, 3 yemek kaşığı soğuk su, şeker, buz ve bardağı dolduracak kadar süt ilave edilerek hazırlanır. İsteğe bağlı olarak dondurma ya da krema da ilave edilir.

Ristretto

Espresso’ya benzer bir yöntemle demlenir. Öğütülmüş kahvenin içinden basınçlı su geçirilir. Ancak, su miktarının yarısını kullanılır. Kahve çeşitleri arasında daha kısa demleme döngüsüne sahiptir. Bu yüzden daha konsantre ve daha koyu bir kahve ortaya çıkar.

Cafe au Lait

Kahvedeki farklı lezzetleri ortaya çıkarmak için taban malzemesi olarak Espresso yerine filtre kahve kullanılır. Buharda pişmiş süt yerine kaynamış süt ilave edilir. 150 ml French Press’te hazırlanmış filtre kahve ve 150 ml kaynamış süt kullanılır. 360 ml kahve kupasında servis edilir.

Iced Coffee – Buzlu Kahve

Iced Coffee

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaz aylarındaki en popüler kahve çeşitlerinden biri. Bölgeden bölgeye tarifler farklılık gösterir. Bazen süt yerine su kullanılabilir. Ya da isteğe bağlı olarak tatlandırıcı şuruplar eklenebilir. 60 ml drip kahve ya da Espresso’ya 120 ml buz, 120-180 ml süt ya da su eklenir. 420 ml cam bardakla sunulur.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi

Pişirme ve servis tekniği ile kahve çeşitleri arasında farklılaşan, kültürel bir kahve. Kahve çekirdekleri bu kahve çeşidine has bir şekilde öğütülür. Kendi özel fincanı ile telvesi, yanında lokumu ve suyu ile servis edilir.

Caffe Misto

Filtre kahve ile hazırlanan, hafif içimli bir içecek Misto kahve. %50 filtre kahve ve %50 sıcak süt ile hazırlanır. 120 ml fincanlarda servis edilir.

Mazagran

Mazagran

Dekoratif ve farklı kahve çeşitlerinden biridir. Kahveye limon ve su eklenerek servis edilir. Dekoratif bir sunuma sahiptir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×
Test

Türk Kahvesi Kültürü Testi