fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır? 4 Farklı Yöntem

Filtre kahve, artık gün içerisinde sıklıkla tüketilen bir içecek haline geldi. Hem iş yerinde hem de evlerde, herkesin aradığı ayıltıcı, enerji verici bir içecek.

Peki sadece otomatik makineler ile mi yapılır? Makinesiz filtre kahve demleme yöntemleri var mıdır? Filtre kahve makinesiz yapılır mı?

Cevap, evet! Filtre kahve yapımı makinesiz de mümkündür. Elektrikli makineler kullanmadan da çok lezzetli filtre kahveler yapabilirsiniz. Üstelik bunu deneyebileceğiniz farklı yollar da var.

Makinesiz Filtre Kahve Demleme: 4 Farklı Yöntem

Genellikle, 3. dalga kahve ile nitelikli kahve de hem kahve endüstrisinde hem de damak zevklerimiz arasında hızlıca yer edindi.

Bununla birlikte insanlar makineler tarafından hazırlanan standart kahveler yerine, kendi elleriyle hazırladıkları, demleme aşamalarını, sürelerini, öğütme derecelerini takip ettikleri, farklı tatları deneyimledikleri kahveleri tercih etmeye başladı.

Bu da ortaya, makinesiz filtre kahve nasıl yapılır sorusunu çıkardı. Makinesiz filtre kahve yapımı aslında nitelikli kahve dediğimiz bir akımı da beraberinde getirdi.

Chemex, V60, French press ve filtre kahve torbaları gibi birçok farklı makinesiz filtre kahve demleme yöntemi var. Hatta bunlar günümüzde o kadar çeşitlendi ki, flower dripper, origami dripper gibi hem kullanışlı hem de göze hitap eden biçimler de ortaya çıktı.

Makinesiz filtre kahvenin özelliği; elektriksiz çalışabiliyor olması, her aşamanın, kahve demleyen kişinin kontrolünde gerçekleşmesi ve bu sayede de özelleştirilmiş sonuçlar verebilmesi.

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Onlarca farklı makinesiz filtre kahve demleme yöntemi olsa da, biz aşağıda 4 popüler filtre kahve demleme yöntemini açıklayacağız. Şimdi, filtre kahve makinesiz nasıl yapılır ona bakalım.

1. Filtre Torbaları İle Filtre Kahve Yapımı

Filtre kahve torbası

Filtre kahve torbaları, filtre kağıtlarından farklı olarak bardak içerisine oturabilen ve ek bir ekipman gerektirmeden makinesiz filtre kahve demleme yöntemlerinden biri.

Bu tek kullanımlık filtre kahve torbaları, hem pratik, hem de lezzetli bir kahve deneyimi için idealdir. Aynı zamanda bunlarla evde filtre kahve yapmak da mümkündür. Şimdi, filtre kahve torbaları ile nasıl kahve yapılacağına bakalım.

Nasıl Kullanılır?

 1. İlk olarak bir filtre kahve torbasını alın ve bardağa yerleştirmek üzere kenarlarındaki kısımları açın. Bunlar, bardağa tam bir şekilde oturmasını ve demleme sırasında kahvenin süzülmesini sağlayacaktır.
 2. Ardından, filtre kahve için öğütülmüş kahvenizi dilediğiniz oranda bu filtre torbasının içine koyun. Genel olarak filtre kahve için 200 ml suya 12 gr kahve konur.
 3. Kaynar suyu yaklaşık 30-40 saniye bekletin. Bu aşamada su, 90 dereceye düşmüş olmalıdır. Eğer bir sıvı termometreniz varsa, suyun sıcaklığını ölçerek belirleyebilirsiniz.
 4. Ardından suyu yavaş yavaş kahvenin üzerine dökün ve filtre torbasının dışından dökmemeye çalışın. Tüm suyu toplamda 1,5-2 dk gibi bir sürede, bekleye bekleye dökün.
 5. filtre torbası içerisindeki su tamamen bittiğinde kulplardan tutarak torbanın ağzını kapatın ve kaldırın. Son birkaç damla da süzüldükten sonra filtre kahve torbasını atabilirsiniz. Filtre kahveniz hazır!

2. French Press İle Filtre Kahve Yapımı

French Press Filtre Kahve Yapımı İpuçları

French press, dünyada en çok kullanılan makinesiz filtre kahve demleme yöntemlerinden biri. Özellikle süt köpürtmek, bitki çayları yapmak gibi farklı işlevlerde de kullanıldığı için çok pratik.

Diğer birçok makinesiz filtre kahve demleme yöntemine göre daha ucuz fiyatlı sayılabilir. Aynı zamanda kahve demlemek de bir o kadar kolay. Şimdi, French press ile nasıl filtre kahve demleyeceğinize bakalım.

Nasıl Kullanılır?

 1. French Press için 1:16 kahve-su oranı kullanılır. Bu nedenle 240 gram sıcak su ve 15 gram kahve hazırlayın. French press’i ısıtmak için fazladan sıcak su bulundurun.
 2. İstediğiniz kadar sıcak su ile French press’in içini ve filtresini ısıtın. Ardından bu suyu kahveyi koyacağınız fincana dökün ki, fincan da ısınsın.
 3. Kahveyi French press içine koyun. Üzerine kahvenin iki katı kadar, yani 30 ml sıcak su dökün. Eğer bir tartınız yoksa, kahve seviyesinin iki katına gelecek kadar su dökebilirsiniz. Ardından bir çubuk ile kahveyi hızlıca 8-10 kez karıştırın. Bu aşamaya, blooming aşaması denir.
 4. Yaklaşık 30 saniye blooming aşaması için bekleyin ve ardından kalan suyu da ilave ederek pistonu yerleştirin. Piston, kahvenin hemen üzerine gelmeli ve kahve ile temas etmelidir.
 5. Yaklaşık 3,5-4 dakika kahvenin demlenmesi için bekleyin. Bu süre dolduğunda, bardağınızdaki atık sıcak suyu boşaltın ve French press’in pistonunu bastırarak yavaşça kahvenin filtrelenmesini sağlayın.
 6. Pistonu tamamen bastırdığınızda kahvenizi sıcak bardağınıza alabilirsiniz.
 7. Filtre kahveniz hazır! Mükemmel bir lezzet için kahveyi fincana aldıktan 5-6 dk sonra içilmesi gerektiğini de hatırlatalım. Afiyet olsun!

3. Chemex İle Filtre Kahve Yapımı

Chemex Kahve Yapımı

Chemex, bir kimyager tarafından icat edilen makinesiz filtre kahve demleme aracı. Fakat sadece bu ekipmana sahip olmak yetmiyor, Chemex ile kahve yapabilmek için filtre kağıdına da ihtiyaç var.

Nasıl Kullanılır?

 1. Chemex ile filtre kahve yaparken genellikle 1/16 kahve su oranı kullanılır. dolayısıyla 20 gram kahve ve 320 ml sıcak su hazırlayın. Fazladan sıcak su da bulundurun.
 2. Filtre kağıdını açın ve Chemex içerisine yerleştirin.
 3. Ardından bir miktar sıcak su ile filtre kağıdını ıslatın. Bu işlem hem kağıdın kokusunu alır hem de Chemex’i ısıtır. Ekipman içerisindeki suyu boşaltın.
 4. Ardından filtre kağıdının içerisine kahveyi koyun. Kahvenin 2 katı kadar suyu hızlıca, dairesel hareketlerle dışarıdan içeriye doğru döndürerek dökün ve 30 saniye bekleyin.
 5. Ardından kalan suyu da yavaş yavaş yine dairesel hareketlerle dökün. Toplam demleme süresi 3-4 dakika sürmelidir.
 6. Filtredeki tüm su süzüldüğünde filtreyi toplayıp atabilirsiniz. Chemex içerisindeki kahveyi fincanlara bölerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

4. Hario V60 İle Filtre Kahve Yapımı

V60 Kahve Demleme

V60 ya da Hario V60, adını 60 derecelik V şeklindeki tasarımından alan bir makinesiz filtre kahve demleme aracı. Chemex’ten farklı olarak bir alt hazneye sahip değil. Aynı zamanda iç yüzeyi kabartmalı bir dokuya sahip. Bu da kahve demlenirken yeterli miktarda havanın alınmasını sağlıyor.

V60 ile filtre kahve yaparken filtre kağıdı kullanılması gerekiyor.

Nasıl Kullanılır?

 1. V60’ta da Chemex’te olduğu gibi 1/16 kahve oranı kullanılabilir. Bu nedenle yine 15 gr kahve ve 320 ml sıcak su hazırlayın. Filtreyi ıslatmak için fazladan su da bulundurun.
 2. V60’ı bir bardağın ya da kahve sürahisinin üzerine tam oturacak şekilde yerleştirin. Ardından içerisine kağıt kahve filtresi koyun.
 3. Kağıt filtreyi bir miktarı su ile ıslatın ve bu suyu dökün.
 4. Ardından kahveyi filtrenin içerisine dökün.
 5. Sıcak suyun bir miktarını (tercihen kahve miktarının 2 katı kadar) kahvenin üzerine dairesel hareketlerle dökün. Ardından blooming işlemi için 30 sn bekleyin.
 6. 30 saniyenin ardından demleme işlemi için ayırdığınız suyun kalanını da yavaş yavaş dökün. Tüm su hazneye dolduğunda filtre kağıdını atabilir ve V60’ı da alarak kahvenizi fincana dökebilirsiniz. Afiyet olsun!

SSS

Filtre kahve makinesiz nasıl pişirilir?

Filtre kahve makinesiz olarak yukarıda belirttiğimiz gibi filtre kahve torbaları, French press, Chemex ve V60 gibi ekipmanlar kullanılarak yapılabilir. Kahve makineleri pahalı bir ekipmanken, bunlar daha uygun fiyatlıdır.

Filtre kağıdı olmadan filtre kahve yapılır mı?

Evet, filtre kağıdı kullanmadan French press ile filtre kahve yapmak mümkündür.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir