ErrorException Message: Argument 2 passed to WP_Translation_Controller::load_file() must be of the type string, null given, called in /home/bikahvea/public_html/wp-includes/l10n.php on line 838
https://www.bikahvearasi.com/wp-content/plugins/dmca-badge/libraries/sidecar/classes/ Flower Dripper - Bi'kahve Arası
Ekipmanİyi BilgiTarifler

Flower Dripper

Çiçek gibi görünen bir filtre kahve demleme ekipmanı gördünüz mü? Cevabınız evetse gördüğünüz bir Flower Dripper olabilir.

Flower Dripper Nedir?

Flower Dripper Nedir

Flower Dripper (Çiçek Damlatıcı) bir drip (damla) filtre kahve demleme ekipmanı. Dışarıdan görünen tek parça tasarımı Hario V60‘a benzese de tasarım ve işlev bakımından ayrılıyor.

İlk olarak Cafec markası tarafından tasarlanan ve üretilen Flower Dripper, ismini içerisindeki oyukların yukarıdan bakıldığında çiçek şeklinde görünmesinden alıyor.

Bu oval oyuklar, su sirkülasyonunun merkezden dışarı doğru olmasını sağlıyor. Bu da derin bir süzme işlemi ile sonuçlanıyor. Hava boşlukları sayesinde su akışı düzgün bir şekilde gerçekleşiyor.

Konik şekli, iyi bir filtreleme işlemini destekliyor ve kahvenin tadının tam olarak ortaya çıkmasını sağlıyor.

Damlatıcının iç yüzeyinde bulunan oyuklar, filtre kağıdı ve ekipman arasında yeterli miktarda havanın tutulmasını sağlıyor. Böylece kahve telveleri ıslandığında gerektiği kadar genişleyebiliyor.

Ekipman tutmayı kolaylaştırmak için aynı malzemeden yapılmış şık tasarımlı bir kulba da sahip.

Flower Dripper, Arita porselen denilen bir malzemeden üretiliyor. Arita porselen, yaklaşık 400 yıllık geçmişi olan ve Japonya’yı temsil eden bir malzeme. Yüksek kaliteli porselen kili ve taş tozu karıştırılarak bir ürün meydana getiriyor ve 1300° gibi çok yüksek bir sıcaklıkta fırınlanıyor.

Ortaya çıkan malzeme oldukça sert ve dokusu da çok iyi oluyor. Arita porseleni, tüm dünyada sevilen en iyi Japon porselenlerinden biri.

Flower Dripper Nasıl Kullanılır

Arita porseleni ile üretilen bu demleme ekipmanı da oldukça ince, hafif ve pürüzsüz. Farklı renk tonu seçenekleriyle güzel alternatifler sunuyor.

Flower Dripper kullanırken konik demleme ekipmanlarında tercih edilen kağıt filtreler kullanılabiliyor.

Kahve öğütme boyutu ise orta-ince olmalı. Kullanılan kahve su oranı da birçok filtre kahve demleme ekipmanında olduğu gibi 1:16 olmalı. Toplam demleme süresi ile 2,5-3 dakika arasında değişiyor.

Flower Dripper Nasıl Kullanılır?

Bir çiçek damlatıcı kullanarak nasıl kahve demleyebileceğinize bakalım. Bu aşamada, her denemenin birbirinden farklı olabileceğini ve damak zevkinize göre değişebileceğini hatırlatalım.

Malzemeler

 • 12 g orta-ince öğütülmüş kahve
 • 200 ml, 94-96°C sıcak su
 • Flower Dripper
 • Kupa ya da kahve haznesi
 • Kağıt filtre

