fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Misto Kahve Nedir? 4 Adımda Nasıl Yapılır?

Birçok kişi tarafından caffe misto ya da cafe au lait olarak bilinen misto kahve, aslında sütlü bir kahve çeşidi. Filtre kahve lezzetini bir adım daha öteye götüren bu deneyim hakkında merak edilenleri tek tek listeledik.

Misto Kahve Nedir? Caffe Misto Nedir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Misto nedir? Basitçe anlatmak gerekirse misto, eşit miktarda demlenmiş filtre kahve ile ısıtılmış sütün karışımından oluşur.

Özellikle tüm dünyaya yayılan zincir kahve dükkanlarında bilinen bu kahve, caffe misto ya da cafe au lait olarak da isimlendirilir. Latte’ye benzese de birkaç önemli nokta ile ondan farklılaşır.

Kahvenin görünümünde genelde üstte bir miktar köpük vardır. Bu bazen sadece ısıtılmış süt yerine buharda pişirilmiş ve köpürtülmüş kahve kullanıldığı anlamına gelebilir.

Tarifler baristadan baristaya değişse de, temel malzemeler her zaman aynıdır: Demlenmiş kahve ve ısıtılmış süt. Bu yüzden bir dükkanda siparişinizi verirken, içeceğinizin istediğiniz oranda karıştırıldığından emin olun.

Misto Kahve Ne Demek?

Misto ne demek? “Misto” kelimesi İtalyanca “karışık” demektir. Misto kahve ise “karışık kahve” anlamına gelir. Kelimenin Rumencedeki anlamı ise “iyi, güzel, hoş” şeklindedir.

Caffe Misto Tarihi

Caffe Misto

Süt ve kahve kombinasyonunun kökeni kaynaklara göre Çin’e dayanır. İlk kez 1660’lı yıllarda Çin büyükelçisi Johan Nieuhof tarafından sütlü kahve denendiği kaydedilmiştir.

Bunun yanında bir kafede sütlü kahve yapılması ise Viyana merkezli, Polonyalı bir dükkan sahibine ithaf edilir.

Misto kahve tarihi tam olarak bilinmese de, “cafe au lait” isminin kullanılmasının kökenleri, 17. yüzyıl’a Fransa’ya dayanır.

Bu konuda bilinen en eski kaynaklara göre Fransa’nın bir komünü Sevigne’deki aristokratlardan birinin karısı olan Marie de Rabutin-Chantal’ın mektuplarında bu içeceğin ismine atıflar vardır.

Caffe misto başlangıçta demlenmiş kahveye sıcak süt eklenerek elde edilmiştir. Fakat yıllar içinde içeceğin tarifi değişir.

20. yüzyılda buhar çubuklarının icat edilmesiyle bugün, bir misto yapılırken çoğunlukla buharda pişirilmiş süt kullanılır.

Misto Kahve İçeriği

Misto Kahve nedir

Caffe misto, her zaman demlenmiş filtre kahve ve ısıtılmış süt ile yapılır. Süt bazen köpüklüdür, bazen de köpüksüz olabilir. Kahveye eklenen süt türü çeşitlidir.

İsteğe göre süt köpüğü eklenebilir fakat tarifin olmazsa olmazı değildir. Filtre kahve ile yapıldığı için latte gibi üzerinde görsel bir tasarım yapılamaz.

Grande (473 ml) oranındaki bir misto kahvenin %48’i yağ, %22’si protein ve %30’u karbonhidrattan oluşur.

Misto Kahve Nasıl Yapılır? Adım Adım Misto Tarifi

Misto nasıl yapılır? Evde yapımı en kolay olan kahve çeşitlerinden biri coffee mistodur. Pahalı bir espresso makinesine, süt köpürtücülere ihtiyaç olmaz.

Yapımı oldukça basittir ve hazırlamak için de sadece birkaç ekipmana ihtiyaç vardır.

Malzemeler

 • 150 ml demlenmiş filtre kahve (filtre kahve demleme yöntemlerinden herhangi biri ile demleyebilirsiniz.)
 • 150 ml süt (isteğe göre laktozsuz süt ya da badem sütü kullanılabilir)
 • Sütü ısıtmak için cezve
 • Servis için bardak
 • İsteğe göre şeker

Misto Kahve Tarifi – Caffe Misto Nasıl Yapılır?

 1. En sevdiğiniz ya da en sık kullandığınız filtre kahve demleme yöntemi ile kahvenizi demleyin. Demleyeceğiniz kahvenin sertliği, yöntemi ya da miktarı temelde sizin seçimlerinize bağlıdır.
 2. Kahveniz demlenirken ocakta bir cezve ya da ısıtıcı yardımıyla sütünüzü kaynama sıcaklığına gelene kadar ısıtın. Kabarcıkları gördüğünüz anda sütü ateşten alın. Bu aşamada sütün tamamen kaynamaması gerekiyor.
 3. Kahvenizde zengin bir aroma isterseniz, ısıttıktan sonra bir süt köpürtücü ya da French Press yardımıyla sütünüzü köpürtün. İsterseniz köpürtmeden de kullanabilirsiniz.
 4. Son olarak bardağınızın yarısını filtre kahve ile doldurun. Ardından diğer yarısına da ısıtılmış sütü ekleyin. Bu aşamada kahve-süt oranı 1:1 olmalıdır. Tercihen şeker ilave edebilirsiniz.

