Çekirdekİyi Bilgi

Kopi Luwak: Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Kopi Luwak dünyanın en tuhaf ve en pahalı kahvesi. Yaygın olmayan üretim yöntemlerinden dolayı yüksek fiyata sahip. Hangi koşullar altında nasıl üretildiğine beraber bakalım.

kopi luwak kahvesi

Kopi Luwak Nedir?

Bazı yanlış anlaşılmalara rağmen, Kopi Luwak aslında bir kahve türü ya da kahve çekirdeği çeşidi değil, bir üretim yöntemi. Bu nedenle, çekirdeklerin kaynağına ve kavurma işlemine bağlı olarak tat önemli ölçüde değişir.

Kopi Luwak Kahvesi Nedir?

Kopi Luwak, Asya palmiye misk kedisi adı verilen bir hayvan tarafından kısmen sindirilmiş çekirdeklerinden elde edilen ünlü bir Endonezya kahvesi.

luwak kedisi

Misk kedisi, geceleri ormanlarda dolaşan, olgun kahve kirazlarını yiyip kahve çekirdeklerini dışkı yoluyla çıkaran kedi benzeri bir hayvan. Genellikle Güneydoğu Asya ve Afrika Sahra altında yaşıyorlar.

Dışkılanan çekirdeklerin toplanması, temizlenmesi ve kavrulması sonucunda Kopi Luwak kahvesi ortaya çıkıyor. Bu kahve aynı zamanda misk kedisi kahvesi olarak da biliniyor.

Hayvanın midesindeki sindirim enzimleri kahve çekirdeklerindeki proteinlerin yapısını değiştiriyor. Bu da çekirdeklerin asiditesini azaltıyor ve ortaya daha yumuşak bir kahve çıkıyor.

Orjinal üretim Luwak kahveleri, Endonezya, Batı Java’daki Pangalengan Dağlık Bölgesi’nde üretiliyor.

kopi luwak kedisi

Tarihi

Kopi Luwak kahvesinin tarihi, 1700’lere, Hollandalıların Java ve Sumatra’da ilk kahve tarlalarını kurdukları tarihlere dayanıyor. Rivayete göre yerliler, vahşi hayvanların kahve kirazlarını yediklerini ve çekirdekleri geride bıraktıklarını fark ederler. Yerlilerin kahve çekirdeklerini kendileri için hasat etmeleri yasaktır. Bu yüzden hayvanların geride bıraktıkları bu kahve çekirdeklerinden kahve yapmaya başlarlar.

1990’lı yıllarda bu kahve Amerika’da gurme kahve türleri arasında baş gösterdi. Bunun nedeni Coffee: A Dark History ismindeki ünlü bir kahve kitabında bu kahve türüne yer verilmesiydi.

Kopi Luwak Nasıl Üretilir?

Kopi Luwak Nedir

Misk kedilerini doğada vahşi ortamında kahve çekirdeği üretimi için bulmak oldukça zor. Bu nedenle kahve tarlalarında, küçük kafeslerde tutulan misk kedileri tarafından üretiliyor. Araştırmalar bu tarlaların hayvanlar için hijyen, barınak ve hareketlilik refahını sağlamadığını söylüyor. Hayvan istismarına varan süreçler kullanıldığı ifade ediliyor.

Kopi Luwak Kahvesinin Özelliği

Kopi Luwak Kahvesinin Özelliği

Bu kahvenin bu kadar ünlü olmasının önemli bir nedeni var. İnsanlar tarafından yapılan kahve hasadının aksine vahşi hayvanlar yalnızca en iyi, en olgun kirazları yiyorlar. Böylece kalitesiz, olgunlaşmamış çekirdek bu kahvenin içinde bulunmuyor.

İkinci önemli özelliği de, misk kedisinin sindirim sistemindeki enzimlerin kahve çekirdeklerini daha yumuşak bir hale getirmesi. Misk kedileri kahve kirazlarını tükettiğinde çekirdeği saran meyve tamamen soyuluyor. Kahve çekirdeklerinin normal işlenme sürecinde bu aşama, çekirdeğin kuruma ve kavurma işlemleri için çok önemlidir ve çok kapsamlı bir yıkama işlemi gerektirir. Çünkü çekirdeğin üzerinde meyve kalıntısı kalırsa çekirdek çürür ve küf oluşturur. İşte misk kedilerinin midesinde bu işlem doğal olarak gerçekleşir ve ortaya kusursuz temizlenmiş kahve çekirdekleri çıkar.

Çekirdeklerin mide içinde geçirdiği süreç ve özenli dezenfeksiyon işlemlerinin ardından diğer kahvelere oranla daha az bakteri içeriyor.

Üretimi sadece kısıtlı bir noktada mümkün: Endonezya’nın Sumatra adası ve çevresi. Java, Bali, Doğu Timor ve Filipinler dışında üretilmiyor ve buradan tüm dünyaya dağıtılıyor.

Tadı Nasıl?

Aromatik bir tada sahip. Pürüzsüz, çikolatamsı, fark edilir derecede acı olmayan bir lezzet profili var. Aynı zamanda Türk kahvesi gibi yumuşak içimli ve telveli bir kahve.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Unu Nedir? 

Kahveyi yiyecek tariflerine eklemenin farklı yollarını her zaman arıyoruz. Son zamanlarda popüler hale gelen, kahve çekirdeklerinin dışında kalan kahve meyvesinden elde edilen…
Ekipmanİyi Bilgi

Doldurulabilir Kahve Kapsülü

Çevre dostu kahve kapsülleriyle sürdürülebilir bir fincan kahvenin tadını çıkarmak için doldurulabilir kahve kapsülünün detaylarını derledik. Kapsül Kahve Kapsül kahveler, içerisinde tek…
İyi Bilgi

Kahve Öğütme Dereceleri 

Kahve öğütme dereceleri, kahvenin başarılı bir şekilde hazırlanmasındaki önemli faktörlerden biri. Yanlış ölçüde öğütme, daha sulu ya da çok acı bir tat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.