Tariflerİyi Bilgi

Misto Kahve ve Latte Farkı

Birçok insan, farklı ve popüler kahve türleri olduğunu ve bunların arasındaki asıl farkları bilmiyor. Misto kahve ve Latte ikilisi için de bu durum geçerli. Fakat şimdi bu kahveler arasındaki temel farkları öğrenebilirsiniz.

Misto Kahve

Misto Kahve 

Hem klasik filtre kahve sevenler hem de yeni bir şeyler denemek isteyenler için harika bir kahve çeşidi Misto kahve. 1’e 1 oranında demlenmiş kahve ile köpürtülmüş sıcak sütün karıştırılması ile yapılıyor. Burada kahveyi demlerken herhangi bir drip ya da pour-over demleme yöntemi kullanılabiliyor. Fakat en çok kullanılan yöntem French Press ile demleme.

Filtre kahvenin tadı, süt ile birleştiğinde daha dengeli ve yumuşak bir lezzet ortaya çıkarıyor. Çok fazla bir ekipman gerektirmeden hazırlanabilen tarifler arasında.

Latte

Latte

Latte, temelde espresso, buharda pişirilmiş süt ve süt köpüğünden oluşan, 3 katlı görünümüyle hem göze hem de damağa hitap eden, espresso bazlı bir kahve çeşidi. İçeceğin içindeki süt ve kahve katmanları, mükemmel bir deneyim yaşatıyor.

Doğru ekipmanlara sahip olduğunuzda, latte yapmak oldukça kolay. Sütü buharda pişirmek ve köpürtmek için bir araca ve bir espresso makinesine ihtiyacınız var. Sütü evde köpürtmek için French Press kullanabilirsiniz. Eğer bir espresso makineniz yoksa bunun yerine Moka Pot da kullanabilirsiniz.

Misto Kahve ve Latte Farkları

Misto Kahve ve Latte Farkları

Kahve

İki kahve çeşidi de yapılırken malzemeler arasındaki en bariz fark, kullanılan kahvededir. Misto kahve yaparken daha fazla kafein içeren, evde de kolayca demlenebilen filtre kahve kullanılır. Aynı zamanda French Press ile demlenmiş kahve de kullanılabilir. Fakat Latte yaparken espresso kullanılır. Bunu yapmak için ise bir espresso makinesine ya da Moka Pot’a ihtiyaç vardır.

Süt

Kullanılan kahveden sonra Misto kahve ve Latte arasındaki en büyük farklardan biri de süt miktarı ve sütün hazırlanış şeklidir.

Tercih ettiğiniz herhangi bir sütle Misto kahve ve Latte yapabilirsiniz. Fakat Latte’de tam yağlı süt en iyi köpüğü verir. Çünkü Latte yaparken sütün çoğu buharda pişirilir ve küçük bir kısmı köpürtülür.

Süt miktarı da içecekler arasında büyük farklılık gösterir. Misto kahve için eşit miktarda süt ve kahve kullanılırken, Latte’ye eklenen süt miktarı daha fazladır.

Oranlar

Latte için kahve-süt oranı 1:3’tür. Yani bir ölçek kahve için 3 ölçek süt kullanılır. Misto kahve için bu oran 1:1’dir.

misto ve latte farkı

Lezzet

İki kahvede kullanılan süt miktarları farklı olduğu için, tat farkı vardır. Misto kahve, güçlü bir kahve aromasına sahiptir. Aynı zamanda süt, pürüzsüz bir doku sağlar. Sütün pişirilmesi de içerisindeki şeker oranını artırır ve Misto kahveye tatlı bir tat verir.

Latte’de espresso kullanıldığı için tadı daha yoğundur.

Doku

Krema ve köpük, Misto ve Latte arasındaki başka bir farktır. Misto’nun süt köpüğü tabakası yoktur ve Latte’den daha kremsi bir dokuya sahiptir. Latte, ona daha köpüklü bir doku veren bir süt köpüğü tabakasına sahiptir.

Kalori

Misto kahve ve Latte arasında kalori farkı vardır. İki kahve de tam yağlı sütle yapıldığında Latte 110 kalori, Misto kahve ise 73 kaloridir. Yağsız süt kullanıldığında Latte 65 kaloriye, Misto kahve 43 kaloriye düşer. Yani Latte’deki süt oranı daha fazla olduğundan ve kahvede neredeyse yok denecek kadar az kalori içerdiğinden Misto kahve her zaman daha az kalorilidir.

İçeceklerin içine konulan aromalı şuruplar, krem şanti, şeker ve diğer süsleme malzemeleriyle kafein oranı değişebilir.

latte ve misto kahve farkı

Kafein

Bu iki sütlü kahve arasındaki kafein farkı oldukça fazladır. Misto kahvede demlenmiş kahve kullanılır. Latte ise espresso ile yapılır. Aradaki kafein farkı kullanılan kahveden dolayı değişir.

Her iki kahveden de 240 ml (1 fincan) ele alındığında, Misto kahve 85-110 mg kafein içerir. Latte ise 68 mg kafein içerir. Yani Misto kahvenin kafein oranı, Latte’den daha fazladır. Bunun asıl nedeni, demleme tekniğinde saklıdır. Filtre kahve, espressoya göre daha fazla kafein içerir.

Son Söz Olarak;

Hem Misto kahve hem de Latte, kahve ve sütün bir araya geldiği onlarca versiyondan sadece ikisidir. Bardakta aynı görülebilir ve ikisi arasındaki farklar ilk bakışta anlaşılamayabilir. Fakat her iki kahvenin yapılış aşamaları, kullanılan malzemeleri, tadı ve besin değerleri farklıdır.

En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.