Misto kahveniz hazır! Keyfini çıkarabilirsiniz.

Misto Kahve Yaparken İpuçları

Misto Kahve Tarifi

 • Gerçekten lezzetli bir caffe misto yapmak için yüksek kaliteli kahve çekirdekleri, kaliteli bir su ve süt kullanmak gereklidir.
 • Eğer bir French Press sahibiyseniz, sütünüzü köpürtebilirsiniz. Kaynama sıcaklığına gelen sütü French Press’e koyun. Pistonu yerleştirerek aşağı yukarı hızlıca hareket ettirin. Pistonun filtresinin üstünde ve altında köpükler oluştuğunu ve sütün daha kremsi bir doku aldığını görebilirsiniz.
 • Misto kahve yaparken yağsız süt, tam yağlı süt, yulaf sütü, badem sütü hatta soya sütü gibi her türlü süt türünü kullanabilirsiniz.
 • Eğer içeceğinizin daha yumuşak ve daha kremalı olmasını isterseniz yüksek yağ oranına sahip bir süt kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sütünüzü köpürtebilirsiniz. Bu da daha kremsi ve tatlı bir etki verecektir.
 • Daha güçlü bir misto demlemek için, filtre kahveyi normalden daha sert demleyin. 1:1 oranında kahve ve süt koyulduğu için, süt, kahveyi seyreltir. Kahve oranını değiştirmeden daha güçlü bir kahve içmek için demlediğiniz kahvedeki kahve oranını artırın.
 • Kahvenizde kullanacağınız sütün sıcaklığını zevklerinize göre değiştirebilirsiniz. Her zaman kaynama sıcaklığında olmak zorunda değildir.
 • Caffe misto içeceğinizi daha lezzetli hale getirmek için sütü ısıtırken içine sevdiğiniz aromalı şurupları ekleyebilirsiniz.
 • Ekstra lezzet ve sunum için kahvenin üzerine tarçın ya da çikolata tozu ekleyebilirsiniz.
 • Misto kahvenizi soğuk da yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken demlediğiniz kahveyi buz küpleri ile soğutmak ve köpürttüğünüz soğuk sütü eklemek.

Caffe Misto Tadı Nasıl

Caffe Misto Tadı Nasıl?

Latte ile benzer bir lezzete sahiptir. Fakat misto espresso ile yapılmadığı için Latte kadar acı değildir. Bunun yerine ısıtılmış süt tadı kahve tadına oranla daha baskındır.

Kahve aroması, süt ile seyreltilir. Böylece dengeli, pürüzsüz ve hafif bir kahve ortaya çıkar. Özellikle filtre kahve ile yapıldığından, espressonun sertliğinden hoşlanmayanlar için iyi bir seçenektir.

Kahve dükkanlarında yapılan misto, genelde buharda pişirilmiş süt ile yapılır. Sütü buharda pişirmek, laktozu yani süt şekerini çözer ve tadını ortaya çıkarır.

Dolayısıyla buharda pişirilmiş süt ile yapılan kahve, sadece ısıtılmış süt ile yapılan tariflerden daha tatlıdır. Aynı zamanda sütün dokusu, buhar çubuğuyla üretilen mikro köpükler sayesinde daha kremsi bir dokuya sahip olur.

Misto Kahve Faydaları

 • Evde yapımı oldukça kolaydır.
 • Filtre kahvenin sütlü bir versiyonu olduğu için bir porsiyon misto kahvedeki kafein miktarı, bir porsiyon filtre kahveden alınan kafein miktarından daha azdır.
 • Latte’ye göre daha fazla kafein içerdiğinden daha ayıltıcıdır.
 • Badem sütü ya da laktozsuz süt gibi farklı tarifler denenebilir.

Misto Kahve Kalori

Grande (473 ml) misto kahve yaklaşık 110-130 kalori arasındadır. Fakat seçilen süt türüne göre caffe misto kalori oranı değişir.

Kahvenin kendisinin kalorisi yok denecek kadar az olduğundan kahveli içeceklerdeki kalori oranı kullanılan süt türüne ve miktarına bağlı olarak belirlenir.

Seçtiğiniz sütteki yağ oranı ne kadar yüksekse, kalorisi de o kadar yüksek olacaktır. Süt-kahve oranı ne kadar fazla olursa, kalorisi de o derecede artacaktır.

Misto Kahve Nasıl Yapılır

Caffe Misto Kafein Oranı

Kafein içeriği, ne kadar kahve kullanıldığına bağlı olarak değişir, ancak genellikle 90 miligramdan yüksek olmaz. Bir misto kahvede ortalama kafein miktarı ise 60-80 mg arasındadır.

Özetle

Cafe au lait ya da caffe misto olarak da bilinen misto kahve, yapımı oldukça basit ve her kahve dükkanında kolayca bulunabilecek bir kahve çeşidi.

Filtre kahve ve ısıtılmış süt ile yapılıyor. Espresso ile yapılan kahvelere oranla daha yumuşak bir tercih. Seyreltilmiş ve dengeli bir kahve sunuyor.

Tercih edilen kahve-süt oranına göre, köpük tercihine göre kişiselleştirilebiliyor. Evde yapmak oldukça basit ve çok yönlü bir seçenek.

Öneri olarak; Misto Kahve ve Filtre Kahve Farkı, Misto Kahve ve Latte Farkı isimli yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir