Tarifler

Nitro Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk kez 2012 yılında icat edilen nitro kahve, artık birçok zincir kafede satılan trend kahve çeşitleri arasında. Peki nitro kahve nedir? Onu diğerlerinden ayıran özellikleri, tarifi, tadı ve faydalarını beraber inceleyelim.

Nitro Kahve Nedir?

nitro kahve nedir

Nitro cold brew ya da fıçıda kahve olarak da bilinen nitro kahve, renksiz ve kokusuz bir gaz olan nitrojen ile demlenmiş bir soğuk kahvedir. Gazlı içeceklerde olduğu gibi, burada da gaz, soğuk bir içecek olan kahvenin içine basınçlı bir valf yardımıyla bırakılır. Ortaya kremsi bir doku ve kabarcıklı bir kahve çıkar. Biraya benzer bir şekilde fıçıya bağlı bir musluktan servis edilebilir.

Cold brew yöntemi ile 16-18 saatte demlenen filtre kahve, normal orandan daha yoğun olarak hazırlanır. Ardından içine nitrojen gazı enjekte edilir ve ortaya nitrojenli kahve çıkar. Bu kahveyi elde etmek için mutlaka bir nitrojen musluğuna ihtiyaç vardır. Küçük deliklere sahip olan bu basınçlı musluk, gazı kahvenin içerisinde kremsi bir etki yaratacak şekilde serbest bırakır.

İlk olarak 2012 yılında Austin, Teksas’ta deneysel olarak üretilmiştir. Ardından ABD’nin farklı şehirlerine ve dünyaya yayılmıştır.

Nitro Kahve Nasıl Yapılır? Tarifi

Nitro Kahve Nasıl Yapılır

Nitro kahve, evde yapmak için oldukça pahalı bir kahve çeşidi. Fakat doğru ekipmanlara sahip olduğunuzda basit bir demleme aşamasına sahip. Özellikle bazı markaların nitro kahve için tüm ekipmanları içeren kitleri bulunuyor.

  1. İlk olarak cold brew yöntemiyle kahve demleyin de en az 16 saat boyunca kahvenin demlenmesini sağlayın.
  2. Diğer aşama için bir bira fıçısı ya da benzer bir kaba ihtiyacınız var. Kahvenin üçte biri kadar nitrojeni, kahve ile birlikte fıçının içine doldurun ve ağzını kapatın.
  3. En az 12 saat beklemelisiniz. Ardından fıçıdaki musluğu kullanarak kahveyi tüketebilirsiniz.

Nitro kahve deneyenlerin bir çoğu, süt eklemek yerine bu içeceğin doğal kremalı halini ya da buz ilave edilmiş halini tüketmeyi seviyor. Fakat tatlı sevenler için krema, vanilya ya da şeker eklemek de mümkün.

Nitro Kahve Özellikleri, Tadı Nasıl?

Nitro Kahve Özellikleri

Çoğunlukla cold brew kahvenin özelliklerini taşır. Pürüzsüz, yumuşak, temiz bir kahvedir.

Soğuk demleme tekniği ile üretildiği için asidite oranı düşüktür. Bu özelliği kahve içmek isteyen fakat mide sıkıntıları yaşayan kişiler için faydalıdır ve bu kişiler daha rahat kahve tüketilebilir.

Nitrojen gazı sıvılarda ve karbondioksitte çözülmez. Bu nedenle nitrojen eklenmiş herhangi bir sıvıdaki kabarcıklar çok daha küçüktür ve ağızda ipeksi bir his yaratır. Özellikle köpüklü, lezzetli bir kahve içmek isteyen fakat süt ya da kremanın kalorisini almak istemeyenlerin tercihidir. Çünkü bu sütlü malzemelerin kahveye verdiği tat ve görüntü, nitrojen gazı ile sağlanabilir ve ortaya daha az yağlı, daha kalorisiz bir kahve çıkar. Aynı zamanda süt ürünleri kullanmadan onların hissiyatını yarattığı için iyi bir vegan kahve seçeneğidir.

Standart kahvelerden daha az su içerir ve daha yüksek bir kafein oranına sahiptir. Normal drip kahveden %30 daha fazla kafein içerir. Böylece antrenmanlardan önce iyi bir canlandırıcı içecek alternatifidir.

Nitrojen, kahvenin asitliğini ve acılığını bir miktar azaltır. Bu da, kahve sevmeyenler için bile lezzetli bir deneyim sunar.

Özetle;

  • Asiditesi az
  • Kolay sindirilebilir
  • Nitrojen gazı sayesinde içinde süt olmamasına rağmen bardakta krema dokusu ve tatlı bir his
  • Kafein oranı yüksek
  • Tadı yumuşak
  • Acı tadı daha az
  • Daha kolay içimli ve daha az kalorili

Nitro Kahve Faydaları

Nitro Kahve Faydaları

Nitro kahve, normal kahveye daha sağlıklı bir alternatif olarak özellikle sporcular tarafından tercih edilir. Bunun asıl nedeni, nitrojen ile demlenen kahvenin hem doğal bir tatlılık hem de kremsi doku vermesidir. İçeriğinde şeker olmamasına rağmen nitrojen köpükleri şekerli bir algı verir.

Bazı araştırmacılar, içeceğin içerisindeki nitrojen gazının, kafeinin vücutta daha hızlı işlenmesine yardımcı olduğunu düşünüyor. Bu da kafeinin etki süresinin daha kısa olması demek.

Nitro Kahve Alkollü Mü?

Hayır, nitro kahvenin içinde alkol bulunmaz. Nitrojen, bazı biraların yapımında da kullanıldığı için insanlarda bu algı oluşsa da aslında üretim tarzları ve nitrojenden başka ortak noktaları yoktur. Nitro kahvenin biraya benzetilmesinin bir diğer nedeni de bazen bu kahvenin bira gibi musluktan servis edilmesidir.

En Son Yazılar
Tarifler

Galao Kahvesi Nedir? 

Portekiz kahvesi olarak da bilinen Galao kahvesi, aslında espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir. Dörtte biri espresso kahve, dörtte üçü köpürtülmüş süt ilave…
Tarifler

Evde Soğuk Kahve Yapımı: 7 Farklı Tarif

Yaz sıcağından bunalmış ya da kış ortasında da soğuk içecekler tüketmeyi seviyor olabilirsiniz. Her halükarda soğuk kahve içmek için bir kafeye gitmeye…
Tariflerİyi Bilgi

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso seviyorsanız, bir espresso makinesi evde işinizi kolaylıkla görecektir. Fakat iyi bir espresso kahve için bir makinenizin olmasına gerek yok. Evde espresso…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.