fbpx
Çekirdekİyi Bilgi

En İyi Espresso Çekirdek Kahve Çeşitleri

Espresso yapmak için en iyi kahve çekirdeğini mi arıyorsunuz? Birçok kaynak size bir dizi marka listesi verebilir. Fakat biz, size uygun en iyi espresso çekirdek kahve çeşitlerini nasıl seçebileceğinizi bu yazımızda açıklıyoruz.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Mükemmel Espresso

Mükemmel espresso dediğimiz içecek, aslında çok kişisel bir deneyimdir. Çünkü alınan tat, kullanılan kahve çekirdeğinden demleme tarzına kadar farklı kriterlere bağlıdır.

Espresso, temelde üzerinde zengin kreması olan, köpüklü bir kahve. Fakat kimileri bu köpükleri artırmak için Robusta çekirdeklerini kullanırken, kimileri de kahvenin kalitesinden ödün vermemek için sadece Arabica çekirdeklerini kullanır.

Espressonun çekim yöntemi tek olsa da, demleme süresini uzatıp kısaltmak, single shot ya da double shot çekmek gibi işlemler kahvenin tadını etkiler.

Benzer şekilde, espresso kahveyi ne için kullanacağınız da, seçeceğiniz çekirdek ve demleme adımlarınız için çok önemlidir.

Espresso Kahve Çekirdeği Nasıl Olmalı

Eğer espressoyu direkt tüketmek için yapıyorsanız, tüm zengin tatların bardağa aktarılmasını istersiniz. Kaliteli kahve çekirdekleriyle tüm notaların tadılması, espressoyu mükemmel kılar.

Fakat espresso bazlı bir kahve hazırlayacaksanız, o zaman biraz daha acı, kahve tadı baskın bir çekim yapabilirsiniz. Bunun için espressonun köpüğü çok da önemli değildir, önemli olan acı ve baskın tadıdır.

Bir kahve tutkunu için ipeksi bir fincan espressodan daha lezzetli çok az şey vardır. Bununla birlikte, espressonuz için doğru çekirdekleri seçmek, zevkinize göre doğru demleme ve hazırlama yöntemini kullanmak kadar önemlidir.

Espresso kahve çekirdeği tavsiyelerine geçmeden önce, mükemmel espresso yapma rehberimize de göz atabilirsiniz.

Espresso Kahve Çekirdeği Nasıl Olmalı?

Espresso çekirdek kahve için farklılaşan ilk nokta kavrulma derecesidir. Genellikle drip ya da pour over demleme yöntemlerinden farklı olarak daha koyu kavrulur. Dolayısıyla daha derin bir profile ve lezzete sahiptir.

Koyu kavrulmuş bir kahve çekirdeğinin derin aromaları sütle iyi gider, bu nedenle latte, melange, flat white, mocha, cortado gibi tariflerde kullanılabilir.

Çekirdek espresso kahve için çoğunlukla Arabica ve Robusta çekirdeklerinin karışımı kullanılır. Robusta, espressoya acılık ve krema katarken, Arabica ise tatlı ve karmaşık lezzetler sunar.

Fakat bu harman genellikle en fazla %15 Robusta çekirdeği olacak şekilde yapılır. Çünkü, karışımınızda çok fazla Robusta çekirdeği olması, beğenilmeyecek kadar acı kahveler ortaya çıkarır. Tam tersi, tamamen Arabica çekirdeği kullanmak da, çok az krema çıkarabilir.

Eğer mümkünse, küçük miktarlarda ve taze kavrulmuş kahve satın almalısınız. Bayatlamaması için doğru paketlenmiş olduğundan emin olmalı ve siz de doğru muhafaza etmelisiniz.

Espresso İçin Hangi Kahve Çekirdeği?

Espresso için kahve çekirdeği seçerken, tek kökenli kahve çekirdeklerinden ziyade, farklı iklimlerde ve arazilerde yetişen çok kaynaklı ve kaliteli kahve çekirdekleri daha idealdir.

Dünyanın dört bir yanındaki belirli bölgeler yüksek kaliteli kahve çekirdekleriyle tanınır: Kolombiya, Meksika, Etiyopya, Brezilya, Kenya, Vietnam gibi. Bu çekirdeklerin karışımları kullanılabilir.

Tek kökenli kahve çekirdekleri, bayatladıkça tadını büyük ölçüde kaybeder. Fakat çok kökenli kahvelerde bayatlasa da farklı notalar alınabilir.

Espresso İçin Hangi Kahve Çekirdeği

En İyi Espresso Çekirdek Kahve Hangisi? Espresso Çekirdek Kahve Tavsiyesi

Espresso için en iyi kahve çekirdeği hakkında tavsiye vermeden önce, buradaki bilgilerin deneyimlere dayalı olarak geliştiğini hatırlatalım. Her bir kahve çeşidi, yetiştiği yere göre farklı notalar ve özellikler barındırdığından, her birinin özelliklerini sıraladık.

Siz de bu özelliklere bakarak kendi espresso kahveniz için en uygun çekirdeğin hangisi olduğuna karar verebilir, hatta farklı harmanlar yapabilirsiniz. Şimdi geçelim espresso kahve çekirdeği tavsiyelerine.

Meksika Kahvesi

Meksika kahvesi, yüksek rakımda, volkanik topraklarda büyüyen bir kahve türü. Genellikle bu bölgede Arabica kahvesi yetiştirilir ve kahve ağaçları çeşitli ağaçların gölgesinde büyüdüğünden daha organik bir tarıma sahiptir.

Meksika kahvesi genellikle Güney Amerika kahvesi ile pek çok ortak noktaya sahiptir. Eğer daha önce Güney Amerika kahvesi kullandıysanız, bunun yerine Meksika kahvesini de deneyebilirsiniz.

Endonezya Kahvesi

Espresso çekirdek kahve çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de Endonezya Sumatra kahvesi. Tadı yoğun olmasına rağmen düşük asiditeye sahiptir. Özellikle aşırı acı espresso sevmeyenler için daha tatlı, meyve notalarıyla bir lezzet sunar.

Etiyopya Kahvesi

Daha kremalı espresso çekirdek kahvesi istiyorsanız, aradığınız Etiyopya kahve çeşitleri olabilir. Etiyopya topraklarında yetişen kahve çekirdekleri türüne göre daha meyveli ya da daha çikolatamsı tatlar içerebilir. Bu çekirdeklerde meyveli notalar almak daha kolaydır.

Dolayısıyla daha hafif kavurmalarda kullanmak için uygundur. Bu şekilde hazırlanan espresso kahveler daha belirgin tatlara sahip olur.

Kolombiya Kahvesi

Espresso kahve çekirdeğinde daha tatlı ve keskin bir aroma arıyorsanız, Kolombiya kahvelerini denemelisiniz. Bu kahvelerin krema oranı daha düşüktür. Dolayısıyla Robusta çekirdekleriyle iyi bir harman yakalanabilir.

Bunun yanında, daha hafif bir espresso isteyenler için hafif kavrulmuş Kolombiya kahveleri soft sonuçlar verir. Koyu kavrulmuş versiyonları da klasik espressodan daha acı bir kahve ortaya çıkarır.

En İyi Espresso Çekirdek Kahve Hangisi

En iyi espresso kahve çekirdeği için yukarıda verdiğimiz yerel kahve çekirdeği çeşitlerini tek başına tercih edebileceğiniz gibi, kendi harmanlarınızı da oluşturabilirsiniz.

Espresso kahve .eşitlerinin en iyi karışım kahvelerde sonuç verdiğini söylemiştik. Bu nedenle espresso çekirdek kahvenizi harman olarak almak isterseniz, Espresso Italiano isimli karışımlara bakabilirsiniz.

Bu karışımlarda genellikle Orta Amerika, Chiapas ve Endonezya menşeili kahvelerin harmanları kullanılır. Bu bölgelerin en kaliteli çekirdekleri harmanlandığından, espresso için mükemmel bir seçenek olur.

Eğer kahvenizde farklı yerel kahvelerin özelliklerinden aynı anda yararlanmak isterseniz, bunları küçük denemeler yaparak karıştırabilirsiniz.

Bunu yaparken kavurma derecelerini, kahvelerin doğasından gelen asidite ve gövde gibi özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Espressonun kremalı bir kahve olduğunu da unutmamalısınız. Karışımları yaparken %5-15 arasında Robusta çekirdeği kullanırsanız, güzel kremalı bir kahve de elde edebilirsiniz.

Çekirdek kahve espressonun temelini oluşturan bir kriter. Eğer kaliteli ve doğru kahve çekirdekleri seçmezseniz, diğer adımları ne kadar doğru uygularsanız uygulayın, iyi bir kahve elde edemezsiniz.

Espresso Çekirdek Kahve Tavsiyesi

Sonuç olarak;

Espresso çekirdek kahve seçerken, temelde istediğiniz kahve çekirdeğini kullanabilirsiniz. Fakat alıştığınız ve bildiğiniz espresso tadına ulaşmak için takip etmeniz gereken bazı adımlar vardır.

Kaliteli kahve çekirdekleri aramak, Arabica ve Robusta harmanı yapmak, bu harmanın oranına dikkat etmek, kullanacağınız kahve çekirdeklerinin özelliklerini iyi bilmek ve bunların doğru derecelerde kavrulması bu adımların başında gelir.

Tüm bunların yanında, farklı kahve çekirdeklerini kullanmaktan da çekinmemelisiniz. Çünkü elde ettiğiniz kahve standartlara uymasa bile, sizin damak zevkinize en uygun espresso için ideal çekirdekler ve tarif farklı olabilir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir