fbpx
İyi Bilgi

Yöresel Kahve Çeşitleri: Dünya Kahveleri

Yöresel kahve çeşitleri, çekirdeklerin doğal yollarla ya da laboratuvar ortamında melezlenmiş türlerinden oluşuyor. Yöresel kahveler ve özellikleri, kahve çekirdeklerinin yetiştiği coğrafyaya, tarlanın bulunduğu rakıma, çiftliğin etrafındaki bitkilere göre değişiklik gösteriyor.

Yöresel Kahve Çeşitleri

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Dünyadaki kahve çekirdekleri Arabica ve Robusta çekirdeklerinden meydana geliyor. Çoğunlukla yetiştirilen Arabica çekirdekleri olsa da, Robusta çekirdekleri de ikinci sırada yer alıyor.

Farklı coğrafyalarda farklı çekirdek melezlerinin yetiştirilmesi, ortaya sayılamayacak kadar çok yöresel kahve çıkarıyor. Şimdi en ünlü dünya kahveleri nelerdir, dünya kahveleri isimleri ve dünya kahveleri özelliklerine bakalım.

Yöresel Kahve Çeşitlerinelerdir

Etiyopya Kahvesi

Kahve çekirdeğinin anavatanı ve dünya kahve çeşitlerinin atası olarak Etiyopya sayılabilir. Aynı zamanda dünyanın 5. büyük kahve üretici ülkesidir.

Burada yetişen yöresel kahve çekirdekleri bölgeden bölgeye farklı lezzetlere bürünür. Hatta üretim sezonuna göre de tatları değişebilir. Burada halen vahşi kahve bitkileri yetiştiren çiftlikler de vardır.

Genellikle toplandıktan sonra 12 saat içerisinde soyularak ıslak işlenir ve çayı anımsatan, çiçeğimsi tatlara sahiptir.

Yemen Kahvesi

Kahvenin dünyaya yayıldığı ülkelerin başında gelir. Yemen kahvesinin özelliği, aromasının ve asitliğinin dengeli olmasıdır. Doğaldır ve üretimi oldukça azdır. Bu nedenle dünyanın en değerli kahveleri arasında sayılır.

Brezilya Kahvesi

Dünyaya ve Türkiye’ye en çok kahve ihracatı yapan ülke Brezilya’dır. Dünyadaki kahvelerin üçte biri buradan temin edilir. En kaliteli kahveden en ucuzuna kadar geniş bir ürün yelpazesi vardır.

Yöresel dünya kahveleri arasında özellikle fındıksı aroması ve hafif tatlı özelliğiyle Türk kahvesi için en uygun kahvedir.

Aynı zamanda kendiliğinden ortaya çıkan bir kreması olduğu için, espresso bazlı içeceklerde genellikle tercih edilir. Zengin bir asit oranına, bitter tatlara sahiptir.

kahve çeşitleri

Guatemala Yöresel Kahvesi

Volkanik arazilere sahip olan Guatemala, dünyada en çok kahve üreten 10. ülke konumundadır. Kahvelerinin aromalarının güçlü ve zengin olmasıyla bilinir. Asiditesi oldukça düşüktür. Aynı zamanda isli, meyvemsi ve baharatlı tatlara sahiptir.

Honduras Kahvesi

Bu coğrafyada kahveler genellikle yüksek rakımlı bölgelerde yetişir. Tatları normalden sert ve yoğundur. Karamelimsi bir aromaya sahiptir. Bu nedenle çoğunlukla kahve harmanlarında kullanılır.

Dominik Kahvesi

Dominik, en iyi organik kahve üreten coğrafyalardan biridir. İklimi ve coğrafi konumu nedeniyle Dominik kahvesi sert ve yüksek aromalıdır. Bu kahvenin ülke içerisindeki tüketimi çok fazla olduğu için yurt dışına satışı kısıtlıdır.

El Salvador Kahvesi

Bu coğrafyanın kahveleri bölgesel olarak farklılık gösterir. Fakat buradaki yöresel kahve çeşitleri genel olarak düşük asidite oranı, güçlü tadı ve yoğun aroması ile bilinir.

Kenya Kahvesi

Kenya’da Arabica kahve çekirdeği yetiştirilir. Burada üretilen kahve çoğunlukla zengin meyve tatlarına sahiptir. Asit oranı yüksek, parlak çekirdeklerden oluşur. Kenya kahvesi dünyanın en çok tercih edilen kahveleri arasındadır.

Kolombiya Yöresel Kahvesi

Kuzey Amerika’da en çok aranan kahve, Kolombiya kahvesidir. Kahve üreticileri arasında dünyada 4. sıradadır. Burada üretilen kahvelerin kalite standartları devlet tarafından kontrol edilmektedir.

Bu coğrafyada kahve çiftlikleri ve rakım değiştikçe, kahvenin aroması da değişir. Engebeli bir araziye sahip olduğu için tarımı zordur fakat yüksek kaliteli kahve üretilir. Yumuşak bir içime ve dengeli asiditeye sahiptir.

Endonezya Kahvesi

Dünyada kahve üretimi konusunda 3. sırada gelen ülkedir. Ülkede tarımı yapılan kahveler genellikle Timor, Java, Sulawesi, Sumatra gibi bölgesel isimlerle tanınır. Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen Kopi Luwak kahvesi de bu coğrafyada üretilir.

Kosta Rika Kahvesi

Yöresel kahveler hakkında bilgi verirken atlanmaması gereken bir nokta: En çok aranan kahvelerden biri de Kosta Rika kahveleridir. Yüksek rakımlı tarlalarda yetişir. Kıvamı, aroması, lezzeti, keskin asiditesi ve yumuşak içimi ile tanınır.

Peru Kahvesi

Dünyada kahve üretimi sıralamasında Peru 9. sırada yer alır. Düşük asitli, yumuşak, dolgun ve lezzetli bir kahvedir. Tarçın ve karamel aromalarına sahiptir. Amerika’nın güneyinde en fazla kahve ihracatı yapan 3. ülkedir.

Nikaragua Kahvesi

Amerika’nın tipik kahvelerinden biridir. Genelde küçük de olsa çiftliklere göre tatları farklılık gösterir. Kaliteli bir lezzete ve dengeli asiditeye sahiptir.

Ruanda Kahvesi

Organik olarak yetiştirilen kahvelerden biridir. Genelde dağlarda bulunan tarlalarda yetiştiği için narenciye, çiçek ve meyve kokuları içerir. Afrika kahveleri ile kıyaslandığında daha yumuşak bir kahve türüdür.

0 oylar, 0 ort
317
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 54%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir