Tarifler

Melange Kahve Nedir, Nasıl Yapılır?

Wiener Melange olarak da bilinen Melange kahve, Viyana kafelerinde popüler hale getirilen ve esas olarak kahve, süt ve süt köpüğünden oluşan bir kahve çeşidi.

Ne olduğuna, tarihine, nasıl yapıldığına ve içeriğine beraber bakalım.

Wiener Melange Kahve Nedir?

Wiener Melange Kahve

Viyana kahvesi olarak da bilinen Melange kahve, genellikle cappuccino ya da latte ile karıştırılan bir kahve türü. Çoğunlukla büyük bir fincanda, espresso üzerine sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek servis ediliyor. Kahve ile birlikte içilmesi için yanında bir bardak su ile getiriliyor.

Melange yapımında özellikle kullanılan bir kahve çeşidi yok. Fakat genel olarak oldukça yumuşak bir kahve kullanılıyor. Kafelerde çoğunlukla espresso tercih ediliyor. Ev yapımlarında ise filtre kahve kullanılıyor.

Melange Kahve Tarihi

Melanjla ilgili ilk yazılı kayıtlar, 19. yüzyılın ortalarında Viyana’ya kadar uzanıyor. Bugün ise, Viyana kafelerinin tamamında bulunabilen, popüler ve sevilen bir içecek türü.

Günümüze kadar pek çok çeşidi olmuş ve kafelere göre tarifler de bir miktar farklılık gösterebiliyor.

Melange Ne Demek?

Melanj kelimesi, Fransızcada “méler” fiilinden geliyor ve “karıştırmak” anlamına geliyor. 

Melange Nasıl Okunur?

Melange kelimesinin okunuşu “melanj” şeklinde.

Melange Kahve Nasıl Yapılır?

Süt köpüğü ile birleştirilmiş yumuşak kahve, kahve çeşitleri yaparken kullanılan en yaygın yöntem. Melange da temelde bu şekilde hazırlanıyor. Bu nedenle farklı restoranlar veya kafeler bu içeceği farklı şekillerde hazırlayabiliyor.

Mesela, bazı yerler buharda pişirilmiş süt ile süt köpüğünü beraber kullanırken, bazıları da buharda pişirilmiş süt kullanmadan sadece kahve ve süt köpüğü kullanmayı tercih ediyor. Ya da bazı tariflerde içeceğin içerisinde bal da eklenebiliyor. Üzerine süt köpüğü yerine hazır krema koyanlar da var.

Süt köpüğü çoğunlukla kahvenin içine karıştırılmadan, üzerinde servis ediliyor. Bu da servis edilen içeceğin çekici bir görünüme sahip olmasını sağlıyor.

Malzemeler

  • 1 shot espresso
  • Yarım fincan süt
  • Süt köpüğü

Wiener Melange Kahve Tarifi

  1. Espresso makinesi ya da Moka Pot kullanarak bir shot espresso kahve demleyin.
  2. Fincanınızın yarısı kadar sütü ısıtın.
  3. Bir miktar sütü, süt köpürtücüsü ile tamamen köpük haline getirin.
  4. Bardağın içerisine kahveyi koyun. Üzerine ısıtılmış sütü dökün.
  5. En son süt köpüğünü ekleyin. Eğer süt köpüğü yapamazsanız kremşanti ya da hazır krema da kullanabilirsiniz.
  6. Melange kahvenizi tatlandırmak isterseniz ısıtma aşamasında sütün içerisine dilediğiniz kadar bal ya da şeker katabilirsiniz.

Melange Kahve Nasıl Yapılır

Melange Kahve Nasıl İçilir?

Melange üzerinde yoğun bir süt köpüğü olduğundan, insanın ağzına ilk gelen bu köpük tabakasıdır. Sütlü kahve ve köpüğü, beraber yudumlanarak içilir. Ya da aromaların tamamen birleşmesi için bir kaşık yardımıyla tamamen karıştırılabilir.

Geleneksel olarak, yudumlar arasında temizleyici görev görmesi için su ile birlikte tüketilir. Yani bu kahvenin yanında ikram edilen su, Türk kahvesinde olduğu gibi kahveden önce değil, kahve ile birlikte içilir.

Viyana kafelerinin olmazsa olmazı olan Melange, tercihe göre tatlandırılabilir. Genellikle klasik Avusturya tatlıları ile birlikte tüketilir.

Viyana kafelerinden bahsetmişken, Viyana Kahve Kültürü ve Avrupa Kafeleri Üstündeki Etkisi isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…
Tariflerİyi Bilgi

Latte Art Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir kahve süsleme sanatı olarak bilinen Latte art, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Temel bilgiler öğrenildikten sonra tüm tasarımlar işleme ya da dökme stilleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.