fbpx
Çekirdekİyi Bilgi

Kopi Luwak: Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Kopi Luwak dünyanın en tuhaf ve en pahalı kahvesi. Yaygın olmayan üretim yöntemlerinden dolayı yüksek fiyata sahip.

Hangi koşullar altında nasıl üretildiğine, özelliklerine, tarihine ve nasıl yapıldığına beraber bakalım.

kopi luwak kahvesi

Kopi Luwak Nedir?

Bazı yanlış anlaşılmalara rağmen, Kopi Luwak aslında bir kahve türü ya da kahve çekirdeği çeşidi değil, bir üretim yöntemi. Bu nedenle, çekirdeklerin kaynağına ve kavurma işlemine bağlı olarak tat önemli ölçüde değişir.

Temelde, Luwak kedilerinin kahve çekirdeklerini tüketmesi ve dışkılaması ile elde edilen işleme yöntemi, Kopi Luwak olarak biliniyor. Bu işlem ile elde edilen kahve de aynı ismi alıyor ve Luwak kahvesi deniyor.

Kopi Luwak Kahvesi Nedir?

Kopi Luwak, Asya palmiye misk kedisi adı verilen bir hayvan tarafından kısmen sindirilmiş çekirdeklerinden elde edilen ünlü bir Endonezya kahvesi.

luwak kedisi

Misk kedisi, geceleri ormanlarda dolaşan, olgun kahve kirazlarını yiyip kahve çekirdeklerini dışkı yoluyla çıkaran kedi benzeri bir hayvan. Genellikle Güneydoğu Asya ve Afrika Sahra altında yaşıyorlar.

Dışkılanan çekirdeklerin toplanması, temizlenmesi ve kavrulması sonucunda Kopi Luwak kahvesi ortaya çıkıyor. Bu kahve aynı zamanda misk kedisi kahvesi, kedi kahvesi ya da misk kahvesi olarak da biliniyor.

Hayvanın midesindeki sindirim enzimleri kahve çekirdeklerindeki proteinlerin yapısını değiştiriyor. Bu da çekirdeklerin asiditesini azaltıyor ve ortaya daha yumuşak bir kahve çıkıyor.

Orjinal üretim Luwak kahveleri, Endonezya, Batı Java’daki Pangalengan Dağlık Bölgesi’nde üretiliyor. Kısıtlı üretimi ve zorlu üretim koşulları nedeniyle Kopi Luwak kahvesi fiyatı fahiş oranlara ulaşıyor.

kopi luwak kedisi

Tarihi

Kopi Luwak kahvesinin tarihi, 1700’lere, Hollandalıların Java ve Sumatra’da ilk kahve tarlalarını kurdukları tarihlere dayanıyor.

Rivayete göre yerliler, vahşi hayvanların kahve kirazlarını yediklerini ve çekirdekleri geride bıraktıklarını fark ederler. Yerlilerin kahve çekirdeklerini kendileri için hasat etmeleri yasaktır.

Bu yüzden hayvanların geride bıraktıkları bu kahve çekirdeklerinden kahve yapmaya başlarlar.

1990’lı yıllarda bu kahve Amerika’da gurme kahve türleri arasında baş gösterdi. Bunun nedeni Coffee: A Dark History ismindeki ünlü bir kahve kitabında bu kahve türüne yer verilmesiydi.

Kopi Luwak Nasıl Üretilir?

Kopi Luwak Nedir

Misk kedilerini doğada vahşi ortamında kahve çekirdeği üretimi için bulmak oldukça zor. Bu nedenle kahve tarlalarında, küçük kafeslerde tutulan misk kedileri tarafından üretiliyor.

Araştırmalar bu tarlaların hayvanlar için hijyen, barınak ve hareketlilik refahını sağlamadığını söylüyor. Hayvan istismarına varan süreçler kullanıldığı ifade ediliyor.

Tüm bunlara rağmen Kopi Luwak kahvesi hala en pahalı kahve çekirdeği türleri arasında gösteriliyor, fiyatı gün geçtikçe artmaya, bu kahve gün geçtikçe popüler hale gelmeye devam ediyor.

Kopi Luwak Kahvesinin Özelliği

Kopi Luwak Kahvesinin Özelliği

Bu kahvenin bu kadar ünlü olmasının önemli bir nedeni var. İnsanlar tarafından yapılan kahve hasadının aksine vahşi hayvanlar yalnızca en iyi, en olgun kirazları yiyorlar.

Böylece kalitesiz, olgunlaşmamış çekirdek bu kahvenin içinde bulunmuyor.

İkinci önemli özelliği de, misk kedisinin sindirim sistemindeki enzimlerin kahve çekirdeklerini daha yumuşak bir hale getirmesi. Misk kedileri kahve kirazlarını tükettiğinde çekirdeği saran meyve tamamen soyuluyor.

Kahve çekirdeklerinin normal işlenme sürecinde bu aşama, çekirdeğin kuruma ve kavurma işlemleri için çok önemlidir ve çok kapsamlı bir yıkama işlemi gerektirir.

Çünkü çekirdeğin üzerinde meyve kalıntısı kalırsa çekirdek çürür ve küf oluşturur. İşte misk kedilerinin midesinde bu işlem doğal olarak gerçekleşir ve ortaya kusursuz temizlenmiş kahve çekirdekleri çıkar.

Çekirdeklerin mide içinde geçirdiği süreç ve özenli dezenfeksiyon işlemlerinin ardından diğer kahvelere oranla daha az bakteri içeriyor.

Üretimi sadece kısıtlı bir noktada mümkün: Endonezya’nın Sumatra adası ve çevresi. Java, Bali, Doğu Timor ve Filipinler dışında üretilmiyor ve buradan tüm dünyaya dağıtılıyor.

Kopi Luwak Kahvesi Nasıl Yapılır?

Luwak kahvesi, aynı french press’te kahve yapar gibi yapılabilir.

10 gr kalın öğütülmüş Luwak kahvesini french press’in içerisine koyun. 170 ml suyu yaklaşık 93-96 dereceye gelene kadar ısıtın. Ardından french press içerisine suyu dökün.

Yaklaşık 4 dakika demlenmesi için bekleyin ve ardından pistonu bastırarak kahveyi fincana boşaltın.

Silerseniz farklı öğütme dereceleri ile Luwak kahvenizi Chemex, V60, sifon gibi demleme araçlarında da demleyebilirsiniz.

Kopi Luwak Tadı Nasıl?

Aromatik bir tada sahip. Pürüzsüz, çikolatamsı, fark edilir derecede acı olmayan bir lezzet profili var. Aynı zamanda Türk kahvesi gibi yumuşak içimli ve telveli bir kahve.

Toplanmasının ardından iyi bir yıkama ve işlenmeden geçtiği için, çekirdeklerin üzerinde herhangi bir kalıntı bulunmuyor.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir