fbpx
Çekirdekİyi Bilgi

Single Origin Kahve Nedir?

Hiç bir kahve dükkanında baktığınız kahvenin single origin olarak lanse edildiğini gördünüz mü? Peki bu ne anlama geliyor? Bu kahvenin özellikleri ne? Beraber bu soruların cevaplarına bakalım.

Single Origin Kahve

Single origin ne demek? Single origin, tek kökenli kahve anlamına gelir. Genellikle  bir ülkedeki tek bir üreticiden, mahsulden veya bölgeden elde edilen bir kahveyi ifade eder. Kahve, tek bir çiftlikten, tek mülkten ve tek üreticiden elde edilir.

Single origin kahve, izlenebilirdir. Yani kahvenizin tam olarak nereden geldiğini, bir karışım değil, sadece tek bir bahçede yetişmiş çekirdeklerden oluştuğunu anlamanıza yardımcı olur.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Bu nedenle üçüncü dalga kahve akımı genellikle yüksek kalitede tek kökenli kahveyi tercih eder ve sever. Kahvenin profilini daha derin bir şekilde anlamak ve kökeninde neler olup bittiğinden haberdar olmak amaçlanır.

Üçüncü dalga kahve tüketicilerinin tek kaynaklı kahveye yönelik artan talebi, sektörü daha yüksek bir standartta tutar.

Tek kökenli kahvenin zıttı harman kahvedir. Tek kökenli kahve ile harman kahveyi karşılaştırırken temel fark, harman kahvelerin birden fazla yerden üretilen kahve çekirdekleri ile yapılmasıdır.

Bu nedenle, karışımlar istenen profili elde etmek için farklı yerlerden gelen çekirdekleri birleştirirken, aynı zamanda single origin kahve profili daha belirgindir ve değişiklik göstermez.

Tek kökenli kahve, sadece özel üretilen bir kahve değildir. Az miktarda üretilebildiği için, sürdürülebilir yetiştirme ve işleme uygulamalarını destekler. Çekirdekler genellikle bir makine yerine elle toplanır. Bu, olgun ve sağlıklı kirazların daha iyi seçilmesini sağlar.

İşletmeler ise her aşamasında eleştirel bir gözle izlenir ve çalışanlarına adil ücret ödeyip ödemedikleri, etik davranıp davranmadıkları denetlenir.

Single Origin Kahve

Single Origin Kahve Özellikleri

  • Single origin kahveler mevsimseldir.
  • Aşırı büyük miktarlarda üretimi yapılmaz, dolayısıyla bulunması da kısıtlıdır.
  • Tek kökenli kahveler, eşsiz ve keyifli bir tatma deneyimi sağlar. Orijinal bir lezzet profili sunar.
  • Tek kökenli kahveler genellikle daha güçlü ve egzotik bir tada sahiptir.
  • Çekirdekler, üretildiği bölgeye, iklimine ve coğrafyasına kadar erişilebilirdir. Çekirdekleri yetiştiricilerine kadar takip ederek adil ticaret uygulandığını, sürdürülebilir ve organik olduklarını doğrulayabilirsiniz.
  • Tek kaynaklı kahve satın almak küçük çiftçileri destekler ve insanların içeceklerini yapan bölge ve kültürle etkileşim kurmasını sağlar.
  • Yetiştirildikleri bölgenin iklimine ve ayrıca üreticinin özel işleme koşullarına bağlı olarak farklı, kaliteli bir tada sahiptirler.
  • Çoğu kavurma tesisi, aromalarını korumak için tek kökenli kahveleri hafif kavurur, bu da genellikle ağızda çay benzeri bir hisle sonuçlanır.
  • Tek kökenli kahveler, izlenebilirlikleri nedeniyle özellikle popülerdir.

En İyi Single Origin Kahve

Single Origin Kahve Kategorileri

Tek kökenli kahve terimi, bir bölgeden tek bir çiftliğe kadar olan kahveleri tanımlayabilir. Bu nedenle, single origin kahvenin ne derece yerel olduğunu tanımlayan, arazi kahvesi ve mikrolot kahve olmak üzere iki alt kategoriye ayrılır.

Estate Coffee (Arazi Kahvesi)

Estate kahve, tek bir çiftlikten ya da tek bir bölgesel fabrikadan gelir. Estate kahvesi, single origin kahvenin daha izlenebilir bir alt kategorisidir.

Genellikle tek bir mal sahibi, arazisinde kahve çekirdeği üreten birden fazla fabrika işletir. Tek mülkiyet olması, etik olarak hesap vermeyi kolaylaştırır.

Microlot Coffee (Mikrolot Kahve)

Mikrolot kahve, belirli bir çiftlikte yetiştirilen tek bir kahve çekirdeği çeşididir. Mikrolot kahve, tek menşeli kategoride en izlenebilir ve niş kahvedir. Çoğu mikrolot kahve etiketi, kahve çekirdeklerinin büyüdüğü dönem veya tarla hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Single Origin Kahve Özellikleri

En İyi Single Origin Kahve

Tek menşeli kahvenin cazibesi izlenebilirliği olduğundan, en iyi tek menşeli kahveler, tek bir üretici ve/veya çiftlik tarafından yetiştirilen estate veya mikrolot kahvelerdir.

Bu, bölgelerinin lezzet notalarının tanınabilir olmasını ve kökenlerinin bilinmesini sağlar. Bireysel tercihlerin dışında, en iyi tek kaynaklı kahve lezzet profili için resmi bir ölçüm yoktur.

Single Origin Kahve Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir tek kökenli kahveyi ince bir şekilde öğütebilir ve espresso makinesinde kullanabilirsiniz. Ancak bu, çoğunlukla yapılması tercih edilen bir şey değildir.

Tek kökenli kahveler, benzersiz, yerel lezzet notlarının öne çıkmasını sağlamak için genellikle hafif kavrulur. Lezzet profilleri yıldan yıla değişir ve tahmin edilebileceği gibi sütle pek uyuşmaz. Bu nedenle espresso ve espresso bazlı kahveler için pek uygun değildir.

Single origin kahvenin eşsiz lezzetlerinin sergilenebilmesi için genelde kalın ya da extra kalın bir öğütme derecesi kullanılır. Bu durumda yavaş demlenmesi ve tatlarının ortaya çıkması gerekir.

Sonuç olarak manuel filtre demleme yöntemleri ile daha iyi sonuçlar verir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir