Tarifler

Affogato Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Dondurma ve espresso ile yapılan Affogato, restoranlarda ve birçok özel kafe menülerinde de bulunan sıcak ve soğuk karışımı bir lezzet. İki farklı ve özel ürünün karışımıyla elde edilen zengin, kremsi bir tarif. Genellikle bir tatlı olarak kabul edilse de, bazı insanlar Affogato’nun bir kahve olduğunu kabul ediyor.

Peki, Affogato nedir ve nasıl yapılır? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Affogato Kahve Nedir?

Affogato Kahve Nedir

“Café affogato” olarak da isimlendirilen Affogato, vanilyalı dondurma ve espresso olmak üzere iki ana malzemeyle yapılan bir tatlı-kahve karışımıdır. Kelime “boğulmak” anlamına gelir ve espressoda boğulmuş dondurma topu görüntüsünden dolayı bu ismi almıştır.

Affogato kahvenin nasıl ortaya çıktığı kesin olarak bilinmez. Fakat dünya çapında yayılmasının tarihi 1900’lerin sonlarına denk gelir.

Aslında bir tatlı olarak görülse de, İtalya’daki bazı restoran ve kafeler hala Affogato’yu bir içecek olarak sınıflandırır. Yine de bu hala devam eden bir tartışmadır.

Temelde büyük bir top vanilyalı dondurma ve bir shot espresso ile yapılır. Oranlara bakıldığında dondurma, hacim olarak daha fazladır. Dolayısıyla yemek için bir kaşık kullanılır.

Affogato Kahve Hangi Ülkenin?

Bu dondurmalı kahve, İtalya’ya aittir. Fakat kesin kökeni tam olarak bilinmemektedir. Kahvenin içeriğinde espressonun olması, bu tarifin espresso makinesinin icadından sonra ortaya çıktığı anlamına gelebilir. Fakat 1900’lü yıllara kadar dünya bu kahveyi duymamıştır.

Affogato Kahve Nasıl Yapılır?

Eğer bir espresso makineniz varsa, bir Affogato kahve yapmak oldukça basittir.

Malzemeler

 • 1 shot espresso
 • 1 top vanilyalı dondurma
 • Bir kase ya da fincan
 • Bir kaşık

Affogato Kahve Tarifi

 1. Espresso demlenirken büyük bir top vanilyalı dondurmayı kaseye koyun.
 2. Servisten hemen önce espressoyu dondurmanın üzerine koyun. İşte Affogato kahveniz hazır!
 3. Yanında bir kaşıkla birlikte beklemeden servis edin.

İpuçları

Affogato Kahve Tarifi

 • Bir İtalyan klasiği olan orijinal Affogato kahvenin içerisinde “Fior di latte (Süt çiçeği)” isimli özel bir beyaz dondurma kullanılır. Bu dondurma yumurta sarısı kullanılmadan, sadece süt, şeker ve nişasta ile yapılır. Fakat bu dondurmayı bulamazsanız, bildiğiniz bir vanilyalı dondurmayı kullanabilirsiniz. Bazı kafelerde karamelli, çikolatalı dondurmalarla hazırlanan tarifler de bulmak mümkündür. Tercihen bunları da deneyebilirsiniz.
 • Eğer bir espresso makineniz yoksa, Moka Pot ile demlediğiniz kahveyi de kullanabilirsiniz.
 • Dondurmayı koymadan önce tatlı bardağını soğutabilirsiniz. Bu işlem, dondurmanın daha uzun süre erimeden durmasını sağlar.
 • Espresso kahvenin taze olması çok önemlidir. Bu nedenle kahveyi servisten hemen önce demleyin.
 • Dondurmanın erimemesi için servis sırasında espressoyu, dondurmanın yanında başka bir kap içerisinde servis edebilirsiniz. Böylece içecek kişi kahvesini kendisi ekler.
 • Yine dondurmanın çabuk erimemesi için espresso kahveyi önceden soğutmayı deneyebilirsiniz.
 • Bardağı süslemek için badem, fındık gibi kuruyemişler de ekleyebilirsiniz. Kenarına bisküviler, üzerine çikolata sosları ilave edebilirsiniz.

Affogato Nasıl İçilir?

Affogato

Affogato’nun bir tatlı olup olmadığı konusunda tartışmalar olsa da nasıl yenilmesi gerektiğinde görüş birliği vardır. Evet, Affogato içilmez, bir kaşık yardımıyla yenir. Espresso, servisten hemen önce dondurmanın üstüne dökülmelidir ve dondurma erimeden yenilmelidir. Fakat dondurmanın kahve içinde erimesini bekleyerek daha sonrasında bu karışımı içmek de mümkündür.

Affogato Kahvenin Tadı Nasıl?

Affogato’nun tadı, kahvenin güçlü aromasıyla dondurmanın tatlı, kremsi lezzetinin birleşimidir. Affogato kahvede ilgi çeken en önemli şey, acı-tatlı, sıcak-soğuk, katı-sıvı arasındaki kontrastlardır.

Affogato Kafein Oranı

Espresso ile yapılan bir tatlı olduğu için kafein içerir. 1 shot espresso ile yapılan Affogato yaklaşık 70-80 mg kafein içerir. Fakat farklı tariflerde espresso miktarı artırılabilir. Bu durumda double shot espresso kullanılarak yapılan Affogato, 140-160 mg arasında kafein içerecektir. Kafeinsiz kahve ile yapılan bir espresso kullanılırsa, Affogato kahvenin kafein oranı 3-16 mg arasında değişecektir.

Affogato Ne Demektir?

“Affogato” kelimesi İngilizcede “boğulmak” anlamına gelir.

Affogato Kahve Nasıl Yapılır

Affogato Nasıl Okunur?

İtalya’nın klasik lezzetlerinden biri olan bu kahve-tatlı karışımının okunuşu “af-fo-ga-to” şeklindedir.

Özetle;

Affogato, kahve ve dondurmanın gerçekten lezzetli bir birleşimi. Sıcak bir yaz gününde evde ya da bir kafede yemek sonrası ikram olarak tadını çıkarmak için mükemmel bir tatlı. Kendiniz bir Affogato demlerseniz, benzersiz bir tarif için farklı sosları ve tatları karıştırıp denemeler yapabilirsiniz. Üzerine sevdiğiniz ya da tercih ettiğiniz şurupları ekleyebilirsiniz.

En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…
Tariflerİyi Bilgi

Latte Art Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir kahve süsleme sanatı olarak bilinen Latte art, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Temel bilgiler öğrenildikten sonra tüm tasarımlar işleme ya da dökme stilleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.