Flower Dripper Kahve Demleme

Flower Dripper Kahve Demleme

 1. Çiçek damlatıcıyı bardağın üzerine yerleştirin ve içerisine kağıt filtreyi koyun.
 2. Sıcak suyun küçük bir miktarı ile filtreyi ısıtın ve bardağa dökülen su ile bardağı da çalkalayarak ısıtın. Ardından bu suyu dökün.
 3. Kahveyi filtrenin içine yerleştirin ve eşit bir şekilde yayılması için biraz sallayın.
 4. Ardından blooming işlemi için 40 ml suyu dairesel hareketlerle dökün ve 30 saniye kadar bekleyin.
 5. Ardından 80 ml suyu yine dairesel hareketlerle merkezden dışa doğru yavaşça dökün. Bu işlemi yaklaşık 2 dakikaya yayın.
 6. Bu aşamadan sonra kahve süzülürken biraz sallayın ya da bir kaşık yardımıyla karıştırın. Tüm kahvenin boşalması için yaklaşık 20 sn kadar bekleyin.
 7. Ardından geriye kalan suyu da aynı şekilde dökün. Bu aşamadan sonra karıştırma ya da sallama işlemi yapmayın. Sadece kahvenin süzülmesini bekleyin.
 8. Toplam demleme süresi 2:30 ya da 2:50 saniye arasında olmalıdır.
 9. Kahveniz hazır! Afiyet olsun.

Flower Dripper Özellikleri

Flower Dripper Özellikleri

 • Flower Dripper merkezden dışarıya su sirkülasyonu sağlayıp filtreleme yapacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Fincana istenmeyen tatların geçmesini önlemek için hızlı ve pürüzsüz su akışı gereklidir.
 • Flower Dripper dizaynı sayesinde suyun dökülmesi ve akışı sırasındaki oranlar eşit tutulabilir ve suyun dripper içinde birikmesi önlenir.
 • Stabil, hızlı ve dengeli demlemer sağlar.
 • Tabanın merkezinde yer alan tek ve büyük çıkış deliği derin bir filtreleme ve hızlı akış sağlar.
 • Dripper içindeki çiçek hatları dripper duvarları özenle oyularak elde edilir. Bu özel tasarım sayesinde kağıt filtre ve dripper duvarları arasında yeterli hava boşluğu sağlanır. Bu boşluk hava sirkülasyonunu ve kahvenin genişleyebilmesi için gerekli olan alanı yaratır.
 • Konik şekilli tasarım derin bir filtreleme ve suyun dripper içinde sirkülasyonuna imkan sağlar. Bu sayede su tüm kahve partiküllerine yayılır ve kahveden almak istediğimiz gövde çıkarılırken pürüzsüz bir sonuç elde edilir.
 • Geniş ve kavisli sapı sayesinde Flower Dripper’ı kolayca kavrayabilirsiniz.
 • Taban deliği hatları kahve için tutarlı çıkış dalgaları yaratarak dengeli bir akış sağlar.

Flower Dripper demleme

Son olarak; 

Bir koni damlatıcı olarak, Flower, V60 ve Origami Dripper gibi diğer konik demleme ekipmanlarıyla birçok benzerliği paylaşır.

Fakat V60’ta kullanılan aynı tarif Flower Dripper ile yapılsa da bu demlemeler doğal olarak V60’tan daha tatlı sonuçlar üretir. İkisi karşılaştırıldığında Flower daha dengeli kahveler üretir.

Diğer yandan kahveler V60 demlemelerindeki kadar canlı olmaz. Yani hafif ama dengeli bir fincan ortaya çıkar.

Bu damlatıcıdaki çiçek şeklindeki çıkıntılar sadece güzel görünmesi için değil. Kağıt filtrenin demleme ekipmanının duvarlarına yapışmasını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Filtre duvarlara çok yapıştığında hava kilidine neden olur. Bu, demlemeyi yavaşlatır çünkü duvarlardan gelen basınç temelde bir tıkanma etkisi yaratır. 

Çiçek çıkıntıları kağıt filtreye nefes alması için daha fazla alan sağladığından, su kahveden çok daha hızlı geçebilir.

Yani akış hızı daha fazla olacağı için daha fazla tat ve daha yüksek ekstraksiyon istendiğinde daha ince öğütme derecesi kullanılabilir. Hario ile aynı kağıt filtreleri kullanabilirsiniz.

Bu damlatıcı için 2 boyut mevcuttur. Cup1, adından da anlaşılacağı gibi sadece 1 bardak kahve yapar. Cup4, 1 ila 4 bardak arasında kahve yapar.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir