fbpx
İyi BilgiTarifler

Misto Kahve ve Filtre Kahve Farkı

Filtre kahve terimine aşina olsak da, misto kahve yeni yeni popüler olmaya başlayan bir kahve çeşidi. Peki misto kahve ve filtre kahve farkı ne? İkisini birbirinden ayıran noktalara ve özelliklere beraber bakalım.

Filtre Kahve

filtre kahve demleme

Filtre kahve, aslında hem bir kahve içeceği türü, hem de demleme yöntemlerinin bir kısmına verilen bir isim. Genel olarak, French Press, Chemex, V60 gibi filtre kahve demleme yöntemlerinde kullanılan kahveye de filtre kahve deniyor.

Öğütülmüş kahvenin üzerine sıcak su dökülüyor. Bu su, kağıt ya da metal filtreden süzülerek bardağa doluyor ve ortaya çok hafif fakat lezzet notaları yüksek bir kahve çıkıyor. Bu kahve, diğer kahve çeşitlerine nazaran daha berrak bir görünüme ve parlak bir tada sahip oluyor.

Filtre kahvede kullanılan kahve-su oranı, tercih edilen ekipmana göre değişiklik gösteriyor. Bunun temel nedeni, her ekipmanda kahvenin ve suyun temas sürelerinin, kahve öğütme derecelerinin farklı olması.

Aynı zamanda kullanılan suyun ve kahve çekirdeklerinin kalitesi, demleme kurallarına uymak ve her adımı eksiksiz gerçekleştirmek de filtre kahvenin kaliteli bir sonuç vermesi için çok önemli.

Filtre kahve için belirlenen tek ve sabit bir kahve çekirdeği yok. Yani Brezilya kahvesi, Kolombiya kahvesi, Etiyopya kahvesi ya da Kosta Rika kahvesi gibi farklı yöresel kahve çeşitleri kullanılarak filtre kahve demlenebilir.

Misto Kahve

Misto Kahve 

Caffe misto olarak da bilinen misto kahve, aslında bir filtre kahve çeşidi. Temelde, eşit oranlarda süt ve filtre kahvenin birleşiminden oluşuyor.

Misto kahve, genellikle Latte ile karıştırılıyor fakat hazırlanış adımları ve içeriği bakımından ayrıldığı noktalar var. Merak ederseniz, Misto Kahve ve Latte Farkı isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Misto kahvenin özelliği, filtre kahveden daha hafif olması. Çünkü içerisine ısıtılmış süt de ekleniyor.

Genellikle kahve mağazalarında 300 ml olarak, yarısı filtre kahve, yarısı da süt olacak şekilde hazırlanıp servis ediliyor.

Misto Kahve ve Filtre Kahve Farkı

Misto kahve ve filtre kahvenin farklılaştığı temel nokta, kahveye süt eklenmesi. Normalde, filtre kahve sade olarak tüketilir. Fakat içeriğine süt eklediğinizde ortaya çıkan içeceğin adı Misto oluyor.

Tabii ki bu kadar basit değil. Espresso bazlı kahve çeşitlerine baktığımızda, sadece eklenilen süt miktarının ya da sütün köpük oranının değişmesinin bile kahvenin isminin değişmesine neden olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle misto kahveyi filtre kahveden ayıran özellikleri bilmek önemli.

Misto Kahve ve Filtre Kahve Farkı

Kahve

Misto kahve ve filtre kahve, her ikisinde de aynı kahve ya da farklı kahveler kullanılabilir. Bu tamamen kişinin isteğine bağlı bir tercih. Fakat kahve dükkanlarında yapılan misto kahve, temelde filtre kahveden yapıldığından, ikisinin de aynı kökenden geldiğini söylemek yanlış olmaz.

French Press ya da V60 ile bir filtre kahve demlediğinizde, bunu sade içerseniz, filtre kahve içmiş olursunuz. Aynı miktarda süt ekleyerek içerseniz, misto kahve içmiş olursunuz.

Süt

Filtre kahveye süt konulmaz fakat misto kahvede süt bulunur. Hatta süt türü çeşitlendirilebilir. Yağlı ya da yağsız sütler tercih edilebileceği gibi, yulaf sütü, badem sütü, laktozsuz süt  gibi seçenekler de kullanılabilir.

Oranlar

Misto kahve ve filtre kahve arasındaki ikinci büyük fark kahve oranlarıdır. Filtre kahve genelde 250-300 ml şeklinde servis edilse de tamamı kahve ve sudan oluşur.

Misto kahve de genellikle 300 ml olarak servis edilir fakat bunun 150 mililitresi süt, 150 mililitresi su+kahveden oluşur.

Lezzet

Filtre kahve, misto kahveye göre daha acı, daha yoğun ve serttir. Misto kahveye eklenen süt, kahvenin acı tadını bastırır. Biraz şekerli ve kremalı bir lezzet verir.

Doku

Misto kahve ve filtre kahvenin ortak olduğu nokta, pürüzsüz olmalarıdır. Misto kahve, Latte gibi çok köpüklü yapılmadığından dengeli bir lezzeti vardır.

Kalori

Bu iki kahve çeşidinin ayrıştığı en büyük noktalardan biri de kalori oranlarıdır. Filtre kahvede bulunan kalori neredeyse yok sayılabilecek kadar azdır. Bunun nedeni sadece su ve kahve ile elde edilmesidir.

Fakat misto kahvede durum farklıdır. Çünkü tarifin içerisine süt girer ve süt de kalori demektir. Tam yağlı süt ile yapılan bir misto kahve ortalama 70-80 kaloridir. Tabii, kahvenin boyutuna, kullanılan süte göre bu miktar değişebilir.

Kafein

Misto kahve ve filtre kahvenin ortak noktalarından biri kafeindir. Çünkü misto kahve de filtre kahve bazlıdır ve dolayısıyla onun içerdiği kafeinin büyük bir miktarını alır.

1 kupa filtre kahvede yaklaşık 120-270 mg kafein bulunur. 300 ml misto kahvedeki kafein oranı ise 110-140 mg arasında değişir. Temelde, misto kahvede kullanılan filtre kahve miktarı az olduğundan, kafein miktarı da daha az olur.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir